Обява

Свий
Няма добавени обяви.

При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

    Първоначално публикуван от sony bono Преглед на мнение
    Почти съм сигурен, че мъничък за 12V ток, колкото да поддържа акумулатор не бяха много скъпи. Китайски разбира се. Даже и тук във форума се продаваше една клетка миналата година за около 20-30 лв. Потърси из китайските сайтове. Виж и по магазините за автоаксесоари. Нали, не ти говоря за някакво първо качество, знаеш какви се тези китайските неща, но може и да върши работа. Виж какво ми излезна набързо в гуугъл
    http://elektronikabg.com/product/118...kristalen.html
    Поне колкото да ти поддържа акумулатора във форма.
    Мерси много, обмислям вариянта за закупуването му, въпросния панел ако го поставя под стъклото на шибедаха, дали ще приема добре слънчевите лъчи, предвид стъклото на шибедаха, че фабрично е леко затъмнено? Фронти стои на такова място, че основно слънцето го пече на предното стъкло и тавана.
    Акумулатора ми е 60 амперов, мисля си, като издъхне тотално, да купя възможно най-големия който ще се побере, 95-100 амперов акумулатор, мисля че няма да имам проблеми като не го паля по един месец, при почти двойния по-голям запасен ток на 100 амперовия... ?

    Коментар


    • #17
      От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

      Ако не е добре акумулатора тогава рискуваш. Или ако утечката ти го сваля до 0 за няколко дни.
      Зареден акумулатор замързва при -60 (не ми се търси точната температура).
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #18
        От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

        Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
        Мерси много, обмислям вариянта за закупуването му, въпросния панел ако го поставя под стъклото на шибедаха, дали ще приема добре слънчевите лъчи, предвид стъклото на шибедаха, че фабрично е леко затъмнено? Фронти стои на такова място, че основно слънцето го пече на предното стъкло и тавана.
        Акумулатора ми е 60 амперов, мисля си, като издъхне тотално, да купя възможно най-големия който ще се побере, 95-100 амперов акумулатор, мисля че няма да имам проблеми като не го паля по един месец, при почти двойния по-голям запасен ток на 100 амперовия... ?
        Фотоволтаичния панел и 100 А акумулатор са само частично решение в твоя случай. Доколкото разбрах, искаш да докараш до следващото лято без излишни парични разходи срещу коледните празници. Аз имам "идеи" за панелите, поради което посъбрах малко теоретична информация по темата. Този панел (20 W) ще дава не повече от 1.5 А (теоретично) най-много за 2 часа дневно - при монтиране вътре в кола. В софия през зимния период може да не види със седмици слънце. И ще го намериш за 30-тина лева само ако ги дадеш на някой братчет да ти го донесе от новите "екологично-осветени" знаци на новите пешеходни пътеки.
        100 Ач акумулатор е частично решение в случая, за който говориш. При работа на колата 2-3 часа месечно - в акумулатора (зависи от ампеража на генератора и консуматорите) в акумулатора ще влизат около 40 Ач. Тъй, че и 200 АЧ акумулатор да сложиш, в общия случай ще имаш 40 АЧ акумулатор. Е, зареден догоре "на топло" като нов може и след 2 месеца да запали(с нормалните консуматори при престой). За това време студовете ще са минали и стария също ще ти свърши работа. Най-евтините 100 АЧ не слизат под 160 лв (и са доста съмнителни). Освен това май не се събират на стойката в ОФА КВ. Тънкото място е генератора. При 70 А генератор - 100 АЧ акумулатор като, че ли не е необходим. Аз вече имам предварителна "равносметка" за тази зима, която не е добра (а температурите още не са слезли под нулата).
        Карам моето камионче ОФАКВ всеки ден по 15-30 км с много спиране и палене. Генераторът е 70 АЧ а акумулаторът ми е (беше, сега е около 40) 60 АЧ и това ще му е третата зима. Събота и неделя (а понякога и през седмицата) имам над 100-тина км дневно. Не ги навъртам за удоволствие а се опитвам да изкарвам допълнително пари. Накичил съм системата с допълнителни фарове за мъгла, навигатори, аларми, обемни аларми, преобразуватели на 220 в, парктроници и тнт, които консумират постоянно при включен двигател. Най-големия ми постоянен консуматор е един глобулски WiFI рутер, който дърпа 2А 24 часа в денонощието. Вечер ме мързи да го изключвам и пренасям, и продължавам да си ползвам интернета направо от него и в къщи. Мисля да сложа и един подгревател на метановия редуктор с дизелови свещи. Въобще приходите са равни на разходите. Ако на сутринта не запаля - на следващия ден може и да не запали вече. Преди седмица две обикалях цял ден с много спирания - но и с парно, чистачки, подгревтели на стъкла, фарове за мъгла, лаптоп в преобразувателя за 220 В, активно ползване на рутера и какво ли още не. Резултатът беше, че на другата сутрин не завъртя. Проблемът не е толкова в акумулатора а в генератора (и нощната консумация на рутера разбира се), който просто не успя да компенсира разходите на консуматорите. Та и аз се замислям за един 100 АЧ акумулатор но няма да го купя преди да намеря (търся го по моргите, че иначе е златен) един генератор 130 АЧ.
        Та, ако имаш едни излишни 200 лв срещу нова година - най-добре ги дай за хубав акумулатор, особенно ако акумулаторът ти е "трета възраст" - ако не ги дадеш сега, ще е през следващия септември (но тогава просто ще изхвърлиш "третата възраст"). И ще имаш един резервен акумулатор за най-тежките моменти през зимата.
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар


        • #19
          От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
          ..... Проблемът не е толкова в акумулатора а в генератора (и нощната консумация на рутера разбира се), който просто не успя да компенсира разходите на консуматорите. .....Та и аз се замислям за един 100 АЧ акумулатор но няма да го купя преди да намеря (търся го по моргите, че иначе е златен) един генератор 130 АЧ.
          .......
          Тука е разковничето
          .... и понеже ти си частен случай ( с тази голяма елконсумация ) , то в общия случай генератор 90А практически е почти достатъчен - поне за мен де , със 6 фара и включено парно през зимата и респ климатика на мах през лятото . Аз сложих един моргаджийски генератор 90А от дизелово Ауди 100. А акумулаторът ми е 75Ач Варта . Кара шеста година и дойде със все Фронтерата . Допускам , че предния собственик едва ли го е сложил нов непосредствено преди да си продаде джипката
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #20
            От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

            Много нещо си написал, колега, но съветът ти не е добър. За твоя случай става - ти имаш постоянно разреждане на акумулатора (рутера) и много допълнителни консуматори. Отделно от това постоянното въртене на стартер (тръгни-спри). Твоят акумулатор винаги е полу-празен и един голям генератор (алтернатор) е много полезен - да зарежда бързо в късите интервали, в които е запален двигателят.
            При Павел нещата не седят така. Неговият акумулатор не се разрежда постоянно. Т.е. разрежда се много бавно и по малко. При него един фотоволтаичен панел дори и 5 вата ще върши много повече работа. Просто ще компенсира разхода на ток от включената аларма и другите дреболии като часовник.
            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

            Коментар


            • #21
              От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

              На фронти генератора ми е 90А на Бош, странно защо при колегата bogilloff, казва че му е 70А? при вас колеги, колко ампера са ви генераторите? Засега, заради все още мекото време, акумулатора ми си е на 6, в действителност само алармата и часовника дърпат. Нищо не казахте относно припалването на двигателя, да се посмажат буталата един вид, като седи повече време незапален, или не е препоръчително да работи на място при достигане на работната температура и тогава го гася?

