Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране при зимни условия с автоматик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Каране при зимни условия с автоматик

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

    Един от принципите на спортното каране, в частност автомобилно рали, е да си си избрал място за спиране - извън пътя - дали ще гледаш да излетиш на безопасно място, дали ще избереш такова, на което ще пуснеш колата по корем, за да може да спре от триенето.. това е част от мисленето, докато въртиш геврека, и натискаш някой друг педал..

    Мисли!!!
    Пълни глупости,ако караш спортно не се оглеждаш за нищо друго.Трябва пълна концентрация и да се бориш до последно с управлението на автомобила.Това е мислене от ерата на спортната Жигула,пускаш си Васко Кеца и той ти пее-''със сто километра в час аз летя в завоя'' а ти караш и се оглеждаш за място на което да излетиш от пътя и да задереш по корем.И така ще спреш от триенето.

    И питам се аз ако карам с 180 -280-330км/ч как да се оглеждам и да търся място за принудително спиране.Може ако си със самолет и се казваш Инди Джонс направо скачаш с надуваема спасителна лодка и готово.
    Ако мислиш така по добре е само ''да натискаш някой друг педал''но не и да караш спортна кола.

    Коментар


    • #17
      От: Каране при зимни условия с автоматик

      Първоначално публикуван от IVAYLO BLIZNAKA Преглед на мнение
      Пълни глупости,ако караш спортно не се оглеждаш за нищо друго.
      Всеки кара по различен начин - някой с глава, друг - с крака и ръце...

      За голямо съжаление, бях очевидец на нещастието на рали България през 2000 година. Радо Козлеков не владееше колата, и успя да спре аварийно на място, което беше добро за спиране. Там едни момчета тръгнаха да му помагат - да го избутат отново на пътя. Тогава следващия зад него . Сергей Успенски - с едно златисто субару - направи съвършено същото, което направи и Радо - на съвършено същото място...

      Смачаканите коли не се броят, но момчетата, които бутаха...

      лека им пръст..

      Та, вероятно имало е нещо общо в начина на аварийно спиране.. ама нейсе де, аз не му разбирам толкова

      Да се брои за пълна глупост казаното от мене.

      Коментар


      • #18
        От: Каране при зимни условия с автоматик

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Всеки кара по различен начин - някой с глава, друг - с крака и ръце...

        За голямо съжаление, бях очевидец на нещастието на рали България през 2000 година. Радо Козлеков не владееше колата, и успя да спре аварийно на място, което беше добро за спиране. Там едни момчета тръгнаха да му помагат - да го избутат отново на пътя. Тогава следващия зад него . Сергей Успенски - с едно златисто субару - направи съвършено същото, което направи и Радо - на съвършено същото място...

        Смачаканите коли не се броят, но момчетата, които бутаха...

        лека им пръст..

        Та, вероятно имало е нещо общо в начина на аварийно спиране.. ама нейсе де, аз не му разбирам толкова

        Да се брои за пълна глупост казаното от мене.
        Така е пълна глупост е!Сам си противоречиш.
        Ако си мислиш че си видял нещо много страшно в рали спорта много се лъжеш.Случай със случай няма еднакви.Публиката няма място на трасето,има си други органи за тези спешни ситуации.Сигнализиране,регламент,маршали,стюарди и тн.Това ти го казвам като лицензиран съдия от БФАС.
        А не като кибик който гледа състезанието зад мантинелата.
        Може да питаш кой отмени отсечката на Мухово по време на WRC-България.Имаше много свидетели на мястото от този форум.
        Последно редактирано от IVAYLO BLIZNAKA; 03-12-12, 05:18.

