Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

    Бил съм в доста държави но в посоката на темата, най-впечатлен съм от видяното във Франция! Няма значение от естеството на сигнала на техния телефон за спешни случаи - на място винаги пристигат "пожарна", "бърза помощ" и "полиция". Бил съм свидетел на няколко инцидента там и винаги съм оставал шашнат от бързината и точността с която се реагира, независимо от трафика и деня от седмицата (работен, неработен ден или официален празник)! Франсета са ми казвали, че помежду им (пожарната, бърза помощ и полицията) от край време има необявена официално, но абсолютно сериозна надпревара относно това, кой ще е първи на мястото. Дори французите се шегуват по този повод казвайки, че Франция е единствената държава в света, в която каквото и да се случи, човек никога не умира сам и Републиката е до него винаги, за да му държи ръката! Явяването и на трите служби при сигнал там е задължително. Обикновено "помпиетата" (пожарната) са първи и екипите им имат подготовката (и статута явно) на фелдшери, специализирани в оказването на "първа помощ"! Синхрона между трите служби е завиден, и гледайки от страни, дори и да си нямаш бегла представа от работата им виждаш, че всеки знае какво прави и има всичко необходимо за целта и работи, без да пречи на останалите. Ако там се случи нещо подобно като тук - линейка да се чака по няколко часа, или откровено да ти откажат, да реагират на сигнала и да започнат да те "лекуват" по телефона, случката най-вероятно ще завърши със линч, а оцелелите от линча ще бъдат съдени до дупка и от държавата и от потърпевшите (нямам предвид потърпевшите медици).
    Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 15-03-13, 22:09.

    Коментар


    • #32
      От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

      Жоро .. за да го допуснат ще му искат документ че е лекар. Това че има изкаран курс или наистина знае какво да прави тях не ги интересува. Единствено и само ако изкара карта на лекар ще го допуснат. През другото време ще гледа от страни. Защото ако се случи нещо лошо дървото ще го яде полицая че го е допуснал до пациента и тн.. В сегашните времена всеки си пази работата. Тъпото е че полицая е според мен човека който би трябвало да е изкарал някакъв курс и вместо да седи с ръцете в джебовете може да помогне, но това е друга тема. Трябват си промени в закона и няколко добри граждански курса .. а не смешните курсчета на бчк задължителните шоферски. Ако това се случи и покажеш карта примерно на парамедик ще те пуснат не ами ще те питат и какво да помогнат. Но това в някой друг свят
      Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
      A POS
      0885600200
      За момента пасажер

      Коментар


      • #33
        От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

        Темата на мен повече ми заприличва на пазарлък каква ни се струва, че трябва да бъде "ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?" отколкото изясняване на съществуващите дефиниции. Който иска да се запознае с това какво може и какво не може да прави при оказване на първа помощ няма нужда да ходи на специализиран курс (курсовете са за да се научи как да го прави), достатъчно е да си набави и внимателно да прочете някое авторитетно ръководство - примерно съвременно издание на British First Aid Manual. Щом като е одобрено от организации като St. Jones Ambulance и British Red Cross, горе долу може да му имате довери повече отколкото на препоръките в махленската кръчма. Ако му нямате доверие - има организации като ERC и др. които дават авторитетни и одобрени в Европа насоки в конкретни направления.

        Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
        Саше, уит ол май респект, ама кое от двете е вярно:
        1.
        Мнение на icerunner
        Всъщност Първата помощ е строго регламентирана дисциплина с ясни и точни, приети от съответните отговорни институции правила.
        2.
        Мнение на icerunner
        Да, в България законодателството е кошмарно изостанало в това отношение и изобщо думите Първа помощ се срещат на 1-2 места, при това далеч не ясно регламентирани.
        Много през редовете четеш. Написал съм ясно, че който иска, съвсем правомерно използва приетите в Европа практики. Ние така правим. Който иска да търси под вола теле...

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        ... HSE на обектите са като Гестапо, при най малко провинение уволняват и/или не изплащат обезщетения така че с желязна дисциплина -няма жертви.
        Като цитирате Health and Safety Executive защо по внимателно не прочетете изискванията им за обучение за оказване на Първа помощ на работното място. Кой, как и кога се обучава и кой, как и кога го обучава? И по конкретно бихте ли ми посочили тази препоръка от къде е заимствана, защото според мен сериозно противоречи на приетите в страните за които говорите практики:

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        ...
        Не бих препоръчал пипане на пострадал, защото не знаем какви са невидимите увреждания
        Интереса ми е чисто професионален и ще бъда благодарен да се запозная с документа на който се позовава това твърдение.
        [/QUOTE]

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        Не можем да помогнем с неща които не можем да направим. А какво можем, нека да помислим преди да пишем.
        Тук сте абсолютно прав. Точно поради това обучението за оказване на Първа помощ е задължително. За да не се налага да правим неща които не можем или да не направим неща, които е трябвало да можем.

