Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бръснарски каиши

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Бръснарски каиши

    А това зависи от каиша. Да, по принцип, ако кожата не е обработвана, най-добре е да се намаже. В никакъв случай с масла на растителна основа. Най-доброто за такива случаи е, т.н. костно масло. В България не знам някой да го продава, но се намира достатъчно лесно отвън. Бързия му заместител е Балистол за ръце, също става...

    Колкото до преобръщането на бръснача, то се прави САМО И ЕДИНСТВЕНО ПРЕЗ ГЪРБА. Никога и при никакви случаи обратното, освен ако не искате да си търсите нов бръснач комплект с каиш...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #17
      От: Бръснарски каиши

      Днеска четох разказ от Джек Лондон споменаваше се каиш от кожата на линчуван негър.......

      Дали е бил качествен
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • #18
        От: Бръснарски каиши

        Не, хубавите каиши се правят от кожи с възможно най-малко дефекти. На времето на добрите каиши е пишело "руска кожа". Останало е нарицателно и до днес, на най-добрите обикновено го има този надпис, макар че кожата с гаранция няма общо с Русия. Колкото до това от какво да е кожата, то за най-добра се смята конската, макар че един от последните сарачи, ме каза, че според него магарешката е по-добра. Важно е от коя част на животното е, но и най-добрата кожа, без правилната обработка е нищо. А в днешно време е сложна работа с правилната обработка. С Бат Пепо вече обмисляме, собствено производство заедно с дъбене и прочие... Трудна работа е човек да намери истински каиш в днешно време...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #19
          От: Бръснарски каиши

          Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
          По руските форуми съветват каишите да се мажат с мазнина първоначално 5-6 дни преди първото използване за заточване, за да не се нараняват. Моля Бат Пепо да каже каква и откъде се взима.
          Също е подчертано бръснача да се преобръща през гръбчето си при заточване, а не през острието за да не се захабява.
          Става също да се намаже и с течен парафин,а и вазелин.Както и небива да се дтржи във влажни помещения,като банята,например.
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • #20
            От: Бръснарски каиши

            Въпросче:
            Спомням си като юноша бледен, че каишите в бръснарниците бяха тъмночервени или кафяви на цвят.
            Моят е бежов, нещо като кремаво, и е леко грапав, нормално, нали все пак заточва. Докато по спомен-онези от бръснарниците бяха лъскави. Та моят защото е нов ли е толкова светъл, или потъмняването е вследствие на мазането и използването им?

            И как плющяха като берберина започваше със замах да точи бръснача на тях...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #21
              От: Бръснарски каиши

              Като първо, тогава са били в пъти по-качествени от сега. Сега бръснарски каиш е екзотика, тук, там разни производители правят нещо, колкото да не е без хич. Да не говорим, че старите методи за обработка на кожа са трудни, скъпи и няма кой сега да се занимава. Та с други думи, онези каиши за които говориш, тежки, лъскави и мазни, сега няма откъде да купиш. Има един производител в САЩ който твърди, че прави такива, но им иска по 200-300 долара и не съм сигурен, че ще пробвам... Всичко друго си е живо менте... Днес писах в другата тема, не случайно обсъждаме с Бат Пепо, дали да не вземем да се пробваме с производство... Може да се окаже по-лесно да си го направим, отколкото да го намерим...

              Това което пишеш, значи едно, че не е лошо да го намажеш малко. Второ, че не е супер качествен каиша. Но както написах, в днешно време толкоз...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #22
                От: Моят бръснач

                Може да си направя сам каиш за заточване-имам всички необходими инструменти и съм набелязал кожа за каиша.Купих си каиш от магазина линкнат във форума, но каиша няма лицева кожа(някаква много мека е и има дефекти-гънки които не подлежат на изправяне), а хубавите каиши гледам са с лицева кожа и такава се препоръчва.
                Ха-така де! Честито колега и със здраве да си го ползваш! Това наистина е страхотен бръснач!
                Сигурен съм,че знаеш,но да ти напомня - винаги облепвай гърбът му с нещо(изолирбанд) преди заточване.Ако ще се бръснеш с него в този му вид,пробвай дали може да отреже косъм и ако хромоксидът ти е по-едър от 0.5м. не полирай позлатата с него.Кожата на каиша не бива да е твърда,обработи го със шкурка,1000,1500 и 2000,а след това го намажи няколко пъти с течен парафин.Успех!
                Последно редактирано от Венцислав Петров; 18-04-13, 14:54.
                Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                Най-добрият ром е студеният ром!
                Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                Коментар


