Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГМТ на Терано 2,7tdi

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ГМТ на Терано 2,7tdi

    Здравейте,
    Решил съм да правя реглаж на клапани на моето терано, и понеже гледам да си човъркам по колата сам имам нужда и от вашето мнение. Става въпрос за нагласяването на ГМТ за цилиндър 1. Правил съм го и на други коли, и там обикновено има белег на шайбата на КВ и срещуположен на блока- тук обаче намирам такъв само на шайбата. А и в сервизното ръководство не намирам посочен такъв на блока. Според схемите в ръководството белега на шайбата се гласи на 24 до 40 градуса спрямо хоризонталата/отляво/, поне аз така разчитам схемите. А там определено няма насрещен белег и това е което всъщност ме притеснява. Иначе ако правилно разбирам в диапазона от 24 до 40 град. все е ГМТ за 1ви цилиндър, логично ГМТ за 4ти е на 180 градуса- срещуположно на първи. За останалата процедура съм ОК, прави се на топъл мотор и в ГМТ на 1ви се регулират 1,2,3 и 6 клапан, а 4,5,7 и 8 са в ГМТ на 4ти.
    Всъщност има и нещо като насрещен белег, но е много назад и нагоре от посочения./на картинката съм го отбелязал в червено/. Заради това моля тези който са правили реглаж да споделят къде точно е истината.
    Варианта да отида при майстор накрая също го има в зара, но ми се ще да се оцапам малко без да разруша мотора!
    Прикачени файлове

  • #2
    От: ГМТ на Терано 2,7tdi

    Първоначално публикуван от ekolev Преглед на мнение
    ...
    Правил съм го и на други коли...
    Принципа е един и същ при всеки четиритактов, четирицилиндров двигател.
    Не ти трябва никаква "ГМТ на КВ". Трябва ти да отвориш капака на клапаните, да въртиш КВ и да гледаш. Ама сега ще питаш "какво?".
    Жокер - кой е този такт, от работата на четиритактовия двигател, при който в края се затварят изпускателните клапани и в началото се отварят всмукателните?
    Но се съмнявам това да помогне. Мога да ти кажа и стъпка по стъпка какво да направиш. Но, ще го правиш механично и пак нищо няма да разбереш. Почни да четеш и да разбираш как се случват нещата. Тогава ще изпиташ удоволствие от работата.

    Коментар


    • #3
      От: ГМТ на Терано 2,7tdi

      Мерси колега, знам "принципа" и без "какво", клапаните са регулирани вече- цилиндър по цилиндър. Но това всъщност не отговаря на въпроса ми- къде е ГМТ според белезите? Не знам, може и аз в стремежа си да го обясня да съм писал повечко и не се разбира въпроса. Но така или иначе за хората които ще отворят сервизното ръководство, и ще търсят белезите въпроса остава- къде са те! Ако се прави по белези става по лесно, с по-малко въртене, иначе да- няма проблем да се гледат клапаните кога са затворени и да се прави реглажа цилиндър по цилиндър.
      Жокер- белега на първи все пак мисля че е там където съм посочил в червено, но да се има впредвид че при реглажа търсих средата м/у затварянето на всмук.клапан и отварянето на изпуск.клапан, а не ГМТ.
      Иначе по въпроса за четенето, ами Андро четох мануала и точно това предизвика въпроса ми!
      Поздрави