        Коментар


        • #19
          От: Каране при зимни условия с автоматик

          Аз пък не мога точно да преценя какво общо има управлението на спортен автомобил, пък бил той и Жигули с темата..?!!
          Най-просто казано - ако на 2-ра или 1-ва "бавни", джип с автоматична скоростна кутия не може да се спусне контролирано (безопасно) по даден наклон, независимо дали е заледен, заснежен, разкалян и прочее значи, че точно в този момент, точно този джип и конкретния водач зад волана му, въобще нямат работа там! Гумите също не са фактор в случая, защото те са такива каквито са - в точно този конкретен момент, т.е. те са непроменлива величина! Лично аз не проумявам мненията на тези, които твърдят, че в гореописаните условия е необходима "разумна работа със спирачката"?! За разумна работа с педала на газта съм съгласен, но не и с обратното! Който успее да ми демонстрира по-добра работа със спирачната система, от колкото това което успява да постигне двигателя и автомата (разбирай като поддържана минимална скорост, без опасност от блокиране на гумите), печели от мен едно кило 22 годишна гроздова ракия!

          П.П. Има още един трик, който може да се използва, ако автомобила има круиз контрол - още преди да е започнал наклона, вклчючете "бавните" и изберете подходящата според вас предавка - 1-ва или 2-ра (ако има 3-та и смятате, че ви устройва - изберете нея). Когато започне спукането и видите, че скоростта ви устройва (владеете автомобила и той се движи в желаната от вас посока и курс) програмирайте круиз контрола да поддържа тази скорост - така освен че ще контролирате скоростта, ще контролирате и оборотите на двигателя, който ще поддържа автоматично стойностите които ви устройват. Имайте предвид, че това работи до първото докосване на педала на газта или спирачката...
          Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 03-12-12, 07:52.

          Коментар


          • #20
            От: Каране при зимни условия с автоматик

            Първоначално публикуван от IVAYLO BLIZNAKA Преглед на мнение
            Случай със случай няма еднакви.
            Написаното от мене е точно, за да се види, че двама опитни пилоти реагират на еднаква ситуация по еднакъв начин.

            Не знам откъде знаеш като какъв съм бил на етапа, не знам защо толкова убедено категоризираш написаното от мен като "пълни глупости" - може да се обидя пък..

            Хайде, сполай ти и остани със здраве..

            Коментар


            • #21
              От: Каране при зимни условия с автоматик

              Вени, онези излитания от трасето бяха заради неподходяща скорост при условията на асфалта тогава.
              Ако не сме лъже паметта тогава беше паднал град и пътя беше станал много хлъзгав. А състезателите не знаят за това и си карат със скорост като за сух асфалт. И при тази скорост всички които не могат да вземат завоя ще излетят на едно и също място. Проста физика. Радиус на завоя, прав или обратен вираж, тип гуми-все еднакви условия които водят до еднакви резултати.
              Мисля, че в Бразилия преди доста години на Интерлагос на един завой се беше образувала нещо като автоморга за коли от F1. Пак така-внезапен дъжд, колите с неподходящи гуми, и на този завой се бяха наблъскали 5-6 болида.

              И аз като близнака мисля, че когато караш със сътезателно темпо не ти остава време за мислене къде да се хвърлиш при евентуален проблем. Тогава всичкото внимание е заето с това да контролирап колата и как да минеш дистанцията по най-бързия начин.
              Това с оглеждането на трасето и избиране на място къде да се насочиш, ако изгубиш контрол може да се прави преди старта-при огледа на пистата или участъка, но не мисля, че много хора го правят. Мисълта при състезание е как да минеш по-бързо, а не как да се спасиш при евентуален неуспех.

              Лично мнение.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Каране при зимни условия с автоматик

                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                ...Има още един трик, който може да се използва, ако автомобила има круиз контрол...
                Аз до колкото знам круиз контрола има минимална скорост и тя май е доста по-висока от разумната за подобно спускане.
                Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                Seat Leon 2007 1.9 TDI

                Коментар


                • #23
                  От: Каране при зимни условия с автоматик

                  Така е , минималната скорост за да сработи круиза обичайно е 50 км/ч,на Черокито даже е 60 км/ч.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Каране при зимни условия с автоматик

