Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинаещи..

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинаещи..

    Здравейте колеги...
    Понеже от отдавна, вече, ловим въпросните риби, в заглавието, искам да споделя опит, вие също да споделите, за да разменим опит....
    Говорим за нормалният риболов, не с мухарка/и Те са отделна тема
    Опит в връзка с: Поводи, куки, влакна, възли, начин на приготвяне на въдиците/ дали го правите с повод или направо директно на кордата/, през колко време превързвате куките си и все такива неща.....
    От кои корди сте доволни, кои куки сте доволни, 3ни куки, с две контри и тъй нататък....
    Дайте да направим една тема като урок, за начинаещи/бъдещите Пъстървови риболовци, да сме полезни поне с нещо...
    Все неща, които влияят пропорционално на улова...

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Та да започна малко с информация и аз...
    Балканската пъстърва/ Много често можете да я чуете, като кафява пъстърва/
    Откроява се от Американската Дъгова Пъстърва... Няма характерната дъга, която я има дъговата пъстърва...
    Американската Дъгова Пъстърва не може, по естествен път, да се размножава в България, не си пуска хайвера, иначе събира и разделя хайвера си, ако човек я "изцърка", може да завъди поколение, иначе сама не може да се възпроизведе..
    Докато Балканката/ Кафявата Пъстърва си се размножава по естествен път, събира, разделя, изхвърля и заравя в "белилата"/там където се търкат и пускат своя хайвер, при размножителният период, може да се забележи лесно, там камъните са изтъркани и е по-светло/, но понеже рибата си е хищник, много често преди да бъде оплоден хайвера от мъжкар-а, бива изяден от друг хищник...

    Американската дъгова пъстърва, е голям хищник, яде докато "не му се пукне стомаха", виждал съм Американка, която е пълна с бели червеи даже почти до ръба на устата и пак се хваща на бял червей в устата си имаше 2 куки + куката на която се беше хванала, стават 3

    Докато Балканката е по-малък хищник, яде подбирателно и яде докато се наяде и веднага ляга на дъното или под някой камък..

    Естествено да не забравяме и най-важното!!!!!!! Под колко сантиметра се смята рибата за маломерна и е редно да се върне във водоема, за да порасне!!!
    За Балканка/Salmo trutta fario/: 23 сантиметра
    За Американка/Oncorhynchus mykiss, Salmo gairdneri irideus/: 22 сантиметра

    Любимите храни и на 2та хищника са г/д едни и същи..
    А те са:
    Според зависи от сезона на годината... И най-вече от рибите, разбира се....
    Рано пролет, мухички, червеи, на рибка, клатушки, шпинери..
    Лятото също на муха, повече на рибка, понеже са се активизирали малките рибки, тъй наречените "Ласкунчета"..
    Също така и на "Мамарец"/някои му викат "Мъмрек", някои му викат "Ручейник", не знам кое е по-правилно/, естествено и червеите, торен земен...
    За стръв стават и дървоядите, наподобяват "мамареца"...
    Речното раче, е голям деликатес за Пъстървовите и доста се хващат на него.....
    Дотук с храната...
    Малко за обитаваната територия в реката...
    Пъстървата обича повече води, които са наситени с кислород, повечето пъти седи в/около "пяната", там където пада водата, да кажем от прага на реката или от камъка който е над вира...
    Също така седи и в тихите води близо до бързея и чака да изпадне някаква храна...

    Има още един вид Пъстърва, която я водят Японска пъстърва, тя е ЖЪЛТА, но тя обича по-студени води и бързо се забелязва от Американката и Балканката и бързо изчезва, понеже цвета и е жълт и бива изяждана от другите по-големи риби... Правени са опити да се завъди в Рила Планина, но са били неуспешни или поне до сега не са се хващали такива екземпляри, във въпросното езеро

    Дрехите с които трябва да сте облечен:
    Камуфлажни дрехи, естествено, няма да сте с зимен камуфлаж през лятото, но ....
    Червеният цвят е препоръчително да се избягва, много бързо го забелязва и се скрива рибата...

