Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на помпа за сондаж.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Избор на помпа за сондаж.

    Това да се прави сондаж на място където километри наоколо няма вода си е сериозен риск. Поне някакви рекички и ручейчета няма ли? Макар че с глините които са отгоре тя спокойно ще си тече отгоре без нищо да отиде надолу в пясъците.

    Хидрогеолозите работят в глобални мащаби, на ниво двор не стигат. Особено ако наоколо няма сондажи както излиза. Може да каже примерно "В района на това село подпочвените води са на ниво от до" но за двор това означава, че с еднаква степен на вероятност може да се сондира във всяка точка от него.

    Въобще цялата работа ми изглежда доста абсурдна - на едно място да няма грам и на 5-10м от него да тече река. Това са пясъчници, простата логика показва че нещо трябва да се просмуква през тях.

    Коментар


    • #32
      От: Избор на помпа за сондаж.

      Явно реката е шумяла само в нечия глава

      Коментар


      • #33
        От: Избор на помпа за сондаж.

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Явно реката е шумяла само в нечия глава
        А не, в джобовете им.

        Коментар


        • #34
          Първоначално публикуван от alnike Преглед на мнение
          Здравейте, сега когато имам посочено место за сондаж (моля се да е правилното), искам да попитам:
          1. Отаначало каква циркулационна помпа да си купя (очаквана дълбочина около 17м.)
          2. Почвата е пясък и глина, трябва ли да е задължително циркулационна или може и вибрационна?
          3. Трябва ли да съм купил помпата предварително, или все пак да изчакам да извадим вода и после да я купя?
          Моля дайте съвет за помпа - марка, модел и цена.
          Пожелавам хубава вечер на всички.
          Вибрационна помпа абсолютно не използвай,защото вместо да ти помогне може да ти създаде много ядове.Още повече, че почвата е пясък и глина. По време на работа вибрационната помпа има много вибрации които могат да разрушат сондажа или да прережат тръбите,особено ако са с малък диаметър тръбите. Имам няколко приятели които се подлъгаха така и няма да ти обяснявам какви ядове си създадоха.Мога да те свържа с тях и да се убедиш.помпа си вземи след като стане сондажа за да видиш какъв дебит има сондажа.Модели има колкото искаш,но за повечето хора (а включително и аз) ме интересува цена-качество.разгледай и помпите на Електромаш Варна,сравнително качествени помпи на средна цена. Например най-малката помпа 75мм диаметър,изход 1",370W, напор около 55м е напълно достатъчна, а и е малко в повече като за твоя сондаж (а и моя е около 18м.). Различните мощности определят напора на помпата но в твоя случай мисля, че подобни параметри са напълно достатъчни в твоя случай. Има и обикновени помпи ,но с ежектор които теглят водата от подобна дълбочина ,но аз лично предпочитам потопяемите сондажни помпи.Дано да съм ти бил полезен
          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 19-04-13, 07:44.

          Коментар


          • #35
            От: Избор на помпа за сондаж.

            alnike съжалявам за късното ми включване но ако са ти казали че водата е на 17м. задължително се прави сондажа по дълбок за да се мине целия воден хоризонт и да ти остане място за утаител.
            според мен минимума на сондажа е трябвало да бъде 25м. отвор Ф-260мм. PVC Ф-140mm. по 6.6мм.
            Поздрави.
            878161634

            Коментар


            • #36
              От: Избор на помпа за сондаж.

              Сега прочетох че е на "баира". Мнооого лошо водата ще тече надолу. Моят съвет е все пак да се удълбочи до около 20-25м, дадени са толкова пари да се опита последният шанс. Но не се хващайте на идеята за 70м, това са луди пари а гаранцията е нулева. На баир просто няма откъде да дойде водата, всичко тече надолу. Все пак зависи и най-отгоре ли сте на баира или някъде по средата. Основното ви го казах - трябва да се подхранва от някъде. С глини отгоре сте доста изолирани от повърхностните води ако примерно отгоре има гора да ги задържа.

              Все пак си има хидрогеолози да не им се бъркам в занаята. Аз като си правя разходки из Западен парк точно от най-високото тръгват едни изворчета. Съжалявам колега, моите съчувствия

              Коментар


              • #37
                От: Избор на помпа за сондаж.

                Според мен баира не е краен фактор. Не съм специалист по хидрология, но всеизвестно е че изворите са по планините на високо и след това тръгват реки по наклона. За мен си е необходима консултация с хидрогеолог който познава водите в района, след това и поне двама багетисти и ако не се установи нещо друго да удълбочи поне настоящия сондаж. И ако не излезе нищо, остава събиране на дъждовната вода за да има поне за поливане. Имам познат на сух баир на село, който събира цялата дъждовна вода от покрива на къщата и стопанската постройка и я вкарва в една цистерна. С тая вода си полива градината без проблем.