              Коментар


              • #22
                От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                На фронти генератора ми е 90А на Бош, странно защо при колегата bogilloff, казва че му е 70А? при вас колеги, колко ампера са ви генераторите? Засега, заради все още мекото време, акумулатора ми си е на 6, в действителност само алармата и часовника дърпат. Нищо не казахте относно припалването на двигателя, да се посмажат буталата един вид, като седи повече време незапален, или не е препоръчително да работи на място при достигане на работната температура и тогава го гася?
                Няма 70 ампера генератор на фронтера освен ако някой нещо не е сменял. Оригиналните са само 90 и 120.
                no signature no problems

                Коментар


                • #23
                  От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                  Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                  ..... Нищо не казахте относно припалването на двигателя...?.....
                  Казахме , ама не си чел вниманелно :

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  ....
                  Това с припалването е бошлаф работа . За мотора имам предвид .....
                  Това съгласно параметрите на въпроса ти , върху който трябва да размишляваме - каране един два пъти в месеца .

                  Изключение прави следния казус : Външна температура под минус 15 - 20 градуса . Очаква се през нощта да падне още , а ти се налага да пътуваш на другия ден сутринта .
                  Тогава палиш предния ден ( както писаха колегите) , та да провериш пали ли изобщо . После ставаш 2-3 пъти през нощта , припалваш и държиш да вдигне температура толкова , че да отвори големия кръг . А също и парното да духа топло.
                  Лично аз и това не правя , щото няма нужда ( Пу! Пу!) - познавам си възможностите на Фронтерката и за сега и имам доверие повече отколкото на жената
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #24
                    От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                    Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
                    Няма 70 ампера генератор на фронтера освен ако някой нещо не е сменял. Оригиналните са само 90 и 120.
                    На фронтера изобщо не знам , но за Фронтера с мотор C20NE съм сигурен , че оригиналния генератор е 70А. Имат разлика само в капацитета на акумулатора : в Аутодата дават 55Ач , в оригиналното ми ръководство пише 48 Ач.

                    Тия хора изобщо не са помислили , че в България ше монтираме по 6 фара , 2 от които у нас станаха задължителни целогодишно и посред бял ден . А понеже имаме и "пали-гаси , пали-гаси" , плюс парно или климатик , то затова прибягваме до ъпгрейда .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #25
                      От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      На фронтера изобщо не знам , но за Фронтера с мотор C20NE съм сигурен , че оригиналния генератор е 70А. Имат разлика само в капацитета на акумулатора : в Аутодата дават 55Ач , в оригиналното ми ръководство пише 48 Ач.

                      Тия хора изобщо не са помислили , че в България ше монтираме по 6 фара , 2 от които у нас станаха задължителни целогодишно и посред бял ден . А понеже имаме и "пали-гаси , пали-гаси" , плюс парно или климатик , то затова прибягваме до ъпгрейда .
                      хмм, на C20NE 1992-а и на x20se - 1994 бензин са 90 А, бая фронтерки съм гледал все са 90.... да не го гледаш това 70 в някой софтуер?
                      no signature no problems

                      Коментар


                      • #26
                        От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                        Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
                        хмм, на C20NE 1992-а и на x20se - 1994 бензин са 90 А, бая фронтерки съм гледал все са 90.... да не го гледаш това 70 в някой софтуер?
                        Гледал си им генераторите наяве ? Съмнява ме , но може пък ... Не се познаваме лично

                        Аз съм гледал личния ми ( C20NE - 94), след като даде фира . 70А. После по силата на елементарната логика му мушнах 90А. После пък отворих Ауто дата -та . И там пише 70А.

