Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави мастика ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как се прави мастика ?

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Че е от спирт се знае. Но по-добре поясни за какъв етилов спирт става дума, от какво е и как се дестилира. Защото мастика се пие от край-време, а през последните години в някои страни спирт се дестилира главно от скапани домати.
    Отговорът е лесен: Няма значение, от какво е получен етанола, важното е да е добре пречистен и за хранителни цели. Ще се изненадате, но медицинският спирт е далеч "по-лош" от този за хр. цели. Не ми се рови за стандарт по БДС, но ако ти трябва-пиши ми. На практика е най-евтино да се получи зърнен спирт, с какъвто и се прави мастиката. Може да се получава и от меласа, картофи и др, но цената на пречистването го обезсмисля. От зърнените не става само от царевица(не питай защо). В БГ дълги години се правеше с меласов спир(защото само такъв имаше) преди. Сега това е недопустимо(с малки изключения при най-големите производители).

    Коментар


    • #17
      От: Как се прави мастика ?

      Не че съм се засегнал,ама така не се провежда разговор.Като кажеш,че нещо не е вярно обикновено казваш защо мислиш така.Пък може и да се съглася.
      От изказването ти не става ясно нищо.Едно от нещата които отричаш в това което казвам е да се чете в Ракията.ком,а даваш линк с убеждението,че там има хора дето разбират...
      П.П. За неотбиращите испански,"бодега" е винарска изба,дето също се продават и концентрати.
      Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

      0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

      Коментар


      • #18
        От: Как се прави мастика ?

        Първоначално публикуван от Тодоров009 Преглед на мнение
        Не че съм се засегнал,ама така не се провежда разговор.Като кажеш,че нещо не е вярно обикновено казваш защо мислиш така.Пък може и да се съглася.
        От изказването ти не става ясно нищо.Едно от нещата които отричаш в това което казвам е да се чете в Ракията.ком,а даваш линк с убеждението,че там има хора дето разбират...
        П.П. За неотбиращите испански,"бодега" е винарска изба,дето също се продават и концентрати.
        Отговорът е в заглавието на темата.

        И към Sek.1: Да започне с намирането на добри изходни суровини-спирт, анетол, вода, захар и резултатът ще е положителен.
        Рецептата на бухалчето е правилната.

        пп: ..."Сакъз, мастика или медицинска дъвка не се прави в бонбонена фабрика и няма нищо общо с обикновената дъвка. Дъвката, която си виждал в магазините се прави от гума арабика, която се произвежда от смолата на сенегалската акация. Сакъзът пък се произвежда от смолата на мастиковия храст. Най-добрият се внася гръцкия остров Хиос и започва да омеква още при 40°C. Той е светло-жълт на цвят, докато индийският е по-тъмен. Използва се за лечение на язва, в сладкарството, в перукерството за лепене на бради и др.
        Мастиката, която пием, носи името си именно от тази смола (Mastiha), макар че в купешката мастика едва ли има и грам от нея. В доброто гръцко узо обаче е задължителна. Пазарната цена трябва да е около 150лв. за килограм. Може да се закупи от аптеките, където вероятно ще е и по-скъпа.
        Kато че ли употребата на сакъза е най-дълбоко пазената тайна Явно има тънкости в пропорцията, особено ако се използва и анасон..."
        Последно редактирано от chrichri; 18-12-12, 20:49.

        Коментар


        • #19
          От: Как се прави мастика ?

          Всичко е спирт +аромати + добавки. Понеже като варим ракия всичко излиза смесено и си мислим че е вълшебна течност.
          За тарикатлък признавам технологията на уискито - правиш по възможно най -евтиният вариант спирт и го оставяш да отлежи. Със сегашната техника и познания доста силно ме съмнява да отлежава нещо някъде (освен за пред туристите по няколкостотин бурета примерно), а цената му е доста над цената на спирта без добавки(водката).
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #20
            От: Как се прави мастика ?

            Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
            Всичко е спирт +аромати + добавки. Понеже като варим ракия всичко излиза смесено и си мислим че е вълшебна течност.
            За тарикатлък признавам технологията на уискито - правиш по възможно най -евтиният вариант спирт и го оставяш да отлежи. Със сегашната техника и познания доста силно ме съмнява да отлежава нещо някъде (освен за пред туристите по няколкостотин бурета примерно), а цената му е доста над цената на спирта без добавки(водката).
            По никакъв начин не си прав. Уискито има най-сложната технология след бирата...но това не е по темата.

            Коментар


            • #21
              От: Как се прави мастика ?

              Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
              По никакъв начин не си прав. Уискито има най-сложната технология след бирата...но това не е по темата.
              Оригиналната - може би.
              Правих си едни експерименти с няколко литра 3- но преварена ракия и доста се доближи вкуса мириса,послевкуса... А ония от лабораториите не са по- прости от мен.
              П.П.
              Спирам , че ще залитне темата на колегата.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #22
                От: Как се прави мастика ?

                От половин година пия само домашно приготвена мастика.На вкус е по-хубава от купешката и прави по-яки кристали.Не знам как се приготвя точно защото все не съм в къщи когато я приготвят.Идва един познат на тъста,технолог от местния винпроп,дядото му дава от нашата ракия,слагат я в една голяма тенджера,онзи какво слага не знам,но е страхотна мастиката.Предполагам че едно от нещата е тази мастикова дъвка,понеже последния път като мих казана в която са приготвяли,на дъното имаше нещо като разтопена захар,но страшно лепкаво.

                Коментар


                • #23
                  От: Как се прави мастика ?

                  Аз съм решил да си направя анасонлийка и да попитам някой знае ли в София от къде да купя семе от Анасон на нормална цена защото ще ми трябват няколко килограма?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как се прави мастика ?

                    По пазарите го продават. Казанджиите и те имат.
                    П.П.Арно кадро-Guns and roses!
                    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как се прави мастика ?

                      Правих преди 5 или 6 г Сварих ракията и казанджията ме пита искашли да направим Мастика.
                      Що пък не Аз ни ракия ни мастика пия да правим.Бяха му пратили от Гърция чувал семена незнам какви върнахме ракията в казана сложихме от семената и се получи.Който е пробвал казва чее супер мисля че имам още 10сетина литра.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как се прави мастика ?

                        Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                        Правих преди 5 или 6 г Сварих ракията и казанджията ме пита искашли да направим Мастика.
                        Що пък не Аз ни ракия ни мастика пия да правим.Бяха му пратили от Гърция чувал семена незнам какви върнахме ракията в казана сложихме от семената и се получи.Който е пробвал казва чее супер мисля че имам още 10сетина литра.
                        Не си споделял!
                        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как се прави мастика ?

                          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                          Не си споделял!
                          Сряда летя като се върна след месец ще споделя.
                          Знаеш къде отивам.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как се прави мастика ?

                            Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                            Сряда летя като се върна след месец ще споделя.
                            Знаеш къде отивам.
                            Лек път и добро изкарване на цялата компания!
                            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как се прави мастика ?

                              Бърза рецепта: един литър етилов спирт-един литър минерална вода "хисар" 30гр глицерин, 3гр анетол, 4ри равни лъжици захар. Омесваш всичко и мастиката е готова.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как се прави мастика ?

                                Първоначално публикуван от zavalov Преглед на мнение
                                Бърза рецепта: един литър етилов спирт-един литър минерална вода "хисар" 30гр глицерин, 3гр анетол, 4ри равни лъжици захар. Омесваш всичко и мастиката е готова.
                                Анатема!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X