                • #23
                  От: Моят бръснач

                  Благодаря за добрите съвети.Ще ги спазя.Имам лента за облепване на фреонови тръби на климатик, ще ползвам нея за облепване.В интерес на истината се чудех за течния парафин дали да си купя още преди 2 седмици когато дойде каиша от Варна, но не бях сигурен и не купих.Сега имам една неабразивна жълта паста на Дово(която дойде с един малък каиш преди 10-на месеца време), мисля че е някаква мас(овча или друга) в малка тубичка и с нея мазах 1-2 пъти каиша поръчан от магазина във Варна, но специално китайската тенекия по-скоро я затъпява отколкото да оправя ръба на бръснача(това след минаване на един малък каиш-20 см закупен от е-бей и натъркан с хромова паста от грубата/задната му страна). Засега няма да заточвам брънача, а направо ще го пробвам "на голо" как е защото когато дойде видях че по него има 1-2 отрязъка от косми и ми се струва, че немеца го е заточил безплатно и го е пробвал, може би като бонус за покупката, тъй като при него заточването на бръснач е отделна услуга струваща 19'90 евро.Аз исках да ползвам и друга "опция" -гравиране на бръснача с избран от мен текст и го попитах дали може да ми го гравира, в коя част на бръснача се прави гравирането, може ли да гравира на кирилица и какъв е метода който използва за гравирането? Той отговори, че гравирането се извършва по дължина на дръжката до 26 символа, гравирането се прави по традиционинния метод с метални остриета(или нещо подобно доколкото разбрах) досега не е гравирал на кирилица и да му изпратя желания текст на снимка, за да го види. Бил съм му първият клиент българин .Когато разбрах, че гравира на дръжката се отказах, тъй като дръжката е от кост и гравирането според мен само би я загрозило и лишило от автентичност, а и отделно текста който си бях избрал беше повече от 26 символа. По принцип този бръснач е сами по себе си произведение на занятчийското изкуство и ми се строи кощунство/нелепо след като е излезнал от ковачницата/работилницата на Wacker да бъде "доработван" от който и да е друг.Ако поръчвам отново Wacker и искам да е поръчков с гравиран текст на него, то ще изпратя запитване до самия Wacker, а не до негов дистрибутор, представител или какъвто и да е друг посредник. Tе Wacker като гледам страницата им изработват и единични бройки и закупува ли се от тях не е необходимо да се загрозяват/нарушава с каквото и да допълнително тяхната автентичност...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Бръснарски каиши

                    Каишите за точене си трябва работа преди да могат те да работят. Много малко са тези, които идват готови. Едно от важните умения е т.н. "очупване" на новият каиш. Има си процедура... Точно каишът от магазина във Варна го пробвах и след процедурата стана поне десетина пъти по-добър. Но си е работа. Има и отлични предложения, но цената им е в сходна пропорция...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #25
                      От: Бръснарски каиши

                      Малко да раздвижим раздела...
                      Реших да си направя каиш, намерил съм фирма, която продава кожи. Търсят се размери!
                      В руския форум ги правят предимно от колани и по-рядко от кожа изрязана специално за целта...Говорят за ширина 7 см. и работна дължина 40 см....Не намирам каква е оптималната дебелина на кожата!? Спомените ми от едновремешните бръснарници са за нещо масивно - сега като се замисля бих казал поне 5 мм дебел бланк, но това все пак са детски впечатления...Моля някой, който има стар автентичен каиш да пусне мерки. Няма да се разсърдя и на повече информация за подготовката на каиша...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Бръснарски каиши

