Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Борщанга

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Борщанга

    Здравейте, Понеже много често ми се налага обработка на малки диаметри, а разстъргващи ножове имам за диаметри от 20 нагоре, реших да си търся малък разстъргващ нож със сменяема пластина. Оказа се че в магазина имат само борщанги за обработка на диаметър 10-12мм. Питах за цена и само за пластинодържач ми обявиха цена 120лв + 10пластини на цена 8,40лв/бр. Общо за 204лв. Ако закупя 30пластини пластинодържача е безплатен. 30пластини са 252лв. Така почети съм решил да купя 30пластини с безплатен пластинодържач. Пластинодържача е леко заоблен, не е квадрат и не съм сигурен дали ще се закрепва стабилно в ножодържача на струга без да се правят допълнително приспособления.
    Пластините са с триъгълна форма.
    Какво ви е мнението за цената, дали е разумна. Редовно си купувам от този магазин инструменти за мене без фактуси за фирма и понякога ми правят отстъпка от 10% и съм останал доволен от цените на свредла, центри и пластини, но не съм правил покупка за толкова голяма сума. Прави ми впечатление че цената на пластините за ножобе за остъргване е доста по-ниска (5-6лв за пластина), предполагам се дължи на размера на пластините и сложността на изработката им. Двата ножа за остъргване си ги намерих в скрапа, в магазина същите струват единия 45лв, с пластина успоредник и другия 60лв с пластина ромб.
    Благодаря на всички които ще помогнат, а и не са мо на тях, а и на всички колеги които помагат и по другите въпроси.

  • #2
    От: Борщанга

    Това са нормални цени, пластини вървят от 5-6 до 30+ лева, държачите са м/у 100 и 200 лв, това по най-грубо сравняване, но си зависи и от марката на инструментите. Нормална практика е като купиш определен брой пластини държача да е безплатен, а и 8 лв. за пластина си е нормално
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: Борщанга

      Заглавието е "Борщанга". Споменаваш обаче ножодържач на струг.
      Значи ли да разбираме, че искаш да използваш този държач, вместо разстъргващ нож, закрепена в ножодържача на супорта на сртуга?
      С малки сечения кобалтови ножове не става ли?

      Коментар


      • #4
        От: Борщанга

        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
        Заглавието е "Борщанга". Споменаваш обаче ножодържач на струг.
        Значи ли да разбираме, че искаш да използваш този държач, вместо разстъргващ нож, закрепена в ножодържача на супорта на сртуга?
        С малки сечения кобалтови ножове не става ли?
        С кобалтов нож се опитах да разстъргвам едни малки фтулки на Ф16, но не станаха много добре. Със свредло постигам по-добра обработка, но размера ми го налагаше, а нямах точно такова свредло. До колкото знам разстъргващите ножове са борщанга. Има ножове за разстъргване на малки отвори със залепени пластини, но те струват по 15-20лв и е необходимо заточване на тях, докато пластината само се завърта и се ползва другия ръб или се сменя.
        Интересува ме закрепването към струга дали е по-специално от колкото на обикновен разстъргващ нож, защото е с леко заоблена опашка.
        Мисля че ще е нещо подобно на тази http://instrumentcomers.com/producti...angi/ctfp.html
        Не съм я виждал какво представлява, само по каталог ми показаха режещата част и там пишеше че е диаметъра на държача е 8мм, а ширината на пластината 5мм. Продавача ми каза че спокойно с него могат да се обработват отвори от Ф10 нагоре.
        Последно редактирано от dimich87; 12-02-13, 14:55.

        Коментар


        • #5
          От: Борщанга

          На тоя инструмент ще му трябва поне една плоска равнина за базиране, и задаване наклоните на режещия ръб. Има ли такава? Някаква снимка?
          Значи, разстъргващ нож на струг си е разстъргващ нож, а детайла се върти.
          Борщангата е инструмент, който се върти.
          Това, което го описваш, според мен е само част от борщанга, и се закрепя към нея. Но може пък и да свърши работа.
          Глух отвор ли искаш да обработваш? Ако е проходен, мислил ли си за раздвижен райбер, за финиш?

          Коментар


          • #6
            От: Борщанга

            Борщангата е стругарски нож за разстъргване на отвори и не се върти, дълго и тънко тяло. Има и борщанги със запоени пластини, но по-добро от сменяемата пластина като качество на повърхнината и живот на инструмента няма
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #7
              От: Борщанга

              За борщанга, занам това и това имах предвид. Ако термина се прилага с по-широко значение, не знам.
              Примерен въпрос: с какво и как се обработват цилиндрите в блока, преди хонинговане?
              Но все пак е по-важно, как да помогнем на питащия.

