Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мезета за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Желираното мляко не става по-вкусно и трябва да имаш подходящ нож за рязането....но пък е ефектно.
    Напоследък доста хора около мен се побъркват да приготвят сложни манджи с иноезични имена като кордон бльо, бейгълс, мъфини, чиизкейк, браунис.... използват се октоподи, скариди, калмари, лимец, 100 вида сирена... а дори и традиционните гозби се приготвят със невероятен микс от меса, сирена, плодове, зеленчуци, подправки и вкусове, а не могат да направят нещо просто като шкембе чорба.
    Другите "мезета" които съм показал наистина не са нещо особено, но в момента съм в период в който ми харесват и се впечатлявам от простите манджи. Може би точно за това ми допадна и този форум.
    За да не излизам много от темата и поради настроението, което ми създава греещото слънце, ще дам няколко разтоварващи идеи за пролетта и лятото – сезонът на мастиката:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 520.jpg
Прегледи:2
Размер:134.5 КБ
ID:5570457Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 3307.jpg
Прегледи:2
Размер:91.5 КБ
ID:5570458Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 3488.jpg
Прегледи:2
Размер:101.0 КБ
ID:5570459Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 3550.jpg
Прегледи:2
Размер:103.6 КБ
ID:5570460Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 3552.jpg
Прегледи:2
Размер:111.1 КБ
ID:5570461

    "Царска саламура (рибена чорба)



    Рецептата е много проста и съм я научил от баща ми, който пък я бил научил от бивш готвач на царя, та затова е и „царска”: Приготвя се на 2 котлона, на единият ври водата а на другия се пържи рибата (дунавска, класиката е с глави от сом) оваляна в царевично брашно и като се запържи се мята във врящата вода да цвръцне. Като поври няколко минути и последнаото парче се изважда и обезкостява рибата. Добавят се печени и обелени червени и зелени чушки (пиперки), овкусява се на сол и се оставя да поври още 10-15 минути. Към нея се приготвя счукан чесън с магданос, малко олио и оцет (зехтин и прясно изцеден лимон) и нарязани люти чушлета - пресни или сушени, леко пълрлени..."

    Пропуснал съм да уточня, че се застройва само със жълтъци!!!
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 11-03-14, 11:13.

    Коментар


    • От: Мезета за ракия

      Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
      Желираното мляко не става по-вкусно и трябва да имаш подходящ нож за рязането....но пък е ефектно.
      Напоследък доста хора около мен се побъркват да приготвят сложни манджи с иноезични имена като кордон бльо, бейгълс, мъфини, чиизкейк, браунис.... използват се октоподи, скариди, калмари, лимец, 100 вида сирена... а дори и традиционните гозби се приготвят със невероятен микс от меса, сирена, плодове, зеленчуци, подправки и вкусове, а не могат да направят нещо просто като шкембе чорба.
      Другите "мезета" които съм показал наистина не са нещо особено, но в момента съм в период в който ми харесват и се впечатлявам от простите манджи. Може би точно за това ми допадна и този форум.
      За да не излизам много от темата и поради настроението, което ми създава греещото слънце, ще дам няколко разтоварващи идеи за пролетта и лятото – сезонът на мастиката:

      [ATTACH=CONFIG]690290[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]690291[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]690292[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]690293[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]690294[/ATTACH]

      "Царска саламура (рибена чорба)



      Рецептата е много проста и съм я научил от баща ми, който пък я бил научил от бивш готвач на царя, та затова е и „царска”: Приготвя се на 2 котлона, на единият ври водата а на другия се пържи рибата (дунавска, класиката е с глави от сом) оваляна в царевично брашно и като се запържи се мята във врящата вода да цвръцне. Като поври няколко минути и последнаото парче се изважда и обезкостява рибата. Добавят се печени и обелени червени и зелени чушки (пиперки), овкусява се на сол и се оставя да поври още 10-15 минути. Към нея се приготвя счукан чесън с магданос, малко олио и оцет (зехтин и прясно изцеден лимон) и нарязани люти чушлета - пресни или сушени, леко пълрлени..."

      Пропуснал съм да уточня, че се застройва само със жълтъци!!!

      Еййй...А добре дошъл ! Хубав Човек си ти..добряк, не може лош човек да има такъв поглед към живота и такова уважение към Божите дарове и софрата Аз съм от Видин и по нашия край много уважително се гледа на чревоугодничеството, което не е никакъв грях , а наслада от живота ! Иии...пиенето и холестерола не са вредни...както викаше навремето бай Иван "стотака" - "Оно ако ниела, они че го изтърнокопат"....жив и здрав.
      0899 шест5313нула
      За всекиго по нещо

      Коментар


      • От: Мезета за ракия

        Ейй, поникнаха ми криле след тоя пост, земляк Добре заварили а и ти да си жив и здрав! Иначе, за довечера планирам да пробвам ушаците от първият пост на темата, ама няма да пускам снимки щото ще е плагиадство

        Коментар


        • От: Мезета за ракия

          Тази вечер, домашната ракийка ще я пийна с тази салата: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC07813.jpg
Прегледи:1
Размер:124.4 КБ
ID:5574723 . Наздраве!

