Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Четимост на Garmin Oregon на слънце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Четимост на Garmin Oregon на слънце

    GPS-a ще се ползва основно на силно слънце.
    Ще бъде в хоризонтално положение без възможност за евентуална сянка - парапланерист съм.
    Четох в темата за Oregon във форума, че на слънце видимостта е по-лоша от други модели на Garmin.

    Интересува ме до каква степен:
    1.Нищо не се вижда
    2.Трудно различима картина
    3.Вижда се всичко но картината е тъмна
    4.Вижда се всичко но картината е леко по-тъмна

    Как се променя видимостта на слънце с включена подсветка:
    1.Нищо не се вижда
    2.Трудно различима картина
    3.Вижда се всичко но картината е тъмна
    4.Вижда се всичко но картината е леко по-тъмна
    5.Вижда се идеално без забележки
    Колко време издържат батериите при постоянно включена подсветка.

    И още един въпрос: пак в темата за Oregon прочетох, че не чертае диаграмата височина/време (барограма).
    Предполагам, че е било проблем на първите фърмуери.
    Как е сега ситуацията с барограмата - има ли нещо с което е по-лоша от тази на Garmin 60 Csx да речем

  • #2
    От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

    Видимостта на слънце доста зависи под какъв ъгъл гледаш. Под определен ъгъл се вижда добре. Зависи и кой модел Орегон. Старите 200/300/400 са по-зле. Новите 450/550 са по-добре.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

      Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
      Видимостта на слънце доста зависи под какъв ъгъл гледаш. Под определен ъгъл се вижда добре. Зависи и кой модел Орегон. Старите 200/300/400 са по-зле. Новите 450/550 са по-добре.
      Извинявам се, че не съм уточнил - 450 е модела
      Също ми е интересно:
      Може ли да се манипулира с Орегон-а, с не много дебели ръкавици.
      Очаква ли се скоро излизане на по-нов модел в същия ценови сегмент

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

        Ми, това е известен проблем в авиацията. Не мисля че има оправия, освен ако няма някой специализиран авиационен. Сигурно ще струва теглото си в злато.
        Другия вариант е тубус, като на всички стари самолетни екрани, обаче не знам дали това е възможно на тоя парашут.

        Коментар


        • #5
          От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

          Първоначално публикуван от Petyof Преглед на мнение
          Също ми е интересно:
          Може ли да се манипулира с Орегон-а, с не много дебели ръкавици.
          Очаква ли се скоро излизане на по-нов модел в същия ценови сегмент
          Екрана ще го виждаш. В зависимост от наклона, може да е леко тъмен, но пак ще е четим. При минимално накланяне на главата ти спрямо него ще е се получава осезаемо подобрение в случаите, когато не се вижда.
          Може с ръкавици да се борави, но не е много удобно и бързо. Ама става. По-скоро зависи от ръкавиците. Има едни, които имат обърнат отвътре шев точно на върха на пръстите - е това като натиснеш и то измята тоя шев и натиска отива на някъде настрани. Съответно трудно нацелваш бутоните.
          Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
          Seat Leon 2007 1.9 TDI

          Коментар


          • #6
            От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

            Благодаря на всички за помощта!
            Специално и на Николай Календжиев - даде ми надежда, че екрана ще се вижда добре "може да е леко тъмен" на слънце
            Да попитам още веднъж:
            Някой знае ли за предстоящо излизане на по-нов модел в същия ценови сегмент, и каква е ситуацията с барограмата - има ли я изобщо, и с нещо по-лоша ли е от тази на Garmin 60 Csx да речем

            Коментар


            • #7
              От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

              Може би вече е малко късно, но и аз да добавя. Моят е модел 550, но както разбрах дисплея на 450 е същия. На слънце може подсветката да се изключи напълно и както колегите по-горе са казали, когато се обърне под подходящ ъгъл към слънцето, се вижда напълно четимо и ясно. Не е по тъмно, цветовете само не са толкова контрастни и седи "по-метално".

