Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мезета за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мезета за ракия

    Нещо много наблегнахте на лука - нарязан, накълцан, на кръгчета, на квадратчета... все е лук

    Там вместо оня лук да има едни пържени картофки, със сос от майонеза, кетчуп и горчица... ама повечко върви с бира.
    Иначе салатата от риба тон я направих наскоро с майонеза, сок от лимон и краствички. Стана...
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • От: Мезета за ракия

      Първоначално публикуван от feersum Преглед на мнение
      Хм, да се "гаси" с мед?
      При нас я правим или само със захар, или само с мед, ама това е друга тема всъщност

      Накратко - ракия и захар/мед, като кипне пресичам с лъжица вода, повтарям три пъти, накрая преди да влея - щипка черен пипер.
      Според баща ми най-добре вървяло с кисело зеле, ама аз си оставам привърженик на лютата чорба.
      На миналия събор в Проморско ядох синьо сирене, полято с мед - бях много скептична, но се оказа фантастично мезе!

      Коментар


      • От: Мезета за ракия

        Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
        На миналия събор в Проморско ядох синьо сирене, полято с мед - бях много скептична, но се оказа фантастично мезе!
        Покрай него нямаше ли препечени филийки с масло и бяло вино?!
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • От: Мезета за ракия

          Нямаше филийки, беше натюр....сега си спомням преди време за едно апетитно мезе от коприва...береш връхчета млада коприва - на около 5-7 сантима, после я измиваш старателно. Аз лично пипам с ръкавици, защото съм алергична, след това се прави смес от едно- две яйца, малко сол, брашно и бира до палачинкова смес, всяко връхче се топи в това и се мята в добре загрято олио, при зачервяване се обръща и после се вади на домакинска хартия, за да попие мазнината...става перфектно! Другото, което мога да предложа е 10-тина твърдо сварени яица, които се обелват и нарязват на кубчета, добавя е една опаковка майонеза, 2-3 с.л. кисело мляко, 2-3 лъжици горчица, сол, черен пипер и копър, разбърква се нежно и ...е превъзходно! Може да се потретя, но не е за пренебрегване и следното - 1 кг. млади зелени чушки, средно големи се цепват от върха и се припукват на котлона. Държат се в захлупен съд или в полиетиленова чантичка , за да омекнат, после се слагат в дълбок съд и се заливат с марината от малко мед, оцет, копър, сол и нарязани скилидки пресен чесън - не сух. Да ви е сладко....аз лично като мезе си падам по пържоли и всякакво месо, но не отказвам и салати!
          Последно редактирано от Dan7; 26-06-13, 19:15.

          Коментар


          • От: Мезета за ракия

            Като сте почнали с казанчета и аз да покажа едно . Правих го в стария завод навремето за преварката но съм си варил и джибрички . Събира до 25 литра . Обикновено го слагам на печката ама и стойка с газова перустия съм му направил като е топло времето . В шишетата е продукция минала през него втори път от гроздово джибре на цвят жълта и бяла на градус 55. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1836.jpg
Прегледи:2
Размер:161.8 КБ
ID:5497766Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1837.jpg
Прегледи:1
Размер:159.1 КБ
ID:5497767Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1840.jpg
Прегледи:1
Размер:164.1 КБ
ID:5497768
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Мезета за ракия

              Днес се сетих за една страхотно мезе, ама за водка.
              Необходими продукти: Една скумрия пушена, веяна - въпрос на вкус, една малка заквасена сметана, една майонеза, един хляб за тостер, някалка скилидки чесън.
              Скумрията се почиства и се пасира заедно с другите продукти и се маже на препечените филийки.
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • От: Мезета за ракия

                Ето ги и моите 5 стинки за мезе на водка:
                Маринован чернокоп.
                Изчиствате главите и вътрешностите. Слагате за 24ч в саламура от морска сол и вода, така че да се виждат 5 стотинки от потопено сурово яйце. Отцеждате и киснете в хубав оцет още 12-15 часа. Пълните рибата в буркани+бахар ,дафинов лист, зърна черен пипер и лющян. Заливате с изтинало олио ,което е било сгорещено! Слагаме в хладилника и след 1 седмица НАЗДРАВЕ
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ImageUploadedByTapatalk1381256412.623270.jpg
Прегледи:1
Размер:86.9 КБ
ID:5525630

                Коментар


                • От: Мезета за ракия

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07072013569.jpg
Прегледи:1
Размер:185.9 КБ
ID:5534512Натиснете снимката за да я уголемите

Име:09062013538.jpg
Прегледи:1
Размер:261.0 КБ
ID:5534513Може и това за ракииката вратни пържолки сланинка и гъбки,а и някоя чушчица пекнати на диск.
                  SUZUKI VITARA V6
                  HONDA CBR 919RR
                  MERCEDES ML
                  MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

                  Коментар


                  • От: Мезета за ракия

                    А такааа, попаднах си на темата!

