Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Въоръжение на българската армия

    Привет и от мен. Много хубава тема и към нея искам да добавя техика състояща се от 5 камаза последни модели около 90г с 5 ремаркета. Цялото се водеше като някакво име но за жалост нямам спомен. Накратко тези машини се движеха комплект и се изкарваха само при война или на 5 г за раздвижване и имаха всичко необходимо да са автономни и да изкарат много време самостоятелно. Имаха генератор 16 цилиндъра, работилница със стругове фрези и всичко каквото се сетите, печатница ит.н и т.н. Единствената цел беше като се направят сателитни снимки да се пратят на фронта в тази еденица и там да се печатят карти. Имахме и склад с карти различни мащаби, като най подробна беше във формат 1:15000 на България. На този мащаб имаше всички поточета, малки и големи реки,къде могат да се пресичат и черни пътища и т.н. Каато се сглоби тази карта на България е голяма колкото половин футболно игрище. Перфектен пътен атлас става от тази карта. Иначе относно армията и преи 90г. и след нея тактиката на БГ е да издържи 40 мин. докато дойде помощ(преди руснаците, сега НАТО) и язовирите по границите с Турция и Гърция. Язовирните стени имаха една врата с петолъчка през която се стига до основата и може да се взриви.Според мен това ни беше най-възпиращото оръжие. Иначе с 800 000 хил. търска армия никъкав шанс освен да ги наводним. Някой ако е служил в под. в Сливница много добре я знае тактиката Служил съм 94-96г. Имали сме и техника след 90г, но пак разчитаме на чужда помощ
    ЛАДА НИВА 1.7
    Карана е само по асфалт, няма грам ръжда

    Коментар


    • #32
      От: Въоръжение на българската армия

      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
      Зенитно оръдие 61-К 37 мм

      Тъкмо щях да те питам туй що го няма в списъка на зенитките. Обаче си го добавил после.
      Аз го заварих на служба през 1975-1977 г. в Сливен - 13-та танкова бригада. Заедно със ЗКУ-тата беше част от ПВО-то на щаба
      на 3-та армия. Имаше си и ПУАЗО, и РЛС към него.Дивизионът беше базиран в "Дебелата кория" - на 13 км от града.
      Имаше ръчно стрелково оръжие, което беше само за Вътрешни войски и в поделенията не съм го виждал - например "Стечкин".
      И друго - като си започнал, нали знаеш, че армия без свръзки няма. Та би могъл или ти, или тези които са служили като свързочници да добавиш и свързочните системи.
      Аз, че съм бил в свързочно поделение, бил съм. Ама само това не ме карайте да пиша видовете свързочни средства, че са ми тъмна Индия. Ни ги знам по име, ни по спецификация и номенклатура. Виж по общо предназначение горе-долу мога да се израдят. В полка имахме около 100 камиона с различни видове апаратура по тях, един с един нямаше еднакви. То са телефонни централи, релейки, сателитни връзки, тропосферки, радиостанции, ЗАСове, радиорелейки и какво ли още не.
      Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

      Коментар


      • #33
        От: Въоръжение на българската армия

        Първоначално публикуван от sharky09 Преглед на мнение
        ..... Иначе относно армията и преи 90г. и след нея тактиката на БГ е да издържи 40 мин. докато дойде помощ(преди руснаците, сега НАТО) и язовирите по границите с Турция и Гърция. Язовирните стени имаха една врата с петолъчка през която се стига до основата и може да се взриви.Според мен това ни беше най-възпиращото оръжие. Иначе с 800 000 хил. търска армия никъкав шанс освен да ги наводним. Някой ако е служил в под. в Сливница много добре я знае тактиката Служил съм 94-96г. Имали сме и техника след 90г, но пак разчитаме на чужда помощ
        То преди щяха верно да дойдат. Ама сега едва ли някой ще си мръдне задника. Ще побучат малко и ще ни оставят на самотек, всеки да се оправя как може.
        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

        Коментар


        • #34
          От: Въоръжение на българската армия

          40 минутен ''блицкриг'' ,това и в най-разюзданите фантазии на Хитлер не го е имало.
          Тома Томов
          Вече с Kia Sportage.

          Коментар


          • #35
            От: Въоръжение на българската армия

            40 минути стигат евентуално за масиран ракетен удар . По мое време се говореше за 48 часа . Тук е мястото да споменем ракетните войски и тяхното въоръжение като основно средство за пресичане на чуждите апетити . Като споменахме свръзките по моето скромно виждане най масовата радиостанция беше Р 140 http://kis.start.bg/%D0%A0-140+(%D0%...B7%D0%B0)-2440 На всякъде където се базирахме се появявше една такава която осигуряваше връзката с висшестоящите .
            Последно редактирано от sek.1; 17-12-12, 04:50.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #36
              От: Въоръжение на българската армия

              Интересна тема. Да добавя и аз малко от инжинерната техника на БА/БНА/.
              -минни заградители:МТЛБ-АТИ/беше споменато в началото/ и минни тралове на танковете;
              -булдозери:БАТ-1,М и 2; ПКТ;
              -ескаватори:Е-305 и ЕОВ 4422;
              -машини зо фортификационно оборудване:МДК, БТМ, ПЗМ;
              -мостове:ТММ, ПМП, БЛГ, МТУ;
              -мостостроителни машини:КрАЗ 260 с дизелови набивачи и кран/забравил съм точното му име/;
              -десантни машини:ПТС, К-61, катери;
              -водоснабдяване и водопречистване:УДВ-15/25/, сонда, МАФС, ВФС-2,5;
              -машини за добив и обработка на дървен материал:ЛРМ, моторни триони;
              -агрегатни и осветителни станции:ЕСБ-4ИД.
              Много от техниката съм я забравил, ако се досетите допълвайте.
              Освен изброените военни машини в инжинерните войски имаше/има/ и много граждански пътно строителни и специални машини.

