Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пещери в Румъния

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пещери в Румъния

    В една друга тема колегата Zippel спомена, че има координати на пещерите в Румъния.
    Аз пък много съм слушал за румънските дупки и след като се уверих лично колко са близо, ми се струва, че тази информация ще е полезна за колегите пещерняци.
    Та затова ще помоля Zippel тук да публикува координатите, а който е ходил по дупки в Румъния, да сподели как са.
    www.offnews.bg

  • #2
    От: Пещери в Румъния

    Нямам възможност наведнъж да публикувам всички пещери, затова ще го правя постепенно, допълвайки и gdb файла с координатите.

    Първите няколко са в планинския дял Апусени (Apuseni), който се намира в западната част на Карпатите, окръг Бихор, непосредствено до Трансилванското плато.

    Започвам с най-облагородената и пригодна за посещение Peştera Urşilor, т.е. Мечата пещера. Името й идва от факта, че през дълго време е била убежище за мечки. Преди около 15 хил. години разместване на земните пластове е блокирало входа и вътре са останали 140 мечки, чиито скелети са били намерени след откриването на пещерата.


    Открита е през 1983 г. от работник в близката кариера. Три години по-късно е отворена за посетители. Дължината й е 1500 м, от които 850 са посещаеми. Температура 10 градуса. Работи целогодишно, има бетонирани пътеки, стълби и парапети, електрифицирана. Посещението е около 45 мин. Посещавана е от около 200 000 туристи годишно и съдейки по снимките, които съм виждал, по красота е сравняема с нашите Ягодинска или Съева дупка да речем.


    Име на точката в gdb файла : 01_URSILOR.
    (Линковете са или към сайта на обекта или към сайт с повече инфо за него)

    Следващата пещера се намира на около 9 км източно от първата. Тя е ледникова и носи името Focul Viu, което може да се преведе като „Жив огън”. Въпреки противоречието на пръв поглед името има обяснение. Дължи се на гледката, която пещерата представлява. Тя се състои от две зали, като по-голямата приютява третия по големина в Румъния подземен постоянен леден блок с обем 25 000 м3. В горния край пещерата има отвор, през който приникващата светлина разкрива ледени сталактити в срещуположния край. Точно по обяд слънчевите лъчи влизат директно и създават неповторимо видение, откъдето и името на пещерата. Наличието на постоянен леден блок се обяснява с това, че през отвора горе прониква студен въздух, който се акумулира долу вследствие липсата на вентилация.
    Посещението е разрешено до дървена площадка, откъдето се вижда всичко описано.


    Име на точката в gdb файла : 02_FOCUL VIU

    Третата точка е съвсем наблизо - на 2 км от втората. Казва се Cetatile Ponorului (Понорната крепост). Това не е пещера, а карстово образувание, състоящо се от три големи каменни кръга, разположени в гориста местност. Кръговете са с дълбочина 300 м и диаметър повече от 1 км. Достъпа е относително труден.


    Име на точката в gdb файла : 03_CETATILE PONORULUI

    Следващото в този район е пещерата Cetatile Radesei (Крепост Ръдеаса). Тя илюстрира начина, по който пещери се превръщат в дефилета. Входа й има овална форма с размери 15 м вис. и 7 м шир. В него влиза потока Ръдеаса. Следва дълъг 200 м тунел с няколко зали и комини, след което 50 метров тесен каньон. Трудно достъпна за посещение.


    Име на точката в gdb файла : 04_CETATILE RADESEI

    Следващата пещера е също ледникова и се нарича Ghetarul de la Vartop (не знам как да се преведе). В нея има няколко зали, леден блок и множество пещерни образувания. По снимките, които съм гледал спада към категорията на живописните пещери. Доколкото прочетох, от 2008 г. е затворена с метална решетка заради спор между местните власти и управата на резервата Апусени.


    Име на точката в gdb файла : 05_VARTOP

    И още една ледникова пещера - Scarisoara (Скъришоара). Формирала се е в ледниковия период. В нея се съдържа втория по големина подземен ледник в света (първия е в Словакия). Дължината на пещерата е 750 м, но само 250 от тях са достъпни за посетители. Самият ледник е разположен върху площ 5500 кв.м. а дебелината му варира от 26 до 37 м. Температурата в посещаемата част е около 0 градуса, като ледникът се намира най-долу, където е под нулата. Влизането става по метална стълба.


    Име на точката в gdb файла : 06_SCARISOARA

    Това беше последния обект от планината Апусени. Прилагам gdb файла. За тези, които не работят с MapSource прилагам и текстов файл с координатите. Малко пауза и продължаваме нататък.