          Коментар


          • От: Мезета за ракия

            Арно, Арно колега, браво
            Сега при мен е сезона на марулята, няма ден без нея
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • От: Мезета за ракия

              Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
              Тази вечер, домашната ракийка ще я пийна с тази салата: [ATTACH=CONFIG]695762[/ATTACH] . Наздраве!
              ....наистина ли ще развалиш хубавата салатка

              Коментар


              • От: Мезета за ракия

                Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                Тази вечер, домашната ракийка ще я пийна с тази салата: [ATTACH=CONFIG]695762[/ATTACH] . Наздраве!
                Рано е за такива салати. Не излязат ли в домашните градини, много силно се ограничавам от домати. Когато пък станат готови, дори не държа да са оформени на салата....

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130603_212552.jpg
Прегледи:1
Размер:151.7 КБ
ID:5574729

                Наздраве!
                edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                Коментар


                • От: Мезета за ракия

                  Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                  ... Не излязат ли в домашните градини, много силно се ограничавам от домати. Когато пък станат готови, дори не държа да са оформени на салата....
                  Скоро ще е и по твоя метод! Живот и здраве и наздраве!

                  Коментар


                  • От: Мезета за ракия

                    Браво за добрата тема.
                    В момента си пия ракийката с обикновена картофена салатка (варени картофи и моркови с чисто масло, сол, шарена сол, оцет), но съм опитвал с всички мезета, които е предложил @Зари, а и това за мастиката ... .
                    Сега, като се замисля всичко, което носи да му се добави киселичко става за мезе за ракийката.
                    Билките - алтернатива на коктейла от химикали - хапче.

                    Коментар


                    • От: Мезета за ракия

                      След хранителните и напоителни празници, очаквате да видите печени агнета, зелена и яйчена салата, козунаци, но аз реших да споделя какво приготвих за денят преди празника за разтоварване.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 4349.jpg
Прегледи:1
Размер:118.2 КБ
ID:5581441 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 4353.jpg
Прегледи:1
Размер:148.2 КБ
ID:5581442
                      Пролетна супичка от лапад (по ломско е щавляк)
                      · 30-тина листа лапад
                      · 1 връзка пресен лук
                      · 1 по-голям морков
                      · 1 шепа ориз
                      · 1 яйце
                      · ½ кофичка кисело мляко
                      · сол и черен пипер на вкус
                      Нарязвате на ситно лука и моркова и ги слагате да се запържат леко в нагорещено олио. Почиствате добре листата лапад, като отстранявате дръжките и по-дебелите „жили“ от листата, след което го нарязвате на дребно и го добавяте към морковите и лука, за да се задуши.
                      Прибавяте около 1,5 л вода, солта и черния пипер, а след като поври 10-тина минутки и измитият ориз и оставяте супата да поври до тяхното сваряване (още 10-15 мин).
                      След като поизстине, застройте с яйцето и ½ кофичка кисело мляко.
                      При сервиране може да добавите кисело мляко и/или натрошено сирене.

                      Наздраве !

                      Коментар


                      • От: Мезета за ракия

                        Зелена салата, с варени яйца
                        Давайте друго с великденски яйца, че много останаха?
                        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                        Коментар


                        • От: Мезета за ракия

                          Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                          Пролетна супичка от лапад (по ломско е щавляк)
                          !
                          Само жълтеникавия цвят го няма в моята такава супа. Аз добавям и малко киселец.

                          П.П. Сега, ако напишеш и рецептата за комбос, ще решат колегите, че искаме да ги тровим...
                          edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                          Коментар


                          • От: Мезета за ракия

                            Толкова много ме изкефи тази тема , че си снимах днешното Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2386.jpg
Прегледи:1
Размер:119.1 КБ
ID:5581463

                            Коментар


                            • От: Мезета за ракия

                              Покрай празника има и агнешка супичка Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1036.jpg
Прегледи:1
Размер:135.9 КБ
ID:5581465 нема напиване с това мезе наздраве
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар


                              • От: Мезета за ракия

                                Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                                Зелена салата, с варени яйца
                                Давайте друго с великденски яйца, че много останаха?
                                тия дни в бон апети по нова бяха на тая тема, потърси в нета, но аз се впечатлих от следната яйчена салата:
                                6 яйца настъргани на едрото ренде, смесват се с 200 гр. сирене, майонеза, нарязана на ситно рукола и подправки. Пълниха го във фуния, наподобяваща морков. Тия дни ще я прабвам, но ако не намеря руколата ще пробвам със зелени пера от чесън и лук. Очаквайте .

                                Edoors, и аз не го помня с морков, но това го видях в нета и го добавих, не пречи. За киселеца също си прав!

                                Aldr, давай рецептата, агнешката на тъщата не е толкова бистра.
                                Последно редактирано от 3apu; 22-04-14, 20:04.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X