Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на колонна бормашина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на колонна бормашина

    Колеги, здравейте, оказа се че имам една много стара колонна бор машина. Мисля от 60те-70те години е. Напоследък я постегнах, боядисах, пригодих кондензатори за да може да работи на монофазен ток.. Ноне знам как да го нарека - примерно шпиндела - има едно биене докато се върти. Освен че се върти с адски грохот има и това дразнещо биене, което прави точната работа с нея невъзможна. Въпроса ми е как да разбера дали това се дължи на лагери, на крив шпиндел или друг проблем. Някой има ли идея как се избива това нещо?

    Имам тук едно видео още докато я оправях, но не се вижда как бие, защото няма патронник... но поне се чува как вие като влак.



    Ако някой все пак има идея и интерес да помогне ще направя хубави снимки и ще ги постна. Желанието ми е да сменя лагерите и някак си да поправя шпиндела ако може.

    Снимката по долу е само за ориентация, не е на машината.
    Прикачени файлове
    | The only way to get smarter is by playing with smarter opponent | Consistency is the way to efficiency |

  • #2
    От: Ремонт на колонна бормашина

    Първо смени лагерите, после ще се мисли.
    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

    Коментар


    • #3
      От: Ремонт на колонна бормашина

      Много газ и даваш, на максимални обороти! Обикновено ремъкът е на първи или втори етаж при мене.

      Коментар


      • #4
        От: Ремонт на колонна бормашина

        Подкрепям. Не обърнах внимание. Така само ще топи свредла.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Ремонт на колонна бормашина

          Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
          ...Така само ще топи свредла.
          Дали ще топи свредла зависи от диаметъра на пробиване.
          Отговорът е даден във втория пост. Гайката натягаща лагерния пакет, обикновено е под ремъчната шайба. За да извадите пинолата (онова, гладкото, дето държи лагерите ), трябва да демонтирате и ръчката на подаването. Не е сложно, но в нета има схеми и може да се оправи човек. Модела би трябвало да го пише на табелката, под мястото за повдигане на капака. Внимавайте след това със затягането. Не прекалявайте с момента на затягане. Пожелавам успех.
          LZ1AIV

          Коментар


          • #6
            От: Ремонт на колонна бормашина

            Благодаря много на отзовалите се! Най-вече на асен. Ремъка е най-високо само за пробата, сега съм го свалил долу и върти с 400 оборота. Тази гайка, за да се добера до нея трябва значи да сваля ремъчната шайба. Питам се дали ще ми трябва скоба за това или не? Отгоре на шайбата има една срязана шайба която да я фиксира, и май това е всичко което виждам. Дали е възможно ли е да съм набил накриво морза и патронника и от това да ми идва биенето? малко по късно ще направя снимки за да ви стане ясно за какво говоря. А схеми никак си не откривам, ако някой може да помогне ше съм благодарен.
            | The only way to get smarter is by playing with smarter opponent | Consistency is the way to efficiency |

            Коментар


            • #7
              От: Ремонт на колонна бормашина

              Доста стара тема, но и моята бормашина има същия проблем - пинолата има луфт спрямо тялото. Тя лагерува директно в тялото, което е чугунена отливка.
              Мисля да сваля тялото, да го занеса за престъргване на бор-щанга и да се направи втулка, по която да се движи пинолата. Не съм мерил, но мисля че ще има достатъчно материал, за да се престърже с поне 3мм.

              Този украинец показва всичко много подробно, но изработването на нова пинола ми се струва прекалено, може да се шлайфа старата, ако има износване.
              Само трябва да намеря кой да го направи. Някой желаещ, близо до Варна?

              Последно редактирано от Ivan_J; 19-03-18, 23:27.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X