      Коментар


      • #4
        От: ГМТ на Терано 2,7tdi

        Първоначално публикуван от ekolev Преглед на мнение
        ... Ако се прави по белези става по лесно, с по-малко въртене, иначе да- няма проблем да се гледат клапаните кога са затворени и да се прави реглажа цилиндър по цилиндър...
        Нищо не си разбрал от това, което ти казах и загатнах по горе. А ти "загатнах", защото и въпроса ти е такъв - "правил съм", "сервизни ръководства", "ГМТ" и др. подобни щурутии, лишени от смисъл по процедурата "регулирани на клапани" на тоя мотор. Ако беше питал - "как да си регулирам клапаните, щото не знам", сигурно щях да ти кажа.
        Дадох ти по горе жокер. В такта "всмукване" буталото се намира в ГМТ и непосредствено преди достигането и, изпускателния клапан се затваря, и всмукателния се отваря. Като махнеш капака на клапаните, това движение на кобилиците много лесно се забелязва и това е отправната точка за регулиране на клапаните. Понеже при четирицилиндровия мотор колената на КВ са разположени през 180* имаме още едно бутало в ГМТ. Кое е това бутало се разбира според реда на работа на цилиндрите. В случая - на тоя двигател 1-3-4-2.
        Давам пример:
        Въртим КВ и виждаме как на 4-ти цилиндър изпускателния клапан се затваря и веднага всмукателния се отваря. Гаранция, че 4-ти цилиндър е в ГМТ в такт "всмукване". Според разположението на колената на КВ и реда на работа на цилиндрите, буталото на 1-ви цилиндър също е в ГМТ, но в такт "работен". Следователно изпускателните и всмукателните клапани са затворени - регулираме ги.
        Буталото на 2-ри цилиндър е в ДМТ, като преди това е било в такт "работен" и сега е в такт "изпускане", следоватено всмукателните клапани отдавна за затворени - регулираме ги.
        Буталото на 3-ти цилиндър също е в ДМТ като преди това е било в такт "пълнене" и сега е в такт "сгъстяване", следователно изпускателните клапани отдавана са затворени - регулираме ги.
        Въртим КВ на 360* и регулираме останалите клапани.
        Както виждаш става без търсене на "ГМТ" и не на "четири пъти", а на два пъти.
        Съвсен, нарочно не отбелязах глупостите, които си написал в първия си пост, ама вече ми дойде в повече.
        Ако си успял да вденеш нещо, бира не пия, пия по сериозни напитки.

        Коментар


        • #5
          От: ГМТ на Терано 2,7tdi

          Накратко: Къде са белезите за ГМТ на TD27Ti ?
          Иначе, да описал си точно процедурата по реглажа, съвсем както е в ръководството. Ако сега някой каже и къде е белега ще е още по-лесно.
          Първоначално публикуван от ekolev Преглед на мнение
          ......логично ГМТ за 4ти е на 180 градуса...
          Вярно написал съм и "глупост" или "щуротия", ще го редактирам на 360*/два оборота на КВ= един на РВ/, но затова помолих за мнението ви!
          Другия вариант, за да угодя на Andro 160 е да преименувам темата на "Как да си направя реглажа.." например, и да спра да питам къде е пустия белег! Но пък може и друг да попита същото, затова не смятам да я променям.
          Поздрави и наздраве

          Коментар


          • #6
            От: ГМТ на Терано 2,7tdi

            Първоначално публикуван от ekolev Преглед на мнение
            ... Ако сега някой каже и къде е белега ще е още по-леснo...
            Tам си е, в твойто сервизно ръководство, което си пуснал по горе.
            Първоначално публикуван от ekolev Преглед на мнение
            ...
            А и в сервизното ръководство не намирам посочен такъв на блока...
            Срещу отметката TDC има удебелена отметка.
            Отделно се вижда и един друг, гарантиран белег за ГМТ, ама ти си знаеш, та не виждам смисъл повече да обяснявам.
            Последно редактирано от Аndro 160; 07-03-13, 07:54.

            Коментар


            • #7
              От: ГМТ на Терано 2,7tdi

              Аз само да добавя - клапаните на терано се регулират на горещ двигател. Ако искате да са идеални - след реглажа затваряте временно капака, палите, дозагрява и после дорегулирате. След второто или третото дорегулиране стават пИрфектни, еднакви, като по книга.

              ...съвсем резонно подходящия сезон за това е лятото, в най-голямата жега.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: ГМТ на Терано 2,7tdi

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                ......ама ти си знаеш, та не виждам смисъл повече да обяснявам.
                Ами не знам, затова питам. При мен има отметка там където съм посочил с червено, дали е това- защото едва ли само на моя мотор е така. И дали на всички е там, или не -ще е полезно да се знае!

                Благодаря Спарки, оставил съм проверката за по-топлото време, не за друго просто не чувам никакви необичайни шумове след реглажа. Предполагам, че ако има корекции ще са минимални.И все пак ще ги проверя по топлото време.
                Поздрави

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X