Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мезета за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мезета за ракия

    Колеги,реших да отворя отделна тема за ракиджийските мезелъци и разядки,защото вярвам,че голяма част от участниците в нашия форум са любители на това изтънчено питиеПък и на него винаги му е сезон... Да си споделяме тук разни прости (и не толкова) и бързи (и не толкова)вкусни рецепти за мезе или разядка..?Пък всеки може да си избере питие към тях според вкусът си,ако не харесва ракия...

    Ще започна с едно от любимите ми мезета - свински уши на скара.
    Ушите почиствам добре,варя в подсолена вода с малко балсамов оцет докато поомекнат хрущялите.Не повече.Когато изстинат нарязвам дебелата част на кръгчета (около 1см.) а тинката на лентички.Пека на силна скара обилно намазана с олио.След изпичането нарязвам на квадратчета,слагам в плитка чиния ред уши,поръсвам с черен пипер,магданоз и лук.След това втори ред ушета,малко лук,магданоз и поливаме(не обилно) със смес от лимон и соев сос (3:1).Разбъркваме добре и сервираме Наздраве!
    П.С.
    Бройка не казах,защото всеки сам си я определя - за ориентир:тази чиния е 30 сантиметрова и в нея има 5 средни ушета.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG014.jpg
Прегледи:1
Размер:160.8 КБ
ID:5986478
    Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
    Най-добрият ром е студеният ром!
    Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

  • #2
    От: Мезета за ракия

    Знам, че ракия се яде с нещо блажно. Аз я обичам с всякакви мезета, но едно от любимите ми е сланинката- прясно препеченка на скара ! Да е нарязана на малки парченца, защото така става най-хрупкава.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: Мезета за ракия

      Салата от риба тон - вземат се консерви риба тон и се изсипва саламурата. Нарязва се лук на вкус, аз слагам повечко. Добавя се олио или зехтин. Може и някоя маслинка. Обърква се хубаво.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #4
        От: Мезета за ракия

        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
        Салата от риба тон - вземат се консерви риба тон и се изсипва саламурата. Нарязва се лук на вкус, аз слагам повечко. Добавя се олио или зехтин. Може и някоя маслинка. Обърква се хубаво.
        А-а,сериозна салатка е тази И аз я тача много! Опитай,ако искаш малко туниниг - 1 пак. ролца от раци,нарязани на кубчета,малко сладка царевица,копър и ситно скълцани листа салата..?А,забравих - смес от равни части олио и оцет за ракия и зехтин и лимон за мастика
        Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
        Най-добрият ром е студеният ром!
        Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

        Коментар


        • #5
          От: Мезета за ракия

          Ролцата от раци и царевицата не ги харесвам. Ама горната верно си върви със зелена салата
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: Мезета за ракия

            За мен мезето е това:След като се заколи прасенцето и доиде време за масата,нарязано от осмянката и пръжнато с чубрица и сервирано с кисело зеленце!
            HONDA DOMINATOR 650
            ОРЕЛ ASTRA
            РСПБЗН-Приморско

            Коментар


            • #7
              От: Мезета за ракия

              Салата за ракийка, бива.
              Направете си "Ропотамо":
              Хванете си рибка - распер, щука ,шаран.
              Сварявате в тенджера под налягане за половин час, после омесвате с готов зрял боб, кисели краставички, маслини, бахар, дафинов лист, чер пипер и доматено пюре.
              Заварявате бурканите петнайсетина минути и забравяте елексира за месец, няма да намерите нито една костичка.

              Коментар


              • #8
                От: Мезета за ракия

                Зелени маслини с риган - взема се буркан зелени маслини, добавя се малко олио или зехтин, колкото да се омазнят, добавя се риган, чесън нарязан на едро, кисели чушлета от буркан със съвсем малко от киселичкото от буркана. Може и веднага да се замезят, но най-добре след няколко часа. Отстрани ако има нещо сухо нарязано още по-добре. Много вървят и с узо с някаква пушена риба, може да е минала и през скарата. Гърците много морят узото с определен вид пушена риба на скара, ама я забравих каква беше.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #9
                  От: Мезета за ракия

                  Е тука е моментът Вальо - valkov.val да си каже за чушките - поне на Приморско що ракия дръпнаха (и ушите, де)

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мезета за ракия

                    Вземат се патладжани и се сваряват. На микровълновата стават идеално. Само се слагат в някаква чиния без вода и се пускат на максимална мощност докато омекнат. Обелват се и се намачкват. Объркват се с майонеза и се добавя счукан чесън. Опционално може да се добави сирене, някое доматче да се нареже, че и лук носи.