                    Започвам с класическото кисело зеле с червен пипер и олио:



                    Туршията, която на-много ми допада като вкус:



                    Рецепта: За 5 кг. зеленчуци (чушки, зеле, карфиол, моркови зелен домат)
                    Захар - 600 гр.
                    Оцет – 600 мл.
                    Олио – 300 мл.
                    Сол – 300 гр.
                    Натриев бензоат – 5 гр.
                    Дафинов лист и черен пипер на зърна
                    Всичко се нарязва в открит съд (леген, корито) сипват се подправките и се разбърква периодично.
                    След 24 ч. се пресипва в бидон и е готова за консумация.

                    Овчарска лютеница:




                    Рецепта: Печени и обелени чушки (някои им казват пиперки, ама аз съм родом от Лом) и сирене скълцани с кълцаник, добавя се зехтин и се разбърква.
                    Дядо добавяше само вода да се разреди малко за топене, а тъщата вместо да ги накълцва чушките ги накъсваше надълго и ги заливаше с нагорещено олио.

                    Леко преминавам към супите...
                    Класическа шкембе чорба:



                    Царска саламура (рибена чорба)



                    Рецептата е много проста и съм я научил от баща ми, който пък я бил научил от бивш готвач на царя, та затова е и „царска”: Приготвя се на 2 котлона, на единият ври водата а на другия се пържи рибата (дунавска, класиката е с глави от сом) оваляна в царевично брашно и като се запържи се мята във врящата вода да цвръцне. Като поври няколко минути и последнаото парче се изважда и обезкостява рибата. Добавят се печени и обелени червени и зелени чушки (пиперки), овкусява се на сол и се оставя да поври още 10-15 минути. Към нея се приготвя счукан чесън с магданос, малко олио и оцет (зехтин и прясно изцеден лимон) и нарязани люти чушлета - пресни или сушени, леко пълрлени...

                    Пилешка супа:



                    Агнешка чорба, съответно със сурвината:



                    Тук тъщата е майстора!

                    Свинска чорба от джолани



                    Снимката е от събота след като в петък изядохме джоланите, запечени в гювеч с зеленчуци и подправки, накиснах колалите, останалото месо и соса във вода с картофи, лук моркови да поври и накрая се добавят сол на вкус, фиде и магданоз + натрошена пърлена сушена чушка. Резултатът бе 3 ракии с купичка.


                    Това не знам дали спада към чорбите, но е и логичен преход -
                    Свинска пача (пихтии)



                    Боб с пушени ребра в два варианта - на чорба:


                    И запържен:


                    Ще покажа нещо от сестра ми - Желирано цедено мляко с чесън копър, тиквички и варени яйца:




                    Накрая само да уточня че и пържени яйца с екстри стават за мезе на ракията




                    Я познайте сега дали съм ракиджия или не J!
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • От: Мезета за ракия

                      Еееееееееееееееееееееееееееееееее уби всичката риба и то само с един пост къде в това време да ходя за продуктипък и ракията е в бабата..........ужас ще си я карам на мусака;-)))))))))))))))))))))))Евала давай само в тоя дух.Поздрави
                      За тези които се мислят за дяволи да не забравят че и на него някой му е сложил рога!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

                      Коментар


                      • От: Мезета за ракия

                        Май скоро не сте си проверявали холестерола................

                        Коментар


                        • От: Мезета за ракия

                          Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                          А такааа, попаднах си на темата!

                          ама аз съм родом от Лом) и сирене скълцани с кълцаник, !
                          Като си от Лом, не изкривявай наименованията! Какво е това "кълцаник"? Кажи си "клъчник"...
                          П.П. Добре дошъл!
                          edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                          Коментар


                          • От: Мезета за ракия

                            За мен най-хубавото ракиено мезе е - пред камината, с кюфтаци и кебапи от истинско месо които са в жълтата тенджерка, изпечени на жар в същата камина

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0604.jpg
Прегледи:1
Размер:169.0 КБ
ID:5570412

                            Коментар


                            • От: Мезета за ракия

                              Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                              Като си от Лом, не изкривявай наименованията! Какво е това "кълцаник"? Кажи си "клъчник"...
                              П.П. Добре дошъл!
                              Абе клъчник съм го чувал ама от врачани, баба му казвше "клъцъник" ама нали се правим на софиянец...

                              Коментар


                              • От: Мезета за ракия

                                На мен ми хареса идеята с желираното цедено мляко! Ще се разработи във варианти!
                                0885600006 - Чичо Коце

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X