        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
        Лошата новина е, че всъщност поради липсата на законова регламентация в нашето законодателство, е трудно предсказуемо какво и как би преценил Съдът при евентуален спор... Но във всеки случай, определено, лице с немедицинско образование има предимството да каже, правих каквото можех... с най-добри намерения. Като огромен куриоз, е фактът, че при оказване на Първа помощ и евентуални проблеми, едно медицинско лице носи пълна отговорност съгласно законът... защото е медицинско лице и трябва добре да знае какво прави...В тази връзка медицинските лице в подобна ситуация са силно уязвими...
        Това е така Венци на теория. На практика (по мои лични наблюдения, не претендирам за обективност) приказката "гарван гарвано око не вади" е в пълна сила и не знам за случай в България в който лекар да е понесъл отговорност за действията или бездействията си при оказване на помощ на пострадал извън работната си среда.
        Последно редактирано от icerunner; 15-03-13, 22:05.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #34
          От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

          Сашо, Извинявай за тона но и ти четеш между редовете, България не е Европа, в България няма закона уреждаш в детайли Първата Помощ и евентуалните последствия, позитивни и/или негативни, няма закон за Добрия Самарянин в БГ както и няма закон за НЕоказване на Първа Помощ, независимо какво пише в Уикипедия, преди малко прегледах НПК отново... Ти си тренираш Първа Помощ хубаво но нека и други като нас имат мнения и опит различни от твоя. Нужно е да знаем с какво се захващаме преди да се захванем, защото всеки човек го е страх от непознатото, какво непознато нещо може да ти се случи ако опиташ да помогнеш, независимо дали успешно или неуспешна помощ се е оказало, най-често непознатото го приемаме като риск, риск с негаивни последици, с позитивите всеки може да живее но с негативи от рода на съдебни дела, гневни роднини кълнящи те че си им погубил родата или киснене в полиции и съдълища, ходене да даваш показания, задължения за свидетелстване... ако имаш бизнес или личен живот и планове всичко може да иде у ряката само защото си опитал да правиш 1ва помощ и всичко е свършило не до там добре... имаме право да се стревожим и на какво ти прилича темата сигурно е точно на това на което трябва, на неясна материя която се опитаме да изясним, ако имаш конкретни закони правила заповеди документи предписания и т.н. моля те цитирай до тогава и ти като нас си лансираш личните виждания и не се обиждай ако нашите са различни от твоето, истината е една само когато всички я виждат по един и същи начин, черно на бяло...
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #35
            От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

            Да беше ми отговорил по същество, ама ти.....
            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            Венци, извинявай, че ти вадя 3 думи от контекста, но те са изключително важни и представляват основния проблем в неразбирането. Това е много широка заблуда и именно тя става повод много хора да разглеждат Първата помощ като олекотена, непълна и недефинирана част от Спешната медицинска помощ. Всъщност Първата помощ е строго регламентирана дисциплина с ясни и точни, приети от съответните отговорни институции правила. Да, в България законодателството е кошмарно изостанало в това отношение и изобщо думите Първа помощ се срещат на 1-2 места, при това далеч не ясно регламентирани. Но това не е повод за притеснение, нито за различно отношение към Първата помощ от нас, тъй като, както знаем, за всичко, което не е регламентирано в нашето законодателство се използва Европейското такова. Така, че на който му е важно да се занимава с първа помощ - има си достатъчно добра регламентация по въпроса. На който му се занимава със законодателство - ето му поле за изява. Аз не съм от вторите.
            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            Много през редовете четеш. Написал съм ясно, че който иска, съвсем правомерно използва приетите в Европа практики. Ние така правим. Който иска да търси под вола теле....
            Цитирам по-горни пост с молба (отново) да ми обясниш какво си искал да кажеш. Не през ред, в два последователни реда. Не те разбирам? Би ли пояснил?
            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

            Коментар


            • #36
              От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

              Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
              Да беше ми отговорил по същество, ама ти.....



              Цитирам по-горни пост с молба (отново) да ми обясниш какво си искал да кажеш. Не през ред, в два последователни реда. Не те разбирам? Би ли пояснил?
              Жоро, това което казвам (и не виждам с какво противоречи на твоите наблюдения) е, че в България (почти) липсва нормативна уредба, но в Европа такава има и всеки в България може да я използва.

              Всъщност първи това направиха някои западни фирми, които си пренесоха това заедно с останалия модел на работа.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #37
                От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                Жоро, това което казвам (и не виждам с какво противоречи на твоите наблюдения) е, че в България (почти) липсва нормативна уредба, но в Европа такава има и всеки в България може да я използва.