                    Ама каква тема баш неделя вечер. Мислех да съм на бира, ама отивам да стържа ряпа и да нарежа от бута по еленски, че си взех от Търново като минавах в петък и вадя ракията от хладилника.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мезета за ракия

                      Първоначално публикуван от Ангел Иванов/sereco1/ Преглед на мнение
                      За мен мезето е това:След като се заколи прасенцето и доиде време за масата,нарязано от осмянката и пръжнато с чубрица и сервирано с кисело зеленце!
                      +1. И хората са казали- Най-важно е, мезето да е блажно! Най-много ракия отива, когато се заколи прасето. Пушена сланина от корем, също е рай. Няма смисъл да се изброяват всичките вкусотии на прасенцето..
                      Иначе горе споменатите салати, може и да го пробвам някога.
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мезета за ракия

                        Свинска вратна пържола!

                        Майтап, ама с пържолата върви всякакво пиене. Който не вярва-да пробва.

                        Иначе най-ми се е услаждала ракията с това мезе:

                        Една кутийка маринована цаца, една средна глава лилав лук, малко маслини без костилки, половин пакетче майонеза. Само маслините се нарязват на половинки или четвъртинки, и лука на полумесеци или кубчета, кой както му хареса. Всичко се обърква и се налива ракията.
                        На събора в Родопите правих такава салата на компанията и всички бяха много доволни.

                        Поради по-голямото количество сол в рибата и маслините-с малко салата се изпива много ракия.

                        П.п. Най-хубав спомен за мезе-едно лято на село, през деня работим каквото работим, а вечерта с брат ми си правим една голяма тава лятна салата-домати, краставици, лук, печен пипер, магданоз, и под учудения поглед на майка ни си я изяждаме всичката, и често влизаме с фенер в градината за да си откъснем още зарзават, че не ни стигаше.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мезета за ракия

                          За ракия, мезетата ни са:
                          Салата/ Чушки, лук, домати, краставици и сирене, истинско ОВЧЕ, от човек............/.......... Задължително! С оцет/повечко, защото разрежда кръвта и се преобразува алкохола по-бързо, та не се напиваш толкова бързо / и олио, пробвал съм преди пиене да изпия една лъжица олио, ами потях се 123341 пъти повече и не се напиваш толкова......
                          Зимно време/ само домашно направени, че купешките не са като правените/, суджук/пекнат, нарязан леко отгоре, по време на печенето/ за да се пекне по-добре, после на шайби/, кървавицата също пекната и тя на шайби..
                          Може и сурови, но трябва да са валирани добре и да са изсъхнали..
                          Пилешки сърца или Патешки/ по вкусни са/ и двата вида с много кромид, много, ама многооооо...
                          Трушия/ я царска, я шарена/
                          Кисели краставички от буркан..
                          Ако имате сложени за зимнина пиперки, веднага ги стругваме на чушки с оцет и чесънче.....
                          Ако пиете, след като сте свалили и разрязали бута/свински/, те такова мезе за пиене няма... Пък за ядене, майкооо........ Слюнките, трябва да ходя, до село, да си режа сега, зарад' вас
                          Има и още мезета, но сега не мога да се сетя... Абре всичко, което се прави на зимнина става... Най-важното да е мазно/ с мазнина/ да държи влага, дето се казва..
                          Пастърма, Създърма, Буркан с Месо/леко загрят на печката, да се разтопи лойта/
                          Дреболии.
                          Гъби в масло.
                          Език, я паниран, я пържен..
                          Дробчета/пилешки/
                          Вече е излищно да споменавам за пържолите...
                          Абе мезета колкот' щеш Пиьеньие да има
                          Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 07-10-12, 21:19.
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мезета за ракия

                            Немате милост, ей! И в тая тема ще ми текат лигите... Пепи, ще спра да ти чета темите, станах колкото Кольо, баси... И по темата! Тежка салата за 3 минути:
                            Ролца от раци (така им викат де, нищо рачешко нема в тях), майонеза, лук и литър, литър и малко ракия!
                            Наздраве!
                            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мезета за ракия

                              Е-е-е,евала бе колеги!Мераклии сте! Аз обаче имах предвид мезете,а не салати,защото всеки знае,че със салата се пият една,айде - две ракии.Ами за другите 8-9..?
                              Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                              Най-добрият ром е студеният ром!
                              Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X