                Коментар


                • #38
                  От: Избор на помпа за сондаж.

                  Благодаря за съветите.
                  Ако някой може да ми препоръча хидреогеолог, за да направя финални опити (поне да знам, че съм опитал всичко - разбира се без 70те метра - те не са ми по джоба)! Не съм на най-високо на баира (над мен има поляна с вертикална височина от началото на моя сондаж около 10м.), но е гола поляна няма дървета. Искам да попитам как се удълбочава настоящия сондаж, при положение че ми поставиха тръбите и напълниха чакъла наоколо (всичко трябва да се извади ли?). Ако знаете добри багетисти, не е нужно да са от раиона (аз съм от София - мога да ги взема по пътя и да ги върна после) моля за техните кординати. Аз също събирам вода в един стар бетонен резервоар - открит, но не я използвам за поливане, а за нуждите на къщата (миене, къпане ...). Ако знаете начин водата да не зеленясва и да е що годе бистра (освен хлорни таблетки) ще ми е от полза. Успешен ден на всички.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Избор на помпа за сондаж.

                    Здравейте отново, Geomagic radar ми направиха повторно заснемане. Резултатите са, че вода има но сме избягали от нея с около 80см.
                    Това е схемата, която ми дадоха. Как мога да премина тези 80см. без да дупча нова дупка? не ми се рискува с нов сондаж на същото място, защото ако грешат пак ще е доста глупаво от моя страна.
                    В сондажа все още няма капка вода, а си мислех че ако водата е на 80см. все нещо ще пропуска! Давайте предложения, готов съм да експериментирам (то само това ми остана с тази дупка която имам).
                    п.п. казаха ми да сложа в сондажа морска сол - привличала водата има ли смисъл в това?

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Drawing1.jpg
Прегледи:1
Размер:133.1 КБ
ID:5481771

                    Коментар


                    • #40
                      От: Избор на помпа за сондаж.

                      Първоначално публикуван от alnike Преглед на мнение
                      В сондажа все още няма капка вода, а си мислех че ако водата е на 80см. все нещо ще пропуска! Давайте предложения, готов съм да експериментирам (то само това ми остана с тази дупка която имам).
                      п.п. казаха ми да сложа в сондажа морска сол - привличала водата има ли смисъл в това?
                      Нищо не ти пречи да пробваш, но нищо не привлича така водата, както празно място под нейното ниво. Гравитацията си казва думата. При 80 см. нагоре или встрани водата трябва да влезе в сондажа, но ако е надолу няма как.
                      Все пак аз съм любител, но с действащ свой сондаж. Нека и професионалистите си кажат думата.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Избор на помпа за сондаж.

                        Договаряй се с колегите за цена и прави нова дупка -- имам впредвид тези които са ти правили първия сондаж.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Избор на помпа за сондаж.

                          А бе тия тръба ли целят долу? Какви са тези 80 см. встрани? Ако има водоносен хоризонт то той се ограничава от непропусклив пласт (обикновенно глина) отдолу и отгоре, но настрани пласта обикновенно изтънява, освен ако няма разлом. Та ако водата е на 80 см. встрани, то водоносния пласт там сигурно е много тънък.
                          При теб сондажа е сух, така че няма как повече да понижаваш ниво в него за да предизвикаш приток на вода, така че остава обратния вариант - хидроразрив на пласта (фракинг - като при шистовия газ). Но това при теб надали е възможно, както и киселинна обработка.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Избор на помпа за сондаж.

                            Точно за тръба беше и моята асоциация.... Според мен ако има въобще вода там, тя е доста по-надълбоко, иначе все нещо щеше да влезе в дупката.
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #44
                              От: Избор на помпа за сондаж.

                              Имам големи съмнения към всички тези геомагии. Отиди при някой хидрогеолог и му разкажи ситуацията, в МГУ има такава катедра може и фирми но аз поне не ги знам. За около 50 лв ще ти дадат консултация на терен 200 лв. Просто ми изглежда абсурдно такова целене с 80 см. И да преместиш сондажа само малко да не е вертикална кулата и пак ще тръгне нанякъде. Ако бяха твърди скали и да излиза вода по пукнатини го разбирам но тук пясъчен пласт.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Избор на помпа за сондаж.

                                80 см ама на коя страна ?Да не са 5 ст. долу .Морска сол (нямам думи) !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X