Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Маршрути за SUV-ове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Маршрути за SUV-ове

    Здравейте съфорумци!
    Аз по принцип съм фен на пешеходния туризъм.Теорията ми е,че природата най-добре се разглежда и опознава,когато се върви пеш-пък и за природата е по-добре.Дотук всичко е ОК,но има едно НО...и това НО са времето и разстоянията.Какво имам предвид?Колкото и да е "печен" пешеходецът ( нетрениран като мен), преход от 20-25км в планината означава яко ходене цял ден,което пък автоматично намалява удоволствието от общуването с природата както и местата които можем да посетим за няколкото дни отпуска.Миналата година си купих малко "джипче" Toyota RAV4 I-ва генерация с основно предназначение да тегли лодка с колесар от и до морето около Бургас.Сега обаче като гледам някои от темите във този форум(например тази Мугла - Чамла - Чаирите - Ягодина на колегата eager ) си мисля,че е възможно с него да се правят преходи и в планината-естествено по-леки.Не знам дали примерът е удачен,но общо взето идеята е следната:в тази тема да поставяме маршрути и тракове подходящи за по-леки машини т.нар. "паркетни" джипки.Ако модераторите мислят,че темата не е за този форум могат да я "отстрелят",но аз мисля че "има хляб" в тази идея.

    Поздрави на всички!!

  • #2
    Влезеш ли един път в планината, не можеш да разчиташ, че пътя ще е с постоянно качество, което искаш. Тук камъни, там пороище, след 50 метра дълбока кал. Ако сте ходил по гората, както казвате, вероятно го знаете. Иначе форума и МСС.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: Маршрути за SUV-ове

      Пътя който сте посочили може да се мине с РАВ4 при сухо време .... е зависи и много от задкормилното устройство .....
      Но, никой не може да Ви каже какви ще са пораженията по машината после!

      Казано по друг начин:
      Ще мина от там, ама после друг да плаща сметката в сервиза ...

      Този автомобил ... не му е мястото в гората.
      А иначе, лично аз съм го минавал трасето ... няколко пъти.
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #4
        От: Маршрути за SUV-ове

        На Офроуд картата ОФРМ е описано кой път какъв е, а именно това би Ви помогнало..Но това в никакъв случай не означава, че със сигурност ще минете..
        Валежи, пропадания, паднали дървета и още куп други неща може да бъдат препятствия сериозни препятствия за Рав4. Екипировката също е важна..

        Коментар


        • #5
          От: Маршрути за SUV-ове

          То това е и идеята:По Офроуд картата ОФРМ пътят е 4F.Аз го минах еди кога с еди какво- кахъри нямах(или пък напротив-беше 4М или 4Х).Общо взето-текуща информация-доколкото е възможно разбира се.Темата може и да се разшири и извън "паркетниците" естествено.

          Коментар


          • #6
            От: Маршрути за SUV-ове

            Първоначално публикуван от msgb Преглед на мнение
            То това е и идеята:По Офроуд картата ОФРМ пътят е 4F.Аз го минах еди кога с еди какво- кахъри нямах(или пък напротив-беше 4М или 4Х).Общо взето-текуща информация-доколкото е възможно разбира се.Темата може и да се разшири и извън "паркетниците" естествено.
            По принцип, много паркетни коли с (предполагам?) шосейни гуми е добре да се придържат към пътища с твърда настилка и да не се впускат по дълги маршрути по черно, освен ако човек не е много убеден, че трасето е проходимо за конкретния автомобил. А разликата между проходимо и закъсване може да бъде известно количество валежи или едно паднало дърво, което е малко вероятно да го има като актуална информация във форума. Просто защото нямам впечатления да има такъв интензивен трафик на джипове из планините, та човек да може да разчита на актуален бюлетин за пътната обстановка.

            Първоначално публикуван от Десислав Добрев Преглед на мнение
            На Офроуд картата ОФРМ е описано кой път какъв е, а именно това би Ви помогнало...
            Не бих приемал за чиста монета обозначенията на пътищата на картата. Повечето от тях са с няколкогодишна давност, а ситуацията се мени постоянно. Затова, като видиш път обозначен с, примерно, "(4)" единствено можеш да приемеш, че в някакъв момент по него може би е минал автомобил 4х4 и толкова. Какво е състоянието на този път към момента, който ти трябва, един Господ знае. Виждал съм както почти непроходими или направо изчезнали пътища, така и обратното - рендосани с булдозер и превърнати в магистрала уж трудни пътища 4М.