    Начин на вадене на рибата:
    Американката винаги когато се хване, особено ако е голям екземпляр, почти веднага започва една борба, рибата изкача от водата, но в последствие на това, бързо се изморява, затова е препоръчително като се вади, винаги да се гледа рибата да е възможно най-високо във водата, на повърхността, за да "гълта въздух" и се мори бързо... Естествено тръпката е неповторима.....
    Докато Балканката и Сивенът/подклас на пъстървови/, когато се хванат, лягат на дъното и си седят, когато вие тръгнете да навивате кордата с макарата, веднага следва бурна борба, като стремежът на Балканката и Сивенът е да се забият възможно по-надолу и много по-рядко се наблюдава Балканка да се мята....
    Изваждането, някои го правят с кепове, но ние не използваме кепове, вади се рибата "на ръка", малко повече игра с аванса и рибата ви следва като кученце, където и посочите, там ...
    В крайните метри на ваденето, изтеглете се назад и се прикриите, да не ви вижда много, много рибата, особено ако е голям екземпляр, защото се плаши и може накрая да се откачи

    За въдиците/макарите, е доста относително...
    Зависи какъв риболов ще практикувате, повече спинингов, мухарски/булдо с 3ки на него, след него, преди него/, плувкарски или дънарски...
    За предпочитане е въдицата да е с по-малко водачи, за да може да се замята по-далеко...
    Аз ловя с такава: Много е стара, някъде от преди 10 години... Доста риба е извадила през годините, без особени жертви по нея, в последно време водачите се разлепиха, трябва да ги залепя на местата им... Компактна е, вижда се от снимката... Капачката с която се регулира аванса е от доста години счупена, но пак си върши работата, много съм доволен, не е някоя маркова, но пък си върши работата безотказно...

    За река, нормален карбонов прът/ като се внимава с времето!!!!!/, с бял конец в началото, повод, тежест/олово и кука/ за препоръчване 9 или 10/
    За река е препоръчително с по-къс повод в началото, понеже може да ви закача, лично на мен ми е по-удобно с по-къс...
    Ако сте неопитен в криенето, купете си по-голям прът, 5метров ви стига... След като задобреете с укриването, може да вземете и по-къс... За да се мушкате и "обмятате" по-добре реката, понеже в повечето случаи, има естествени препятствия, а те са и потенциални закачки.. Паднали клони, дървета и тем подобни...

    ВЕЧЕ е направо за рекорд, ако намерите добър екземпляр в реките, всичко е изтребено поголовно с ТОК, да му се не види на този, който го измисли и даде в ръцете на хората!!! Такива, често ги наричаме "Месари", те не отиват на реката за тръпката, крастата, а да се върнат с пълни ръце, с цената на всичко....

    Има една приказка, която е много вярна... По-луд от Рибар и Ловджия няма... Няма мраз, няма пек трябва да начешем крастата...
    Много хора се учудват, как сме способни да ходим, понякога часове, да харчим пари за газ на Нивата, за да идем и да си дойдем с 2-3 риби...
    Иди му обяснявай, че е краста и отиваш да си я начешеш...
    Или пък..... Като сметнем, 20 лева за газ, + за храна, ядеш студ/дъжд, ходиш като луд, ми то по-добре да отида в магазина и да си купя едно кило акула... И се чудиш какво да му кажеш...