                    По принцип сте прави, ама само по принцип... Минималната скорост на круиз контрола е обвързана с оборотите на мотора - контролира се от датчик който мери единствено обороти в минута, а не физическата скорост на автомобила! От там и твърдението, че му трябват 60 км/ч става леко невярно! Трябват му оборотите на двигателя когато се движи на 2-ра "бързи" с 60 км/ч... Сега остана да разберем колко са оборотите на 1-ва "бавна" по време на спускане по стръмен наклон, за да проверим кое от двете твърдения е вярно, защото никой не е мислил, че криуз контрола някой ще го ползва когато кара на "бавни"..?!! Колко според вас са оборотите на мотора на 2-ра "бавни" когато изкачва много стъмен баир и по-малко ли са те от оборотите на мотора, когато колта се движи с 60 км/ч по магистралата (за справка - Гранда пере със 180 км/ч по равното с 3000 об/мин от 5000 възможни)..?!! Аз съм написал КОНТРОЛ НА ОБОРОТИТЕ, ако не сте забелязали, а не КОНТРОЛ НА СКОРОСТТА - това във случая го правят раздатката и скоростната кутия с които круиз контрола няма общо.... Ограничението не е физическо - в смисъл, че наличните системи не могат да го поддържат и под тези нива. Ограничението е наложено с оглед на безопасността на движението - малко е кофти някоя баба да се влачи с 20 км/ч (примерно) по магистралата...
                    Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 03-12-12, 10:31.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Каране при зимни условия с автоматик

                      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                      По принцип сте прави, ама само по принцип... Минималната скорост на круиз контрола е обвързана с оборотите на мотора - контролира се от датчик който мери единствено обороти в минута, а не физическата скорост на автомобила!
                      Това при автоматите няма как да работи, отделно че и на ръчките не знам лек автомобил, при който да е така. Тракторите са друго нещо.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Каране при зимни условия с автоматик

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Това при автоматите няма как да работи, отделно че и на ръчките не знам лек автомобил, при който да е така. Тракторите са друго нещо.
                        Кое няма как да работи..?!! Круиз контрола контролира скоростта на движение единствено и само с регулиране на оборотите на двигателя (увеличава се или се намалава количеството горивна смес за единцица време)! Скоростта за круиз контрола е производна от оборотите и предавателното число на което се предполага, че е включил автомата при тези обороти - в момента на задаване на скоростта на круиз контрола! Оборотите на двигателя падат (започнал е баир), круиз контрола вдига оборите за да подържа зададената скорост, ако му дойде на на нагорно - автомата отчита критичната стойност и сваля предавка, от което оборотите скачат още и круиз контрола ги намаля за да излезе математиката - 80 км/ч примерно! Посочи ми как автомата връща инфо на двигателя и по какъв начин му управлява работата, за да ме обориш! Двигателя се подчинява единствено на педала на газ-та, а в нашия случай на круиз контрола! А защо намеси ръчките хептен не мога да вдяна...?!!!
                        Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 03-12-12, 11:01.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Каране при зимни условия с автоматик

                          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                          По принцип сте прави, ама само по принцип... Минималната скорост на круиз контрола е обвързана с оборотите на мотора - контролира се от датчик който мери единствено обороти в минута, а не физическата скорост на автомобила! От там и твърдението, че му трябват 60 км/ч става леко невярно! Трябват му оборотите на двигателя когато се движи на 2-ра "бързи" с 60 км/ч... Сега остана да разберем колко са оборотите на 1-ва "бавна" по време на спускане по стръмен наклон, за да проверим кое от двете твърдения е вярно, защото никой не е мислил, че криуз контрола някой ще го ползва когато кара на "бавни"..?!! Колко според вас са оборотите на мотора на 2-ра "бавни" когато изкачва много стъмен баир и по-малко ли са те от оборотите на мотора, когато колта се движи с 60 км/ч по магистралата (за справка - Гранда пере със 180 км/ч по равното с 3000 об/мин от 5000 възможни)..?!! Аз съм написал КОНТРОЛ НА ОБОРОТИТЕ, ако не сте забелязали, а не КОНТРОЛ НА СКОРОСТТА - това във случая го правят раздатката и скоростната кутия с които круиз контрола няма общо.... Ограничението не е физическо - в смисъл, че наличните системи не могат да го поддържат и под тези нива. Ограничението е наложено с оглед на безопасността на движението - малко е кофти някоя баба да се влачи с 20 км/ч (примерно) по магистралата...
                          Включването на круиза съм го чел по мануалите и констатирал емпирично,на различни автомобили,по различни наклони на пътя и обороти на двигателя.Не е искал да се включи под скоростите за които писах.Твоята хипотеза/при бавните/ не съм, но ще я пробвам при първа възможност.
                          Ще е добре хипотезата да се потвърди от някой експериментирал,круиза да държи автомобила със скорост 5-10 км./ч.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Каране при зимни условия с автоматик

