Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рис отново в България!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Рис отново в България!

    Аз пък искам да има диви животни в гората. Не искам да си обикалям като червената шапчица.
    Хубаво е гората да си има дивото и кроткото. А и животно което не закачаш, повярвай/те ми няма да Ви и погледне даже. Били сме на разходка в Стара Планина преди години и сигурно на 100 метра от нас имаше мечка, изрева се и до там, нищо страшно, а вече ако се правиш на герой и вижте ме кой съм, дивото зове.
    Преди 3 години една жена в Родопите, мисля,че беше видяла рис. Жената беше доста уплашена, но животното като я видяло и избягали и двамата в различни посоки. Тъй'че, филми много.

    Коментар


    • #32
      От: Рис отново в България!

      А онази жена в Родопите, която беше за гъби и я беше разкъсала мечка ? Едно е да е на 100 метра от теб, друго е да излезе на 3 метра от теб. Мечка от толкова близо не съм виждал, но един път, през ловния сезон от другата страна на билото чух гръм и в следващия момент видях как дивото прасе идва към мен с две малки. Животните са много хубаво нещо, нека ги има. Но замислихте ли се за друго- бракониерите ?
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #33
        От: Рис отново в България!

        Първоначално публикуван от RadoR Преглед на мнение
        Почти съм сигурен, че никога няма да видя, но и не изгарям от желание. Имал съм срещи с диви животни и не е приятно, повярвай!

        П.С.- Разбира се, не говоря за Елен, Сърна и т.н. , с тях срещите са приятни. Въпреки, че онази седмица, един сръндак тръгна срещу мен и ако не бях извикал, сигурно щеше да ме повози.
        Това че си имал срещи с диви животни съм склонен да ти повярвам. Както съм склонен да ти препоръчам никога да не ходиш в гората. По-добре в паркове по алеите, или пък ако искаш да видиш някое животно отивай в най-близкият зоопарк. Човече ти, без да ми се сърдиш, изобщо не знаеш нищо за гората и нейните обитатели. Рисът от който ти толкова много се страхуваш би избягал от теб много преди и да предположиш че съществува, за разлика от еленът който в едни определени периоди е толкова агресивен че е склонен да нападне и парен локомотив. А виж и на страха очите са големи и затова сръндака щеше да те вози из планината като трактор ремарке, сигурен съм, особено ако си под 45 кг.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #34
          От: Рис отново в България!

          Малко се издъних! Извинявам се, моя грешка!
          Последно редактирано от Райковски; 21-11-12, 20:38.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #35
            От: Рис отново в България!

            Аз поддържам идеята за реинтродукция на риса в България. След разговор с колеги от Швейцария през 1991 г. започнах проучване на възможностите как това да се случи с пренебрежимо малки щети за дивеча и селските животни. Идейният план е готов, но чака финансиране, което сега е по-малко вероятно, от колкото "от умрел - писмо".
            Колкото до поведението на риса - той не е безопасен за хората.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #36
              От: Рис отново в България!

              Никой хищник не е безопасен. Колкото до риса по-скоро няма да успеем да го репродуцираме успешно според мен. Като знам какво състезание беше кой ще му опъне кожата на упоменатият от мен, не ми се вярва да оцелее много. Освен ако не е в резерват и то покрит и отгоре с мрежа и зверска охрана. Ако някога реша да опиша одисеята по скатаването на риса от "западна" Стара планина, сигурно ще стане цял роман.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #37
                От: Рис отново в България!

                Абе то коте.. Като ги знам как се множат.. Двора ми е пълен с различни багри..
                Що да не? Просто не трябва да се закача от ловците.. Те сами ще си намерят спокоен дом и ще разширят територия..

                Коментар


                • #38
                  От: Рис отново в България!

                  Добре де, тука вече даже има посипал си главата с пепел. Защо е толкова важно да се размножават хищници? Питам като човек, затова са форумите.
                  Някакви еколози се мъчели да развъждат рисове, и имат огромен успех с кучовете. Глутница наскоро разкъса стара жена и вече свикнахме, не е новина.
                  Тия същите еколози да се запънат на екологична катастрофа, причинена от алчността на поредния колонизатор - еколозите там никакви ги няма.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Рис отново в България!

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    Добре де, тука вече даже има посипал си главата с пепел. Защо е толкова важно да се размножават хищници? Питам като човек, затова са форумите.
                    Някакви еколози се мъчели да развъждат рисове, и имат огромен успех с кучовете. Глутница наскоро разкъса стара жена и вече свикнахме, не е новина.
                    Тия същите еколози да се запънат на екологична катастрофа, причинена от алчността на поредния колонизатор - еколозите там никакви ги няма.
                    Хората разкъсват целята земя, вече и ядрото им е малко..
                    Някой животински видове са изчезнали тотално.. Захари, ако не се лъжа беше пуснал тема за това - ами не ме кефи..
                    На въпроса ти: "Защо е толкова важно да се размножават хищници" - риторичен въпрос: Кой е най-големия хищник на нашата планета? Сещай се!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Рис отново в България!

                      Следейки постингите ми се струва, че е необходимо едно пояснение:
                      - има хора, т.н. "еколози", за които това е професия и получават пари за това, което им наредят да правят;
                      - има и хора, т.н. "учени", които работят "наука" и част от тях са откриваеми в световното научно пространство по своите публикации и съответните цитирания на трудовете им от други автори по света. У нас те получават скромна заплата от бюджета, като през последните 3 години, 2 месеца преди Коледа, ги изритват в неплатен отпуск.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #41
                        От: Рис отново в България!

