Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Nikon D5200 - обсъждане.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Nikon D5200 - обсъждане.

    Напоследък мислите ми гравитират около покупката на този фотоапарат.
    Какво ценя най много в една снимка ? - динамичния диапазон по осветеност.
    Особено много ценя наличието на детайл в тъмните полета на снимката, комбинирано с неизгоряло небе .

    Когато колегата Майкъл, който не разбира от технически детайли на фотографията, но снима добре си купи Sony NEX5
    и публикува първия си репортаж, аз зяпнах. Понеже го знам, че снима само на AUTO, изрично го попитах и получих потвърждение
    " Кадрираш и щтракаш, нищо повече. "
    И аз започнах да си търся Exmor R матрица безспорен лидер в динамиката.
    И също купих NEX5.
    И започнах да снимам. Само че SONY пишат софтуер като за телефони.
    Ако решиш да снимаш птичка, докато избереш режима, тя отлетяла, свила гнездо, снесла яйца и излюпила поколение.
    Всичко това, комбинирано с острия недостатък от обективи за NEX, което отчасти се комбинира от функцията Брекетинг, но бави.

    Другото ми ограничително мнение е, че един фотоапарат /базова конфигурация/ не може да струва сумарно повече от една семейна морска ваканция.
    Към момента това ограничение е 1000 Евро, по моите мерки.
    От тук отпадат разни смешни фирмички, които премахнаха скъпия огледален механизъм от фотоапаратите си и повишиха цените по 2.

    И така серията Х200 на Nikon е със сензори Sony, комбинирани с ноу-хау от Nikon.
    D5200 снима HD филми, значително по-добре от D3200 и е малко по-бърз.
    Сякаш само това е разликата.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Nikon D5200 - обсъждане.

    Я метни едно око тук:
    http://www.bgfoto.net/modules.php?na...ticle&sid=1968

    Нещо се разминава .....
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: Nikon D5200 - обсъждане.

      Ауууу. Каква грешка щях да направя.
      Благодаря за линка.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        От: Nikon D5200 - обсъждане.

        Предвид коментара ти за смешните фирмички не вярвам и следващото да ти послужи, но и не губя нищо да го споделя:

        - Никон още преди две години обявиха че вече ще наблегнат на собствени матрици.

        - Последния APS-C апарат на Никон доказано със Сони Ексмор матрица е д7000.

        - D3200 се води с "Никон" матрица. Вече кой им я "лее" е друг въпрос, но май не е Сони (До преди десетина години основния бизнес на Никон като доходи всъщност бяха "чиполеещите" машини, но се отказаха. От тогава си ги поръчват. Тези машини до ден днешен са сред основните бизнеси на Канон, които по тази причина си ги правят сами.

        - Матриците на малките безогледални никони (серия 1 ли беше, какво беше), са на Аптина. Която фирма е много напред с материала в обработката на изображения, по цялата хард и софт верига.

        - Най-новия Никон със Сони матрица е D800 (едит: и D600), но той (те) е (са) друга бира.

        - Никон D4 е с никонска матрица.

        Всичко това за да ти опиша каква мешавица е.

        - Динамиката на матриците при всички апарати от един клас вече е много добра. Разликите са апокрифни, и то само в RAW формат. В jpeg вече е комунизъм - всички са равни. Или почти.

        - Разликите в динамиката на матриците вече не е достатъчна да ти даде някаква видима разлика в артистична фотография когато поне малко се съобразяваш с експозиция и осветление. Ще ти помогне единствено при спасяването на оплескани репортажни снимки и в общи линии - в оправянето на твои грешки. Въпрос на избор де.

        При всички положения - в истинските ситуации в които окото ти долавя истинска динамика, няма апарат който да я улови. Просто диапазона е извън обсега на всякакъв апарат. В други случаи пък окото реагира далеч по-зле от най-смотания апарат, примерно при отражения. Мога да ти покажа снимки в които окото ми е виждало море от огън (примерно слънце отразяващо се в стъклена сграда - окото ми вижда цялата сграда като геена огнена), а апарата е ловял три огнени прозореца и останалото - съвсем различим образ. Въпрос на условия и на цел.

        - Ако може да ти помогне в избора: просто иди ТУК. Избери си дали искаш да сравняваш jpeg или raw. Цъкай в снимката където искаш и долу увеличенията за всеки апарат ще ти дават зоната в която си цъкнал за да сравниш детайла.

        Като се наиграеш и ти писне да сравняваш - постави горе реглажа на RAW, и търси "download" за всеки апарат от четирите в списъка. Смъкни си raw на 3200 и на 5200, разцепи ги от сравнения в някоя сериозна raw програма, и ще си наясно дали 5200 е "олеле грешка" или не. Сюжета е един и същ, едно и също осветление и обектив.

        Не забравяй че в наше време дори RAW файловете идват електронно коригирани, и че обкръжаващата електроника е поне толкова важна колкото матрицата. По "тръбата" между матрица и записано изображение се случват страшни и безпокоящи неща. Не ни трябва да знаем

        В апаратите ми на една смешна фирма налагането на един и същ изобразителен ефект (през фирмената raw програма) отнема около 30 секунди на читав компютър, и около секунда и половина на самия апарат. Какво остава за електрониката на Никон, който е несмешна фирма

        Не робувай на модели матрици. Лично в моя случай всички апарати които съм притежавал в последните поне пет години са били по-добри апарати отколкото аз - фотограф.
        Последно редактирано от Goblin; 11-02-13, 19:16.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Nikon D5200 - обсъждане.