                        И съм склонен да им вярвам в конкретния случай . Ама нека споделят колегите ... макар че съм сигурен , че на не повече от 10% от притежателите на ОФА КБ им се е налагало да гледат колко ампера е големината на тока на генератори им . Просто щото си чукаш - и палиш
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #27
                          От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                          на споменатите 2 фронтери съм ги свалял лично та за това знам, на останалите ги целя по вид ма май това всъщност няма никакво значение....
                          no signature no problems

                          Коментар


                          • #28
                            От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                            Моята е със 75А 2,2 бензин.Така я взех, с акумулатор на "СТАРТ" , навсякъде по него пишеше на немски.
                            СУЗУКИ ГРАНД ВИТАРА 2.0 TD 2000
                            ТОЙОТА 4РЪНАР 3.0 ТD 96

                            Коментар


                            • #29
                              От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                              Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                              На фронти генератора ми е 90А на Бош, странно защо при колегата bogilloff, казва че му е 70А? при вас колеги, колко ампера са ви генераторите? Засега, заради все още мекото време, акумулатора ми си е на 6, в действителност само алармата и часовника дърпат. Нищо не казахте относно припалването на двигателя, да се посмажат буталата един вид, като седи повече време незапален, или не е препоръчително да работи на място при достигане на работната температура и тогава го гася?
                              Ами моята ОФА КВ 96-та е малко сбирщайн изглежда - така я взех. Номера на двигателя - блока е с20не, главата с инжекцията и запалването е от х20се - какъвто би трябвало да бъде двигателая. Таблото е от старите - доколкото знам смяната им е през 96-та. Електрическата инсталация е "хибридна" - оцветяването на кабелите на някои места (фабрично)не отговаря на нито една от схемите, които съм открил в интернет. Освен това има и индивидуални "странни решения" относно подобряването на ел. инсталацията. Вероятно затова и генераторът е 70А. Всъщност съм виждал само два генератора за фронтера - моя и на един познат който е с климатик и неговия е 130 А. За последните 20 и повече години съм бъркал в толкова стари "приятелски" коли, че нищо не може да ме изненада като изключение от написаното в спецификациите.
                              Посмазването на двигателя при припалване има значение, разбира се. И правилното масло - също. И най-вече - хубавото масло. Няма да изтъквам, че вискозитета на маслото е различен при различни температури - това става ясно още от разшифрирането на 15W40. Но трябва да се обърне внимание на ефекта от "структурирането" на маслото при по-дълъг престой - седмица, две. Изграждат се т.н. "слаби връзки" между молекулите. Обясненията на ефекта са дълги, сложни а някои и не много основателни. Но при студено време структурирането е засилено. Съответно и развъртането на двигателя - още по-трудно. Ако има начин да се стопли маслото преди да се завърти двигателя - на всички е ясно, че ще запали по-лесно. Аз имах "идеи" и на тая тема но не съм ги осъщесвил поради перманентната липса на подходящи условия. Една плоча от ютия, хваната за "тенекията" на картера за няколко минути ще стопли маслото достатъчно, че да върти нормално двигателя (почти) независимо от температурата. Но никога не съм можел да осигуря 220 в. за ютията за ежедневна употреба.
                              Екстрено съм палил кола с подгряване на маслото - 93-та 4-та имах едно юго - двигателят беше добър - палеше от четвърт оборот, акумулаторът беше хубав и нов 55 АЧ, но температурата беше -20 и не знам колко градуса. И маслото беше м10д. Не беше палена от седмица и студът беше от седмица. В началото даже не искаше да завърти. По едно време почти направи един оборот, а аз отидох да взема горелката. Директно пламъка на картера и проби през 30 сек дали вече върти - на третата минута запали на четвърт оборот. Не трябва да се пропуска и това, че топлия въздух от горелката покрай блока на двигателя стопли и карбуратора и смукателния колектор. Знам какво ще кажете за маслото след такова подгряване, ама колата ми трябваше. И между другото на практика нямаше поражения.
                              Да се върнем на началните условия:
                              палиш и караш веднъж (най-много два пъти) месечно и то на по-дълъг път. През останалото време със сигурност не караш. И нямаш "излишни" 200 лв срещу нова година. Ами сваляш акумулатора, зареждаш го и го оставяш на топло. В уречената сутрин освен всички други багажи и приготовления - занасяш и един акумулатор, слагаш го и палиш - 5 мин. повече.
                              Слабото място в постановката е, че със сигурност няма да се кара през другото време. Това според мен на фронтера в България през зимата не може да и се случи. Предполагам, че ще я ползваш поне през ден. Я само тя може да излезе от преспите на паркинга сутрин, я само тя може да върви по заснежените улици - а точно тогава е най -наложително, я някой приятел затънал в борд от почистването към второстепенна улица и иска да го извадиш от там ..... въобще постановки много. По туй време често си повтарям - господ да ме пази от приятели, че не мога да се пазя сам. А не може всеки втори ден да мъкнеш акумулатор, че и после да го сваляш и прибираш .... Особенно, след като си дърпал, бутал, разривал сняг и хубаво си измръзнал и ти е изпищяло всичко.
                              Та си мисля, че акумулаторът ти ще си стои на колата. В тая ситуация - най-добре е още един (нов) акумулатор, който и без това ще купиш по-нататък но това са -200 лв отсега (имам предвид хубав акумулатор около 100 Ач). А без нов акумулатор - всъщност тъй или иначе, ще припалваш всеки втори ден но при продължителни неблагоприятни условия - студ и сняг 2 седмици - поне веднъж ще го свалиш за зареждане. И през това време ще може да си пиеш спокойно ракийката и да гледаш как вали снегът навън. А ако някой позвъни - с чиста съвест казваш - не мога щото сега си зареждам акумулатора.
                              Часовник и аларма не събарят акумулатор (стега да е свестен и добре зареден) със седмици. Предполага се, че алармата не свири през 10 мин. Консумацията на компютъра и тя е незначителна при покой. Студът обаче може да намали и амперчасовете и стартовия ток с 20-30 а може и повече процента. Ако го стоплиш бързо - бързо става предишния. И такива изпълнения съм правил, нямаше време за зареждане а тогава нямах резервен - първо го пръсках с гореща вода с една бутилка от веру както е в колата ама нямаше голям ефект щото кутията от пвс е слаб топлопроводник а разплисканата вода замръзваше по ламарините за минути. Ама като го свалих и набутах в легена с врялата вода за около половин час стана работата ( с доливане на вряла вода).
                              ОФБ ДБ X22SE
                              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                              Коментар


