Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Някой правил ли е такова нещо - кисели дини и пъпеши?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някой правил ли е такова нещо - кисели дини и пъпеши?

    Преди доста години правихме кисели дини и пъпеши/по начина както се прави пипереницата-така по нашия край наричат трошията направена в каче/ в едно малко дървено каче и тогава много ми харесаха.Миналата година пак правих,но от големия студ замръзнаха и нищо не стана.Сега пак направихме,но в бидон и само за 25 дни станаха.Днес извадих една динка и се оказа направо чудесна.Пъпеш още не съм вадил.Те са в друг бидон и са заложени по-късно,но предполагам,че и при тях резултата ще бъде добър.Заложил съм обикновени пъпеши има и такива казват им зимни.Те са твърди и сърцевината/месото/ им не става за консумация в прясно състояние,а само след като втасат,но за съжаление от тях нямам и затова направих от обикновените.След няколко дни ще поставя консервант за да спра по нататъшното втасване.
    Ето как направих цялата работа.
    Откъснах зрели дини и пъпеши от бостана с големината на два юмрука/непременно трябва да са пресни защото на престоялите дини кората след втасване става корава/. Измих ги и ги наредих в бидона като поставих целина и подправки/копър,босилек,дивачка-дива лоза/за аромат.Дивачката се използва за тапа на пълнежа.Напълних бидона с вода и после я излях в една голяма тенджера.
    На 10л. поставих -
    Сол -600гр.
    Оцет -500гр.
    Захар -250гр.
    Тази рецепта не съм я измислял аз.Така правеха саламурата за пипереницата.
    Така приготвената саламура/марината/отново я налях в бидона.
    Бидона е поставен в саята където температурата почти винаги е една и съща.
    Ако някой е правил нещо такова моля да сподели.

    За да не става зян трушията се изпива и ракията.

  • #2
    От: Някой правил ли е такова нещо - кисели дини и пъпеши?

    Понеже питаш дали някой е правил ...

    Миналата седмица си говорихме с бабата на жена ми, че на времето гледали бостани с дини и пъпеши. Най-накрая като останели дребните динки и пъпешчета са ги правили на трушия. Ставали страхотни. Рецепти не сме коментирали.

    Това е в с. Михилци, до гр. Хисар. Ти от кой край си?
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #3
      От: Някой правил ли е такова нещо - кисели дини и пъпеши?

      Родом съм от едно село близо до гр.Павликени.

      Коментар


      • #4
        От: Някой правил ли е такова нещо - кисели дини и пъпеши?

        По наше село слагаха и круши. Заедно с дините ставах чудесни и ми бяха любими. Иначе зелени домати и зеле не обичам
        Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X