Обява

Свий
Няма добавени обяви.

NIVA 4x4 ?! Запитване.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • NIVA 4x4 ?! Запитване.

    Здравейте.Казват, че Нивите винаги са били зацепени на 2та моста.. Но дали е така?
    Баща ми има Нива 1.6 88 година (мисля).От време на време се налага да навлизаме в калявища, я пък някой сняг и т.н, все хлъзгави работи .Когато попаднем в такава ситуация правим редовното (малкият лост - в средно положение, големият лост - максимално назад), пака-пука,пака-пука и сме минали И сега да мина към конкретния въпрос: Защо моментът с „винаги зацепените мостове при НИВА" ми убягва.Защо никога до сега не съм забелязал, когато забоксуваме някъде ( при изключени лостчета), да върти предния мост, а да пъркат само задните?Това се питам от много време.
    Даже един път един съсед ме запита (той караше тогава)„Да си включа ли предното предаване( и в тоя момент се изцепва) ааа ма то Нивите винаги са си и с предно и с задно, нали") и аз го гледам ей такъв :O . Казвам му : не е вярно бе, сега караш една най-обикновена жигула, но ако искаш да излезнем ВКЛЮЧИ СИ ПРЕДНОТО .(това му го казах, нали , един уверен, запознат с нещата, защото до сега не бях видял да върти никакъв преден мост (без да включа лостчето) И така много време си мислех, че нивите са само с задно, а когато ръгнеш малкото лостче се включва и предния мост, но сега пък чувам друго : ВИНАГИ ЗАЦЕПЕНАТА НИВА :О Какво ще ми кажете вие ? И благодаря предварително, ако обърнете внимание.

  • #2
    От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

    Първо:Добре дошъл.
    Второ:в подфорум ваз има доста изписано.

    С малкотолостче блокирваш междуосиевият диф, а със голямото бързи бавни
    Нивата е с постоянно зацепени мостове.

    http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=73
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

      Добре дошъл
      Това явление, се появява, защото в самата Раздатъчна кутия има диференциал/който дефакто не е ЛСД, а е обикновен / , затова се наблюдава най-често "явлението", влезли сте във "филма", буксуват, само задни, примерно или буксуват само предни.... Следва чудене, защо е така, поглеждат се лостовете, на които е изписано: Диференциална блокировка
      Назад Блокиран, напред Разблокиран.../Това го пиша наизуст, не дословно / От там си правят изводите, че като го мръднат назад, включват предният, а всъщност, не правят това, Нивата е Фулл Тайм с раздатъчен/междуосев блокаж на средният диференциал/Раздатъчната кутия... Който ги зацепва да се въртят заедно, и примерно ако буксуват предните колела, след като се включи блокажа, задният почва и той да върти еднакво на оборотите на предният и започва да буксува и той.... Затова в повечето случай този блокаж измъква колата от "филма"..
      Има приспособление, което отцепва предният кардан, от раздатъчната кутия, но се съмнявам вашата да е с такова приспособление При него малкият лост, става с 3 положения
      Нещо се оплетох в писаници, дано си ме разбрал
      Колегата bochkata е дал линк, към ВАЗ раздела
      Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 06-03-13, 21:06.
      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
      Honda Dominator 650
      088ЧЧ93979-->Борис
      0878956Ч38-->Борис

      Коментар


      • #4
        От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

        Оооффф, явно трябва да се сложи една пояснителна тема в самото начало на форума, за да няма такива въпроси.
        Да, неведнъж е дискутирано, и то до втръсване, един гугъл ще покаже всичко, но хайде, още веднъж...

