Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Конвенционален газ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Конвенционален газ

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    BTW, какво всъщност е сондажната платформа, конструктивно? Висока масичка или сал с котви?
    Тъй наречената Jack-up rig e точно масичка, на коята краката и в транпортно положение стърчат нагоре.
    Като застане на позиция се повдига на тях (като на крикове).
    Може да се използва в плитки води.

    Други платформи се сглобяват на място от сегменти, които се държат в морето на пилоти.

    Трети платформи са големи понтони с център на тежестта много ниско под водата (като айсберги).
    Те са за добив в дълбоки води.

    Конструкции всякакви.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_platform#Types

    Проблема да се докара е основно в парите - т.е. трябва да са сигурни че ще добиват и експлоатират, защото наема на платформата е милиони на ден...

    Има и кораби сонди - drill ship които на практика се стабилизират с двигателите си в едно положение спрямо дъното.

    Аджеба - румънците строят такива платформи, има и стари такива...

    А Босфора - освен във финансово отношение - е проблем освен с 3те си моста - също и с многото завои и активният трафик.
    Още повече, че за да стигне до Босфора - трябва първо да мине през Дарданелите дето е малко по-тясно и по-плитко.

    Коментар


    • #17
      От: Конвенционален газ

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Ей това не разбирам - защо се отъждествяваш с топлофикацията. Цената на газа по много начини влияе на живота ни и топлофикацията даже не е най-същественият от тях. Даже напротив - животът на много хора би бил по-прост, ако топлофикациите не бяха партийни хранилки, субсидирани пряко и косвено, лъжещи клиентите си и в крайна сметка - губещи.
      Аз не смятам, че Топлофикацията съм аз/ние а че пряко влияе върху живота ни защото ползваме услугите и. Друг е въпросът, че качеството и цените на тези услуги са лоши и затова много се отказват или оплакват от тях. Аз например свалих и последният си радиатор и вече съм на ток така че цената на газа и съответно на парното пряко не ме касаят. Но по принцип най-добрият начин за отопление е парното стига разбира се добре да си върши работата и цените му да са поносими. Говоря за реалните алтернативи за един голям град а не за различни хипотетични варианти.

      Коментар


      • #18
        От: Конвенционален газ

        Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
        Отстъпката в цената на газа вече е известна - 20%...
        Новата (понастоящем договорена) цена на газа, май има общо с условията по "Южен поток". Там как сме се нагласили - тепърва ще разбираме. Това, което може да се каже отсега е, че така приключват всякакви остатъци от ентусиазъм по "Набуко" и прочие алтернативни източници. Само обстоятелството, че Русия заобикаля Украйна и ще си има работа единствено с разни копърки като нас, вече достатъчно я компенсира.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Конвенционален газ

          Аз не смятам че поддържането на топлофикация на изкуствено дишане има някаква социална функция. Ако отдавна беше фалирала по живо по здраво, каквото беше нормалното и логичното, до сега редица проблеми просто нямаше да ги има, и куп сволоч нямаше да взима едни пари за нечия сметка, съответно може би и цената щеше да е по-друга, пък и щеше да се плаща от тоя, дето ползва, а не "по братски".
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Конвенционален газ

            Всяко нещо има поне 2 страни. В конкретният случай се смесват 2 неща - какви са последствията от евентуалното отпадане на Булгаргаз като посредник и трябва ли да я има Топлофикация в сегашният и вид. За второто както виждате съм съгласен, не случайно си свалих радиаторите. Само че аз мога да си позволя да плащам тока но има много хора голяма част от тях които не са много богати, не могат да плащат и затова реално лежат на гърба на икономиката. Защото Булгаргаз точно това прави, не си събира парите от Топлофикация но компенсира от таксите от промишлеността. Това имах предвид когато казах за социалните последици, че за доста хора този скрит източник на подпомагане ще спре. Независимо дали въобще не плащат парното или плащат само част от цената му.

