Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Препоръки за маршрут през Средна гора ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Препоръки за маршрут през Средна гора ?

    Здравейте, съфорумци.

    Решил съм да направя този петък еднодневен офроуд преход с джип в Средна гора.
    Начална точка София и крайна около Карлово/Хисаря. Идеята ми е да карам само в планината и по интересен и живописен маршрут.
    Целта е да поснимам. Пътят като трудност е на заден план.

    Засега нямам представа откъде да хвана Средна гора тръгвайки от София, нито как да карам само в планината без да слизам до асфалт.

    Като междинна спирка искам да слезна в Копривщица, откъдето мисля да се кача до връх Богдан (този маршрут го знам) и оттам да търся продължение през гората посока Карлово/Хисаря или още по-добре слизане направо в град Баня.

    Моля, да ми препоръчате интересен маршрут и да ми помогнете да маркирам целия преход по точки и ориентири така, че да не се лутам по-грешни пътища, защото няма да ми стигне денят.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

    Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
    ... Засега нямам представа откъде да хвана Средна гора тръгвайки от София, нито как да карам само в планината без да слизам до асфалт. ...
    Само по черно май ще е малко трудно. Един вариант е да хванеш през Лозен и покрай Габра да се прехвърлиш отвъд магистралата.

    Друг вариант е да изприпкаш по асфалта докъм яз. Огняново и оттам да подхванеш черното.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

      Даммм, гледам сега картата и виждам, че ще има доста слизания до населени места и асфалт.

      Това е добра идея с язовира, защото ще е по-интересно.

      Добре, да кажем начална точка от язовир Огняново. От него някакъв ориентир къде започва черният път и в кое населено място слиза. Лесно ли се следва.

      До село Петрич мога ли да стигна някак?
      През него съм минавал и оттам сме карали в планината и слезнахме някъде около Панагюрище или по-точно до една мина там.
      Оттам хванахме по асфалтов път посока Пирдоп/Златица и на една отбивка тръгнахме отново в планината посока Копривщица. Този маршрут го знам и искам пак да мина оттам. Много беше красиво!
      Слизането към Копривщица също ми е познато!



      Значи за да конкретизирам повече нуждата от уточняване на маршрута то имам нужда от съвет и препоръка за следните части и ориентири в Средна гора:

      1. Тръгване от язвоир Огняново и слизане някъде около село Петрич и река Тополница. Ако има междинно слизане явно и през него.

      2. От връх Богдан над Копривщица как и накъде посока Карлово/Хисаря/Баня?

      По точка две от разрушената хижа Богдан съм виждал път и табела за хижа Средногорец. Тя май е в моята посока, но да речем , че по този маршрут тръгна, то от нея накъде после?
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

        Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
        Даммм, гледам сега картата и виждам, че ще има доста слизания до населени места и асфалт.

        Това е добра идея с язовира, защото ще е по-интересно.

        Добре, да кажем начална точка от язовир Огняново. От него някакъв ориентир къде започва черният път и в кое населено място слиза. Лесно ли се следва.
        ...
        Виж си пощата. Пратил съм ти каквито тракове имам в района, в т.ч. и със старт от яз. Огняново. Имаш малко асфалт около Г. Раковица и после по черно до към Петрич. По това време в района е добре да не се кара събота и неделя, защото има ловно стопанство и е вероятно да се налети на ловци.

        Наличието на резервна гума (както и варианти за ремонт на гума) е добре, защото съм попадал на "мина", скрита в шумата в коловоза ...

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0008.jpg
Прегледи:1
Размер:120.0 КБ
ID:5419067
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-10-12, 12:15.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

          Благодаря.
          За ловджиите се сетих и мисля да си облечем сигнални жилетки, защото слизам доста често да фотографирам, че и пеш ходя и се вра по храсталаците.

          Ние ще пътуваме петък и се надявам и това да не облекчи от тази гледна точка.

          Виж това за мината.....
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

            Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
            Даммм, гледам сега картата и виждам, че ще има доста слизания до населени места и асфалт.

            Това е добра идея с язовира, защото ще е по-интересно.

            Добре, да кажем начална точка от язовир Огняново. От него някакъв ориентир къде започва черният път и в кое населено място слиза. Лесно ли се следва.

            До село Петрич мога ли да стигна някак?
            През него съм минавал и оттам сме карали в планината и слезнахме някъде около Панагюрище или по-точно до една мина там.
            Оттам хванахме по асфалтов път посока Пирдоп/Златица и на една отбивка тръгнахме отново в планината посока Копривщица. Този маршрут го знам и искам пак да мина оттам. Много беше красиво!
            Слизането към Копривщица също ми е познато!



            Значи за да конкретизирам повече нуждата от уточняване на маршрута то имам нужда от съвет и препоръка за следните части и ориентири в Средна гора:

            1. Тръгване от язвоир Огняново и слизане някъде около село Петрич и река Тополница. Ако има междинно слизане явно и през него.

            2. От връх Богдан над Копривщица как и накъде посока Карлово/Хисаря/Баня?

