Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране при зимни условия с автоматик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Каране при зимни условия с автоматик

    Още малко:
    NOTE: When driving uphill, at elevations above 2,000 ft. (610 meters), or when the vehicle is heavily loaded (especially when towing) the vehicle may slow below the
    SET speed. (If the vehicle speed drops below 30 mph (48 km/h), the Speed Control will automatically disengage). If this happens, you can push down on the accelerator
    pedal to maintain the desired speed.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #32
      От: Каране при зимни условия с автоматик

      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      ...Круиз контрола контролира скоростта на движение единствено и само с регулиране на оборотите на двигателя...
      ...Скоростта за круиз контрола е производна от оборотите и предавателното число на което се предполага, че е включил автомата при тези оборот...
      ...круиз контрола вдига оборите за да подържа зададената скорост...
      Тука съвсем ме загуби.
      Никой не е споменал нищо за това как точно круиза влияе на движението на автомобила.
      Ставаше въпрос, че той използва датчик (може би на различните автомобили е различно) с който следи и реалната скорост на автомобила.
      И че му е зададено да не сработва ако данните от отзи датчик са под определена стойност.
      Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
      Seat Leon 2007 1.9 TDI

      Коментар


      • #33
        От: Каране при зимни условия с автоматик

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Още малко:
        Чел съм ги тези неща! Не знам дали вие четете това което пиша аз..?!! Обяснил съм как работи системата - и скоростта следствие на какво е (както и ограничаването и) - ОБОРОТИ НА МОТОРА!!!

        Коментар


        • #34
          От: Каране при зимни условия с автоматик

          Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
          Тука съвсем ме загуби.
          Никой не е споменал нищо за това как точно круиза влияе на движението на автомобила.
          Ставаше въпрос, че той използва датчик (може би на различните автомобили е различно) с който следи и реалната скорост на автомобила.
          И че му е зададено да не сработва ако данните от отзи датчик са под определена стойност.
          Автомобила който карам го има в подписа ми! Събота и неделя на всеки тома неверни правя демо - как качвам много стръмен наклон на 2-ра или 1-ва бавни с включен круиз контрол и скорост под 60 км/ч. Мераклиите плащат сеното за кончетата под капака!

          П.П. - Ей на! Четете: http://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_control

          Коментар


          • #35
            От: Каране при зимни условия с автоматик

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
            Чел съм ги тези неща! Не знам дали вие четете това което пиша аз..?!! Обяснил съм как работи системата - и скоростта следствие на какво е (както и ограничаването и) - ОБОРОТИ НА МОТОРА!!!
            Чети пак, напр. тук: http://auto.howstuffworks.com/cruise-control3.htm Защо спориш и говориш наизуст ? Имаше една тема, където се чудеше, защо сваля предавка надолу при спускане на круиз - ами, за да поддържа по-ниската скорост и да убие инерцията от спускането. По твоята логика, като свали предавка надолу, ще ускори, ако гледа само оборотите. Има и картинка:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cruise-control-diagram.gif
Прегледи:1
Размер:14.2 КБ
ID:5432313
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #36
              От: Каране при зимни условия с автоматик

              И, за да има мир - оборотите на ДВГ също се вземат предвид, ама на последно място
              The cruise control takes its speed signal from a rotating driveshaft,speedometer cable, wheel speed sensor, from the engine's RPM, or from internal speed pulses produced electronically by the vehicle
              http://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_control
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #37
                От: Каране при зимни условия с автоматик

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Чети пак, напр. тук: http://auto.howstuffworks.com/cruise-control3.htm Защо спориш и говориш наизуст ? Имаше една тема, където се чудеше, защо сваля предавка надолу при спускане на круиз - ами, за да поддържа по-ниската скорост и да убие инерцията от спускането. По твоята логика, като свали предавка надолу, ще ускори, ако гледа само оборотите. Има и картинка:
                [ATTACH=CONFIG]521825[/ATTACH]
                По моята логика - ако не мръднат оборотите, мотора става спирачка следствие на компресията в цилиндрите... За моментите в които това спира да работи, ги има позициите 1 и 2 на автомата - скоростта се ограничава се и от скоростната кутия освен оборотите на мотора!

