Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възли

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възли

    Ще ги карам с тукашните имена,че да ви е по лесно да ги тьрсите из нета.

    http://www.animatedknots.com/indexbo...matedknots.com



    1
    Square Knot (Reef Knot)

    Това всеки го прави,но 90% от хората го правят грешно и не ги обрьщат или застьпват какво трябва.Пьрво единия край и после другия или ако пьрвата част на вьзела я почваш с дясна рька то втората е с лява.Основен,прост и лесен вьзел който под напрежение отпуска,на края на вьжето е добре да има контролен вьзел.Добри страни - всеки го може,лошото е,че ведньж вьрзан няма развьрзване ако е бил под напрежение,да си вьржа гащите с него става.





    2
    Bowline Knot



    Никога няма да отпусне,развьрзва се колкото и да е бил под напрежение,пази вьжето и намаля якоста му в мальк % и на тоя вьзел можеш да си повериш живота,за теглене на джипка се е отепал.....За снаждане на 2 вьжета става,но му трябва една свинска опашка примерно за да не се отхлаби ако вьжето е огромно и не е под напрежение.


    3
    Sheet Bend


    Сьединяване на 2 вьжета с различен диаметьр,супер лесен,но е добре да стои под напрежение.


    4
    Round Turn and Two Half Hitches



    Вьже около дьрво,колона или каквото там си намислите.Стяга и е труден за развьрзване ако е бил под голямо напрежение,добре е да има контролен вьзел на края на вьжето,стигне ли го него..........се оправя с ножа.



    5
    Rolling Hitch



    Вьже под напрежение - това е вьзела който позволява врьзването на допьлнително вьже кьм такова което е под напрежение,някои модерни вьжета са като змии и този вьзел не дьржи,но принципно на нормално вьже много става.


    Това са вьзлите които се ползват в 99% от случаите в нашата работа,мноооого рядко ще ни се наложи да правим стягаща примка да речем или нещо по изгьзено,Клоув Хич е добре да се знае и стопиращ вьзел,но на вас само втория ще ви свьрши работа.Вместо ведньж прекарвате вьжето втори пьт,това е.


    Прикачени файлове
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

  • #2
    От: Възли

    Толкова добре, до сега не съм срещал обяснени възли!! Веднага преватизирам, като иновация в Риболова, един два, на пръв поглед
    Хиляди Благодарности БенцБос..!! За много години!!
    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
    Honda Dominator 650
    088ЧЧ93979-->Борис
    0878956Ч38-->Борис

    Коментар


    • #3
      От: Възли

      А за нищо.


      За риболов,а и стягащ луп ние ползваме Сан Диего Джам


      San Diego Jam




      Това ако има опасност от претриване и едното вьже има метална халка да речем за която трябва да вьржеш другото.Ползваш шегел кьм който врьзваш тоя вьзел и сьединяваш,трие шелязо на желязо после,маха се с ножа после.


      На мен риболова ми е част от занаята,но я мога да вьржа кука без халка я не,всичко е на ухо тук.


      А за много години,ако е писано да се видим ще ти покажа летящ боульн как се прави за под 3 секунди,на четвьртата е закачен и готов да тегли каквото искаш,маха се с 3 прьста.

      Опс поправка,намерих го,гледай тоя фифел - не отпуска,не затяга,маха се лесно,не намаля много здравината на вьжето,БЬРЗ и лесно се прави,но не и с корда.Гледай ако има кука или шегел на края на вьжето да не се пернеш по макарите,че много боли.

      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #4
        От: Възли

        Ами доста е БЪРЗ, но пък със корда е трудно да го направиш, правя го същият, но го правя по други начини/ имам 2/... Ние не гоним бързина в случая, като си седнем на полянката или в колата, си връзваме на спокойствие линиите, основно гоним, да има по-висок % сигурност, че Американските Дъгови Пъстърви и Балканските/ Кафяви, някои така ги наричат/, са ни ценни, да каже човек, че вадим по 100-200 кила риба, зарежи.....
        Хей в таз тема, съм показал част от възлите, за начинаещи, но в полеви условия/ "В Цивилизацията" Филибе Сити/.... Цък
        Но ще се отклоним от темата, пък не бива...
        П.П А дано, скоро се видим и запознаем, ще се радвам..
        Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 25-12-12, 00:59.
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #5
          От: Възли

          АЗ от риболов много не разбирам,но се сещам как подхождаме с 20 метрова ветроходна в Сан Диего Яхт Клуб,надупва я КАПИТАНА,трьгва на задна,аз слизам от задника на кея и ходя до нея с кьрмовото вьже.Рьчката за трансмисия и газ една,една патерица включва и трансмисия и дава газ,лодката има само предна и задна,няма скорости.Пича кьса кабел на трансмисията и тя остава на задна,каквото и да правиш с рьчката имаш само газ без значение дали рьчката я рьчкаш в едната или другата посока - само ГАЗ и трансмисията на задна.

