Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скоростна кутия на Нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Скоростна кутия на Нива

    Лада Нива си е много добър автомобил за своя клас който върши работа в различни условия и го казвам от личен опит. Иска си опит за специфично каране там където свършва асфалта и това трябва да се дискутира в форума. Някои допълнителни неща като газов инжекцион, подходящи гуми и джанти за далечни преходи по асфалт са за препоръчване. Извън пътя стоманените джантите 16" на Лада Нива са добри и няма проблем с лагерите. Карам Нивата в планината с подходящи гуми и вериги, а на дълъг път с 15" джанити и други гуми за преходи от 1 000 км. Задължително трябва да се следят маслата и антифриза и няма да има проблеми. ВАЗ 2107 ми е с 4 степенна кутия и съм над 200 000 км без проблем, Лада Нива е на 85 000 км е с 5 степенна скоростна кутия, пета предавка използвам предимно на магистрала без проблем. Работна е преди всичко 4-та предавка и Нивата работи устойчиво по пътищата извън населените места. Счупили се нещо части има. Слагаш най-качествените и продължаваш напред.
    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

    Коментар


    • #32
      От: Скоростна кутия на Нива

      Радвам се,че се пише по темата,та нека дам малко конкретика на думите ми от пост 27.
      Ако трябва да бъда напълно честен и откровен за това за което е създадена колата 70/30% он/офф роуд машината се справя по мое мнение на 80%.
      При мен нещата с времето загрубяха,в смисъл започнах да влизам на все по тежки и тежки пътища,често и на места без абсолютно никакъв път.Съответно това наложи и поставянето на по-сериозни гуми с 4 размера над оригиналния диаметър.Оттам силата на места не стигаше и прибегнах до монтаж на "по-къса" ск.кутия от Жигули 2101.Имаше лифт на окачването +5см. и т.н. и т.н.
      Всички тези наглед дребни неща позволиха на машината да влиза на по-сериозни терени и като цяло да се справя с тях,но все пак осн.агрегати си останаха заводските от леките задноприводни автомобили ВАЗ.
      Именно част от тях-/визирам най-вече диференциалите и по-точно техните касети/ се оказаха без необходимия запас от здравина и това е разбираемо,защото няма как да създаваш 4х4 автомобил,тежащ почти 1300кг.,с диаметър на гумите силно различен от този на задноприводен лек автомобил ВАЗ и изведнъж да вземеш решение,че дифовете ще са точно същите,като на лекия автобил.
      По същия начин стоят и нещата със стария образец на 5 ст.кутия-/много добре Руснаците си знаеха,че кутията не става за този автомобил,но години наред тровеха хората и я вграждаха да берат ядове още на първите 30-40 000км./
      Това просто го няма никъде!!!
      За мен изначалното задание,тактиката и мисълта за икономии,дължащи се на използване на готови възли от леки автомобили в разработката на Нива 4х4 се оказва чиста измама и това го отнася на 100% клиента.
      Мисля,че формулата е ясна отдавна:Създаваш автомобил с висока проходимост,разработваш му съответно и адекватна трансмисия от "А" до "Я",а не създаваш автомобил с висока проходимост и му слагаш това,което е изчислено преди 40 години за мотор 1200 кубика и гуми 155/80-13.
      П.П.С всички тези си думи искам да кажа,че в Нива невралгичната точка е нейната трансмисия.
      Има си и още 1 недостатък,но той поне се проявява по-късно в годините след покупката.
      Иначе като мотор и предно окачване-/най-вече носачи/ оценката ми е 6+.
      Толкова от мен за 6 години и 120 000км.,немалка част от които по горите с Лада Нива 1.7
      Последно редактирано от Янко Желязков; 05-01-14, 23:12.

      Коментар


      • #33
        От: Скоростна кутия на Нива

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02288.jpg
Прегледи:1
Размер:139.9 КБ
ID:5551415Това е колата-септ.2002год ,аз съм и втори собственик за 3м-4500км.По думите на първия собственик,който ми е приятел е сменял само съиденител и разбира се карета и шарнири.В момента е на 150 000км

        Коментар


        • #34
          От: Скоростна кутия на Нива

          След толкова ровене и четене по форумите се разбира от най-вече препатили хора,че НИВАТА е наи-слаба в трансмисията и С.К.За дифовете съм съгласен с Янко,че самият автомобил е замислен конструктивно по скоро като SUV,отколкото за по хард офроуд изпълнения.НО за скор.кутия не може да няма решение.От по горни постове мисля че на Ясен,много ми хареса предлож.му за въздухоотводи от към коша на мотора към С.К.,за по добро охлаждане или поставяне на датчик темп.масло на самата кутия,което не е трудно или скъпо.До моята работилница има стругар,който кара НИВА дълго време.За кратко време се качи на Паджеро къса база-2,5тд,но бързо се върна на Нивата.Самият той слага на приятели-ловци 5-ст.кутии и също е виновник сега и аз да карам НИВА. п.п.аз се занимавам с електроника и електротехника на автомобили, но темата трансмисии,с.к.дифове и пред.числа ми е толкова интересна,че е чета като второкласник РОБИНЗОН КРУЗО