    Rom_caves.gdb
    Rom_caves.txt
    Последно редактирано от zippel; 05-12-12, 08:17.
    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

    Коментар


    • #3
      От: Пещери в Румъния

      Редом с пещерите има и други интересни творения на природата, за които едва ли ще бъде отворена нова тема. И понеже те не са чак толкова много, решавам на своя глава да ги поместя в тази тема. Надявам се никой да не е против.
      Първото е един водопад, който не е нищо особено, но все пак може да се види пътьом ако някой минава наблизо. Казва се Cascada Pisoaia (Водопад Пишоая). И той е в планината Апусени, но малко на юг от границата на природния резерват.


      Име на точката в gdb файла : 07_PISOAIA

      Преместваме се малко на изток, вече в окръг Алба. Пещерата Huda Lui Papara (не знам как се превежда). Представлява издълбан от водата на три рекички тунел във варовик. Има основен коридор, няколко зали и водопади. В нея се намира и най-голямата популация на прилепи в Европа. Температурата варира от 10 до 20 градуса. Не е облагородена и може да се посещава само от опитни спелеолози.


      Име на точката в gdb файла : 08_HL PAPARA

      Сега малко на север и навлизаме в окръг Клуж. Следващия обект е Cheile Turzii - Каньона Турда. Дължината му е 1300 м, а височината достига до 200 м. Не може да се сравнява с Триградското ждрело по величественост и с Буйновското по красота, но все пак е интересно.


      Име на точката в gdb файла : 09_CH TURZII

      Връщаме се на юг в окръг Алба. Много близо край град Себеш се намира природното образувание Rapa Rosie - подобно на нашите Стобски пирамиди.


      Име на точката в gdb файла : 10_RAPA ROSIE

      Продължаваме из Трнасилвания в посока изток. Достигаме района на Брашов и по-точно до село Racos. Тук едно до друго са две образувания
      Първото е нетипично за Балканите - кратер на вулкан, който е изригвал в миналото. Казва се Vulcanul Racos.


      Име на точката в gdb файла : 11_RACOS_VUL

      В непосредствена близост (около 1 км) до кратера се намира интересния скален масив Coloanele de bazalt (Базалтовите колони). Високи са 15 м.


      Име на точката в gdb файла : 12_RACOS_BAZ

      Ето и допълнените файлове. Следва продължение.

      Rom_caves.gdb
      Rom_caves.txt
      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

      Коментар


      • #4
        От: Пещери в Румъния

        Местим се на север в окръг Харгита. В село Toplita (Топлица) се натъкваме на друга природна забележителност - термален водопад. Вода от близкия термален извор се спуска по стръмен склон, обрасъл с трева и храсти. Площта му е 5 дка, температурата на водата 27 градуса, съдържа много калциев карбонат. През повечето време от годината водопадът изглежда така :


        За тази географска ширина зимни температури под нулата са нормално явление. И понеже водата извира топла, тя изстива по пътя си. Тогава картинката излежда така :


        Име на точката в gdb файла : 13_TOPLITA

        Малко по на изток, пак в Харгита се намира пещерата De Gheata. Превода е „Ледена”. Името идава от постоянно ниската температура през цялата година. Тя е малка, но с много ледени образувания и впечатляващ вход, който е пукнатина между две скали. Достъпът е свободен, необходими са топли дрехи, фенерче и обувки, които не се хлъзгат. Ето входа :


        До тази пещера има и друга, по-малка, в която няма нищо особено, но тъй като е на 10 мин. път, може да се иде дотам. Още повече, че се минава по тази пътека


        Име на точката в gdb файла : 14_DE GHEATA

        Последните няколко обекта бяха на север от Брашов, следващите са на юг.

        3 км след излизане от Брашов в посока Предел се намира село Тимишул де Жос. На 1 км източно от селото се стига до хижа Дъмбул Мории, откъдето тръгва туристическото трасе на каньона Sapte scari (Седемте стълби). В каньона има 7 водопада с различна височина, при които са направени вертикални метални стълби. Трасето е еднa от най-големите атракции в планинския дял Piatra Mare.


        Име на точката в gdb файла : 15_7 SCARI

        Още на юг и сме в планината Бучеджи, дял от Източните Карпати. Съвсем наблизо един до друг са разположени два природни каменни феномена. Не могат да се сравняват с Белоградчишките скали, но си струва да се видят. Тъй като надморската височна е около 2200 м, най-лесния достъп е с кабинковия лифт от Бущени. Към тях не прилагам линкове.
        Единият е Babele (Бабите)


        Име на точката в gdb файла : 16_BABELE

        Другият е Sfinxul (Сфинкса)


        Име на точката в gdb файла : 17_SFINXUL

        Около 90 км на изток има още един камък - този път бял. Той така се и казва - Piatra Alba (Белия камък). Представлява естествено скално образувание с височина 18 м и диаметър 15 м. Доколкото успях да прочета не е от варовик, а от туфи. Не разбрах на какво се дължи белия цвят.