                        Първоначално публикуван от Десислав Добрев Преглед на мнение
                        Хората разкъсват целята земя, вече и ядрото им е малко..
                        Някой животински видове са изчезнали тотално.. Захари, ако не се лъжа беше пуснал тема за това - ами не ме кефи..
                        На въпроса ти: "Защо е толкова важно да се размножават хищници" - риторичен въпрос: Кой е най-големия хищник на нашата планета? Сещай се!
                        Ами да завъдим и хиени тогава... Де да знам, все някаква опасна твар, дето не е заселена тук. Въпросът остава. Екосистемата си е добре и без допълнения към опасните животни. Единствените, имащи полза от заселването им тук са самите хищници и никой друг. Предпочитам да срещам Зайо, отколкото нещо, дето го яде. Или дето дебне малките на сърните, примерно.

                        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                        Следейки постингите ми се струва, че е необходимо едно пояснение:
                        - има хора, т.н. "еколози", за които това е професия и получават пари за това, което им наредят да правят;
                        - има и хора, т.н. "учени", които работят "наука" и част от тях са откриваеми в световното научно пространство по своите публикации и съответните цитирания на трудовете им от други автори по света. У нас те получават скромна заплата от бюджета, като през последните 3 години, 2 месеца преди Коледа, ги изритват в неплатен отпуск.
                        Нещо не разбрах връзката с учените и темата.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Рис отново в България!

                          Първоначално публикуван от Dimitar.Dimitrov Преглед на мнение
                          Аз пък искам да има диви животни в гората. Не искам да си обикалям като червената шапчица.
                          Хубаво е гората да си има дивото и кроткото. А и животно което не закачаш, повярвай/те ми няма да Ви и погледне даже. Били сме на разходка в Стара Планина преди години и сигурно на 100 метра от нас имаше мечка, изрева се и до там, нищо страшно, а вече ако се правиш на герой и вижте ме кой съм, дивото зове.
                          Преди 3 години една жена в Родопите, мисля,че беше видяла рис. Жената беше доста уплашена, но животното като я видяло и избягали и двамата в различни посоки. Тъй'че, филми много.
                          Браво точно и ясно .

                          Коментар


                          • #43
                            От: Рис отново в България!

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Добре де, тука вече даже има посипал си главата с пепел. Защо е толкова важно да се размножават хищници? Питам като човек, затова са форумите.
                            Някакви еколози се мъчели да развъждат рисове, и имат огромен успех с кучовете. Глутница наскоро разкъса стара жена и вече свикнахме, не е новина.
                            Тия същите еколози да се запънат на екологична катастрофа, причинена от алчността на поредния колонизатор - еколозите там никакви ги няма.
                            Фукцията на хищниците в природата е изключително важна - поддържа се оптимална популация от "жертвите" като брой; възрастова структура; генофонд и здравословно състояние. Човешката намеса (не само у нас) е довела до серозно нарушаване на баланса на природата. На мястото на типичните за нашите ширини се настаниха чакалът и скитащото куче, които поддържат много по-висока популация от вълка и риса, които биха обитавали същата територия; унищожават приплодите и намаляват запасите на дивеча.
                            За разлика от всички диви животни кучетата нямат заложен страх от човека и за това са толкова много жертвите.
                            А вълкът и риса ще разберат че идваш много преди да допуснеш, че ги има наблизо и ще изчезнат..
                            С мечката проблемите пак си ги създадохме сами ние, хората.
                            Страхът, малоумието и бабаитлъка на голямата част от пушкоимащите у нас поддъжат ненормална структура в популациите на всички видове дивеч, основно на "вкусните" и "страшните".

                            Истината е, че при 100 000 пишман бабаити с пушки, рисът има шанс само в ненаселени райони с недостъпни местности.
                            Има го вече и дай боже винаги да го има. Който го е страх - да си седи в къщи, но шансът да те изяде рис е по-малък от шанса да спечелиш от тотото.
                            П.С. Т.н. "еколози", по-точно - природолюбители са 2 типа - тарикати, цоцащи европари и наивни юноши бУедни, дето обичат да гушкат котета. Аз говоря като професионалист в горското и ловното стопанство.
                            Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Рис отново в България!

                              Ей, а дано!
                              Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                              Само DIESEL !!!

                              Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Рис отново в България!

                                Рисът напада рядко хора, само когато е наранен, уловен или болен от бяс..[59] Рисът се оказва проблем за овцевъдството в някои страни. В периода 1992 - 1995 г. са регистрирани по около 5 000 нападения годишно на рисове над овце в Норвегия. Франция е на второ място по загуби с по около 200 овце годишно. Други страни в които рисът нанася щети на овцевъдството са Швейцария и Австрия. Повечето от страните губят годишно по 10 до 100 овце нападнати от хищните котки. Нападенията се наблюдават през летния период, когато стадата овце са изведени на планински пасища в близост до местообитанията на рисовете. С изключение на Норвегия обаче, загубите по добитъка нанесени от риса са доста ниски в сравнение с тези нанесени от други хищни животни.[59]
                                http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D1%81

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X