Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма

    За информация на сушащите разни месни продукти. Онзи ден удавих едни 4 рибички в едно мини Мъртво море - 180 гр сол и вода един литър .. с добавка 15-ина капки течен пушек. След 24 часа престой .. бидоха подсушени и между две дЪски заминаха да отдават влага в хладилника. Днес ще им ушием по едно коскЮмче от подправки и ще ги обявим за завеси в гаража.

    По въпроса за поставянето на хартия за печене между стягите - нещо не го намирам за много уместно след проба. Хартията се мокри (макар и трудно) но пък и държи мокрото и не пропуска много към дървото. Според мен е по-удачно да се поставя домакинска хартия или тензух, които са порести и водата (или течното) може преминава по-свободно без да се задържа около месото. Вярно - първоначално ще се налага подмяна на "пеленките", но така по-бързо ще съхне месото. Мисля да си отделя вяколко дъсчици за целта (бамбук, дъб .. или в моя случай - кедър) които дърпат допълнително влагата и така да скъсим процеса на "висене".

    Рапорт даден.

    Коментар


    • От: Домашна пастърма

      Колега, покажи течния пушек!
      0885600006 - Чичо Коце

      Коментар


      • От: Домашна пастърма

        И тук го има. Търси склад за колбасарски магарии!
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • От: Домашна пастърма

          Има го в много разновидности - ето една от тях а аз ползвам точно този гледам в съставките освен вода и пушек от .. дървото на гологЪзата фея например да няма нищо друго.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма

            Здраwейте, ето я и моята рецепта за пъстърма
            Става както за телешка, така и за свинска (не съм опитвал с козе и овче месо)
            1. Месото задължително се почиства много добре от жилите (това важи и за свинското). Може да се използва както филе, така и от бут или плешка. нарязва се на ивици с дебелина 2 до 3 пръста и 4-5 пръста широки. може и по големи на размер, но трябва да имате много добра вентилация за да съхне в дълбочина.
            2. Поставя се след почистването в саламура вода и сол (25гр на литър вода, или номера с яйцето да изплува на 5ст). Водата се изчислява като слагаш месото в съда за осоляване и наливаш вода докато го покрие. В тая саламура стои 24часа затиснато с нещо тежко (камък, чиния) да не изплува месото.
            3. На другия ден заварявате нова саламура със същото количество вода и сол, но се добавя чер пипер на зърна, бахар и дафинов лист. Нека да поври така 10тина минути и после я охлаждате. Чак тогава оцеждате месото от едната саламура и го топвате в другата и пак го притиската с тежест за още 24часа.
            Целта на тия действия е да се махне кръвта от първата саламура и да се ароматизира месото във втората.
            4. На третия ден месото се вади от саламурата, изплаква се с течашта вода и се накисва за 3-4часа в чиста вода.
            5. След това месото се вади от водата, слага му се канап и се провесва да се отече и поизсъхне за още 4-5 часа.
            6. Подготвяте подправките ( аз смесвам сладък червен пипер, лют ч. пипер, чемен и чер пипер в равни съотношения) но може и други вариации, като трябва да се знае, че колкото в по-влажен район живеете, толкова повече трябва да е чемена. Аз живея във Варна и също става, но определено по-добре става в планинските райони заради сухия климат. Та подправките ги слагате на един вестник и в тях овъргалвате всяко парче (подправките да покрият месото отвсякъде) и ги провесвате на проветриво и сухо място
            Номера м/у другото става и лятото като в хладилника изчиствам един рафт и слагам вестник, та месото вечер е на балкона, а денем в хладилника.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма

              kozeboy, мога да ти пpатя ако не намеpиш в БГ.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма

                Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                Колега, покажи течния пушек!
                Има го и тук. Това е онази гадост от която всеки уважаващ себе си майстор на мръвката бяга като дявол от тамян. При наличието на "Опушко" при теб за какво ти е тази гадост?
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • От: Домашна пастърма

                  Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                  Има го и тук. Това е онази гадост от която всеки уважаващ себе си майстор на мръвката бяга като дявол от тамян. При наличието на "Опушко" при теб за какво ти е тази гадост?
                  И аз това щях да питам. Ама ако все-пак го искаш, направи си го. Слагаш в "Опушко" една тавичка с вода и правиш същото както с месото. След съответното време водата ще мирише на пушек и можеш да си я ползваш.

                  Поздрави!
                  Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                  0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма

                    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                    Има го и тук. Това е онази гадост от която всеки уважаващ себе си майстор на мръвката бяга като дявол от тамян. При наличието на "Опушко" при теб за какво ти е тази гадост?
                    Понеже си нямам разни уреди с галени наименования за направата и извличане на течен пушек .. си го купувам. Съдържанието на тази гадост е вода и пушек от определено дърво sans други екстри. Пък майсторите нека си бягат - то си мирише я на тамян, я на друго.

                    А и не съм казал, че едното е по-добро от другото. За мен е удобна алтернатива. Дай боже всекиму възможността да си пуши сам месото - собствено производство.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма

                      Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
                      kozeboy, мога да ти пpатя ако не намеpиш в БГ.
                      Мерси за предложението! Просто бях любопитен!

                      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                      Има го и тук. Това е онази гадост от която всеки уважаващ себе си майстор на мръвката бяга като дявол от тамян. При наличието на "Опушко" при теб за какво ти е тази гадост?
                      Разликата я знам. Сега трябва да отработя точната метода обаче!

                      Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
                      Понеже си нямам разни уреди с галени наименования ...
                      Не знаеш колко си близо - http://bbq.about.com/od/electricsmok...ic-Smokers.htm
                      Последно редактирано от kozeboy; 05-11-13, 18:02.
                      0885600006 - Чичо Коце

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма

                        Ааа kozeboy, не така. Знам знам, въпроса е , че в момента тече дискусия в семейството за вида и типа на оборудването. Жената (ако щете вярвайте) от лятото ме врънка да си взема BBQ - ама аз се дърпам
                        Чакам да дойде времето на прИмоциите - мисля да се обзаведа с нещо като това


                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма

                          За да не се отплесваме от темата, само ще те посъветвам - купи си отделно барбекю и пушилня! Разликата ще я разбереш още в началото!

                          п.п. иначе тази яйцевидната схема я знаем добре и я уважаваме!
                          0885600006 - Чичо Коце

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма

                            Здравейте, и ние сложихме да се суши, но от диво прасе и сега при такива температури не знам дали ще стане
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06180.jpg
Прегледи:1
Размер:177.6 КБ
ID:5534233

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма

                              Поради същите притеснения, увих фишеците в хартия за печене и ги положих в хладилника. Тъй шии тя ...
                              ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
                              LZ1YBB

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма

                                А как става това с хартията, как точно номера с хладилника и нашето ще стане ли,че от 4дни е навън?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X