                Всъщност първи това направиха някои западни фирми, които си пренесоха това заедно с останалия модел на работа.
                ОК добре, а какво ще се случи със служител на западна фирма, която 99% в БГ е с БГ юридическо лице и някой е назначен и обучен за първа помощ, има инцидент, първата помощ е упълномощен от фирмата и разбира се на него се разчита докато чака екипа повикан от 112 да дойде да оказва помощ, нещастието става, помоща е неуспешна, човека си отива, според теб фирмата дали ще му признае времето по разпити, показания, недай боже и под следствие или ще го уволни и просто ще каже ами всичко си е твоя вина, ние само ти дадохме пари за курс хайде чао и се оправяй сам и ако не дойдеш още 1-2 пъти на работа ще те уволним за по-лесно, по-чисто и да не раздухваме лоши новини за името на фирмата по медиите, познай дали има закон или каквото и да е било което да защити човека опитал се да помогне... и не успял, примерно... аз съм убеден в развитието на подобен казус, дори и в чужбина имам приятели за нещастие изпадали в подобни ситуации... за това и говорим по-горе, че ясно осъзнаваме рисковете при кофти развръзка на ситуация с първа помощ, освен ако някой не обясни закони правила начини за автоматинчно отпадане на вина при оказване на първа помощ, ситуацията ще си остане същата, масов страх от намеса, особено ако свидетеля е медик, тогава риска е дори по-голям, особено ако осъзнава шанса примерно за успешна помощ...
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #38
                  От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                  Вижте, все още никой никого в България не е задължил да оказва първа помощ. Има едно витиевато изречение по въпроса в ЗДП и толкова. Оттам нататък е въпрос на личен избор. Ако някой иска да се научи как се прави, за да може да помогне на себе си, на близките си или на непознат в нужда - учи се. Ако не - не. Ако се е научил и го е направил, никой в България не може да го осъди, просто защото закон по въпроса няма, а ако се използва европейското законодателство - то е в полза на прилагането на правилните мерки за ПП. Всъщност е много по-елементарно, отколкото понякога изглежда. Мога само да се надявам, че с времето все повече тези практики ще навлизат тук, защото за десетките курсове, които съм провела до момента, един не е минал, без хората да възкликнат: "Това всъщност са много важни неща, защо не се учат навсякъде?!"

                  До колегата Жоро Байкушев, който пише:
                  "Ама точно вие сте човекът който може да ни разкаже повече, това доброволческа организация ли е или начин на препечелване на малко пари ? Аз съм строител, строя болници и високо строителство от САЩ до Англия, имам пет шофьорски книжки като само в Дубай/Абу Даби съм карал нов курс и не се учи кръво спиране или локация за счупване за разлика от 1985 в БГ. Строителството е високо рискова дейност"

                  - Честно казано, изобщо не разбрах това питане, явно отправено към мен, така че моля да го изясните. Ако става дума дали аз самата се занимавам доброволно или професионално с това (израза "припечелване на малко пари" ще го подмина), отговорът е "и двете". Била съм много години член и инструктор в доброволен спасителен отряд, доброволен инструктор към БЧК, работя и като платен инструктор. Ако пък питате къде е мястото на първата помощ в конкретна високорискова професия като вашата, това е вече доста по-специализиран въпрос, който не виждам как можем да изясним тук. Между другото, "локация за счупване" е интересен термин. Но да оставим това настрана; нали разбирате, че в повечето сфери от живота силните кръвотечения и счупванията са доста по-често срещан случай от падането от 500 м? Затова и се учи първа помощ. Има основа, която хората в развитите страни отдавна са разбрали, че е добре да я знаят и умеят колкото може по-голяма част от населението, а всеки, който си има специална нужда от специални обучения, си ги провежда допълнително. Що се отнася до пътищата по Тексас, Флорида и Близкия Изток, за които споменавате, няма страна, в която нормативът за пристигане на специализиран екип да е под 5 минути, а точно в тези 5 или 10 минути (или 40-50 в други страни) е решаващата роля на първата помощ.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    Жоро, това което казвам (и не виждам с какво противоречи на твоите наблюдения) е, че в България (почти) липсва нормативна уредба, но в Европа такава има и всеки в България може да я използва.