              Батериите, според състоянието им и качеството издържат при мен един или два дена. С постоянно включена подсветка - рядко съм го правил, но е поне няколко часа.
              С кожени ръкавици става за работа, но по-трудно. Писането на клавиатурата ще е проблем. С дебели зимни шушлекови ръкавици вече наистина става трудно да се борави, но при достатъчно търпение, не е невъзможно
              Основно проблемът при ръкавиците е да можеш да натиснеш в една точка. Може да се използва някой шев/ръб на върха на пръста, ако са по-дебели.
              Последно редактирано от connann; 16-02-13, 09:31.

              Коментар


              • #8
                От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                Хубаво де, ама той го иска за парашут. От къде ще има време да се бори с ръкавиците и ъгъла.
                Иди на "Гурко" в магазина на Събин, или на "Валил Левски" до турското посолство в магазина на Гармин в някой слънчев ден, и разгледай каквото има.

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                  Първоначално публикуван от connann Преглед на мнение
                  Може би вече е малко късно, но и аз да добавя. Моят е модел 550, но както разбрах дисплея на 450 е същия. На слънце може подсветката да се изключи напълно и както колегите по-горе са казали, когато се обърне под подходящ ъгъл към слънцето, се вижда напълно четимо и ясно. Не е по тъмно, цветовете само не са толкова контрастни и седи "по-метално".

                  Батериите, според състоянието им и качеството издържат при мен един или два дена. С постоянно включена подсветка - рядко съм го правил, но е поне няколко часа.
                  С кожени ръкавици става за работа, но по-трудно. Писането на клавиатурата ще е проблем. С дебели зимни шушлекови ръкавици вече наистина става трудно да се борави, но при достатъчно търпение, не е невъзможно
                  Основно проблемът при ръкавиците е да можеш да натиснеш в една точка. Може да се използва някой шев/ръб на върха на пръста, ако са по-дебели.
                  Благодаря за помощта!
                  За съжаление нямам никаква възможността да променям ъгъла на видимост спрямо слънцето!
                  Въпроса ми беше свързан с това дали има ъгъл спрямо слънцето при който, видимостта е дори леко затруднена без подсветка.
                  А ако трябва да се ползва подсветка ще бъде ли безпроблемна четимостта?
                  А така също в случай на ползване на подсветка ще издържат ли батериите да кажем поне 6 часа
                  В Бургас съм и нямам идея в кой магазин го имат, и ще ми дадат да го разгледам при силно слънце
                  Ръкавиците са ми тънки, и най-много да ми се наложи да включа компаса - важното е, че е възможно да се работи с тях!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Хубаво де, ама той го иска за парашут. От къде ще има време да се бори с ръкавиците и ъгъла. ...
                    Е така де, нали за това съм сложил намиганка ....
                    Човекът пита и аз специално си сложих моторджийските ръкавици и едни стари зимни, за да не го подведа. Иначе Орегона го ползвам на колелото и в движение могат да се правят някои по-прости команди, но ако търся някакъв адрес, обикновено спирам. А ако тръгна да скачам с парапланер, което не мисля да правя, ще си наглася крайната дестинация да ми дава маршрут по права линия и въобще няма да разчитам да настройвам нещо по време на полет. Най-много да го зуумвам или ънзуумвам, за да различа някакъв ориентир.

                    ПП И да добавя, че боравенето с GPS, както и самото му НАБЛЮДЕНИЕ в движение е МНОГО разсейващо, и бих бил много внимателен в такава екстремна ситуация, като летенето. Но колегата Petyof сигурно го знае по-добре това
                    Последно редактирано от connann; 16-02-13, 20:11.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                      connann, благодаря още веднъж за коментара ти и за помощта относно ръкавиците
                      Основно ще си показва картата с барограмата - и като стана дума: каква е ситуацията с барограмата - има ли я изобщо, и с нещо по-лоша ли е от тази на Garmin 60 Csx да речем
                      Като може да ми се наложи да превключа към екрана с компаса.
                      Във въздуха основно се следи за летене в близост до национални граници, и до основни пътища за евентуално кацане и по-лесно пребиране, гледат се и други неща разбира се.
                      Oregon вече е на около 4 години - очаква ли се излизане на GPS, който да го смени.
                      Да не стане така да го купя и има-няма някой месец да излезе някоя нова серия която ще замени Oregon-а

