Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на помпа за сондаж.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на помпа за сондаж.

    Здравейте, сега когато имам посочено место за сондаж (моля се да е правилното), искам да попитам:
    1. Отаначало каква циркулационна помпа да си купя (очаквана дълбочина около 17м.)
    2. Почвата е пясък и глина, трябва ли да е задължително циркулационна или може и вибрационна?
    3. Трябва ли да съм купил помпата предварително, или все пак да изчакам да извадим вода и после да я купя?
    Моля дайте съвет за помпа - марка, модел и цена.
    Пожелавам хубава вечер на всички.

  • #2
    От: Избор на помпа за сондаж.

    Първо направи сондажа а после мисли за помпа.

    Коментар


    • #3
      От: Избор на помпа за сондаж.

      Вибрационната я отпиши !

      Коментар


      • #4
        От: Избор на помпа за сондаж.

        Направете сондажа.Извадете водата и вижте какво вадите и тогава го мисли.А за помпи модели и марки много.
        Няма страшно в умирачката...
        Страшното е да си жив!...

        Коментар


        • #5
          От: Избор на помпа за сондаж.

          Колега, ти си тръгнал с тигана преди да си хванал риба, помпата е накрая. Намери си първо кой ще ти сондира, направете сондажа да видиш действителната дълбочина, на която евентуално ще излезе вода достатъчна за нуждите ти. Прогнозите не винаги отговарят на действителното положение. Хайде успех.

          Коментар


          • #6
            От: Избор на помпа за сондаж.

            Ф=?
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Избор на помпа за сондаж.

              Помпите, които можеш да ползваш са - обикновена центробежна (самозасмукваща-джет или не) - за сондажи с водно огледало до около 7-8м, потопяеми (според мен най-добрите) или ежекторни помпи- подобни на обикновенните, но с по-малко КПД и доста по-капрзни. Изключвам разни бутални, мембранни и други специални помпи.
              Не коментирам вибрационни потопяеми помпи.
              Та, след като бурнете бунара, премери остановилото се (евентуално) водно ниво. Ако водното огледало е над 6-7м директно обмисли джет или потопяема центробежна.
              По възможност за начало вземи евтина такава, хем да избистри сондажа, хем да установиш дебит. След това вече помпата се подбира според нуждите и показателите на сондажа. За какво ще я ползваш- хидрофор, поливане, термопомпа,басейн, автомивка?
              Циркулационните помпи са за циркулация в затворени системи, не стават за водочерпане от сондажи!
              Цената на читава потопяема помпа започва от около 5-600лв нагоре.
              Марка, модел и цена след като ни кажеш на колко метра е водата, какъв дебит има сондажа, на теб какъв дебит ти трябва и за какво...

              Коментар


              • #8
                От: Избор на помпа за сондаж.

                Здарвейет, благодаря за отговорите. Все още не съм направил сондажа, оказа се че малко фирми коапаят в пясък и глина. Предложиха ми сонда с ф-216мм, външна тръба и ф-140мм вътрешна тръба, това добре ли е? Сондажа ще се ползва за вила, за уикендите, нямам градина за поливане. Трябва ми само за захранване на тоалетна, душ, кухня и едно малко басейнче на децата - съвсем малко вода, нямам претенции за големи дебити. Понеже ми казаха, че водата е между 12 и 17м. си мися, че немога да пусна директно хидрофор. Измислил съм да вадя водата с циркулационна помпа (?) и да я сипвам в един кубиков бидон, а от там с хидрофора във вилата. Ако се сещата за модел за разработване на сондажа, а после и за постоянно ще съм благодарен на отговорите ви. Трябва ми най-евтината прилична помпа, защото няма да я натоварвам въобще. Хубава неделя на всички.

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на помпа за сондаж.

                  По горе писах да не бързаш да купуваш помпа преди да си намерил водата. Циркулационна помпа няма общо със сондаж, трябва ти сондажна помпа и най добрия вариант е потопяема, примерно двустъпална монофазна ще свърши чудесна работа.Буферния съд е добре да го има и с хидрофор и малко автоматика ще забравиш за водоподаването. Предвиди и филтърна група за фино очистване.Ето ти линкове, успех

                  http://vodnipompi.net/?p=631

                  http://www.pumpstrade.com/wilo/sond/wilo_sond.htm

                  http://cenibg.com/%D1%81%D0%BE%D0%BD...%B8%D0%B8.html

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на помпа за сондаж.

                    Бих сонда и след като платих 400лв. за сканиране на фирма Гео Меджик Радар и те ми посочиха местото нищо не се получи. За сметка на това сондьорите бяха страхотни (едни момчета от Казанлък) и си свършиха тяхната работа перфектно.
                    Сега имам 17м дупка с около 2м. нещо на дъното, мисля си че е остатъчна вода от промиването. Има ли смисъл да купувам помпа и да правя опити за изсмукване и разработване на този сондаж. Почвата е глина и пясък. Тръбата ми е ф140мм.
                    Незнам какво да правя, за 24 след сондажа нивото не беше мръднало от тези 2м. Има ли шанс да се отпуши със закъснение след тези първи 24часа (ще разбера другата събота когато отида на вилата). Очакванията от сканирането бяха воден стълб около 10м. в нещо като подводна "река" с ширина 1,1м. , ние бихме сондата на средата на "реката" - 0,55см. Ако някой има идея за последен тест на сондажа преди да го забравя напълно и да си ближа раните от финансовата загуба на тази хубава дупка която си имам в двора, моля да пише. Лека вечер на всички и повече късмет в откриването на така ценната вода.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на помпа за сондаж.