            За краденето в Топлофикация съм съгласен освен това според мен и е доста съмнително от енергоефективна точка. Да помпиш гореща вода на десетки километри за отопление си е пилеене на енергия много по-ефективно е например локално парно за блока захранвано от ток или още по-добре от газ. Естествено с хоризонтални щрангове за да може всеки да може да регулира за себе си потреблението и да има точен отчет а не сегашната каша с изравнителните сметки. Така е тръгнало от едно време когато въобще не обръщахме внимание на цената на енергията. Аз помня много добре как нямаше дори кранове и като стане много горещо отваряхме прозорците да се поразхлади малко. Но топлината беше отпадъчен продукт от промишлените ел.централи и цените на горивото жълти стотинки така че може и да е било рационално тогава. Сега вече имаме наследено положение и промяната ще е бавна и трудна.

            И за да не спорим с общи приказки просто си представете какво ще стане ако спрем парното в София през зимата за няколко дни само. Веднага ще настане буря във форумите от негодувание. Има и друг тест, колко хора са се отказали от парното. Всеобщо негодувание но си стоят на него. В нашият блок например сме 50:50%. И като им предложихме да се спре парното от абонатната станция за да може тези които не ползваме парно да не плащаме за тръбите /топлата вода остава/ да видите каква буря настана. Въобще тази дискусия за Топлофикация не и е мястото в тази тема засегнах го само защото това ще е едно от последствията от директният достъп на Газпром до потребителите. Това са две различни неща - начина за снабдяване с газ съответно последствията от промяната му и самата Топлофикация. Ако няма друга нека нека тези които искат да го обсъждат да отворят нова тема.
            Последно редактирано от Фред; 16-11-12, 01:18.

            Коментар


            • #21
              От: Конвенционален газ

              Първа реакция. Ще се въздържа от коментар защото имам добри приятели там.

              http://www.dnevnik.bg/biznes/2012/11...to_dostavchik/
              Сашо Дончев: "Булгаргаз" беше узаконен като доставчик на природен газ

              Коментар


              • #22
                От: Конвенционален газ

                Още едно нещо, руснаците проявяват неприкрит интерес към нашият пазар. Първо изкупуват бензиностанции сега искат да правят и парогазови централи. Което означава че тя ще произвежда ток и същевременно пара за битови и промишлени нужди. Понеже прекалено сме обвързани с тях бих искал известно време да се въздържаме от навлизането на техни фирми. За съжаление западните фирми не проявяват голям интерес така че май ще трябва да преглъщаме и някакво тяхно идване. Важното е да нямат монопол или преобладаващ дял от пазара второто е много трудно с оглед на реалната ситуация пък и политическата ни класа.

                А за тези парогазови централи директно копирам едно мнение. Както подозирах и при тях ще се разчита на монополни цени и други номера, нормален бизнес и руснаци това са несъвместими понятия. Въобще подложени сме на безпрецедентен натиск, не виждам друга държава в бившият соцлагер в толкова трудно положение.

                <Идеята на "Газпром" да изгражда парогазови централи в България отново излезе на дневен ред, след като Милер съобщи, че се обмисля започването на два такива проекта.>

                Каква ще е себестойността на електроенергията от една парогазова централа?

                Ако се приеме, че:

                1) Цената на природния газ е 400 долара за 1000 нм3, т.е. 43 долара за МВТч.
                2) К.п.д. на пароазовата централа е 55%
                3) Горивната компонента в себестойността е 70%

                За себестойността се получава:

                43 : 0,55 : 0,70 = 112 долара/МВтч.

                т.е. около 170 лв./МВтч., с тенденция да се увеличава с всяко бъдещо поскъпване на природния газ.

                Единственият начин една парогазова централа да стане изгодна при българските условия е цената на природния газ да се намали поне 2 пъти.
                Коментар: Или тока да стане 2 пъти по-скъп което е МНОГО вероятно. И все пак в анализа не виждам да се вземе предвид и цената на парата която също ще се продава. А цена на газа 2 пъти по-ниска е съвсем вероятна, такава цена около $200 се очертава при собствен добив на газ от шисти. Газпром или ще продава на такава цена или е вън от играта, въпрос на време е. Накратко всички бързат да добиват и продават газ при сегашните високи цени защото бъдещето никак не е розово. От тази гледна точка обвързването на цената на газа с нефта е крайно лошо за нас. Да се надяваме че и там ще има някаква революция, има известни признаци.