    Идваме и до връзването на повода:
    Избираме размер/диаметър/ корда.... 0,16, 0,18, 0,25... Препоръчително е да правите поводи от 0,18, просто не е нужно повече, винаги безцветна корда, последните опити показват, че и черната корда, не я притеснява толкова, но най-добре е да си е прозрачна... 0,25 слагайте на дъна.. Защото и да се закачи, да имате солидна здравина да дръпнете и малко повече....
    За основни поводи слагайте 0,25, когато сте на водоем, за който се знае, че има големи екземпляри... За да не ви е яд после
    За речен риболов:
    В края на пръта, се завързва бял конец, пуска се с различна дължина, кой както му е удобно... В единия край се завързва за края на пръта, посредством няколко хубави възела, може да капнете и малко лепило, да сте сигурни, че е здраво.... В другият край се прави, тъй нареченият възел ухо:
    Има няколко начина за връзване на този възел, във видеото ще ги демонстрирам: Нямам на разположение такъв конец, затова демонстрирам с обикновен, който намерих.. Единият от възлите, понеже не можех да го правя, го измислих, като бях малък... Вторият начин е по-удачен и по здрав... Може и да не го повтаряте, но аз го повтарям...
    Пробвах с корда, но не излиза хубаво на клипа, затова взех по-дебел конец, за да се вижда.. Възлите, без някой да ви ги демонстрира и ви помогне, трудно ще ги научите, но става с много опити... Има в интернет, доста снимки как се правят повечето възли.. Дано само на видеото се виждат добре...
    Ето един сайт където са дадени някои възли: Цък

    Тук ще помоля Модератор на този подраздел, да ми пише Лс.... Защото докато го снимам и обработя видеото, ще ми отмине "Редактиране на мнението"... За да го вкара..

    След като сме направили с конеца възела "Ухо", избираме с каква дължина ще ни е повода, правим в единият край същият възел...
    Промушването става, след като се промушне едното "ухо"/това което е на повода/ в другото и краят на повода се промушне в "ухото", което е промушнато в "ухото" на конеца.... Малко трудно ще се разбере без да се види, та дано се вижда добре...

    Тук ще помоля Модератор на този подраздел, да ми пише Лс.... Защото докато го снимам и обработя видеото, ще ми отмине "Редактиране на мнението"... За да го вкара..

    Следва връзване на куката, има няколко начина... Единият е показан в линка/за възлите/ по-горе в поста...
    Но аз правя друг възел, който му дават 90 процента издръжливост... И не е толкова труден, бърз за правене....

    Тук ще помоля Модератор на този подраздел, да ми пише Лс.... Защото докато го снимам и обработя видеото, ще ми отмине "Редактиране на мнението"... За да го вкара..

    Следва поставяне на тежестта/оловото, поставя се на около 15-20 сантиметра от куката, достатъчно е една тежест, към 2грама или 2 по 1грам, при речен риболов, без плувки, не е нужно да слагате много тежест, достатъчна е една... Колкото да потъва малко по-бързо.. Тук е допустимо да се сложат двете тежести една до друга... Но ако риболова е на плувка, което изисква замятане, е добре да са през 10-15 сантиметра тежестите....

    Купувате стръв или си намирате, отивате до най-близкият вир на реката с пръта и почвате да мятате... Следва първата риба, тръпката и всичко започва

    За езерен риболов, нещата не стоят баш така.... :
    Или връзвате дъно, в зависимост от дъното, ако има много закачки или не знаете местата на които е по-чисто, по-добре не мятайте дъно! Ще ви е яд, като се хване и се закачи втората кука в някоя закачка и скъсате......
    Затова си правите повод с плувка, директен от шпулата на макарата.... Нямам макара в момента при мен, за да ви го демонстрирам, но начина на връзване на куката е същият....
    Промушквате кордата през плувката, за езеро е добре да е над 3грама/ за да можете в нужда, когато рибата е по на вътре, да хвърлите и по навътре / Промушвате стоперите на плувката в кордата и си избирате каква да е дълбочината на куката...
    Следва връзване на куката, може да сложите и по-голяма кука, за да сте сигурни, но не и кука, която не може да глътне рибата...... Преценявате според рибите във водоема.....
    Връзвате куката, след което слагате тежест/олово, което отговаря на плувката, може и малко по-малко, за да се показва повече и да се вижда... Ако се налага да слагате повече от една тежест, ще ти разредите през 10-15-20 сантиметра, за да не се оплита куката в повода, когато замятате ...
    Това за риболов на плувка...