                      Работил съм с Мира и никога не са се издънвали.Имало е разминаване в прогнозата им но никога не на сухо.Вземи си направи една кофа с обратна клапа до изваждаш вода и ще разбереш накъде вървят нещата---малко е играчка ама е един от леките методи проба-грешка.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:04022011(002).jpg
Прегледи:3
Размер:147.4 КБ
ID:5469440Натиснете снимката за да я уголемите

Име:04022011(004).jpg
Прегледи:2
Размер:146.1 КБ
ID:5469441

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на помпа за сондаж.

                        Първоначално публикуван от alnike Преглед на мнение
                        Бих сонда и след като платих 400лв. за сканиране на фирма Гео Меджик Радар и те ми посочиха местото нищо не се получи.
                        ...
                        Очакванията от сканирането бяха воден стълб около 10м. в нещо като подводна "река" с ширина 1,1м. , ние бихме сондата на средата на "реката" - 0,55см.
                        Ако не беше тъжно щях да се хвана за корема от смях. Боже хора, как не разбрахте че НЯМА сигурен метод за предсказване дали има вода или няма. Ако имаше в професионалните ни среди отдавна щяхме да го знаем и да го препоръчваме на всички. Всичките геофизични методи измерват определени електрически или магнитни характеристики на пластовете под апаратурата но те в никакъв случай не казват еднозначно дали това е вода или нещо друго. Примерно намаленото електрическо съпротивление означава че това е скала с по-ниско съпротивление но не гарантира че е вода защото това съпротивление не е свързано само с наличието на вода. Примерно пясък, варовик, глина или чакъл ще имат различно съпротивление и как да ги различиш от скалата ли е или от водата в тях? Нито пък дебита и защото във влажна глина въобще няма да има дебит а в пясък ще си тече спокойно. Същото и за магнитната проницаемост с която явно работи този метод.

                        Аз вече ви казах как да ги откривате такива менте-специалисти. Просто им предложете да им платите след като се прокара сондажа и гледайте реакцията им. Може да им предложите и премия за потвърдена прогноза. Да не говоря че такова име Geomagic е крайно, крайно съмнително и направо крещи за евтина самореклама. Аз лично първо питам колегите за реномето на фирмата защото такова име на мен ми е доста съмнително. Питайте фирмата за 10-15 клиента и после се свържете с тях, ако е наблизо отидете при 2-3 и питайте на място. Все пак цялото "удоволствие" ви струва няколко хиляди лева редно е да се позамисли човек преди да ги даде.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на помпа за сондаж.

                          Първоначално публикуван от alnike Преглед на мнение
                          Сега имам 17м дупка с около 2м. нещо на дъното,
                          Щом тези два метра не мърдат не се отказвай. Намери начин да ги изтеглиш, за да видиш дали ще се възстановят. Може просто да са сбъркали с дълбочината. Ако се възстановява нивото, значи все пак има нещо, трябва да се прецени дали си струва да се удълбочава сондажът.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на помпа за сондаж.

                            Здравейте и благодаря за отговорите. slavchovt, мерси за снимките това което имаш в предвид е да извадя водата с тази кофа с обратна клапа и да видим дали ще се напълни отново. Четох във форума за някакъв препарат (полифосфат ??), който се купувал от аптеките и се разреждал с 400л. вода и се сипва в сондажа, след което се вади с помпа и се промива....
                            Би ли помогнало това в моят случай? Мога да купя най-евтината ротационна помпа от БАУМАКС или БАУХАУС и да промия сондажа с този разтвор. Сондьорите ползваха бентонит, казаха че се разтваря след 12ч. може ли това да е забавило отпушването на някъкви слаби водни пластове. Успешен ден на всички.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на помпа за сондаж.

                              Бентонита не се "разтваря". Напротив, той образува глинеста кора на стената на сондажа като навлиза и навътре в микропукнатините. Наричаме го "колматация". Целта е тази глинеста кора да не допусне загуба на промивната течност в пласта и да укрепи неустойчивите скали. Но за съжаление ако притока е малък и налягането ниско тази кора "запечатва" водоносният пласт и не дава възможност на водата да навлезе в сондажа. Доста често срещано явление при сондьори чиято главна грижа е да няма обрушване на стената на сондажа и прихващане на сондажният лост а не какво ще излезе от сондажа. Тогава те работят с промивка с високо съдържание на бентонит която образува дебела глинеста кора.

                              За премахването на тази глинеста кора методи много но в нашата практика най-често се ползва промиване на сондажа с чиста вода с големи обеми и под високо налягане . Промиване доста дълго време поне няколко часа по-добре 8-12ч или докато от сондажа почне да излиза вода. Както разбирам вашите сондьори са си тръгнали без да направят това, трябваше да поискате да го свършат преди тръгването.

                              За практиците давам линкове с различните методи за разглинизация. Само за сведение защо иска да се направят някои приспособления няма ги в линка. На руски е но по-старото поколение би трябвало да го знаят.

                              http://skvagina.dp.ua/stati/burenie-...posle-bureniya
                              http://www.burenie.net.ua/ru/article/revelation

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X