Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Противорадиационно укритие и как може да си го построим

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

    Хъммм.... аз пък съм чел някъде (не съм сигурен къде), че съвременните ядрени бомби са доста "чисти" от към остатъчна радиация.... Я някой от физиците да се изока.
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

    Коментар


    • #17
      От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Някъде бях чел, че голямата паника заради лъчението е повече психоза отколкото някаква реална опасност.
      За съжаление, това е вярно при всякаква опасност - от рязко повишаване на цените, та до ядрена бомба. Страхът от ядреното оръжие беше умишлено изграждан и от двете страни на желязната завеса.

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      По отношение на радиацията и последствията от нея трябва да се слушат специалистите(радиолози и лекари), ама то и опитът им е почти никакъв, та и те не са сигурни в това което проповядват.
      За съжаление, вече доста опит е натрупан. И от аварии, и от инциденти, а и от войни. Но бягането от центъра на белята никой не го е отменял.

      Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
      гама лъчението само може да се забави, но не и да се спре. Защитните облекла, демек мушамите при 20 С градуса си вършат работата 2 часа
      Защитните облекла имат ролята да те предпазят от замърсяване, та да не те облъчва то след като си заминеш. Облъчването не се спира с мушама, там си трябват дебели прегради. 2-та часа е за да не събереш много облъчване, защото тогава язък за предпазването от замърсяване, ще си отидеш чист. Лъчевата болест е сложно нещо и не опира до структура на водата, а е нещо като отравяне с твоите собствени убити клетки. Включително тези, които би трябвало да обезвреждат и изнасят умрелите.

      Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
      При ядрен взрив замърсяването ще е многократно по голямо от пределно допустимите концентрации но по малко в сравнение с аварии като чернобил.
      ... Макар че Хирошима и Нагасаки все още не са се превърлани в "ядрени пустини".
      Зависи от характера на ядрения взрив. Има нарочно направени "мръсни бомби", спрямо които Чернобил и Фукушима са песен.

      Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
      Хъммм.... аз пък съм чел някъде (не съм сигурен къде), че съвременните ядрени бомби са доста "чисти" от към остатъчна радиация.... Я някой от физиците да се изока.
      Зависи кои.
      Най-мощните са водородни и там радиоактивен остатък дава само "запалката", която е малка част от мощността на взрива, а високото взривяване и голямата отделена енергия позволява на остатъка да се разпръсне в голям обем и да го разнесат ветровете. Само че Цар-бомба, заедно с по-малките "царчета" на другите страни, освен като логично продължение на хлопането с обувка по масата, има ограничено военно приложение. Значително по-вероятна е употребата на по-слаби, но по-прецизно насочени неща. Те в малък радиус правят голяма гадост.

      А най-накрая, има и такова нещо като неутронна бомба. Тя опича всичко живо, а създава много малка остатъчна радиоактивност и малко разрушения.

      Коментар


      • #18
        От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

        Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
        Хъммм.... аз пък съм чел някъде (не съм сигурен къде), че съвременните ядрени бомби са доста "чисти" от към остатъчна радиация.... Я някой от физиците да се изока.
        и аз нещо такова четох - май им викаха неутронни...
        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

        Коментар


        • #19
          От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Защитните облекла имат ролята да те предпазят от замърсяване, та да не те облъчва то след като си заминеш. Облъчването не се спира с мушама, там си трябват дебели прегради. 2-та часа е за да не събереш много облъчване, защото тогава язък за предпазването от замърсяване, ще си отидеш чист. Лъчевата болест е сложно нещо и не опира до структура на водата, а е нещо като отравяне с твоите собствени убити клетки. Включително тези, които би трябвало да обезвреждат и изнасят умрелите.
          Е в общи линии съм прав, но не мога да го обясня по-добре от войнишки. Все пак беше отдавна и тъкмо да разбера нещо взеха, че ме уволниха. И радиацията не се неутрализира, а само се отмива. Имаше нещо свързано и с PH-то, ама и за него толкова помня. Само знам,че видях радиация на два метра от мен, на таблото на ДП 5-тицата, на полигона в Чубра. Иначе визуално изглежда като магнит, колкото локум. Пак там видях и БОВ, ама какво, па и да го държат в леген.... Вече не помня какво беше, дори обръчите по тръбичката не помня. Като цяло при такава ситуация предпочитам инфаркт, ако няма ще се задоволя и с ударната вълна, но не и лъчевата болест...
          Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

          Коментар


          • #20
            От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

            Мръсните бомби доколкото знам се правят от отработено ядрено гориво и се гърмят с конвенционален заряд за разсейване !А иначе за радиация от отработено гориво ,незнам, преди известно време правихме едни метални конструкции в Нови хан в хранилището,та служителите коментираха ,че облъчването от електрожена ми е много по-голямо от общият фон в района,материала е в някакви като подземни ракетни силози,абе въобще сериозна работа,та със сигурност не говорят за успокоение и все пак гълтах малко йоден разтвор в къщи!
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #21
              От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

              Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
              все пак гълтах малко йоден разтвор в къщи!
              Друг път не го прави - с йод лесно ще се отровиш, а от облъчване няма да те спаси. Йодните препарати (различни от йод за рани) се ползват в други случаи.

