Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рис отново в България!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рис отново в България!

    Засякоха рис в Осогово: http://www.novini.bg/news/96300-%D0%...%B2%D0%BE.html
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

  • #2
    От: Рис в отново България!

    Наскоро обсъждахме с едни приятели (точно по повод тази новина), че от 1-2 години май и в Странджа са се завърнали рисовете. А дано ....
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #3
      От: Рис в отново България!

      Да, дано е така а и да се позадържи и поразмножи.
      Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
      0882 52 00 52 - Жоро

      Коментар


      • #4
        От: Рис в отново България!

        Дано се завъдят! Любимото ми същество от семейство котки! Толкова агресия, красота и перфектност има в това коте! Уникално е!

        Коментар


        • #5
          От: Рис в отново България!

          Риса в Странджа поизбяга преди доста години. Гранична зона, бе все пак. Пукахме на месо.
          Споко, ще се върне!!

          Коментар


          • #6
            От: Рис в отново България!

            Появата на риса го свързвам с добре работеща еко-система. Щом него го има надолу под него трябва да има бая гадинки...

            Пенчо, не ми казвай, че сте пуцали по рисове?
            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

            Коментар


            • #7
              От: Рис в отново България!

              Пенчо, има свидетелства че са се върнали и май даже няколко екземпляра. Миналата година лагерувахме с приятели в Странджа, та някой беше изровил информация по въпроса.
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #8
                От: Рис в отново България!

                Преди няколко години намерихме стъпки от рис до с.Лозенец, а през август 2011 - край р.Резвая (Странджа). Имам сведения също за Осогово и Западна Стара планини. Това вероятно са млади индивиди, които търсят свободни територии за разселване. Но за възстановяване на местната популация може да се говори едва когато рисовете започнат да се котят тука.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  От: Рис в отново България!

                  А дано, а дано, ама като знам каква е ненавист сред авджиите към всичко котешко що шета из гората и отвлича вниманието на кучетата !
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Рис отново в България!

                    Точно преди около година, по приказки на мой познат, рис е бил и забелязан в западна Стара планина или по точно над местността Еленско. Дочу се, че в района на Среден Балкан са пуснати няколко двойки рисове от еко организация за развъждане популацията на този вид хищник.
                    Сузуки Гранд Витара 2.5 V6

                    Коментар


                    • #11
                      От: Рис отново в България!

                      Миналата година имаше съобщения за забелязан рис в Трънско. Навремето имаше някакъв проект за заселване на рисове от Македония у нас. Иначе последният рис е застрелян през 1912 г. От тогава чек до сега не са забелязвани тези котки. Дано се върнат.
                      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Рис отново в България!

                        Има и е документирано,с фото капан на хранилка.Няма да казвам нито район нито място където е сниман.Като му дойде времето и снимка ще кача.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Рис отново в България!

                          Моята информация е само за Западна Стара планина...Все още плахи стъпки за заселване ...Причината е по обезлюдените райони..За Странджа съм изненадан ...Като знам как се "прогонва" от всички страни трябва да е изкуствено заселен....Преди години имах колега който твърдеше , че е видял с очите си по време на лов рис в гората до село Стефан Караджово /родното село на Стефан Караджа/ но никой не му повярва...И аз ще се радвам да се върнат ..много красиви животни..Даже фланелка съм си купил със рисунка на гадинката
                          Прикачени файлове
                          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Рис отново в България!

                            Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
                            Миналата година имаше съобщения за забелязан рис в Трънско. Навремето имаше някакъв проект за заселване на рисове от Македония у нас. Иначе последният рис е застрелян през 1912 г. От тогава чек до сега не са забелязвани тези котки. Дано се върнат.
                            мисля че изчезва малко по-късно - някъде към края на Втората световна...?
                            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                            Коментар


                            • #15
                              От: Рис отново в България!

                              Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                              мисля че изчезва малко по-късно - някъде към края на Втората световна...?
                              Аз съм чел , че последният е видян 1928 година точно в гората до село Стефан Караджово...но беше някакво малко научно изследване.
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X