Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма

    Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
    осолено 2 денонощия,12 часа обезсолявано,добре пресовано и в мерудии оваляно!
    Сватко, това няма ли да стане твърде солено?
    Аз заравям в сол за 24, после измивам, и кисна във вода пак за 24. После подправки и на терасата. Сега мезя с пастърмицата и ми е леко солена. Даже в солта я държах 21-22 часа, а във вода-27-28 часа. И пак ми е леко солено.
    Месото за разлика от сланината поема много сол. Дотолкова, че не може да се яде от солено. Тънък е момента с часовете в сол и вода, или с концентрацията на саламурата и времето за киснене в нея. Ако не забравя-следващата партида ще е с по-малко часове в сол или с повече във вода.
    Забравих да кажа-моето е телешко, ама за соленото надали има значение.

    Я обяснете за модата с пресоването? Освен придобиването на еднаква дебелина има ли някакви по-сериозни причини за пресоването на месото? За надениците е ясно-да избяга въздуха и да не граняса, ама в парчетата месо въздух няма...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Домашна пастърма

      Аз месото го кисна в сол и после във вода 3:1,т.е.ако го държа в сол три дена,във вода един ден.Вадя го и минавам с джипа връз него:един път напред и после назад с гуменетките,валям в подправки(собствена смес:чимен,чубрица, чер,червен пипер,сминдух, самардала и люти смляни чушлета)окачвам на върлината,пускам вентилатор, за седмица някъде и после маам яко.Вървят с всекъв алкохол.П.С.Ако нямате джип подръка,зада изцедите месото преди овалване в подправките,може да го завъртите в пералнята на центрофуга за около десет минути но без да разбере жена ви.
      ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
      Г 230Е
      Г 500 0887 390 703

      Коментар


      • От: Домашна пастърма

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Аз заравям в сол за 24, после измивам, и кисна във вода пак за 24.
        Забравих да кажа-моето е телешко, ама за соленото надали има значение.

        Процедурата и аз я правя по същият начин,с малка разлика,24ч морска сол и 24ч бяло вино,каквото има,въпроса е да се покрие мръвката изцяло в съда.Това за телешко и друго рогато,изсъхва до определена степен и повече не ще,остава със приятно червен цвят и нормално на сол.По горната рецепта,ако не ги прибереш навреме във фризера,побеляват от солта и трябва абрихт за надялкване.Не знам защо,но телешкото пие много сол и други неща.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • От: Домашна пастърма

          А можеш ли да кажеш дали има разлика между киснато във вода и киснато във вино?
          Демек дали си заслужава похабяването на няколко литра вино. Че ми се струва голям грях ще имам на онзи свят за похабяването на добро бяло...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Домашна пастърма

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            А можеш ли да кажеш дали има разлика между киснато във вода и киснато във вино?
            Демек дали си заслужава похабяването на няколко литра вино. Че ми се струва голям грях ще имам на онзи свят за похабяването на добро бяло...
            По-добре се обезсолява, месото остава светло,резенките се делят на нишки(като при свинският кебап),не изсъхва,заслужава се от всякъде всеки литър бяло вино,вервай ми...
            Последно редактирано от petroffbg; 29-01-13, 21:01. Причина: изял съм дума...
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • От: Домашна пастърма

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Я обяснете за модата с пресоването? Освен придобиването на еднаква дебелина има ли някакви по-сериозни причини за пресоването на месото? За надениците е ясно-да избяга въздуха и да не граняса, ама в парчетата месо въздух няма...
              Равномерно изсъхване на всички парчета! Ако трябва да гласиш 30-40 броя, с различна дебелина, откъм съхнене...
              0885600006 - Чичо Коце

              Коментар


              • От: Домашна пастърма

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Сватко, това няма ли да стане твърде солено?
                Аз заравям в сол за 24, после измивам, и кисна във вода пак за 24. После подправки и на терасата. Сега мезя с пастърмицата и ми е леко солена. Даже в солта я държах 21-22 часа, а във вода-27-28 часа. И пак ми е леко солено.
                Месото за разлика от сланината поема много сол. Дотолкова, че не може да се яде от солено. Тънък е момента с часовете в сол и вода, или с концентрацията на саламурата и времето за киснене в нея. Ако не забравя-следващата партида ще е с по-малко часове в сол или с повече във вода.
                Забравих да кажа-моето е телешко, ама за соленото надали има значение.

                Я обяснете за модата с пресоването? Освен придобиването на еднаква дебелина има ли някакви по-сериозни причини за пресоването на месото? За надениците е ясно-да избяга въздуха и да не граняса, ама в парчетата месо въздух няма...
                Свате,не че умря циганката дето ме хвали,но е просто перфектна на сол .Може би ,защото след първото денонощие я овалях в мерудиите .Нали знаеш че съм химик и имам леки теоретични познания-накарах по този начин солта да ,,пренесе'' подправките навътре ...мале отивам да си резна малко...
                Виден столичен ихтиолог

                Коментар


                • От: Домашна пастърма

                  Парчетата в сурово състояние, например свинската рибица беше 3 пръста дебела (прасето беше доста сериозно), след пристягането стана 2 пръста, че и по-малко даже, телешкото беше по-тънко сурово, след притискането повече се поуеднаквиха, и по-малко изтъниха - сега повечето парчета са може би около 2-3 см дебели. От телешкото имаше и тънки парчета, тях въобще не съм ги притискал.

