Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Daihatsu Terios 1.3 1998

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Daihatsu Terios 1.3 1998

    Здравейте колеги,

    след голямо отсъствие от форума (не е съм писал много де), но се върнах, този път със Дайхатсу Териос. Ланд роувъра отпадна, просто така ми се наложи. Така се стекоха обстоятелствата, че съм в чужбина. Постоянно гледах нет-а за коли, но тук е ограничен пазара на коли. Един ден видях тези 2 Дайхатсута Териос 177.000 км за 5 хиляди лева и моят 150.000 км за 5 хиляди също. Собственика на другото джипче не вдигна телефона, за това си казах отивам и взимам другото. Двг работи като часовник, изумен бях. Нямаше никакви течове по двг, освен от един болт, който като се престегне няма да има проблеми. Казанчето за охладителната течност беше чисто ново (не буквално), пали от раз, зимни гуми Нокиан, просто си личеше че това ще е моят избор .

    Единственото, което ме притесняваше беше лека ръжда по шофьорската врата и леко на калника отпред, но все пак 98-ма година е и е нормално да има известна ръжда. Отдолу видях, че имаше замазвано със някаква като "гумена изолация", за да предпазва от ръжда, леко под шофьорското място. Понеже това ми е първата кола със 3 диф-а , та някои неща не са ми много ясни.

    Прочетох всичко, което може да се прочете във този форум за Дайхатсу-то и разбрах, че когато копчето за блокажа на средния диф е включено, то това трябва да се прави, когато колата е в покой, а за автоматиците е на неутрална скорост. Друго нещо не можах да разбера. По принцип, когато средния диференциал е блокиран, това означава, че се разпределя 50 на 50 между заден и преден. Това означава, че една предна се движи заедно с 1 задна. Нещото, което не ми стана ясно е, че при завой, например ляв, предна дясна гума трябва да върти по-бързо, за да навакса, докато задна лява е най-пасивна, по логика. То с включен блокаж на средния диф може ли да се извършват маневри? т.е. да завиват предните колела или трябва колата да се движи само направо?

    Другото нещо е, можете ли да ми кажете това копче от лявата страна на копчето за включване блокажа на диф-а, това регулиране височината на фаровете ли е? Щото не видях разлика като пробвах . Другото нещо, което не ми е ясно. Четох, но не разбрах. Значи при изключен блокаж на средният диф, то колата разпределя движението между заден и преден мост 60 на 40 нали? Обаче в полза на задното ли? И някъде бях прочел, че до определена скорост е включено това 60 на 40, а след 30км в час движело само задното, но като помисля, практически ми се струва невъзможно.

    На снимката на километража се вижда, че оборотомера е над 1к оборота, а температурата е на КОЛД, това винаги става, когато запаля колата, в смисъл предполагам, че е заради автоматичния смукач. Има едно устройство за подгряване на двг, пуснах го за час и половина и като запалих колата оборотите не се покачиха, сигурно работи хахаха. Мъки докато му намеря кабел, но се оказа, че един комшия имал, та ми го даде да го ползвам.

    Другото нещо, което ме тормози доста е това, че не мога да си намеря напречните "греди" за багажника на покрива. Ходих в няколко магазина и все се оказват грешни и не пасват и все ги връщам. Казаха ми, че можело само оригинални и били много скъпи, не ми се вярва да е така. За тези зимни условия, това джипче се оказа доста издръжливо и бая проходимо, гледам другите с предно, задно, няма АСЦ няма нищо, всичко живо буксува, аз все едно съм на равно . Преди това съм карав бмв, въпреки, че съм пътувал във всякакви условия в БГ и не съм слагал вериги никога за 10-те ми години стаж, все пак това 4х4 е страшна работа. За първи път изпитвам такава сигурност през зимата, голяма работа е. Също така този 1.3 мотор е много икономичен от към гориво, за града е перфектно и возията му не е лоша за джипче. Като излезна извън града и малко мудно, но все пак не може да е икономично, да е 4х4, да е мощно и да харчи малко . Перфектно за парите си. Гледах, че и в Бг вървях горе долу толкова парички. Някой може ли да ми сподели за някакви болежки по тея коли, просто за да съм подготвен за по-нататък. Или за нещо, на което трябява да се обръща по-голямо внимание, освен за ръждите, това вече го разбрах . Знам, е Дайхатцу е дъщерна фирма на Тойота или нещо подобно беше. Последно да попитам, знаете ли кой е размера за джанти и за гуми, оригиналният по книжка, че мойте ми се виждат малко големички, добре изглежда, но май километража отброява по-малко хеехе .

    Благодаря предварително! Сега вече може да пиша във форума по-често, като "колега" и притежател на едно 4х4. Във този форум има доста полезни неща, които човек може да научи. Нужно е да се благодари и на хората създали го. Благодаря!
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Daihatsu Terios 1.3 1998

    Честото! Много да те радва и хиляди безавариини километри

    Копчето в ляво от копчето за блокажа е за регулиране на фаровете.
    1К оборота на студен мотор е напълн онормално. Също оборотите се вдигат до към 1К като се включи климатика.
    Оригиналния размер гуми е 205/70 R15

    Коментар


    • #3
      От: Daihatsu Terios 1.3 1998

      Благодаря колега!