                        Поне 3 милиметра дебелина, но според мен 5 милиметра са много, тъй като колана трябва да има някаква гъвкавост.Ширината според мен трябва да е 8 сантиметра с цел да може напълно да "побира" острието на бръснача по цялата му дължина и особено в преспектива с оглед купуването на голями бръсначи размер 8/8.Разбира се не е необходимо каиша да е широк колкото цялото острие на бръснача, но според мен е по-добре да е така.Аз имам 2 колана-купуван и правен.Купуваният е широк 4.5/5 см и с работна/стропинг повърхност около 40-45 см .Правеният е широк 10 см и дълъг 70см, като 50 са работна повърхност.Дебел е 3 милиметра и половина и е от кожа за обувки-им както гладкам така и грапава повърхности. И двата ми вършат идеална работа, като купуваният е по-компактен и по-удобен за носене по пътувания и почивки. По мое мнение ленена/текстилна лента изобщо не е необходима.По-добре каиша да има 2 повърхности- с гладка "лицева" кожа и с обратна/"разрошена" кожа .Може да се ползват и двете страни на кожата, но предимно обратната/разрошената страна на кожата.Според мен коя страна на кожата ще се ползва зависи много и от самият бръснач и според мен е добре за всеки бръснач да се пробва на коя страна на каиша се "заточва" по-добре, тъй като всеки бръснач е изработен по различно време, от различна стомана и от различен майстор.Дори и да са от една марка и модел е възможно да са от различни партиди и да има някакъв "нюанс"(различие) в съдържащите се в стоманата съставки.

                        От това което виждам като предлагане в интернет има два вида каиши с по-твърда "излъскана"(лицева) кожа и такива със смъкнат слой лицева гладка кожа и останала под нея по-мека като кадифе кожа или направо направени от обратната страна на кожата повърхност.

                        Доколкото имам спомен най-доброто е кожа от конски врат.За другите видове мога само да предполагам, но може би телешки бокс, волска кожа, биволска.

                        По мое мнение каиша трябва да е дълъг около 55-60 см като около 45 см от него са работна стропиг повърхност.Така е най-удобен-нито е прекалено дълъг, нито прекалено къс.То си зависи и от конкретния човек.По- високите хора са с по-дълги ръце и могат удобно за тях да боравят с по-дълъг каиш.

                        Определено когато се прави от нелицева(обратна )страна, кожата трябва да се обработи може би със шкурка, за да придобие еднородност на стропинг повърхността и каквито неравности има да се изгладят и уеднаквят с останалата част на повърхността.

                        Кожата се третира с течен парафин за обувки.Може и с мас, но парафина дава по-добри резултати

                        Коментар


                        • #27
                          От: Бръснарски каиши

                          "Малко" врели-некипели ми звучи това мнение, но благодаря за положеното усилие. До сега не бях чувал, че предимно се използва рошавата страна на кожата, навсякъде пише, че се търси гладка повърхност, а иначе всяка кожа има две повърхности...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Бръснарски каиши

                            Да-а... Свят голям - хора всякави... Саше,ползвай ГЛАДКАТА страна на каиш СЪС сукно. А как се подготвя и поддържа каиша е писано много.Порови се само
                            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                            Най-добрият ром е студеният ром!
                            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Бръснарски каиши

                              Имам един чисто нов , войнешки каиш , от дебел плътен гьон. Та мисълта ми е , мога ли да го ползвам за точене и стропинг , или трябва да си е специализиран каиш. Мисля откъм грапавата страна със зелената паста , а откъм гладката за стропинг .
                              Дали ще свърши работа на първо време , докато се понаучи човек , и да разбере дали ще се бръсне така завинаги .
                              Мисля си че ще стане , все пак старите бръснари и хората навремето да не са ползвали каиши , специални , само .

                              Коментар


                              • #30
                                От: Бръснарски каиши

                                Пробвай, нищо не губиш, а ще трупаш опит... При войнишкия каиш лицевата страна е "боядисана" по някакъв начин и ще трябва да премахнеш боята с шкурка, като постепенно преминаваш от по-едра към по-дребна и финишираш с примерно 2000. Намажи го с течен парафин, изчакай да попие и ползвай.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X