          Аз чета www.kenrockwell.com като се чудя за нещо, човека е много полезен и си казва в прав текст кое как и защо...

          Коментар


          • #6
            От: Nikon D5200 - обсъждане.

            Казвал съм го другаде и пак ще го кажа - Кен Рокуел е формен, непоправим кретен, който може да бъде полезен единствено за техническа фактология.

            Предвид обаче че последните години започна да филосовства все повече и повече, техническата му фактология изтъня като дял.

            Предвид броя относително неинформирани читатели които го четат - вредата от него е неизмеримо по-голяма от ползата.

            Казвам го като човек който в някакъв период от развитието си го е "четял като топъл хляб". Пазете се от този кретен, освен когато ви казва "това е толкова милиметра, онова - толкова", или "тази корекция е такава, онази - онакава". Там е прав. В повечето случаи.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Nikon D5200 - обсъждане.

              Междувременно - ето и списък на CMOS матриците при огледално рефлексните апарати на Никон:

              Матрици произведени от Сони (вероятно с емблема Sony, модел NC8xxxxx):

              - D2x, D90(D5000), D7000, D800, D600

              Матрици произведени от Renesas (вероятно с емблема Nikon, модел IMXxxx):

              - D3, D700, D3s, D3100, D3200, D4

              Toshiba 5105 (HEZ1):

              - D5200 (за сега).
              Последно редактирано от Goblin; 11-02-13, 19:44.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Nikon D5200 - обсъждане.

                Уф, значи да събирам пари за Д600.
                Благодаря за подобната информация.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: Nikon D5200 - обсъждане.

                  Събирай ги по-бавничко, за да им се изчистят междувременно проблемите със зацапването на матрицата.

                  В първите партиди имат някакъв проблем с вътрешно зацапване на матрицата от вътрешни дразнители - май прах и фини елементи смазка някъде от механиката по кутията на огледалото. Като почистиш матрицата - зацапва се пак. Хубавото е че май след няколко хиляди щракания нещата улягат. Същото като при D3x и D3s.

                  Тези lensrentals между другото горещо ги препоръчвам. Блога им де. Печени са, и споделят база за сравнение понеже работят с относително големи серии апарати и обективи (дават апарати и обективи под наем).

                  При D800 пък имаше други детски болести, моя приятел корееца мина през всичките, пусти мерак не се сдържа и си взе от първите. После мина по целия маршрут - разцентровани AF датчици и прочее радости, отделно не можеше да контролира светкавици дистанционно. Някъде по папките имам няколко снимки с неговия апарат, отличават се с това че НИКЪДЕ не са на фокус

                  За щастие никонци му оправиха всичко, сега е шест.

                  Никой не е застрахован, на мен на Е-5цата ми гръмна кондензатора на вградената светкавица, което си беше радостно събитие понеже олимпийци ми го върнаха поправен, прегледан и в ново състояние (смениха ми де що имах издраскан капак). С всички марки се случва.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Nikon D5200 - обсъждане.

                    Аз лично от доста време събирам пари за D600, но за сега без успех, но пък снимам с D7000 и мога смело да кажа, че е Добро апаратче. Пък и отговаря на критериите от първият пост

                    Коментар


                    • #11
                      От: Nikon D5200 - обсъждане.

                      Здравей.
                      Аз нямам много опит в снимането, отскоро се занимавам.
                      Но определено обърни повече внимание и на обективите и какви точно би искал да ползваш.

                      Отделно преди да си купил, ако започнеш да събираш пари за D600, хвърли едно око и на конкуренцията : Canon 6D. Може да се намери на добра цена в ebay.
                      Аз мисля него да взимам, но ще изчакам малко да видя дали няма да излязат някои детски болести.

                      Поздрави,
                      Калин
                      .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Nikon D5200 - обсъждане.

                        Междувременно от Никон най-после обявиха D7100-цата за месец март.

                        24 мегапиксела, нов АФ модул, и най-вече - без Байер решетка. Подобно на D800E модела.

                        Предполагам ще цепи пиксела на дръвника
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Nikon D5200 - обсъждане.

                          Я разкажи малко за плюсовете без Байер решетка.
                          По-рязко изображение ?
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • #14
                            От: Nikon D5200 - обсъждане.

                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                            Я разкажи малко за плюсовете без Байер решетка.
                            По-рязко изображение ?
                            Говорим за липса на Филтър (optical low-pass filter), не за липса на Байер "решетка" която ако я няма апарата ще е Черно бял http://www.imaging-resource.com/news...meras-has-died
                            Плюса е Повече фини детайли, Но "минуса" е Възможната поява на Моаре (срещу който ефект се ползва въпросният филтър).

                            Коментар


                            • #15
                              От: Nikon D5200 - обсъждане.

                              A задължително ли е да е ново тялото? Щото 1000 евро ако включват и цена за обективи - малко на никъде. И следващото - за какво ще се ползва? Според мен ако е само за любителско щракане - повече от 12 мегапиксела няма смисъл (не че и те не са много). Ако сега трябваше да купувам аз и имах сравнително среден по размер бюджет бих си взел пентакс K-5 IIs и по-хубава оптика (не китаците) (и това пред алтернативата D600). Ако нямах бюджет - щях да търся тяло k-x и закупуване отново на хубав зум + едно твърдо.

                              Причините основните - според мен best value for money (ако и да има дразнещи неща) + това, че на k-x AA филтърът му е по-слаб, а на К-5 IIs уж хич го няма.

                              Дано не се сметне за спам :-)
                              Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
                              Grand Cherokee 3.0

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X