                              • #30
                                От: При дълъг престой, зимата, припалване и поддръжка на акумулатора...

                                Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                                ....
                                Посмазването на двигателя при припалване има значение, разбира се.
                                .....
                                Посмазването има значение естествено , но честото припалване особено в случая на колегата ( при каране 1-2 пъти в месеца) е по-скоро вредно за мотора . Не ми се обяснява сега , за да не изпадаме в много писане , но е така .

                                Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                                ..... Ако има начин да се стопли маслото преди да се завърти двигателя - на всички е ясно, че ще запали по-лесно. Аз имах "идеи" и на тая тема но не съм ги осъщесвил поради перманентната липса на подходящи условия. Една плоча от ютия, хваната за "тенекията" на картера за няколко минути ще стопли маслото достатъчно, че да върти нормално двигателя (почти) независимо от температурата. Но никога не съм можел да осигуря 220 в. за ютията за ежедневна употреба.
                                .....
                                То начин за топлене има . Топлата вода все пак е открита отдавна
                                Идеята за "пържене" на маслото - също .
                                Но понеже споменах топлата вода , то тя е решение в буквалния смисъл . Много по-рационално и полезно за мотора е монтирането на един нагревател от порядъка на 150-200W във водната риза . Само че трябва да имаш достъп до автомобила на 220V променлив ток ...което предполага наличието на гараж . То пък тогава в последния случай няма нужда изобщо от темата

                                ПС. И аз констатирах , че най-добре е джипката да се кара цяла зима , ама Павката вече отбеляза , че му е по-удобно да си джитка с метрото .
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X