              "Разстъргване на отвори, режещи инструменти, технологични особености на процеса.
              ...Режещият инструмент се нарича борщанга и почти винаги е сглобяем, като се състои от режещ елемент, който много прилича на стругарски нож и дорник, който е свързан с вретеното на машината. В зависимост от конкретната машина въртеливото и подавателното движение могат да се извършват, или само от инструмента, или може да бъде разделено между тях. Като правило в инструмента и/или машината е предвиден механизъм за радиално преместване на режещата част с висока точност (в границите на 0,01 – 0,001 mm), с което се създават възможности за достигане на споменатите по-горе показатели на точността на обработването. Режещата част може да е – или монолитна (изработена от бързорежеща стоманана), или със запоена твърдосплавна пластина, или сглобяема, с механично закрепена твърдосплавна пластина...."

              Последно редактирано от ctef; 12-02-13, 16:33.

              Коментар


              • #8
                От: Борщанга

                Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                Борщангата е стругарски нож за разстъргване на отвори и не се върти, дълго и тънко тяло. Има и борщанги със запоени пластини, но по-добро от сменяемата пластина като качество на повърхнината и живот на инструмента няма
                Благодаря за информацията. Не бях сигурен обаче дали тези разстъргващи ножове така се наричат.
                Отворите които ще правя са различни. Някой са глухи, други са проходни. Раздвижния райбер е хубаво нещо, но струва една камара пари и е в някакъв малък интервал. Трябва ми такъв инструмент за да работя отвори в интервала Ф10-Ф20. За по-големите отвори имам доста ножове със запоени пластини.
                Сега без такъв инструмент, първо си пробивам отвора и после си остъргвам вала за да направя зглобката. Преди 10-тина дни правих една пресова зглобка на един вал на водна помпа и около лоената набивка доста износен. Отнех първо вала на 15мм. Пробих една фтулка и като пробвах хлопаше. По-малкото свередло което имах е 14мм. Пробих друга фтулка, но се наложи да отнема вала до съответния диаметър че да стане стегната фтулката. Може би е моя грешката че не прецених колко да отнема от вала и че не е излязло напълно износеното няма да ефатално. Но вече е свършена работата и няма какво да се направи.

                Коментар


                • #9
                  От: Борщанга

                  Аз съм си изрязал един обикновен нож с ъглошлайфа да стане тънък и отвори от 10мм нагоре си работим без проблем.Верно ,че се заточва от време на време ама без това не може ,а и един такъв нож го взимам за 3-4лева което си е нищо.Тия фтулки за които казваш ги правя само с бургия ,но правиш ротора 2-3 десети по голям.
                  Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Борщанга

                    Първоначално публикуван от dizela_88 Преглед на мнение
                    Тия фтулки за които казваш ги правя само с бургия ,но правиш ротора 2-3 десети по голям.
                    Три десети са страшно много,и няма вариянт тази втулка да я набиеш на малък диаметър.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Борщанга

                      Извинявам се 2-3 стотни иначе верно че падне бой докато влезе или се сцепи .Но може и малко повече зависи колко точно пробиеш ,аз от началото правех много брак ама това си е част от обучението.За фтулки е добре да имаш райбери тези които са неподвижни съм ги намирал по 5 лева.А иначе нож за 200 лева ,аз скоро няма да му избия парите за тебе незнам.
                      Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Борщанга

                        Цената е нормална за такъв инструмент, при условие, че се купува от официален представител и е марков, но като цяло е безкрайно надута и е безмислено, особено при условие, че на черно може да се намери на 4-5 пъти по-ниска цена, а и като се купува такъв инструмент трябва да се има предвид и какви пластини могат да се използват на него, защото пластините не напразно си пише за какъв материал и какъв тип обработка са, защото пластина за грубо струговане няма да даде качествена повърхнина за чисто струговане, както и пластина за твърди метали, не може да работи меко, защото няма да реже, а ще маже само. А така като гледам колко всеобхватни критерии се изискват от инструмента, мога да препоръчам инструментите от типа Ecocut, които представляват фреза, свредло и стругарски нож в едно и работят страхотно. А за хора, които нямат налични райбери, а им се налага да разстържат точен отвор има един стар матричарски номер при разпробиването на отворите, където се иска всичко да е райберовано, а именно, отвора се разпробива със свредло с 0,2мм по-малък размер и после се уточнява със свредло на точния размер, като на уточняващото свредло страничните ръбове (края на режещия ръб) се заерчват (правят се с малък радуис), което кара свредлото да върви точно по отвора, а в същото време заерчените ръбове не оставят деруги по отвора и не го разбиват.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Борщанга

