Обява

Свий
Няма добавени обяви.

TOyota lc 89 година

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • TOyota lc 89 година

    Здравейте колеги!
    предварително искам да се извиня за глупавият въпрос 😀
    искам да попитам tlc 1989година с ръчни хъбове 4-те колела ли са зацепени или само 3? И какво е съотношението между преден и заден мост?
    благодаря предваритно

  • #2
    От: TOyota lc 89 година

    1989 с ръчни хубове трябва да е 60-та или 70-та серия Ленд Круизер. Щом е с ръчни хъбове значи е парт-тайм, или с други думи караш само заден мост през повечето време.
    Когато прецениш, че ще имаш нужда от 4х4 слизаш и заключваш хъбовете. Хъбовете заключват предните(ако са на предните) колела към осите. Сядаш си обратно вътре и когато се наложи превключваш с малкия лост на 4х4(хай или лоу според нуждите) или на 4х2.
    Не знам дали е правилно да се говори за съотношение между преден и заден мост в този случай, защото между тях няма диференциал или нещо друго което да позволява промяна на съотнощението.
    Аз не се сещам за вариант с 3 зацепени колела при парт-тайм система на задвижване. Любопитен съм да разбера какво провокира този въпрос.
    И един съвет: във форума има доста информация за видовете 4х4 системи и как да се ползват за да не се строши насила колата. Възползвайте се от информацията не за да не задавате "глупави" въпроси, а за да си карате колата с удоволствие и без притеснения.
    Toyota Land Cruiser BJ70 1985
    Lexus LS430

    Коментар


    • #3
      От: TOyota lc 89 година

      3 зацепени не е ли заден диф с блокаж и преден отворен /то и обратното важи пак/?
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #4
        От: TOyota lc 89 година

        Прав си, с блокаж става. Не се бях сетил за този вариант.
        За съжаление ТЛК от 1989 със серийно монтирани такива не се среща често, но може колегата да е късметлия.
        Toyota Land Cruiser BJ70 1985
        Lexus LS430

        Коментар


        • #5
          От: TOyota lc 89 година

          Те че са зацепени и четирите са зацепени, въпросът е какво става при неравномерно натоварване на всяко от тях. При мен - ТЛК 1986-та нямам никакви блокажи по лоста. Има само 2Н и 4 L позиции на малкия лост. Когато е на 2Н за да се пусне и предният мост трябва да се заключат ръчно предните хъбове, след което на таблото да се натисне едно копче 4Н. Така е на бързи 4х4 и при приплъзване на задно колело се разчита на LSD диференциала да прехвърли движението към небуксуващото колело.Отпред обаче забуксува ли едното колело си буксува без помощ от другото. Т.е. при изрядна машина в най-лошия терен трябва да ти се въртят поне 3 от колелата. Лошото е, че задния диференциал не предава 1:1 въртенето на буксуващото колело към другото.Абе...без ръчни блокажи не си е работа.

          Коментар


          • #6
            От: TOyota lc 89 година

            Първоначално публикуван от victorio Преглед на мнение
            Те че са зацепени и четирите са зацепени, въпросът е какво става при неравномерно натоварване на всяко от тях. При мен - ТЛК 1986-та нямам никакви блокажи по лоста. Има само 2Н и 4 L позиции на малкия лост. Когато е на 2Н за да се пусне и предният мост трябва да се заключат ръчно предните хъбове, след което на таблото да се натисне едно копче 4Н. Така е на бързи 4х4 и при приплъзване на задно колело се разчита на LSD диференциала да прехвърли движението към небуксуващото колело.Отпред обаче забуксува ли едното колело си буксува без помощ от другото. Т.е. при изрядна машина в най-лошия терен трябва да ти се въртят поне 3 от колелата. Лошото е, че задния диференциал не предава 1:1 въртенето на буксуващото колело към другото.Абе...без ръчни блокажи не си е работа.
            Ясно!
            А всички ли са с LSD диференциал?

            Коментар


            • #7
              От: TOyota lc 89 година

              Първоначално публикуван от victorio Преглед на мнение
              Те че са зацепени и четирите са зацепени, въпросът е какво става при неравномерно натоварване на всяко от тях. При мен - ТЛК 1986-та нямам никакви блокажи по лоста. Има само 2Н и 4 L позиции на малкия лост. Когато е на 2Н за да се пусне и предният мост трябва да се заключат ръчно предните хъбове, след което на таблото да се натисне едно копче 4Н. Така е на бързи 4х4 и при приплъзване на задно колело се разчита на LSD диференциала да прехвърли движението към небуксуващото колело.Отпред обаче забуксува ли едното колело си буксува без помощ от другото. Т.е. при изрядна машина в най-лошия терен трябва да ти се въртят поне 3 от колелата. Лошото е, че задния диференциал не предава 1:1 въртенето на буксуващото колело към другото.Абе...без ръчни блокажи не си е работа.
              Зацепени и четирите а пък не прехвърляло на другото колело... Ти обърка всичко детско в мен. Я някои да се изкаже това горното ли е грешно или на мене ми е малко кафето.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #8
                От: TOyota lc 89 година

                Ще ти отговоря - усилие на въртене се предава равномерно и на 4-те колела - демек няма такова дето да се търкаля само,щото другите го водят.Това имам предвид ,като казвам зацепени и 4-те. когато терена е еднороден -например по асфалта, нито едно колело не буксува за сметка на друго,което не се върти. Теглих на морето колесар със джет по пясъка, и ме питаха какви блокажи имам,щото се превъртали/ буксували и четирите колела.Според мен, това пак се дължи на еднородния терен ,където усилието се предава равномерно.Дано да съм се изказал разбираемо.Поздрави.

                Коментар


                • #9
                  От: TOyota lc 89 година

                  Първоначално публикуван от victorio Преглед на мнение
                  Ще ти отговоря - усилие на въртене се предава равномерно и на 4-те колела - демек няма такова дето да се търкаля само,щото другите го водят.Това имам предвид ,като казвам зацепени и 4-те. когато терена е еднороден -например по асфалта, нито едно колело не буксува за сметка на друго,което не се върти. Теглих на морето колесар със джет по пясъка, и ме питаха какви блокажи имам,щото се превъртали/ буксували и четирите колела.Според мен, това пак се дължи на еднородния терен ,където усилието се предава равномерно.Дано да съм се изказал разбираемо.Поздрави.
                  Много точно описание на работата на диференциалите.

                  Коментар


                  • #10
                    От: TOyota lc 89 година

                    А съотношението, при въртене, на преден и заден мост, е 60 % към 40%.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X