            Отделно, дето някои моторджийски (зелени - В) или пътища за АТВ (сини) са били обозначени като такива само защото тракът, на който са базирани, е бил подаден от колега с мотор или АТВ. Доста често зелените и сини пътища се оказват не само идеални за автомобили, но и направо асфалтирани. Но пък понякога са си точно това, за което са обозначени, или дори по-зле (в смисъл, че просто не виждаш и следа от някакъв път, пък бил то и за мотор) ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Маршрути за SUV-ове

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              По принцип, много паркетни коли с (предполагам?) шосейни гуми е добре да се придържат към пътища с твърда настилка и да не се впускат по дълги маршрути по черно, освен ако човек не е много убеден, че трасето е проходимо за конкретния автомобил. А разликата между проходимо и закъсване може да бъде известно количество валежи или едно паднало дърво, което е малко вероятно да го има като актуална информация във форума. Просто защото нямам впечатления да има такъв интензивен трафик на джипове из планините, та човек да може да разчита на актуален бюлетин за пътната обстановка.

              Не бих приемал за чиста монета обозначенията на пътищата на картата. Повечето от тях са с няколкогодишна давност, а ситуацията се мени постоянно. Затова, като видиш път обозначен с, примерно, "(4)" единствено можеш да приемеш, че в някакъв момент по него може би е минал автомобил 4х4 и толкова. Какво е състоянието на този път към момента, който ти трябва, един Господ знае. Виждал съм както почти непроходими или направо изчезнали пътища, така и обратното - рендосани с булдозер и превърнати в магистрала уж трудни пътища 4М.

              Отделно, дето някои моторджийски (зелени - В) или пътища за АТВ (сини) са били обозначени като такива само защото тракът, на който са базирани, е бил подаден от колега с мотор или АТВ. Доста често зелените и сини пътища се оказват не само идеални за автомобили, но и направо асфалтирани. Но пък понякога са си точно това, за което са обозначени, или дори по-зле (в смисъл, че просто не виждаш и следа от някакъв път, пък бил то и за мотор) ...
              И като цяло, по темата: "Мисията невъзможна!"
              Съглсасен съм на 100%

              Коментар


              • #8
                От: Маршрути за SUV-ове

                Първоначално публикуван от Десислав Добрев Преглед на мнение
                И като цяло, по темата: "Мисията невъзможна!" Съглсасен съм на 100%
                Да, почти невъзможна, ако става въпрос за нещо като раздел "Актуална пътна обстановка".

                По-добър вариант е човек да следи раздела с пътуванията и, ако намери репортажи за района/маршрута, който го интересува, да гледа снимки, авторът с какво е пътувал и да пита.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Маршрути за SUV-ове

                  Няколко поредни летни сезона обикалям из Пирин и Родопите с мой приятел с Фиат Панда 4x4 от 2001 г. Където аз съм успял дори с зор да мина и той намираше начин или да намери алтернативен вариант или да го премине с много обмисляне и внимание. Без нито едно изключение. Вярно е, че колкото и да внимава предната броня му е консуматив. Кривил е таван, врати, калници, полуоски, кардан, носачи, джанти, цепил е гуми и какво ли още не. Прибира се, ремонтира и пак в кереча. Вярно е също, че винаги сме заедно и често се е налагало да му помагам, но така или иначе в гората не е желателно да си само с една машина ако ще и луноход да е. Дори вече съм склонен да приема че със SUV рисковете са по-малко, защото винаги си нащрек, а когато машината е подготвена и си посвикнал с нея и познаваш възможностите и често се случва да я надцениш и да се заклещиш така както никой SUV не може да го направи. Прави са колегите, които казват, че колкото по-подготвен ти е "джипа", толкова по-зверски закъсваш. Никой със SUV не би подкарал из гората по "шорткъти"-те ей така за да пробва дали ще мине. Аз го правя при всяка възможност и успеваемостта ми е около 50%. Останалите 50% са заклещване между дърветата, окантарване преди преобръщане, лебедки, осигурителни въжета, пот и зор, който не е необходим ако си любител на природата и искаш да стигнеш по горски или полски път от точка А до точка Б.
                  My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Маршрути за SUV-ове