    За риболов на Муха/и...
    Купувате си булдо, по възможност да е синьо и да наподобява 0ла.. Може и гумено, но повечето са зелени, а рибата се плаши от тях в някои случаи...
    Мухите/3ка кука, най-добри са VMC(френски, много остри и с добра контра) тройки, домашно направени с завързана около тях вълча кожа с червен/жълт/кафяв конец... Връзват се по две куки на повод..
    Самият повод, в двата края се правят възли тип "ухо", единият, е съобразен по диаметър на "ухото", така че да може да се промушне булдото... Самото промушване става, като се вкара "ухото" на възела в дупката на една от дупките на двете страни на булдото и се промушне булдото в "ухото", 100% съм сигурен, че не ме разбрахте, но с думи е малко трудно Да го покажа е по-лесно, но нямам булдо при мен сега...
    Има два типа на връзване на мухите...
    Преди и след булдото... Като за предпочитане е след, защото се движат по повърхността на водата и изглеждат за рибата по-естествени, правилно третирани с точната съставка, те стоят даже и над водата... Но този начин на връзване има един недостатък... При всяко замятане, трябва да засичате, за да може да се изпъне линията, иначе рискувате да се оплетат 3ките...
    Другия начин е преди булдото, като при този начин, мухите стоят малко под повърхността и рибата понякога не иска да ги "взима"... Но когато си каже ДА, взима без да се ослушва много, много....
    Тези неща да усвоите, ще сте един доста добър начинаещ риболовец... Естествено има още куп неща да усвоявате, но с времето и практиката ще ги научите, малко, по малко...
    ТУК ИСКАМ ДА ПОДЧЕРТАЯ, ЧЕ ТОВА СА СПОРЕД МЕН НЕЩАТА, МОЖЕ И НЯКОИ ДА НЕ СА ПРАВИЛНИ, НО СПОРЕД МЕН Е ТОВА... !!!!!!!
    -------------------------------------------------------------------------------------------

    Най-сме доволни от куки VMC/френски както споменах/, остри като бръснач, много хубави контри на 3ките и на другите куки...
    За пръчки, ами каквито ни харесат, нямаме точна марка...
    Корди, ами кордата я тествам преди да купя от дадена марка...
    Теста е много лесен, питате продавача дали може да пробвате кордата, ако може, правите възел "ухо", и с всичка сила дърпате, като се пазите да не се срежете! Така старите влакна си излизат на яве Пробвам 0,16 и 0,18, 0,25 по-рядко го пробвам...
    Ами нека сподели опит всеки един колега, който практикува този вид риболов, за да обменим опит...
    Може да имам някъде грешки, уж гледах, ама.... За което се извинявам
    Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 29-11-12, 01:26.
    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
    Honda Dominator 650
    088ЧЧ93979-->Борис
    0878956Ч38-->Борис

  • #2
    От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

    Ето една табличка, която е много полезна, направена е от Клуб Стари Видри..
    Може спокойно да се разпечата, сгъне и сложи в джоба/колата, пък когато хванете и се чудите, да проверите, минималният размер
    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
    Honda Dominator 650
    088ЧЧ93979-->Борис
    0878956Ч38-->Борис

    Коментар


    • #3
      Re: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

      За пъстървов риболов не са нужни 3 ни куки и двойни контри, в повечето случаи на реката може да се лови и с куки без контра или микроконтри.
      Колкото по малко възли имате по монтажа толкова по добре - може да си вържете директно куката на влакното, ползвайте малко оловце и микро индикатор.

      Най-важното е пъстървата да не ви види - при подходящ подход може да я хванете и само с дължината на въдицата.

      Коментар


      • #4
        От: Re: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Нач

        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
        За пъстървов риболов не са нужни 3 ни куки и двойни контри, в повечето случаи на реката може да се лови и с куки без контра или микроконтри.
        Колкото по малко възли имате по монтажа толкова по добре - може да си вържете директно куката на влакното, ползвайте малко оловце и микро индикатор.