        Системите за задвижване на двата моста се делят на два основни дяла:
        Парт тайм(part time) и фул тайм(full time). Което грубо преведено означава, че задвижването 4х4 може да е включено през цялото време-Нива Ленд ровър, някои Мерцедеси Г-класа, някои Jeep, и други, като на дригата страна са тези при които можеш да избираш дали задвижването да е само на един мост(в истинските джипове на задния), или да включиш и другия мост.
        За какво служат лостовете?
        При парт тайм лоста включва и предния мост в задвижването посредством механично включване на муфа, зъбчатка или каквото и да е конструкторско решение. Т.е.-двата моста получават едно и също задвижване. Всеки мост си върши своята работа, но като дойде завой имаме разлика в пътя който изминават двата моста. Поради това започва т. нар. "циркулация на мощност". Което е въздействието на единия мост спрямо другия, когато изминават различен път, сумарно от двете колела за всеки от мостовете. Поради факта, че предния мост се включва при гаден терен(кал, сняг)-двата моста могат да приплъзват, и така се компенсира разликата при задвижването.
        При фул тайм задвижването не може да се изключва някой мост. Което означава, че на същия гаден терен няма проблем, но на твърд и сух път(асфалт например) разликата в изминатия път между двата моста не може да бъде компенсирана от хлъзгане, и тя ще предизвиква натоварване в трансмисията.
        За да се неутрализира тази разлика-между двата моста се поставя диференциал. Същия какъвто се поставя в мостовете. На който слабото място е, че предава всичката сила на страната която има по-малко съпротивление. Демек-което колело е в дупка и не опира до земята, или е на лед и се върти много лесно. За да се поправи този дефект се слага блокировка на диференциала. По този начин диференциала вече не е такъв, и силата се предава едновременно на двата моста. В този случай двете схеми на задвижване не се различават.

        Има една особеност-за да включиш на бавни предавки трябва задължително да си включил предния мост. За да не може да стовариш всичката сила на двигателя само на задния мост, от което той много лесно може да се счупи.

        Но при нивата двата лоста вършат съвсем друго. Единият включва блокажа на централния диференциал, другия включва бавните предавки.
        Ако си вдянал разликата в двете системи-ще разбереш за какво служат двата лоста, и кога трябва да се пипат.
        Ако не си-наистина тези неща са дискутирани много обширно из форума. Трябва само четене.

        Аз като се регистрирах тук също нямах понятие, ама с четене и питане...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Оооффф, явно трябва да се сложи една пояснителна тема в самото начало на форума, за да няма такива въпроси.
          Да, неведнъж е дискутирано, и то до втръсване, един гугъл ще покаже всичко, но хайде, още веднъж...

          Системите за задвижване на двата моста се делят на два основни дяла:
          Парт тайм(part time) и фул тайм(full time). Което грубо преведено означава, че задвижването 4х4 може да е включено през цялото време-Нива Ленд ровър, някои Мерцедеси Г-класа, някои Jeep, и други, като на дригата страна са тези при които можеш да избираш дали задвижването да е само на един мост(в истинските джипове на задния), или да включиш и другия мост.
          За какво служат лостовете?
          При парт тайм лоста включва и предния мост в задвижването посредством механично включване на муфа, зъбчатка или каквото и да е конструкторско решение. Т.е.-двата моста получават едно и също задвижване. Всеки мост си върши своята работа, но като дойде завой имаме разлика в пътя който изминават двата моста. Поради това започва т. нар. "циркулация на мощност". Което е въздействието на единия мост спрямо другия, когато изминават различен път, сумарно от двете колела за всеки от мостовете. Поради факта, че предния мост се включва при гаден терен(кал, сняг)-двата моста могат да приплъзват, и така се компенсира разликата при задвижването.
          При фул тайм задвижването не може да се изключва някой мост. Което означава, че на същия гаден терен няма проблем, но на твърд и сух път(асфалт например) разликата в изминатия път между двата моста не може да бъде компенсирана от хлъзгане, и тя ще предизвиква натоварване в трансмисията.
          За да се неутрализира тази разлика-между двата моста се поставя диференциал. Същия какъвто се поставя в мостовете. На който слабото място е, че предава всичката сила на страната която има по-малко съпротивление. Демек-което колело е в дупка и не опира до земята, или е на лед и се върти много лесно. За да се поправи този дефект се слага блокировка на диференциала. По този начин диференциала вече не е такъв, и силата се предава едновременно на двата моста. В този случай двете схеми на задвижване не се различават.

          Има една особеност-за да включиш на бавни предавки трябва задължително да си включил предния мост. За да не може да стовариш всичката сила на двигателя само на задния мост, от което той много лесно може да се счупи.