                  Някои като ги сложат в стягите, периодично пристягат гайките, аз не съм се занимавал - навих ги едно хубаво още в началото с гаечен ключ, така стояха 1-2 дни, после гайките лесно ги развих на ръка

                  Целта на притискането е парчетата да станат горе-долу еднакво дебели, при което съхнат равномерно, иначе където е тънко пресъхва много, а останалото още е твърде меко ...
                  Друг ефект е по-добрия търговски вид - пълни ти душата да гледаш еднакви по размер и дебелина мръвколяци ...

                  Макар че преди 2 или 3 години като правих, не съм ги притискал, пак си станаха супер, просто мръвките бяха що-годе еднакви като форма ...
                  Също така с притискането по-бързо му излиза водицата. Преди да ги сложа в калъпите стояха една нощ да се поуцедят, и след пристягането доста пуснаха ...

                  Ламината не се "разкисна", а и да беше, все ми е тая - дадох на един добър чичко от магазин за ламинат 5 лв, и той ми даде май 8 или 10 листа, дето останали непродаваеми (гледах да са все 7-8 мм дебели)
                  Принципно, ще гледам за догодина да си набавя букови дъсчици за целта, но и да не успея, ламината също е добър вариант, просто сега нещата трябваше да станат бързо и ламината беше първото, за което се сетих.
                  Нарязах го на 40 см дължина, като така слагам 4 парчета месо (2 чифта ако мога така да се изразя).

                  Мезенцата не са в Априлци, в Стара Загора са, засега няма да давам GPS координати

                  П.П. Процеса по осоляване като цяло ми е основния проблем, все още не мога да стандартизирам технологията, всяка година различно се получава - догодина може би ще пробвам направо в саламура ...
                  Също така доколкото съм забелязал телешкото и свинското различно поемат сол, и после различно я отдават при изкисването - сега стояха еднакво време в сол и еднакво време във вода, в момента телешкото е добре на сол, свинското е почти безсолно ...
                  Иначе на подправки е просто върха, вечерта като си измия ръцете, на другия ден още ухаят

                  Като подправки използвах: сладък червен пипер, малко лют червен пипер, малко захар, домашна чубрица, чимен (задължително), сминдух (задължително), малко черен пипер, май и малко риган сложих, забравих вече Всичко е на око, правя го на цвят, да е повечко червено, и като опитвам да не ми люти или горчи примерно.
                  Направих и две парченца от свинската рибица на филе Елена, т.е. само със зелени подправки - чубрица, риган, мъничко черен пипер, като преди това намазах хубаво парченцата с пресован чесън - обаче този продукт го оставих на село да съхне, тия дни обаче трябва да ми го донесат, да видя аз тая работа става ли за ядене, или не
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма

                    Първоначално публикуван от _Константин_ Преглед на мнение
                    Дай повече инфо, какво месо, колко време кисне или се вари, с какво , как и т.н.
                    Това специално е от плешка - по-постна и диетична. Иначе класиката е врат, щото има повече мазнотийка, която пречи на ролето да изсъхва. Реже се, подправя се, така че да има подправка само в сърцевината след навиване. Връзва се с канап, рибарско тире или каквото естествено има под ръка. Вари се 40-50 мин в подсолена вода. Оставя се да изстине и се подправя с кой каквото предпочита. Не се суши! Туй мезе е за невротици - от нарязването на мр'фките до мезенето е има-няма 2 часа. Консумира се с хубаво червено вино, ама става с всичко.
                    Последно редактирано от c_gul; 30-01-13, 10:35. Причина: грешки, грешкииии
                    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма

                      Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                      Вари се 40-50 мин в босокена вода.
                      Каква е тая вода.
                      Ако се вари в зелева чорба,дали ще стане?
                      Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                      Dacia Duster 4WD

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма

                        Първоначално публикуван от _Константин_ Преглед на мнение
                        Каква е тая вода.
                        Ако се вари в зелева чорба,дали ще стане?
                        Лелееее, колко грешки в една дума съм направил. Обикновена вода от чешмата с 1/2 с.л. сол.
                        Със зелевия сок не виждам причина да не стане. Миро Найденов не е пускал норматив. Просто леко ще поусмърдиш къщата.
                        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма

                          От известно време и аз следя темата с интерес и съжалявам, че не мога да кача снимки на моите произведения защото не съм направил снимки на първата партида, но сега съм подготвил втора и след няколко дена като стане ще се реванширам със снимков материал. Ха наздраве .
                          0885 777 899

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма

                            Първи опит:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-02-11 20.56.29.jpg
Прегледи:1
Размер:137.7 КБ
ID:5453306
                            LZ(единица) Лима Жоро Жоро
                            2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма

                              Първоначално публикуван от jumboframe Преглед на мнение
                              Първи опит:
                              Каква е рецептата?
                              а по темата:
                              Правих по-мазно месо в саламура(както е по рецепта),но не съм очарован как стана.Друго си е чистото месо(следващата партида е сложена)
                              Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                              Dacia Duster 4WD

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма

                                Да знаете - чимен (баш тоя арменския, дето е "истинския") го има за дребни стотинки в Карфур.
                                Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X