        Най-важното е пъстървата да не ви види - при подходящ подход може да я хванете и само с дължината на въдицата.
        Да, наистина, не е нужно да се ползват двойни контри, до сега не се е налагало, никога.... За без контра е май малко относително, ако практикуваш спортен риболов е за предпочитане, за да не нараняваш дотолкова рибата......
        Но е за предпочитане, когато се лови на езеро/язовир да са 3ки, защото 3ката си е 3ка, малката рибка не може да я глътне, а голямата като се "хване", няма къде да мръдне и е по сигурно, че ще я извадите.....
        Индикатора, не го препоръчваме, защото в повечето случаи рибата може да го забележи, затова се слага белият конец, той ни служи като ориентир, това е за реката... Но всеки практикува различен риболов, все пак...
        Колкото до мухите, ами много по-лесно и бързо е да са ми на повод, заедно с булдото... Защото за няма и минута мога да превържа и сменя примерно на клатушка, шпинер или директно да мина на плувка.. Но пък възлите водят до късане, затова е за предпочитане, да правите по-малко възли по линията...
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #5
          От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

          За мен това е предпочитан и интересен риболов. Не е необходима никаква подготовка (захранки, специални такъми и т.н).

          За пъстърва отивам само с една пръчка (плескарка) без водачи, влакно 0.15 и една кука 5-ца на него. Само това. На куката слагам два скакалеца от поляната на близо и екшън.

          Майсторлъка е в криенето и воденето на стръвта.
          Y260

          Коментар


          • #6
            От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

            Първоначално публикуван от Васил_Стоев Преглед на мнение
            За мен това е предпочитан и интересен риболов. Не е необходима никаква подготовка (захранки, специални такъми и т.н).

            За пъстърва отивам само с една пръчка (плескарка) без водачи, влакно 0.15 и една кука 5-ца на него. Само това. На куката слагам два скакалеца от поляната на близо и екшън.

            Майсторлъка е в криенето и воденето на стръвта.
            На скакалец много добре даваше на Яз. Белмекен... Просто какви "парцали" се хващаха, не е истина....... Но пуснаха кустур и отиде популацията на пъстърва, останаха големите екземпляри... М/у другото приятел от Велинград, беше извадил там Пъстърва, Балканка, 1,800 кг ли, та 2 кила..
            Там хванах първата си риба, на муха
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • #7
              От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

              Миналата седмица открих айсфишинга с 4 малки пастърви (около 25 см) на ново за мен езеро. Леда беше около 10 см та не посмях да шаря далеч от брега. Ако успея тая седмица ще пробвам пак на друго езеро.
              Toyota Land Cruiser BJ70 1985
              Lexus LS430

              Коментар


              • #8
                От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                Ето и клипчетата

                Възел "Ухо":
                http://tube.offroad-bulgaria.com/vid...51a18a32b39f0c

                Съединяване на повод:
                http://tube.offroad-bulgaria.com/vid...c9a21b9ac34ffa

                Връзване на куката към повода:
                http://tube.offroad-bulgaria.com/vid...274a3657558a27

                Пак не мога да ги вмъкна и вече ми писна .... :@ :@ :@
                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                Honda Dominator 650
                088ЧЧ93979-->Борис
                0878956Ч38-->Борис

                Коментар


                • #9
                  От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                  Здравейте колеги! От 5 години се запалих по риболова на балканска пъстърва и мога да кажа , че вече съм болен по този риболов.Мога да кажа, че е един от най актрактивня вид риболов. За съжаление по родопските реки,където ходя виждам много хора, които пречат за популацията на тази красива риба.Дано се променят нещата , че нашите деца ще гледат балканката само на снимки. Успех на всички пъстърваджии .