                Коментар


                • #23
                  От: Конвенционален газ

                  Бяхме го коментирали това - искат да махнат посредниците по веригата за да могат да вкарат някакъв смисъл в Булгаргаз преди да го приватизират.
                  Което би било положително. Може и да бъркам, разбира се.


                  Това което ме изумява е, че договор от такова значение за икономиката и обществото сключван от държавна компания с принципал министерство на икономиката е ТЪРГОВСКА ТАЙНА?
                  И обществото дори не реагира?
                  А медиите не го правят на проблем?
                  Баси гражданското общество...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Конвенционален газ

                    Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                    Бяхме го коментирали това - искат да махнат посредниците по веригата за да могат да вкарат някакъв смисъл в Булгаргаз преди да го приватизират.
                    Което би било положително. Може и да бъркам, разбира се.


                    Това което ме изумява е, че договор от такова значение за икономиката и обществото сключван от държавна компания с принципал министерство на икономиката е ТЪРГОВСКА ТАЙНА?
                    И обществото дори не реагира?
                    А медиите не го правят на проблем?
                    Баси гражданското общество...

                    Има ли такова?
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #25
                      От: Конвенционален газ

                      Цени на природният газ в различните страни. Източникът е надежден, Европейската комисия.

                      http://ikonomika.org/?p=6965
                      ЕК: България плаща най-скъп газ

                      Монополът води до високи цени. Ето и доказателството, идващо от природния газ. България има само една-единствена тръба за доставка на газ с един-единствен доставчик (Газпром). И резултатът е най-високи цени в ЕС. Страните, в които има повече източници на газ, ползват значително по-ниски цени.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:nat-gas.jpg
Прегледи:1
Размер:51.3 КБ
ID:5489827

                      Коментар


                      • #26
                        От: Конвенционален газ

                        Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                        ... ЕК: България плаща най-скъп газ ...
                        Най-бедната страна - с най-скъп газ. Ама никой не говори за този монопол.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Конвенционален газ

                          То само за газа да е така...
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Конвенционален газ

                            Сайт с доста информация за природният газ включително в България.

                            http://gas.bghot.com/index.php

                            Коментар


                            • #29
                              От: Конвенционален газ

                              Нима в България няма газови и нефтени находища? На на някои кръгове им е идеално да си мислим така. Сондирането ( за нефт, газ) в последните години се разви с космически темпове. Цените (на сондирането ) паднаха. Възможностите на сондажните апаратури се покачиха. Какво имам предвид: Примерно.... :ако преди 15 години сондаж 3 000 метра се е смятал за дълбок (върхът на сладоледа) ,то сега не е нещо особено. Проучването в България е преустановено преди 25 години.
                              В съседни нам страни имат политика за облекчаване и подпомагане на проучвателното сондиране .
                              Пълно безхаберие и тотална липса на стратегия на високо ниво. По добре да правим водни огледала.
                              За какво става въпрос?
                              Няма такава бъркотия!
                              "На на някои кръгове им е идеално да си мислим така."
                              Последно редактирано от монио; 20-04-14, 18:34.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Конвенционален газ

                                Доскоро бях готов да се съглася с твърденията че нямаме значими месторождения на нефт и газ. Причините са, че доста години се проучваше а нещо голямо не излезе, поне за нефта. Последните години обаче се позамислям дали по-скоро причината не е била в остарелите руски технологии. Повод ми даде една среща с колега завършил нашата специалност, той ми разправи как като отишли в Албания неговата фирма /американска/ и повишили добива 10-15 пъти. ПЪТИ, не с проценти. Така че според мен трябва да се дават лицензи за проучване на значими западни фирми с техните нови технологии.

                                Естествено много да се внимава и в условията на лицензиите и добре да се защити националният интерес. Колегата например се учудваше как в нашето законодателство няма клауза за процента местни кадри които да наема компанията, и в най-замотаните африкански държави искали да е поне 30%. Нашите гледат да вземат лицензионната такса и останалото не ги интересува, а това е прекрасен начин да се създадат местни кадри. И още много такива допълнителни условия. Имаме много кадри по света, трябва да се създаде една база данни и да се ползва техният опит и желанието им да помогнат на родината си.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X