                Коментар


                • #38
                  От: Каране при зимни условия с автоматик

                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  Сигнал от ABS-а или дифовете няка как да каже на круиз контрола, че двигателя навлиза в критични обороти! Да не говорим, че има автомобили с круиз контрол много преди да има ABS и датчици в диференциалите на колите...
                  Сега остава да кажеш, че преди АБС-а и т.н. колите не са имали скоростомер / спидометър / "километраж" и да ни кажеш как се е измервала скоростта тогава - по оборотите на двигателя ли ? Името Ото Шулце (~ 1900 г.) говори ли ти нещо ? "Жилото на километража" къде е завряно и как мери скоростта на ЗАЗ-а, УАЗ-а, "Москвича" и "Форд Т" ?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #39
                    От: Каране при зимни условия с автоматик

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    И, за да има мир - оборотите на ДВГ също се вземат предвид, ама на последно място

                    http://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_control
                    Четеш го като дявола евангилието! Има едно "OR", което ще рече по нашенски "или" - демек ги изброяват, а ти го четеш "и" което е грешно!
                    The cruise control takes its speed signal from a rotating driveshaft,speedometer cable, wheel speed sensor, from the engine's RPM, or from internal speed pulses produced electronically by the vehicle

                    Няма как да стане тая работа по друг начин освен с контрол на оборотите на мотора! Ако ще и от ключалката на багажника да вземат сигнал за скоростта на обтичащия въздух - все тая... Автомата следи оборотите на двигателя и сменя скоростите според промяната на оборотите му, а не обратното! В зависимост от това дали автоматиката на круиз контрола е подала или не е подала команда за повишаване на оборотите,кутията разбира дали автомобила се изкачва или спуска (пак много проста схема на работа) и така автомобила не засилва по баира надолу, а намаля - използвайки мотора за спирачка. Прочети кога е измеслена концепцията и принципа и на работа - Cruise control (sometimes known as speed control or autocruise, or tempomat in some countries) is a system that automatically controls the speed of amotor vehicle. The system takes over the throttle of the car to maintain a steady speed as set by the driver.

                    Всичко останало е вариации на тази тема....

                    Коментар


                    • #40
                      От: Каране при зимни условия с автоматик

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Сега остава да кажеш, че преди АБС-а и т.н. колите не са имали скоростомер / спидометър / "километраж" и да ни кажеш как се е измервала скоростта тогава - по оборотите на двигателя ли ? Името Ото Шулце (~ 1900 г.) говори ли ти нещо ? "Жилото на километража" къде е завряно и как мери скоростта на ЗАЗ-а, УАЗ-а, "Москвича" и "Форд Т" ?
                      Speed control with a centrifugal governor was used in automobiles as early as the 1910s, notably by Peerless. Peerless advertised that their system would "maintain speed whether up hill or down". The technology was invented by James Watt and Matthew Boulton in 1788 to control steam engines.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Каране при зимни условия с автоматик

                        Марто, просто приеми, че трябва да четеш още. Или поне да се замислиш над четеното.

                        Не е работа изобщо на круиз-контрола, да се интересува от оборотите на двигателя.
                        Скоростната кутия е тази, която има грижата да мести режима на двигателя така, че да е подходящ за исканата от него в момента мощност.

                        Круиз контролът просто гледа скоростта (от АБС, от АСР, от ЕСП, от РК, от СК - абе оттам, откъдето и скоростомерът на таблото) и според нея подава газ или отнема газ.