          Но при нивата двата лоста вършат съвсем друго. Единият включва блокажа на централния диференциал, другия включва бавните предавки.
          Ако си вдянал разликата в двете системи-ще разбереш за какво служат двата лоста, и кога трябва да се пипат.
          Ако не си-наистина тези неща са дискутирани много обширно из форума. Трябва само четене.

          Аз като се регистрирах тук също нямах понятие, ама с четене и питане...
          С учен човек, лесно се работи! Пък ако се явява и тъпелив...
          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

          Коментар


          • #6
            От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

            Към поста на Кольо бих добавил добавил, че има и Full time машини които позволяват движение само на един мост с цел икономия предполагам (паджеро супер селект, чероки с 242 раздатка) но това не е толкова важно.
            Първо трябва да прочетеш повечко за видовете 4х4 , след това да попрочетеш за видовете блокировки, защото това че колата е 4х4 не означава, че и четирите гуми въртят постоянно и еднакво, всъщност най - често въртят (буксуват само 2 - една предна и една задна - това при машина с блокиран междуосев диф и отворени преден и заден диф)
            Само че във форума наистина е писано много и за видовете 4х4 и за видовете блокировки и не вярвам някой да тръгне да го повтаря отново. ползвай търсачката. Поздрави
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #7
              От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

              При нивата всички опити да караш само на заден мост с цел икономия на гориво излизат обикновено солени . Първо КИТа за изключване на предния мост струва доста пари и без преден мост е само въпрос на време пръсването на задния диференциал . Това е така защото нивата е събрана на едни 80% от части на стандартните лади и конструкторите са разпределили товара на двата моста . Факта че нивата мина през доста модернизации през годините но заводски на никоя не се изключва предния мост е доста показателен .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #8
                От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                Точно. В началото Нивата е мислена да бъде парт-тайм, но в крайна сметка слагат междуосев диф за да разделят мощността поравно. Чувал съм за тая изгъзица, отцепваща предния мост, но не бих я монтирал в колата си, даже да ми я подарят.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • #9
                  От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                  Благодаря за отговорите.Схващам повечето работи с блокировките, но въпреки това реших да попитам.Просто исках да затвърдите съмненията ми.Отново, благодаря.
                  П.С попитах, защото до сега никога не я бях виждал да върти с предните и през цялото време си мислех за онова, описано по-горе, но сега вече знам как стоят нещата.

                  Коментар


                  • #10
                    От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                    Е сега като се замислих , какъв изобщо е ефекта от това зацепване, като върти само единия мост ?Аз лично не виждам някаква файда по отношение на проходимост.Виж от техническа гледна точка, може би помага с нещо.

                    Коментар


                    • #11
                      От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                      Първоначално публикуван от Xenophoby Преглед на мнение
                      Е сега като се замислих , какъв изобщо е ефекта от това зацепване, като върти само единия мост ?Аз лично не виждам някаква файда по отношение на проходимост.Виж от техническа гледна точка, може би помага с нещо.
                      Ами когато ти буксува едното колело, на предният мост, а задният и с двете е стъпил на "твърдо", когато го бутнеш лоста, блокажа ги блокира и ако предният мост се върти с 2 000, задният следователно и той трябва да се върти с толкова...Гумите на задният, като са на твърдо/следователно ще се иска повече усилие за завъртането им, сравнени с предният, щом буксува предният мост..../ трите гуми, стъпили, на твърдо изкарват самата кола... Това е един от +совете на Нивата, от гледна точка на проходимост....
                      Я вземи направи този номер, та да ти стане ясно, защо се използва..
                      Вдигни и сложи на трупче, предна лява гума/като пример, това важи за всичките гуми/, качи се и подкарай колата, да видиш дали ще тръгна... Естествено, че няма да тръгне...
                      Вдигни я пак, но като се качиш включи блокажа и потегли, ще ти стане ясно...