                          Първоначално публикуван от dizela_88 Преглед на мнение
                          Извинявам се 2-3 стотни иначе верно че падне бой докато влезе или се сцепи .Но може и малко повече зависи колко точно пробиеш ,аз от началото правех много брак ама това си е част от обучението.За фтулки е добре да имаш райбери тези които са неподвижни съм ги намирал по 5 лева.А иначе нож за 200 лева ,аз скоро няма да му избия парите за тебе незнам.
                          Аз си мисля че тези 250лв за този инструмент ще ги дам сега, но в близките няколко години няма да купувам пластини. То по тая логика и инвестицията в машината никога няма да си я възвърна.
                          Така да си доида на думата. Машината я ползвам за лични нужди, както споменах по-горе, повечето ми ножове са от скрапа вземати. Имам 2 с пластини, който си купувам пластини за тях и до сега за една година съм сменил 5-6 пластини. Това означава че 30 пластини за около 5 години ще ми стигнат. Имам нужда от такъв нож защото иначе трябва да си купя свредла с всички размери, а те са пари. По някога се налага доста точен отвор, а без инструмент не се получава. И на мене ми се виждат много парите, но бъдещето е пред мене. Сега съм едва на 25години, а възнамерявам да се занимавам със сервизна дейност. Все още съм студент, но от кариерния център на университета ми пращат постоянно предложения за работа. Говорих с 2 работодателя и са готови още сега да ме вземат на стаж, но май месец ще замина за 4 месеца чужд университет на стаж. Единия работодател ми каза като се върна да се обадя и ако искам мога да започна като стажант при тях. Съответно ще се съобразяват с обучението ми.
                          Баща ми обаче се занимава със земеделие и от години аз поддържам техниката. До миналата година давахме на стругар да изработва детайлите, но не можехме да чакаме за изработката им. За това и при възможността си купих струга. Сега сам правя всичко на струга, дори и без добър инструментариум.
                          Относно зглобката я направих с 1 десета стегнатост. Фтулката я нагрях и влезе плътно. След изстиването качих вала между центри и смъкнах горната част на втулката на необходим диаметър. Другото което е че със свредло като разпробивам отвор се случва за увлече и да се получи биене, особенно при неправилно заточено свредло. След растъргване се оправя отвора и няма проблеми.
                          Благодаря на всички които ми помогнаха. Ще обмисля още няколко дена и ще реша какво да вземам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Борщанга

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Благодаря за информацията. Не бях сигурен обаче дали тези разстъргващи ножове така се наричат.
                            Отворите които ще правя са различни. Някой са глухи, други са проходни. Раздвижния райбер е хубаво нещо, но струва една камара пари и е в някакъв малък интервал. Трябва ми такъв инструмент за да работя отвори в интервала Ф10-Ф20. За по-големите отвори имам доста ножове със запоени пластини.
                            Сега без такъв инструмент, първо си пробивам отвора и после си остъргвам вала за да направя зглобката. Преди 10-тина дни правих една пресова зглобка на един вал на водна помпа и около лоената набивка доста износен. Отнех първо вала на 15мм. Пробих една фтулка и като пробвах хлопаше. По-малкото свередло което имах е 14мм. Пробих друга фтулка, но се наложи да отнема вала до съответния диаметър че да стане стегната фтулката. Може би е моя грешката че не прецених колко да отнема от вала и че не е излязло напълно износеното няма да ефатално. Но вече е свършена работата и няма какво да се направи.
                            Раздвижен райбер в момента не мога да кажа цена, но гаранция е една шапка пари, ако нямаш масова обработка на определен диаметър няма никакъв смисъл, а качество на повърхнина с твърдосплавна пластина може да достигне в някои случаи и тази на райбера. Много зависо от материала и класа на точност, който се търси. Работя във фирма, където се гони стотна, не съм пряко в производството, но купувам инструментите, та имам някаква идея за какво говорим
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Борщанга

                              На питащия колега бих казал моята гледна точка по въпроса, след като вече се получи известна представа за какво иде реч. Мисля, че на този етап, инвестиция в точно този режещ инструмент за такива пари едва ли ще се оправдае. По-добре вложи парите в измерителни инструменти, ако нямаш такива, щом мислиш да се занимаваш със сервизна дейност.
                              Относно втулките за валове които ти се налага да правиш, аз бих постъпил така. Повеждам центъра на отвора с една центрова бургия. След това пробивам с бургия с по-малък диаметър от необходимия. След това, при останалата малко прибавка, разпробивам с бургия с окончателния размер който гоня. При разпробиването с малка прибавака, вече евентуалното ексцентрично заточване на бургията не оказва толкова голямо влияние, и отвора се калиброва сравнително точно. Стружката е по-малко, и се отвежда по-лесно. След това, вече по този размер си правиш вала. И знаеш че от тук насетне за тази бургия и вид сглбка която гониш, всички следващи валове може да ги правиш със същия размер. И така може да постъпиш и за другите няколко размера, които ще ползваш най-често. А бургии, така или иначе ще ти трябват. Не мисли че може да се мине без тях. Просто си направи сметка, колко инструмент, който нямаш, би могъл да си купиш за тия 300лв. ли каза, за ножа.
                              Нищо не пречи пак да си имаш един фин нож за малки диаметри, но да го ползваш само при необходимост.
                              Колкото до раздвижните райбери, на битака в София съм си взел райбер 20 за около 20 лева. И въобще, битаците са едно добро място за търсене на стругарски и фрезистки инвентар.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X