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                        В гугъл, ако пуснеш да търсиш "garmin oregon barometric altimeter" в категория images излизат доста снимки. Общо взето може да се настроят всякакви комбинации между карта, компас и барометър. Дали е по-добър - не знам, никога не съм го ползвал, но на компаса не бих разчитал, често замръзва или показва грешна посока, поне на моя.
                        GPSMAP 62 серията или Montana са сравнително нови модели. Първият е с бутони и ръкавиците няма да са проблем.
                        За нови серии не се притеснявай, ще минат още 4 години, за да му изчистят бъговете, ако въобще при гармин може да се говори за бъгфрии устройство

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                          Първоначално публикуван от connann Преглед на мнение
                          В гугъл, ако пуснеш да търсиш "garmin oregon barometric altimeter" в категория images излизат доста снимки. Общо взето може да се настроят всякакви комбинации между карта, компас и барометър. Дали е по-добър - не знам, никога не съм го ползвал, но на компаса не бих разчитал, често замръзва или показва грешна посока, поне на моя.
                          GPSMAP 62 серията или Montana са сравнително нови модели. Първият е с бутони и ръкавиците няма да са проблем.
                          За нови серии не се притеснявай, ще минат още 4 години, за да му изчистят бъговете, ако въобще при гармин може да се говори за бъгфрии устройство
                          connann, големи благодарности за помощта която ми оказваш
                          GPSMAP 62 или Montana ги гледах.
                          Montana ми хареса много, но цената й е фрапиращо висока!
                          GPSMAP 62 не ми допадна, заради по-малкия екран с по-малка разделителна способност - трябва ми екрана да е колкото се може по-голям - искам да показва барограмата и картата едновременно.
                          От къде ще ми препоръчаш, да се ориентирам към покупката на GPS-а - може и на лични да не правим реклама

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ за четимост на Garmin Oregon на слънце

                            Petyof, пощата ти е пълна, за това пиша тук.

                            Първоначално публикуван от Petyof
                            1.Гледам, че има силиконово покритие над екрана - не е ли неудобно да се работи с GPS-а!
                            2.И още пише, че има закопчаване за колан или дреха - какво представлява - стабилно ли е закопчаването - или е същото, което предлагат в комплекта.
                            Като принцип на закрепване при парапланеризма е велкро и подсигурителна връв - така е направен отсека за поместване на уредите - кокпит-а.
                            Мислех да взема само калъфа и да му пришия велкро на гърба ако е възможно - така ще се закрепва по стандартния начин.
                            Иначе тук в Бургас Орегона го няма никъде и само в Офис1Суперстор ми казаха, че могат да ми го поръчат на 380лева, но трябва да го купя
                            Поздрави!

                            1. Значи калъфчето е много неудобно за работа, но пази от драскотини. За работа с ръкавици забрави. Покрай екрана има ръб, който стърчи нагоре, и когато има калъф, бутоните по края на дисплея се натискат по-трудно. Не е невъзможно, но е трудно.
                            2. В комплекта има или карабинер, или закопчаване за колан. Достатъчно е здраво, на мен още не ми е падал, дори и от стойката за колело, която го захваща на същия принцип. Важното е да щракне добре. Че така веднъж го гоних два етажа надолу по стълбите. Поне знам сега, че е здрав

                            Може би за теб нещо такова ще ти свърши работа:

                            Но не знам къде ги продават, може би там, където продават и парапланери.

                            Ето така изглежда картата с барометъра, за да ти даде и височината в цифри, трябва да се натисне върху барограмата. Тогава я дава на цял екран и показва височина и налягане:




                            Последно редактирано от connann; 28-02-13, 12:00.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Четимост на Garmin Oregon на слънце

                              И за барограмата не знам. Заради тоя въпрос разгледах в интернета самолетните и парашутните висотомери. Хвана ме страх. Съветските на които съм склонен да вярвам са +/- 20 метра, което не знам дали ти върши работа. Или тежат по няколко кила. Гледам има много съвременни уж западни, ама такива шарени дрънкулки ... Повечето ми приличат на сувенири, ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X