Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скорости на Болгар ТК80

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скорости на Болгар ТК80

    Може ли някой да ме светне, коя предавка къде е на тоя трактор, че ми предстои да покарам известно време такъв, а досег съм нямал.мерси Не намерих из нета някаква схема, или табелка...Питам тук защото знам, че има доста опитни колеги .

  • #2
    От: Скорости на Болгар ТК80

    Намери книжката на трактора. Може да търсиш описанието за Беларус, на руски, от руски източници.
    Имаш 9 скорости напред, като 4 от тях се постигат с превключване на обхвата на скоростите с лост докарй наляво и напред/назад, плюс понижаващ редуктор с допълнителен лост пред другия и наречен още "реверс". Всичко не е синхронизирано, превключва се доста лесно с двойно амбрииране с или без междинна газ, изключване от предна и включване на задна по време на работа задължително на място без пускане на съединителя за да не загубиш синхрона. Иначе почвап отначало. При първоначално включване лекичко, без натиск и на по-неизползвана предавка ако искаш да запазиш кутията повече време.

    Коментар


    • #3
      От: Скорости на Болгар ТК80

      Благодаря.Мисля, че придобих някаква представа...нещо като това от картинката ли е?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skorosti.JPG
Прегледи:1
Размер:76.7 КБ
ID:5413014
      Никога не съм се качвал на Болгар и предполагам, че е това?Първо избирам някой от диапазоните от малкия лост и после включвам скоростите от големия, нали?Няма съмнение, че ще го преборя, но първо искам да знам какво да очаквам

      Коментар


      • #4
        От: Скорости на Болгар ТК80

        "Другият" лост не се казва реверс (защото не обръща движение) а просто редуктор. На "големият" лост Скоростите са както следва:
        На крайно дясно и напред-1, до първата напред-9 (тя се включва само на бързите скорости, понеже беше нещо от сорта на директна, не съм много запознат) до девета-7. Крайно дясно и назад (към теб) е задна, до нея е 6, а до 6 е 8. Крайно ляво напред и назад са съответно бързи и бавни от големият лост. Не мога да кажа защо ги наричат така 1,6,7,8,9, а не 1,2,3,4,5, но така и без това се помнят по лесно забележи: четните са назад, а нечетните са напред. Дано този който ще караш има добри скорости, защото иначе тези болгари са ужасни. Това е едно от нещата в които ЮМЗ е по-добро, но да не се отплесваме. Ако съм бил неточен нека по- компетентните от мен ме поправят, понеже много рядко ми се налага да кара Болгар.
        Кольо Динев

        Коментар


        • #5
          От: Скорости на Болгар ТК80

          С помощта на колегата си спомних кое къде е.
          Скоростите са от 1 до 8 плюс 9. Получават се с комбинации на бързи и бавни. Иначе всички Болгари са с еднакви скорости - все несинхронизирани. някои хора не могат да включат правилно посмъртно - не сядат да се научат.
          Напред при бавни отдясно наляво са 1, 9 и 4, назад пак отдясно наляво са задна бавна, 3 и 5. При бързи са в същата последователност 2, 9, 7, задна бърза, 6 и 8. Бързи бавни както вече се каза - крайно ляво положение на лоста напред и назад. 9 си е 9 винаги.
          Тръваш с включване на 1 или 2 при спряла машина, без да мръдваш преместваш на друга и пускаш съединителя. За транспорт се кара на 6, 8 и 9 и се ползва и понижаващия редуктор - жаргонно и неправилно наричан реверс.

          Коментар


          • #6
            От: Скорости на Болгар ТК80

            Здравейте, ако не се лъжа имаше модификации със синхронизирани скорости, но при тях липсваха 2 от предавките, може и да се лъжа. Реверс имат тракторите Т25, това означава че всичките скорости които са за движение наред се обръщат за движение назад. Понижаващия редуктор е без да се изклучва от скорост, са се забави скоростта на движение и да се увеличи въртящия момент на изхода.

            Коментар


            • #7
              От: Скорости на Болгар ТК80

              Има разработка на техническият университет, при която в оригиналното корито се поставят синхронизирани скорости, но не знам дали е внедрена серийно. Иначе съм карал Болгар след тотален основен ремонт на скоростната кутия, буквално от старата беше останало само коритото, е няма такъв кеф... все едно че сменям на колаата скоростите (е разбира се с междинна гас и двойно амбрииране, но не с някакъ нечовешки "чалъм като при повечето) Пътози редуктор е... така или иначе не можеш да го ползваш в движение, че да го ползваш като модерните скорости подд натоварване... пълна безсмислица, вярно по-голям избор от предавки, но и ЮМЗ с неговите 10 са му достатъчни сякаш. Все пак работиш в диапазона от 0.5 до 30 км/ч 10 скорости са ис достатъчни. Поздрави.
              Кольо Динев

              Коментар


              • #8
                От: Скорости на Болгар ТК80

                Коритата на МТЗ той и прототипа за "Болгар" и на новите МТЗ 952 са едни и същи. Новите машини са със синхронизирани предавки. За мен е ненужно и чупливо, но учудващо(пак за мен) там не дават сериозни проблеми.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: Скорости на Болгар ТК80

                  Ето схемата на скоростите.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000241.jpg
Прегледи:1
Размер:93.1 КБ
ID:5413234

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скорости на Болгар ТК80

                    Болгарът ми е като продължение на пръстите, чудно превключва. Или съм карал все изправни - значи добре ги поправям
                    По-трудно е като не знаеш как, но пък после буквално усещаш кое кога и как ще стане. Тази тема ми докара спомени.
                    Колегата да каже как върви карането.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Скорости на Болгар ТК80

                      Такааа..благодаря на всички включили се.
                      Днеска отивам да го докарам(щото е в едно село наблизо) и го почвам.Наистина като се замисли човек не е сложно(баси, все пак и комбайн карам ), ще видя в какво състояние е, и пак ще се похваля

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X