      Размера на гумите значи ми е по-голям, джантите са 16. Пък иначе климатик нямам, но не ми и трябва де, то не стига че е 1.3 ами и климатик . Чудя се много за блокажа, дали може да го карам (естествено че се включва само в моменти, когато съм се заламил в калта или снега) със бавна скорост и да се извършват маневри т.е. да се върти волана. Знам, е блокажа на раздатката не е като блокаж на предният диф, при който не може да се маневрира и колата трябва само направо да върви, но все пак .

      Благодаря още веднъж!

      Поздрави и весело посрещане на новата година на всички и безаварийно каране!

      Коментар


      • #4
        От: Daihatsu Terios 1.3 1998

        Много хубаво джипче!
        Със здраве да си го караш и да му се радваш!
        Междинният диференциал просто осигурява свободно циркулиране на въртящ момент. Да се говори за точни проценти е несериозно.
        Когато е блокиран (от копчето), е парт тайм 4Х4. Може да се кара и да завива, но е за препоръчване да не се ползва на сух път, за да не товари и износва раздатката.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #5
          От: Daihatsu Terios 1.3 1998

          ясно, благодаря ви колеги, аз бях пуснал един отговор, но понеже се преглеждат от модераторите и съм избързал с въпроса . Значи на сняг може да се завива, колкото да излезна от примерно снега. Няма да го ползвам за оффроуд, но първа скорост ми се струва много бавна хахаха, тръгвам си на 2-ра на кръговите, че първа докато натисна газта и вече търси 2-ра. Може да няма бавни, но първа мисля, че е достатъчно бавна . Харесва ми това, че задните седалки падат много удобно и се превръща в товарно отделение отзад.

          Коментар


          • #6
            От: Daihatsu Terios 1.3 1998

            Честито и много безаварийни км!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: Daihatsu Terios 1.3 1998

              Честито колега със здраве да си я караш и много да те слуша.
              За гумите поне според мен не е проблем, 16-ките стоят супер просто имай едно наум, че километража ти показа по-ниска скорост.
              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

              Коментар


              • #8
                От: Daihatsu Terios 1.3 1998

                Колеги, благодаря за пожеланията.

                Нещо много интересно. Значи по принцип колегата в предният пост за гумите е прав, аз също по същият начин мисля. Логиката е като гумата е по-голяма извършва по-бавно оборота, който би се извършил от по-малката гума и съответно отчита по-малка скорост.

                Карам колата, гледам ГПС-а и гледам километража. ГПС-а ми отчита по-ниска скорост с 5 км в час. На ГПС-а показва 75, а на километража 80. Чудя се, дали просто отнема време на ГПС-а докато отчете тая скорост от сателитите. При бмв-то в България беше точно така, както колегата Ванича казва. Бях сложил по-големи гуми и отчиташе по-малка скорост. Тук може би отнема време на ГПС-а да зацепи. Че тук радарите дават аванс от 7 км в час, при превишаване с 8 км в час праскат актове по 1.000 лв и нагоре.

                Исках да попитам колегите с Териос, може би при Ферозата е по същият начин. Има ли филтър на купето? Просто искам да го почистя, да махна боклуците, че може да не е чистено.

                Коментар


                • #9
                  От: Daihatsu Terios 1.3 1998

                  Честито, колега и безаварийно каране! На път с намалено сцепление (кал, сняг) може да си с постоянно зацепен диф. Даже е препоръчително! И няма ограничения на скорост и маневреност. При мен километража показва с 5-10 км по-ниска скорост от GPS-а (със стандартни гуми съм). При студен старт и външна температура към -15 оборотите отиват над 2к. Намирането на напречни греди клони към невъзможност. А климатика си е хубаво нещо и при включването му оборотите падат.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Daihatsu Terios 1.3 1998

                    Благодаря за пожеланията колеги,

                    наскоро търсих в интернет горе долу на какви цени вървят предните стъкла за Дайхатсу-то, че изглежда е хвръкнало камъче от някоя друга кола пред мен и се е получила дупка в стъклото, не голяма, но от опит знам, че ще се разрастне скоро. Студено-топло не е от "най-здравословните" състояния за предното стъкло. Някой от колегите има ли опит с това и сменял ли е преден ДЖАМ на териоса. Пловдив най-вече, но може и до София да се метна като дойда в БГ, просто някъде, където ще го направят качествено и няма да тече, щото имахме такъв проблем със стъклото на колата на брата, оставиха си ръцете и течеше вътре и най-накрая със всиката си наглост викат "еми ще цръкнете леко силикон...", но както и да е.

                    Благодаря предварително колеги!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Daihatsu Terios 1.3 1998

                      Здравейте колеги,

                      миналата седмица стана нещо лошо. Както си карах и почна да се чува един шум като хлопане желязо в желязо и колата почна да се клати наляво и надясно. Като слезнах да видя какво е, видях че стабилизиращата щанга отзад направо се е откъртила от задния мост. След по-подробен преглед видях, че това е било заварявано и преди, демек било е счупено и преди и е заварено от някой "специалист" с някаква много тъпа планка от рода на 1мм. Искаха ми около 800 лв за да го заварят с телоподаващо. За тея пари ще си купя едно и сам ще си го направя, бахти палестинците. Ходих при един руснак, завари ми го за 250лв, но без да иска нагрял тръбичката на спирачките и трябваше да я подменя и нея, за това толкова пари, иначе беше казал половин цена. Та исках да попитам, това често срещан проблем ли е при Териоса или просто на мен ми се е случило?

                      Знам че дайхатсуто са на тойота, та си мислех дали и тойотите имах същото окачване като този или са направени по-качествено?

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X