              Коментар


              • #22
                От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                ...абе въобще сериозна работа,та със сигурност не говорят за успокоение и все пак гълтах малко йоден разтвор в къщи!
                Нови Хан и сериозна работа трябва да се явява вица на годината? Определено с гълтането на йодна тинктура си си самопричинил повече вреда отколкото с електрожена. В Нови Хан радиокативен йод няма, а йода който си пил не е в подходящата форма за да блокира щитовидната жлеза.

                Въобще по темата се изписаха толкова градски легенди, та почвам да се чудя, някой ходил ли е на военно, а в казармата?

                Коментар


                • #23
                  От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                  Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                  Нови Хан и сериозна работа трябва да се явява вица на годината? Определено с гълтането на йодна тинктура си си самопричинил повече вреда отколкото с електрожена. В Нови Хан радиокативен йод няма, а йода който си пил не е в подходящата форма за да блокира щитовидната жлеза.

                  Въобще по темата се изписаха толкова градски легенди, та почвам да се чудя, някой ходил ли е на военно, а в казармата?
                  Пиша-,преди доста години,сега незнам какво е !Относно йода ,е ясно ,че има специален,в креан случай може и обикновен,говориме за 2,3капки с капкомер в 200,300гр.вода ,това пък точно от военните и за по точно от военен химикалист!И най важното ,че такова количество ,ако не помогне с нещо, поне не може да навреди при еднократно взимане!
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                    Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                    Пиша-,преди доста години,сега незнам какво е !Относно йода ,е ясно ,че има специален,в креан случай може и обикновен,говориме за 2,3капки с капкомер в 200,300гр.вода ,това пък точно от военните и за по точно от военен химикалист!И най важното ,че такова количество ,ако не помогне с нещо, поне не може да навреди при еднократно взимане!
                    Поради естеството на хранилището и ядренофизичните своства на конкретния изотоп на йода, радиоактивен такъв в Нови Хан НИКОГА не е имало. А и да е имало, ти как си го представяш? Дебне по терлици зад гърба на заварчика!

                    Задавал ли си си въпросът ЗАЩО и КОГА се взема йод? Какъв е вече въпрос с повишена трудност и е за второ ниво.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                      Линк

                      По въпроса кога и защо.
                      LZ1ZAH

                      Коментар


                      • #26
                        От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                        Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                        почвам да се чудя, някой ходил ли е на военно, а в казармата?
                        Не забравяй, че нарастваща част от аудиторията не е ходила ни на военно, ни в казарма, по причина, че са твърде млади. От казармата също доста бисери произлизат.

                        Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                        говориме за 2,3капки с капкомер в 200,300гр.вода
                        Айде от цивилен химикалист да знаеш, че това е против дрисня, но не и против радиация. Против радиация се взема само това, което ти даде лекар, само за конкретния случай.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Не забравяй, че нарастваща част от аудиторията не е ходила ни на военно, ни в казарма, по причина, че са твърде млади.
                          А и голяма част то тези дето все пак сме ходили, но в годините на зрялата демокрация, си нямаме никаква идея от ЯХБЗ. Моите познания (служил съм 95-97'ма) се свеждат до обличане (веднъж) на някакъв мушамян костюм, дето помня че много запарваше. И притичване (веднъж) с нахлупен противогаз през палатка, в която бяха метнали димка или нещо подобно. Та резонно, за голяма част от аудиторията, материята си е тъмна индия...
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                            Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                            А и голяма част то тези дето все пак сме ходили, но в годините на зрялата демокрация, си нямаме никаква идея от ЯХБЗ. Моите познания (служил съм 95-97'ма) се свеждат до обличане (веднъж) на някакъв мушамян костюм, дето помня че много запарваше. И притичване (веднъж) с нахлупен противогаз през палатка, в която бяха метнали димка или нещо подобно. Та резонно, за голяма част от аудиторията, материята си е тъмна индия...
                            От 10.95г. до 3.97г. ли си служил? Е аз повече съм обличал мушамата, но сигурно знам колкото теб. Както споменах по горе.
                            А цивилната дума на химикалист е химик.
                            Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                              Първоначално публикуван от Захари Коровски(Zahari007) Преглед на мнение
                              ...По въпроса кога и защо.
                              Ако се вземе на в пред във вид, че терапевтичните дози на I-131 при терапия на тумор на щитовидната жлеза са локално от порядъка на няколко до десетина Sv, йодната терапия при ядрена авария се явява средство за "терапия" на паниката сред народонаселението. Да оставим на страна, че инфомацията на сайта на "регулаторният орган" е няма и с 40-ина годишна давност. Калиев йодат (KIO3) e правилната форма. Т.н. йодна помпа на щитовидната жлеза предпочита от IO3-. Источникът откъдето АЯР са преписвали е от времето когато това още не е било установено.
                              Последно редактирано от GN2355; 19-10-12, 20:26.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Противорадиационно укритие и как може да си го построим

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Не забравяй, че нарастваща част от аудиторията не е ходила ни на военно, ни в казарма, по причина, че са твърде млади. От казармата също доста бисери произлизат.
                                Хм, а ти скоро да си поглеждал в раздел "Оцеляване" на настоящият форум?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X