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                    Краси аз това го казвам много отдавна, че за нашите деца няма да има балканки в реките.
                    Лятото живи здрави може да отидем заедно да половим Да те запаля аз на муха да видиш как после отрване няма

                    Коментар


                    • #11
                      От: Re: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Нач

                      Дани, със сигурност ще направим някой излет лятото. За мухарката още се дърпам ще видим до кога, иначе аз бързо се запалвам.Сега от 1 октомври откакто е забраната на балканката се запалих по тролинга .Нямам пропусната събота и неделя .Целият октомври ходихме на Доспат ,а ноември се преместихме на Сърница .Имаше много интересни излети.Живи и здрави можем да направим и един тролинг на Доспат на пролет.
                      Последно редактирано от krasimird_79; 10-12-12, 20:04. Причина: техническа

                      Коментар


                      • #12
                        От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                        След измислянето и усъвършенстването на "ток"-а, риба вече няма по нашите реки... Много рядко....
                        Добре е поне, че в езерата снежният период е 8 месеца и рибата има достатъчно време да се "пребие" и да нараснат малките... Та там държи основно Сивен, Американката както знаем не може да се размножава нормално.... Та ако не се пуска регулярно от рибарите, ще е трагична популацията...
                        Аз го практикувам от 9-10 години..
                        Като малък по реките празни не се връщахме, знаеше се в кои вирове има риба, сега и в най-големите и които държаха стабилна популация, вече няма никой...
                        Балканката и тя взе да намалява, абе трагедия... Парка се опитват да зарибяват, от време, на време, ама .......
                        Понеже се къпем/през лятото с аверите, като да избягаме от жегата/ в един подобен на този вир/ то по-точно са прагове, да забавят водата и се образуват големи вирове/ та нарочно съм гледал с очила да видя дали изобщо има..... В определени вирове съм виждал, но в други няма и следа от риба...
                        Донякъде след голямото наводнение, се изби повечето риба, хората ходеха по ливадите/буквално/ и събираха по един чувал риба..... Отделно и с ток минаха всички реки, абе ...... Месари, те не отиват за тръпката, отиват за да се приберат с риба...
                        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                        Honda Dominator 650
                        088ЧЧ93979-->Борис
                        0878956Ч38-->Борис

                        Коментар


                        • #13
                          От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                          Боре, точно заради тези месари сме на това дередже.Даже чакат да дойде забраната и към края на октомври , когата почне да се групира и отива в по малките реки да си хвърля хайвера ги бодат с вилици нощно време с петромакс .Просто нямам думи.И най лошото е че си мислят , че всичко е тяхно реките , гората...
                          Последно редактирано от krasimird_79; 10-12-12, 20:32. Причина: 123

                          Коментар


                          • #14
                            От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                            Първоначално публикуван от krasimird_79 Преглед на мнение
                            Боре, точно заради тези месари сме на това дередже.Даже чакат да дойде забраната и към края на октомври , когата почне да се групира и отива в по малките реки да си хвърля хайвера ги бодат с вилици нощно време с петромакс .Просто нямам думи.И най лошото е че си мислят , че всичко е тяхно реките , гората...
                            Е точно такива не съм срещал... Най-често удрят с тока през лятото/хем горещо, хем проходимо/, като минат 100-200 метра от реката и напълнят няколко торби... И така... Като видят, че има повече риба, айде утре пак, вдруги ден и айде за рибарите, риба йок....
                            Пък после ти носи чували с риба, зарибявай и тем подобни...
                            Затова писах, в една друга тема, че съм против зарибяването на реки.... Само в езера и язовири, възможно най-високо в планината.... Защо примерно на едни езера има Американки по 2 кила, Балканки по 1,5 кила.... Абе зверове, но е в резерват, стрелят на месо и се ходи час и половина по един "улук", той представлява морена от камъни, абе ........ Не е лесно...
                            Някои езера пък държат сивени по кило и половина.... Ама и там се блъска толкова 2,5 часа
                            Нарочно махнах имената на езерата... Че да не стане сватба утре там

                            П.П
                            Сега съм вдигнал мерника на една макара Шимано Sienna... И една пръчка, ще ги правя за спининг...
                            Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 10-12-12, 20:56.
                            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                            Honda Dominator 650
                            088ЧЧ93979-->Борис
                            0878956Ч38-->Борис

                            Коментар


                            • #15
                              От: Риболов на Пъстървови риби, поводи, възели, пръчки и съвети.. Наръчник за Начинае

                              Колеги, не остана много време до забраната на балканката.Дайте идеи на кои реки ще откривате сезона.Аз си мислех за Чая или Въча.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X