              Коментар


              • #37
                От: Въоръжение на българската армия

                Мисля, че са пропуснати от оръдията:
                1. ЗИС - 1 76,2 мм късоцевно, май го водеха планинско
                2. ЗИС - 2 45 мм противотанково
                сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                Коментар


                • #38
                  От: Въоръжение на българската армия

                  ЗИС-2 винаги беше с калибър 57 мм.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Въоръжение на българската армия

                    Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
                    -мостостроителни машини:КрАЗ 260 с дизелови набивачи и кран/забравил съм точното му име/;
                    Досетих се: УСМ-установка за строителство на мостове.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Въоръжение на българската армия

                      В Ракетни войски носят бойно дежурство: 8 комплекса Р-400 (SS 23) с обсег 480 км въоръжени с още 24 допълнителни ракети всички с възможност за поставяне на ядрени глави; 50 комплекса Р-300 (Scud) с възможност за поставяне на ядрени глави с обсег 300 км; неуточнен брой тактически ракетни комплекси 9К52 "Луна" с обсег 70 км с възможност за поставяне на ядрени глави, 18 комплекса 9К79 "Точка" (SS21) с обсег 70 км с възможност за поставяне на ядрени глави; Това намерих за ракетни войски .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #41
                        От: Въоръжение на българската армия

                        Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                        И малко стрелково оръжие.
                        Пистолети: 9мм ПМ Макаров, 9мм АПС Стечкин, 7,62мм ТТ Токарев, 7,65 PP/K Валтер
                        7,62мм ППШ Шпагин, Судаев, 9мм Шипка
                        7,62мм СКС Симонов, Мосин-Наган, 7,92 к98 Маузер, Манлихер, 7,62 СВД Драгунов
                        7,62 АК-47 в различните му модификаций, 5,45 АК-74, АК-74У, РПК-47/74
                        7,62 ПК, ПКТ, 12,7 НСВ/Т, ДШК
                        14,5 КПВТ
                        Ако трябва да се върнем малко по назад през РТОВ, когато се сформира Българското опълчение и което се води за родоначалник на Българската Армия
                        Първото щатно оръжие на нашите въоръжени сили е пушка "Шаспо" обр.1866 и ятагановиден щик (тесак) за нея.
                        А офицерите и фелдфебелите имали зачислени револвери "Смит&Уесън"
                        После идва "Крнка" обр.1869, "Бердан" II и т.н.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Въоръжение на българската армия

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Робури не мисля, че имаше, но ИФА имаше (онези с муцуни). Имаше и Шкоди/LIAZ 4х4 произведени в България и автобусчета Чавдар с5 и камиончета Преслав (същото горе-долу, но бордово, а не фургон).
                          Хе, имало и от "нормалните", бордови ИФИ. Ей я на в ролята на мобилна офсетова печатница МОТ-2 на служба в ротата за психологически операции, поделение ххххх Горна Баня.
                          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Въоръжение на българската армия

                            Ето и малко др. интересни хубавинки:
                            Модификация на Т-62, които имахме на въоръжение, под формата на танкв влекач ТВ-62:


                            Легендарната С-200 "Вега", поделението в Понор: преди зареждане с КраЗ-214Б


                            В укритието:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2e8ogpip.jpg
Прегледи:1
Размер:304.6 КБ
ID:5457680

                            Радиолокатора за подсвет на целите:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fhxnpe6d.jpg
Прегледи:1
Размер:231.5 КБ
ID:5457681

                            На пусковата установка:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ud4mzmo4.jpg
Прегледи:1
Размер:287.3 КБ
ID:5457682

                            Снимки на Вегата: О. Стефанов
                            Последно редактирано от Dagobar; 02-03-13, 12:56.
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Въоръжение на българската армия

                              Пропуснати са РТВ, под шапката на ВВС.
                              РЛС:П-80 Комета;ПРВ-9/11/13/17 Слон;П-12 Звезда;П-14;СТ-68 Луна;П-18 Венера;П-37 Христо;ВП-01 Морена;2Б - кабина АСУ;
                              За кометата не съм много сигурен дали е п-80 и христовците са няколко модела.
                              Всеки трети е шести

                              Коментар


                              • #45
                                От: Въоръжение на българската армия

                                Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                                Хе, имало и от "нормалните", бордови ИФИ. Ей я на в ролята на мобилна офсетова печатница МОТ-2 на служба в ротата за психологически операции, поделение ххххх Горна Баня.
                                Тази ИФА е модел L 60 и е доставена вероятно малко преди да падне стената . През 1989 година са били в производство няма и 2 години . Тоя камион е светлинни години пред W 50 с шест цилиндров редови двигател 180 кс .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X