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      При нивата всички опити да караш само на заден мост с цел икономия на гориво излизат обикновено солени . Първо КИТа за изключване на предния мост струва доста пари и без преден мост е само въпрос на време пръсването на задния диференциал . Това е така защото нивата е събрана на едни 80% от части на стандартните лади и конструкторите са разпределили товара на двата моста . Факта че нивата мина през доста модернизации през годините но заводски на никоя не се изключва предния мост е доста показателен .
                      Точно заради това, че е била проектирана за Парт-Тайм и е "хвърляла" жигулските диференциали, на нивата е подсилен.. Ама нали по-евтино от Лада, пък, че и под път и над път има....... А за нов никой не мисли... Та повечето са видоизменени..
                      Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 10-03-13, 00:17.
                      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                      Honda Dominator 650
                      088ЧЧ93979-->Борис
                      0878956Ч38-->Борис

                      Коментар


                      • #12
                        От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                        Да не направи някоя бела само като пробва да вдигне на трупче някоя гума, да пусне блокажа и да тръгне
                        Лада Нива 21214 1,7i a.k.a. Магаренцето :)

                        Коментар


                        • #13
                          От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                          Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                          Ами когато ти буксува едното колело, на предният мост, а задният и с двете е стъпил на "твърдо", когато го бутнеш лоста, блокажа ги блокира и ако предният мост се върти с 2 000, задният следователно и той трябва да се върти с толкова...Гумите на задният, като са на твърдо/следователно ще се иска повече усилие за завъртането им, сравнени с предният, щом буксува предният мост..../ трите гуми, стъпили, на твърдо изкарват самата кола... Това е един от +совете на Нивата, от гледна точка на проходимост....
                          Този пост и в частност подчертаното ме обърква малко.Защо си мисля, че при това положение (Предна лява гума в калта, другите 3 на твърдо), включвам блокажа и ме измъква една от 2те задни гуми, а не 3те(на сухо), както каза ти. Да кажем ще се въртят предна лява (тази в калта, защото й е по-лесно да се върти) и дясна задна да речем.

                          Коментар


                          • #14
                            От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                            Първоначално публикуван от Xenophoby Преглед на мнение
                            Този пост и в частност подчертаното ме обърква малко.Защо си мисля, че при това положение (Предна лява гума в калта, другите 3 на твърдо), включвам блокажа и ме измъква една от 2те задни гуми, а не 3те(на сухо), както каза ти. Да кажем ще се въртят предна лява (тази в калта, защото й е по-лесно да се върти) и дясна задна да речем.
                            Ако са 2те задни са на твърдо, те измъкват 2те, ако едната е на по-хлъзгаво се започва боксуване успоредно, тогава в много от случаите се окопава и ляга по корем...
                            За 3те гуми си прав, но имах друго в предвид... Кажи от къде си, та някой колега да ти покаже и каже, че с писане е дълго и широко.....
                            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                            Honda Dominator 650
                            088ЧЧ93979-->Борис
                            0878956Ч38-->Борис

                            Коментар


                            • #15
                              От: NIVA 4x4 ?! Запитване.

                              Колега, надявам се, че знаеш как работи диференциала. Предава въртенето към гумата която се върти по-лесно. В случая-тази която е в кал/сняг/лед/ увиснала в дупка без да се опира в земята. Всичкото въртене отива при нея, а на другата която е здраво стъпила не се предава нищо. Като сложиш един блокаж-все едно няма диференциал, а двете гуми са сложени на един вал, и се въртят едновременно. Така гумата която е на здраво място ще те изкара.
                              Това важи и за двата моста.
                              Сега си представи централния диференциал. Все едно е диференциала в моста. Само дето не върти полуоски, а кардани. Към който кардан има по-малко натоварване-към него ще предаде въртенето. И ако имаме една гума в кал/лед/сняг..... съответния мост, през диференциала си предава лесно въртене към централния диференциал. А той само това чака, предава въртенето на този мост, а моста през диференциала си-на гумата без сцепление.
                              Когато включиш блокажа на централния диференциал(то друг блокаж в нивата няма)-въртенето се предава и към другия мост. Все едно двата моста са на един вал, както примера по-горе. И ако другия мост няма гума на кал/лед/сняг-ще те извади. Ако и там има такава гума-само блокаж на осевия диференциал те спасява, ама нива с блокаж на моста??
                              То и почти всички други джипове със задвижване по тази схема нямат осеви блокажи, но си вървят. Като включиш блокажа на централния диференциал-нивата става със задвижване като от другия вид(парт тайм) с включен преден мост.

                              Вече стана ли ти ясно?
                              Ако все още не-пак ще обяснявам, ама малко четене съчетано с мислене ще свършат повече работа от моите обяснения.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X