                    Всъщност първи това направиха някои западни фирми, които си пренесоха това заедно с останалия модел на работа.
                    С нищо не противоречи. Просто не ми беше ясно. Опит се опитвам да почерпя, ти си мислиш друго В България ЛИПСВА нормативна уредба. Ако "почти" , за теб е една Наредба, то ти си прав. Но, в някои други европески държави е горе-долу същото положение. В други, има текстове в Гражданските им закони (Civil Law) или в Наказателните (Criminal Law), които, индиректно, подсказват какво може/трябва да се прави в подобни ситуации. Както вече казах, в някои страни, бездействието се наказва с до 5г. (по спомен). А тук, като знам как се творят законите, се питам дали не е ли по-добре, че няма подобен?
                    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                    Коментар


                    • #40
                      От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                      http://btvnews.bg/bulgaria/obshtestv...-po-chudo.html
                      Човекът лека му пръст миналата седмица почина,не от инсулта,а от бронхопневмония,която е развил докато са го заливали със студена вода да изтрезнее.
                      Тома Томов
                      Вече с Kia Sportage.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                        Мда.
                        Към това добавяме примера на davc.
                        Въпрос на квалификацията на присъстващите. В това число - социалната и психологическата.
                        Присъствал съм на аркада в родилната зала - пишман мераклия искал да гледа как се ражда детето му, пък като видял кръв забелил очите, и айде на пода. Целия персонал крещи Лекар, бързо Лекар!!!, понеже нали от това тече много кръв, при положение че там всички са по същество хирурзи. А се успокояват, когато със случайно минаващия асансьорен техник с кикотене го отмъкваме до стената, и му затискаме окото със случаен парцал. "А, тия много се бият - знаят кво да правят".. Спокойствието е възстановено, най-близката мръсна сестра вече между другото дава ръкавици, тампони, и дявол знае от къде тънки игли "ама да не му остане белег на човека". Що и откъде накъде ние да го шием - никой и не мисли. Щом сте тука - оправете го.
                        Великолепен коремен хирург, вече пенсионерка. Отивам в нейната си операционна с неприлично от какво рана в ръката - казва това е сложна работа, нищо не разбирам от такива тънки неща, ей ти сестрите - оправяй се. Не щото я мързи - щото стресната. Ходим по улицата със същата слабичка стара женица, катастрофа, мазало, никого не пускат, разрита и ченгетата, и зяпачите, и на мене се кара че се мотая да му пусна гърлото с една химикалка, и до линейката го докара жив, а после като я питах кво стана, нали само коремна хирургия?, ми рече че нищо не знае, и кво пък толкова. И цяло кафе време ме разпитва какво е направила, и се учудваше.
                        Де да знам какво е първа помощ. Като в съседната тема. Сигурно първо да стреляш по прозореца от който са стреляли по другаря ти, после да измъкнеш тялото, после да спреш кръвта, да пуснеш някак дишането и сърцето, после да търсиш такси за при истинските доктори. Каквото и да значи такси. После ще има бял таван, истински лекари, те знаят, и всичко.
                        Или поп.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                          От цялото писание не разбрах нищо, освен за попа...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                            Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
                            От цялото писание не разбрах нищо, освен за попа...
                            Аз му разбирам, ама е дълго за превеждане... Общо-взето е писал по темата и основната му теза е, че лекарите не умеят да дават първа помощ, а и в общи линии, не им е работа. Първата помощ, затова е "първа" защото я дава този който е на място, или пристигне пръв и се изразява основно в това - пострадалия да стигне жив до доктора (на попа живите не са му по специалността)

                            Коментар


                            • #44
                              От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                              Хората се опитват да се впишат в нещо.
                              А никога никой не е умирал в ръцете им.
                              Нормално.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                                Като цитирате Health and Safety Executive защо по внимателно не прочетете изискванията им за обучение за оказване на Първа помощ на работното място. Кой, как и кога се обучава и кой, как и кога го обучава?
                                Еми чета.

                                http://www.firstaid.org.uk/accreditation-scheme

                                или тук:

                                http://www.firstaid.org.uk/our-events

                                Но ако искате реално да практикувате и си търсите работа, няма начин да не откриете големината и многообразието на светът ( едно е на маратони друго в нефтената промишленост или високото строителство, да не говорим за Emergency in City Trafic Police), няма начин да не научите колко още има да учите.

                                Ето ви и малко инфо за размисъл.

                                http://dot-job-descriptions.careerpl...-ATTENDANT.cfm
                                http://www.tyndale.sa.edu.au/media/files/1185.pdf
                                http://singapore.job-q.com/HSE-Manager-16236.htm

                                Мога да ви изпратя и снимки и рапорти от месечните доклади на Охрана на труда за да стане още по ясно кой с какво се занимава.

                                И на края, целта ми не е да оспорвам или разводнявам темата. А да провокирам мислене защото това,че нямало линейка ние сега да се учим да бъдем доктори е грешка. И в края на краищата от специалисти по всичко се обръщаме в специалисти по нищо.Това става винаги, за съжаление.
                                В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                                В. Иванов

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X