                        При някои машини, круиз-контролът също може по свои съображения да натиска спирачката, да включва ретардер или да прави други неща за активно намаляване на скоростта.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Каране при зимни условия с автоматик

                          Марто, обикновено уважавам и споделям мненията ти във форума.
                          В случая обаче, или говорим за едно и също нещо ама правим различни изводи, или нещо не се разбираме, а темата отива на празен спор.

                          По какъвто и да е начин реализирано управлението на круиза, наличието на някакъв сигнал за реална скорост и съответно въведеното условие за минимална такава, прави неизползваема тази система в описания в темата случай.
                          Да, съгласен съм, че по някакъв начин при теб на Гранда на практика се получава. Струва ми се обаче, че или е частен случай на марката/модела, или конкретно твоя круиз работи "странно".
                          Което и от двете да е вярното обаче, този метод няма да може да се използва от автора на темата.
                          Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                          Seat Leon 2007 1.9 TDI

                          Коментар


                          • #43
                            От: Каране при зимни условия с автоматик

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Всъщност Маргарита, ако не е загубила интерес към Форума и темата, трябва преди всичко да каже за какво и трябва отговора.

                            Ако е наистина да слезе по наклона - едно
                            Ако трябва да се оправдава, че не е слязла добре - друго
                            Ако трябва да кове някого, че не е слязъл добре - трето

                            Също зависи какъв е наклонът и околните препятствия. Ако са преспи - едно, ако са паркирани коли става друго.
                            Nice questions Все пак отговорът е - да, искам да слизам и то регулярно по такъв наклон. С нови зимни гуми съм - Vredestein и наистина имам нужда от съвет. От това, което прочетох разбрах, че трябва да включа на ръна - първа и на бавни. Един от участниците, обаче ме притесни като беше написал за сурването, та ме вкара в размисъл сега .....

                            Коментар


                            • #44
                              От: Каране при зимни условия с автоматик

                              Съвсем се оплете Круизът, спийд-контролът или както искаш го наричай, командва, задава, създава, поддържа и т.н. скоростта посредством оборотите на двигателя, но не я мери по данни от тези обороти. Като тръгне колата по нанадолнище с ниски обороти и се засили по инерция, круизът включва по-ниска предавка на АСК, за да намали скоростта. Можеш да се спускаш със 160 км/ч с автоматик с 1500 оборота, а като катериш стръмен баир да си с 4000 оборота и скоростта ти да е 60 км/ч. Като си му задал да се движи с 60 км/ч, като тръгне по нанадолнище почва да бръмчи, вдига оборотите, защото иска да запази въпросните 60 км/ч, а не да ускори по инерция.
                              Пак не отговори на въпроса - как мери скоростта си един "Запорожец" (при липса на АБС и сензори в диференциала) ? Нали има табло и на него пише, че вдига ... 90 км/ч., че дали не беше и до 100 - Пенчо да каже, нали има в аватара си такова МПС. А пък оборотомер - няма ? А като се спуска по инерция с изключен двигател, пак скоростомерът отчита скорост и километражът навърта пробег ?
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #45
                                От: Каране при зимни условия с автоматик

                                Първоначално публикуван от Margheritta Преглед на мнение
                                Nice questions Все пак отговорът е - да, искам да слизам и то регулярно по такъв наклон. С нови зимни гуми съм - Vredestein и наистина имам нужда от съвет. От това, което прочетох разбрах, че трябва да включа на ръна - първа и на бавни. Един от участниците, обаче ме притесни като беше написал за сурването, та ме вкара в размисъл сега .....
                                Ако ледът е такъв, че да не може да удържи прав човек, почти сигурно е, че и кола ще се плъзне надолу - независимо от техниката на шофиране.
                                Ако все пак е възможно колата да бъде удържана, това е програмата-максимум. Първа, бавни и 4х4 включено. Според конкретния лед и ако Паджерото го може (не всички го могат) това 4х4 може да е по-добре да е с изключен блокаж - или не. Това се установява опитно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X