                    Темата ми се струва добра и аз бих искал да знам, за такива пътища...
                    Лятото обикалях 10 дена из Родопите с картата на оффр и останах доста доволен, забележителностите ги видях благодарение на нея. Бая зор видях по някой пътища, но се убедих, че най-красивите места са добре скрити и за да стигнеш по тях се кара доста по черно.
                    Кара: Santa Fe DM, 2.2CRDI AT, 197HP, 436 Nm

                    Коментар


                    • #11
                      От: Маршрути за SUV-ове

                      Първоначално публикуван от PinochetBG Преглед на мнение
                      Темата ми се струва добра и аз бих искал да знам, за такива пътища...
                      Лятото обикалях 10 дена из Родопите с картата на оффр и останах доста доволен, забележителностите ги видях благодарение на нея. Бая зор видях по някой пътища, но се убедих, че най-красивите места са добре скрити и за да стигнеш по тях се кара доста по черно.
                      Пусни маршрута, че ми стана интересно

                      Коментар


                      • #12
                        От: Маршрути за SUV-ове

                        Привет,
                        тракове не съм правил, жена ми имаше един гайд за източните Родопи и след като харесахме нещо го задавах в картата на офрм. Помня някои от тях... най-екстремен беше пътя за една крепост "Лютица" около 16 км. отиване и връщане, по този път има и един римски мост. Заслужава си и Дяволския мост (пътя е черен, но е като магистрала), има едно село Лисиците, стига се до него само по един въжен мост (твърди се, че е най-дългия в България) през яз. Студен кладенец, а до моста пътя е приемлив с малки изключения. Орлово око задължително трябва да се види според мен (до с. Ягодина), пътя е сносен. Естествено мнението ми относно пътя е субективно, зависи с какво ще ходиш, какво е желанието и умението на зад кормилното устройство Има и много други забележителности и си заслужава човек да отдели поне едни 10 дена за Родопите...
                        Последно редактирано от PinochetBG; 15-02-13, 23:52.
                        Кара: Santa Fe DM, 2.2CRDI AT, 197HP, 436 Nm

                        Коментар


                        • #13
                          От: Маршрути за SUV-ове

                          Родопите са ми любимата планина!
                          Знам асфалтовите пътища почти наизуст .. страхотно място за каране на мотор. Сега мисля да ходя там с фронтерата, но по черните пътища .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Маршрути за SUV-ове

                            Случва се с т. нар. "лек офроуд" да се справят и автомобили само с две задвижващи колела, а един SUV може повечко от тях. А РАВ съм виждал в доста впечатляващо катерене (жалко, че не помня как се казваше колегата).

                            Иначе - най-важното беше казано - добра предварителна информация. Може да се добави нещо, което важи и за най-подготвените джипове. По дълго трасе в гората не е разумно човек да тръгва сам; даже две машини май не са достатъчно.

                            Смятам че темата е добра и си е на мястото тук.

                            Поздрави!
                            Искам България чиста!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Маршрути за SUV-ове

                              Намирам темата за много интересна и понеже и на мен истинският "Джип" много ми липсва вече. Ще се изкажа по въпроса - СУВ-четата могат да минат на много места, въпроса е колко ти пука за колата, обикновено най-големият им проблем е одраскана боя, това е и първата спирачка която Спасява колата, защото като прежалиш боята - заминават броните или нещо повече, липсата на рама е сериозен проблем и при дърпане при евентуално закъсване .... абе с две думи те Нямат работа в гората (както вече по горе беше нееднократно казано) и все пак, аз мога да препоръчам един два леки маршрута (минавал съм единият през годините с почти всякакви коли, като се стигне до Москвич), Много Красиви места с прилични пътчета и все пак
                              Още от тук искам да ЗАЯВЯ, Не нося Никаква Отговорност за евентуални щети и повреди, Който кара - той Мисли, Гледа и Пази!!!

                              Прикачам два трака около ЧуйПетльово и как изглеждат на картата
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X