            По точка две от разрушената хижа Богдан съм виждал път и табела за хижа Средногорец. Тя май е в моята посока, но да речем , че по този маршрут тръгна, то от нея накъде после?
            От Средногорец можеш да минеш през х. Чивира-Бяло камъне-с.Старосел-Хисар,или Средногорец-с.Каравелво или Богдан-Карлово.Това са основните пътища,има още много варианти но....Ако имате нужда от жокер, телефона ми е:0888383371
            Когато няма друг изход- използвай централния вход!

            Коментар


            • #7
              От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

              Пиши на Дяволчето /Дявол Коледа/ също може да те посъветва за маршрут.
              Успех!

              Коментар


              • #8
                От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                Благодаря за съветите.
                Чухме се с Дяволчето и той бе така любезен да ми каже всичко детайл по детайл. Така ме запълни с информация, че имам чувството, че познавам района вече.

                Препоръча ми слизане през x.Чивира и после през определен маршрут , който много ме заинтругува, особено "Долината на смъртта" или "Тъпънът" някакво доста стръмно изкачване и няколко спускания и накрая слизане в Хисаря, заради последната скалиста и нетипична част от пътя.
                Благодаря yaha_yamaha, ще си запиша за всеки случай и твоя телефон, ако нещо изникне.

                Като цяло успях да сглобя един маршрут, като специално първата част ще я карам на разпечатани карти от google maps, на които си харесах един път.


                Ето как изглежда маршрутът:

                Старт в 7 часа от язовир Огняново. Ще кача планината от Голема Раковица и ще потърся откъде мога да снимам язовира отвисоко.
                После поемам на юго-изток и след дълга каране през планината слизам на асфалта между селата Поибрене и Петрич. По близо до Поибрене.
                Минавам 5-10км до Петрич и оттам хващам планината посока Панагюрище, като слизам в Оборище.
                От Оборище до Панагюрище по асфалт и от Панагюрище хващаме на север по асфалта и пътя към Пирдоп/Златица
                Ако по преценка смятам, че вървим добре във времето бих се качил до връх Братия, ако ли не минавам до Панагюрски колонии и хващам планината посока Копривщица.
                Тук минаваме през местността Манзул, после през връх Бич и Попов връх, спускаме в Копривщица.

                Горе долу, ако стигнем в Копривщица около 13:00 часа, макс 14:00 часа ще съм много доволен.
                От Копривщица хващам нагоре към връх Богдан, там през вековните буки през разрушената хижа Богдан тръгваме към хижа Средногорец. В гръб на връх Богдан ще се кача и до самотобило.
                После хващаме отклонението към хижа Чивира. Покрай сглобеният изтребител (самолет) хващаме в гората.
                Долината на смъртта и Тъпъна както каза Дяволчето ще ни вдигнат адреналина въпреки, че съм тръгнал на фоторазходка и накрая слизаме в Хисаря

                В общи линии ще се опитам от тъмно до тъмно да го премина този маршрут и да заснема всичко. Надявам се времето да е хубаво и технически да нямам проблеми.
                Събота съм запазил за снимки и обиколка на родния ми град Карлово.
                В неделя като се върнем в София живи здрави ще почерпя със снимки :-)

                Ако междувременно до четвъртък вечерта някой се присети за подобряване на маршрута или нещо интересно около него, за което си заслужава да се отбием , моля да сподели.

                Целта е подробна фоторазходка, като се интересувам от всичко по пътя: природа, градове и села, исторически места, хижи, паметници.....
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                  Ако маршрута ти включва минаване през х. Фенера трябва да знаеш ,че между Алексица и Фенера има сечище и на пътя са повалени огромни букове и опъваха въжена линия,не знам дали ще ги изчистят,защото преминаването е невъзможно/в понеделник беше така/.
                  Когато няма друг изход- използвай централния вход!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                    Оттам ми минава маршрутът.

                    Ако и в петък е така и стигна дотам, кой е най-близкият изходен вариант?
                    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                    0888/00-55-37

                    Коментар


                    • #11
                      От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                      бухово - мургаш - чурек - осойца - стъргел - вр. баба - х. мургиана - пирдоп - х. бунтовна - чивира - фенера и т.н.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                        Аааа, това е микс Стара планина + Средна гора.
                        Карал съм го няколко пъти (Бухово....Пирдоп) и не, че ми ми е омръзнал, но искам да разгледам Средна гора по-задълбочено.


                        Ок, ще го мисля на място. Дървета, други изненади, к'вот дойде.....
                        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                        0888/00-55-37

                        Коментар


                        • #13
                          От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                          Събота се разваля времето и го дават сняг на високото, плътна облачност и дъждове в ниското - събота следобяд започвало

                          Коментар


                          • #14
                            От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                            Благодаря и аз видях времето и затова бързам утре да прекося планината, а после каквото ще да става. :-)
                            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                            0888/00-55-37

                            Коментар


                            • #15
                              От: Препоръки за маршрут през Средна гора ?

                              Хайде, очаквам снимки с нетърпение. Само чакам да стегна джипката, после всяка твоя тема я принтирам с маршрутите и тръгвам по следите ти

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X