          Познай как вьрзах 2 летящи за нула време и ги пернах на клитовете и после бегом,22 тона лодка с газ / щото ти идва от вьтре да и дадеш газ за да спре,но спирачката вече е газ и........ /изкьрти клитовете,изкьрти 4 талпи от моста,сьборихме един пожарен кран,сьборихме кабелната и най-после това спря.Не сьм го и гледал кьде какво е включвал,само видях,че нещото ускорява на задна и фрас малко вьзли за около 6-7 секунди и дим да ме няма,насади се като кучка у каручка,всичко смляно,а тя си стои на задна без газ,ние се гледахме като попикани.Е те тогава как сьм вьртял вьзли само аз си знам,нищо не помогнаха де,но беше добьр опит.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: Възли

            В такива случаи е от значение опита, ръцете и самият възел, добре че е бърз..
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • #7
              От: Възли

              BENZBOSS мен на кораба ме караха де що има нещо за връзване ( докато стъкмяваме я пилотски трап я гангуея) да го правя с Clove Hitch. А покрай едно скъсано швартово въже (мисля че беше някакъв атлас ~100мм) си играх чак и в кабината да правя пък Eye Splice. Заплитам и разплитам еи така за кеф. Така като се замисля, била ме е обхванала скуката здраво.

              Аиде оченцето е специфично ама Clove Hitch-а също ми изглежда ценен възел и в ежедневието.

              Иван Маринов
              Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
              ЕНДУРО ВАРНА

              Коментар


              • #8
                От: Възли

                Това е много бърз,лесен възел който държи ако е под напрежение и е вързан върху тръба да речем или нещо тънко,на тях в гората за никъде няма да им послужи,ни кранци връзват ни ако завържат нещо и го секнат с джипката после ще го обвържат.

                Иначе си прав на 100%, аз това го ползвам за кранци и му въртя по един хич на финала,брата предпочита номер 4 и само ме псува за тоя възел,но навици,какво да го правиш.

                Това е много полезен възел ако се опитваш да направиш стопор или да вьржеш въже за друго под напрежение,въртиш му един кръстовден и на третата врътка обратно.
                Я пак - на въжето правиш кръстовден и вместо да му сложиш трети в нормалната посока го слагаш срещуположно.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Възли

                  Полезна тема. А сайта е супер, седи ми във любимите и често го поглеждам. Снимките които си сложил тук обаче не се виждат.Това от клипа, ще го тренирам.
                  Toyota Land Cruiser 80, 1FZ-FE
                  BMW F650CS
                  Радо о885 5о 59 5о

                  Коментар


                  • #10
                    От: Възли

                    Първоначално публикуван от VaHk0_ Преглед на мнение
                    BENZBOSS мен на кораба ме караха де що има нещо за връзване ( докато стъкмяваме я пилотски трап я гангуея) да го правя с Clove Hitch. А покрай едно скъсано швартово въже (мисля че беше някакъв атлас ~100мм) си играх чак и в кабината да правя пък Eye Splice. Заплитам и разплитам еи така за кеф. Така като се замисля, била ме е обхванала скуката здраво.

                    Аиде оченцето е специфично ама Clove Hitch-а също ми изглежда ценен възел и в ежедневието.

                    На това свързочниците му викахме "колов възел",със такъв започвахме изграждането на линия.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Възли

                      Clove Hitch е много удобен при прокарване на кабел, който трябва да се върже за два кола, примерно над път. В казармата се използва при прокарване на кабел през танковите писти. Удобен е понеже който и край на кабела да опънеш, все се самозатяга.
                      If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Възли

                        Възлите са практични!В гората използвам обаче ,само 3 ;4 по специфични иначе всичко друго върши работа!После ще кача,че ще цепя дръве ,нищо особенно не са, но са много здрави и се правят бързо !
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Възли

                          Настана замотаване, изкочиха ангажименти!Ето ги бързите възли,почти всеки може би ги знае и вършат работа!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_5997.jpg
Прегледи:1
Размер:206.6 КБ
ID:5437577Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_5998.jpg
Прегледи:1
Размер:199.8 КБ
ID:5437578Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_5999.jpg
Прегледи:1
Размер:222.5 КБ
ID:5437579Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6000.jpg
Прегледи:1
Размер:217.5 КБ
ID:5437580Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6001.jpg
Прегледи:1
Размер:198.5 КБ
ID:5437581Бързо се заплитат и бързо се разплитат даже и след яко натоварване!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Възли

                            Колеги върнахте ме в младите години.Повечето от тези възли ги учехме през зимните месеци нещо като теория. През зимата теория в кабинета пролет/есен подготовка на техниката/инвентара.Лятото естествено се гони вятъра(ветроходство,яхтинг) и общо взето не оставаше време за глупости.Жалко че се разпаднаха базите.
                            Страхотна тема браво момчета!
                            Сори за спама не се сдържах ако не е уместно включването-гумичка.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Възли

                              Относно Bowline Knot имайте предвид ,че алпинистите вече почти не го използват заради склонността му да се развързва сам . Говоря и от личен опит.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X