        Име на точката в gdb файла : 18_PIATRA ALBA

        Продължението след няколко дни. Ето допълнените файлове :

        Rom_caves.gdb
        Rom_caves.txt
        Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

        Коментар


        • #5
          От: Пещери в Румъния

          Връщаме се в Трансилвания и към пещерите. Следващата е близо до Бран. Казва се Pestera Dambovicioara (Дъмбовичоара) на името на реката. Дълга е 250 м, температурата е 10-12 градуса. Доколкото четох има някакво елементарно осветление, пътеката е лесна за преминаване, входът дълго време е бил свободен. Вследствие на това и да е имало някога някакви пещерни образувания, те отдавна са или счупени или откраднати.


          Пещерата нищо особено, н поне пътя до нея е живописен.


          Име на точката в gdb файла : 19_DAMB_P

          6 км обратно по ждрелото на Дъмбовичоара, после надясно и 3 км по ждрелото на Дъмбовица и следва още една пещера. Пак Ursilor (Меча). Повторение на името, тази няма нищо общо със споменатата по-горе в темата.


          Име на точката в gdb файла : 20_URSILOR_D

          Пренасяме се на изток - окръг Констанца. Почти на брега на Черно море. Тук има три забележителности, които не са супер атрактивни, но ще ги спомена за пълнота.
          Първата е дефилето Dobrogea (Добруджа). Всъщност не става дума за дефиле, а за няколко завоя сред красиви каменни образувания.


          Име на точката в gdb файла : 21_DOBROGEA

          Втората е пещерата Sfantul Ioan Casian. Тя се намира в района на дефилето. Представлява дупка в скалата, в която има кръст и икона на Свети Йоан Касиан. До дупката се стига по стълба.


          Име на точката в gdb файла : 22_CASIAN

          Третата е две пещери една до друга. Pestera La Adam и Pestera Liliecilor, т.е. Пещерата на Адам


          и Пещерата на прилепите.


          Име на точката в gdb файла : 23_LA ADAM

          Пак малко почивка. Останаха само няколко.

          Допълнените файлове :

          Rom_caves.gdb
          Rom_caves.txt
          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

          Коментар


          • #6
            От: Пещери в Румъния

            Последната група обекти се намира в западната част на Румъния.
            Започваме с Museul Trovantilor (Музея на тровантите). Това е геоложки резерват, съдържащ уникиални каменни образувания с размери до 6 м.


            Име на точката в gdb файла : 24_TROVANTI

            Още 25 км на запад в южното подножие на Пъранг, дял от Карпатите, се намира пещерата Polovragi (Половраджи) близо до едноименното село. До нея се достига по живописно ждрело край река Олтец. Пещерата е една от най-дългите в Румъния и проучването й продължава. Достигнатата до момента дължина е 10 км. Многото галерии формират лабиринт, но пригодени за туристи са само 800 м. Останалата част може да се посещава само от опитни спелеолози. Пътят към пещерата


            Име на точката в gdb файла : 25_POLOVRAGI

            Съвсем наблизо до горната се намира една от най-посещаваните и най-красиви пещери в Румъния - Muierii (Женската пещера). Тя е разположена в диво място и има няколко входа. Поради тези причини е служила като естествено убежище. Общата дължина на галериите е повече от 3500 м. Пригодена е за посетители и работи целогодишно.


            Име на точката в gdb файла : 26_MUIERII

            Съвсем наблизо се намира друга забележителност - ждрелото Sohodol. То е формирано от прилежащата река във варовикови скали. Има площ 350 ха и е обявено за национален резерват.


            Име на точката в gdb файла : 27_SOHODOL

            Още малко на запад е разположен карстовия комплекс Ponoarele. Тук могат да се видят едноименната пещера


            и естественият мост Podul lui Dumnezeu (Божият мост)


            Име на точката в gdb файла : 28_PONOARELE

            Последните две забележителности са в планинския дял Банат, югозападна Румъния, близо до границата със Сърбия.
            Едната е живописният водопад Bigar, където съвсем малко след извора водата пада върху голям скален отломък - туфа, сътворявайки красива гледка. Местността се нарича “Паралел 45”. Като видите географските координати ще разберете защо.


            Име на точката в gdb файла : 29_BIGAR

            Съвсем близо в северна посока се намира пещерата Comarnic на името на близкото село. Тя се състои от три нива, като най-горното е сухо, най-долното представлява подземна река, а средното при високи води се наводнява. Дълга е повече от 6 км, като за посещение са достълни около 2 км. Входът е на 200 м от горска хижа. Посещава се най-горното ниво и част от средното. Изходът е там, където реката влиза в пещерата. Спада към живописните пещери.


            Име на точката в gdb файла : 30_COMARNIC

            С това моето проучване за пещери и дурги природни забележителности в северната ни съседка се изчерпва. Разбира се, сигурно има и други места от подобен вид, така че ако някой знае нещо нека да допълни. Ето и окончателните файлове с точките.

            Rom_caves.gdb
            Rom_caves.txt
            Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X