          Коментар


          • #35
            От: Скоростна кутия на Нива

            Колата,като цяло е добре рециклирана поне като външен вид.
            Иначе що се отнася до километрите може да изминеш и още 150 000км. без кой знае какви ядове,НО ако не я вкарваш на сериозен терен в гората.
            Ако я вкарваш пак ще ги изминеш,но с множество ремонти,включително и по целостта на купето,заради самоносещата конструкция.
            Ето и моята преди няколко години...
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #36
              От: Скоростна кутия на Нива

              Моя звяр е 92г. Скоростите са 5ст. до момента никакви ядове,(не си знае километрите,яка експлоатация). Слагам обаче малко повече масло1.8лт.
              Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

              Коментар


              • #37
                От: Скоростна кутия на Нива

                Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
                Моя звяр е 92г. Скоростите са 5ст. до момента никакви ядове,(не си знае километрите,яка експлоатация). Слагам обаче малко повече масло1.8лт.
                +1
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #38
                  От: Скоростна кутия на Нива

                  Понеже прочетох в тази тема за преработка на 4 степенна кутия на 5 и някои колеги казаха че много ама много кутии са счупили .....та не стана ясно как и с какъв инструмент се пробива блоковата ос да не говорим за нарязване на резба и тя определено не е 20 мм. Тук стругари ми говорят за легирана стомана ако на някой му говори нещо ?

                  Коментар


                  • #39
                    От: Скоростна кутия на Нива

                    Първоначално публикуван от samson1 Преглед на мнение
                    Тук стругари ми говорят за легирана стомана ако на някой му говори нещо ?
                    Нищо легирано няма,просто си е термообработена стомана на 55-58HRC,вътре е сурова. За стругар който е в час и иска да ти свърши работа-не е никакъв проблем.На пазара има достатъчно инструменти със които може да извърши работата,ако му се занимава естественно.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Скоростна кутия на Нива

                      Успяхме да пробием оста с твърдосплавно свредло, и то малко пострада ама важното е че станаха нещата.
                      Един приятел има лада нива 2121 и взехме една 5-степенна скоростна кутия и да я преправим с първичен вал с 19 зъба.(продава се)
                      До колкото прочетох ще трябва да се купи и блоковата ос и колелото за първа скорост за ВАЗ 2106. Има ли от къде да ги купим ? Звъняхме на няколко магазини и удряме на камък, някои продавачи въобще не знаят за какво става на въпрос (не че ние сме много знаещи ама..)
                      Зъбните колела на 2-ра и 3-та би трябвало да станат или съм грешка.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Скоростна кутия на Нива

                        Колега,едва ли ще намериш блокова ос и колела за 19 зъба опашка! Слагана е само на 2106 а това е било отдавна ...
                        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                        Коментар


                        • #42
                          От: Скоростна кутия на Нива

                          Първоначално публикуван от samson1 Преглед на мнение
                          Успяхме да пробием оста с твърдосплавно свредло, и то малко пострада ама важното е че станаха нещата.
                          Един приятел има лада нива 2121 и взехме една 5-степенна скоростна кутия и да я преправим с първичен вал с 19 зъба.(продава се)
                          До колкото прочетох ще трябва да се купи и блоковата ос и колелото за първа скорост за ВАЗ 2106. Има ли от къде да ги купим ? Звъняхме на няколко магазини и удряме на камък, някои продавачи въобще не знаят за какво става на въпрос (не че ние сме много знаещи ама..)
                          Зъбните колела на 2-ра и 3-та би трябвало да станат или съм грешка.
                          Трябва ти ск за 2106 к-т.Зъбните двойки са различни от другите версии,със изключение на задна.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Скоростна кутия на Нива

                            Това ми трябваше да знам какво да търся....благодаря за отговорите.Ще пиша какво сме направили.
                            То идеята е нивата да е малко по динамична на всички предавки.....варианта за смяна на главното предаване на двата моста ще е по скъп.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Скоростна кутия на Нива

                              Първоначално публикуван от samson1 Преглед на мнение
                              Това ми трябваше да знам какво да търся....благодаря за отговорите.Ще пиша какво сме направили.
                              То идеята е нивата да е малко по динамична на всички предавки.....варианта за смяна на главното предаване на двата моста ще е по скъп.
                              Нивите до 1992г са оборудвани със дифове 3,9/1,след това са масово 4,1/1,но има и изключения със 3,9.
                              Масово колегите поставят 4,3 за да има повече мощност машината.Скоростите на 1,6 са по-дълги до трета включително и нивата ще загуби и без това малката динамика дето я има.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • #45
                                От: Скоростна кутия на Нива

                                Нивата е 89 г.на 130 хил.км може да се каже в добро състояние от към трансмисията...скоростна кутия от 2101... какво се има впредвид дълги ...по скоро са възможно най късите 17 зъба на вход....от там нататък всичко става все по....или съм грешка

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X