                            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                            Включването на круиза съм го чел по мануалите и констатирал емпирично,на различни автомобили,по различни наклони на пътя и обороти на двигателя.Не е искал да се включи под скоростите за които писах.Твоята хипотеза/при бавните/ не съм, но ще я пробвам при първа възможност.
                            Ще е добре хипотезата да се потвърди от някой експериментирал,круиза да държи автомобила със скорост 5-10 км./ч.
                            На спускане не съм опитвал хватката - признавам! Но изкачване - многократно - реална поддържана скорост 25 км/ч! Щом работи в едната посока, ще работи и в другата (чак ме е яд, че джипа е в жената и няма как да го тествам на момента)

                            Коментар


                            • #29
                              От: Каране при зимни условия с автоматик

                              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                              П.П. Има още един трик, който може да се използва, ако автомобила има круиз контрол - още преди да е започнал наклона, вклчючете "бавните" и изберете подходящата според вас предавка - 1-ва или 2-ра (ако има 3-та и смятате, че ви устройва - изберете нея). Когато започне спукането и видите, че скоростта ви устройва (владеете автомобила и той се движи в желаната от вас посока и курс) програмирайте круиз контрола да поддържа тази скорост - така освен че ще контролирате скоростта, ще контролирате и оборотите на двигателя, който ще поддържа автоматично стойностите които ви устройват. Имайте предвид, че това работи до първото докосване на педала на газта или спирачката...
                              Това пробвал ли си го ? Защото в ръководствата за експлоатация дават, че круиз-контролът може да се ползва при скорости над 50-60 км/ч ? На мойто Liberty: "When engaged, this device takes over accelerator operations at speeds greater than 35 mph (60 km/h)". Круизът не зависи от оборотите на двигателя, а взема данни от датчика за скорост на ABS-а или в някой от диференциалите. Иначе би било много хубаво, ако става така. Защото на мен с АСК 42RLE първа бавна ми е "много бавна" и в кал тръгвам да се пързалям, а пък на втора бавна се развихря надолу с 40 км/ч, налага се да натискам спирачки и пак започва пързаляне...
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #30
                                От: Каране при зимни условия с автоматик

                                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                                Това пробвал ли си го ? Защото в ръководствата за експлоатация дават, че круиз-контролът може да се ползва при скорости над 50-60 км/ч ? На мойто Liberty: "When engaged, this device takes over accelerator operations at speeds greater than 35 mph (60 km/h)". Круизът не зависи от оборотите на двигателя, а взема данни от датчика за скорост на ABS-а или в някой от диференциалите. Иначе би било много хубаво, ако става така. Защото на мен с АСК 42RLE първа бавна ми е "много бавна" и в кал тръгвам да се пързалям, а пък на втора бавна се развихря надолу с 40 км/ч, налага се да натискам спирачки и пак започва пързаляне...
                                Сигнал от ABS-а или дифовете няка как да каже на круиз контрола, че двигателя навлиза в критични обороти! Да не говорим, че има автомобили с круиз контрол много преди да има ABS и датчици в диференциалите на колите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X