Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

    Започвам темата паралелно с проекта.
    От самото начало когато се сдобих с Discovery 2 зная че имам монтиран блокаж на централния диференциал , който обаче не може да бъде използван заради липсата на управление за включването му.
    Предисторията е че при създаването на Discovery 2 с въвеждането на TC (Traction Control) ,конструкторите решават че няма нужда от механичен блокаж на CDL(Centre Differential Locker).Оказва се че повечето от произведените D2 имат CDL , но нямат механизъм за включването му.В последствие при facelift-а на модела през 2004 възвръщат CDL като серийно монтират механизма за управлението му.Разликата между произведените със/без CDL модели е единстено наличието/липсата на механизма за управление .

    Към момента този механизъм се продава на цени над 200 GB лири .Монтажа не e сложен , но намирам цената на механизма за неоправдано висока.
    Поради тази причина реших да търся алтернатива и много ми допадна решение на колеги от австралийския форум .Те използват пневматичен актуатор за управление на CDL.
    За да придобиете представа добавям снимки (не са мои).

    Снимка на CDL правена след разглобяане на централната конзола-поглед отгоре:


    Снимка на индикация за включен CDL на таблото:

    Пневматичен механизм за управление:


    Ето и video:
    http://www.youtube.com/watch?v=LuSnycTKBpM
    http://www.youtube.com/watch?v=px4Mj...feature=relmfu

    Лесно намерих компонентите в наши магазини ,но се въздържах да ги купя и ги поръчах в e-bay на цени около 4 пъти по-ниски.
    Air Compressor Pressure Control Switch 90-120 PSI New (260953123261)



    Sale date: 09/27/12
    Tracking number: --
    $6.89

    Free
    shipping
    Solenoid Air Valve 5port 2position BSP 4V110-06 DC 12V (290638401206)



    Sale date: 09/27/12
    Tracking number: RA570451181CN
    $8.99

    Free
    shipping
    MAL 16 x 25 Single Rod Double Action Pneumatic Cylinder (320978239687)



    Sale date: 09/27/12
    Tracking number: --
    $9.85

    + $0.50
    shipping
    По предварителни сметки системата ще излезе около 200-300 лв в това число с монтиран компресор , което е допълнително предимство !
    Когато събера всички компоненти ще правя планката .
    Ако някой ме изпревари да споделя !
    Последно редактирано от Красимир Найденов; 28-09-12, 22:40.
    0+,Bombardier DS650,Discovery II.

  • #2
    От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

    Поздравления и успех в начинанието. Преди да направя моя блокаж и аз си мислех за такъв вариант, обаче ми се стори прекалено сложен - клапани, актуатор, компресор. На клипчето изглежда цилиндъра да е с пружина, т.е при подаване на въздух се разпъва а се връща от пружината. Не се виждат два входа-два маркуча. При теб изборът е с двойно действащ цилиндър и може би е по-добър. Не съм много в час с пневматиката, но хода на този цилиндър 25 мм ли е? Ако е толкова, ми се струва, че няма да ти е достатъчен. Или рамото което ще включва трябва да е по-късо. Ето линк към поста и чертежите на моя блокаж, ако нещо можеш да ползваш и да ти е от помощ - http://www.offroad-bulgaria.com/show...01#post1883201
    LR Disco II 99 - TD5
    www.lre-bulgaria.org

    Коментар


    • #3
      От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

      Правилно си се ориентирал-поръчах двойно действащ цилиндър и клапан.
      Ходът е 25 мм , но стандартът е такъв че не намирам 30мм-следващият е 40мм.
      Когато всичко е налично ще правя планката и рамото .
      Гледъл съм твоя пост и го оценявам високо , а и снимката до името ти говори много по темата .
      Съгласен съм че изглежда по-сложно , но ползата да имаш стационарен компресор с малък ресивър в 4x4 за мен е като бонус в този случай .

      Имаш ли впечетления от употребата на CDL?Изключваш ли електрониката или остава да работи в стандартният режим ?
      Последно редактирано от Красимир Найденов; 29-09-12, 10:30. Причина: ч
      0+,Bombardier DS650,Discovery II.

      Коментар


      • #4
        От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

        Все още нямам впечатления от CDL-a. Чакам с нетърпение да започне да вали и да открия ловния сезон. Тогава ще го тествам обстойно. Аз лично съм срязал кабела към Slabs Ecu за да работят системите в стандартния режим. Иначе в книгите пише, че когато включиш блокаж, ABS и TC ще останат да работят, но с редуцирани параметри.
        LR Disco II 99 - TD5
        www.lre-bulgaria.org

        Коментар


        • #5
          От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

          Да продължават да работят и това по някога е много полезно. Преди 2 години си сложих лоста за CDL. Много съм доволен
          LR Disco II,'99,TD5,,HDC,ETC,R380,T-Max 9500,Safari,General AT,Light bar, CDL, 3" lift procomp
          LR Disco II,'02,TD5,SLS,ACE,HDC,ETC,ZF4HP
          [IMG]http://ftp.domainbg.com/SG/mydisco2logo.jpg[/IMG]

          Коментар


          • #6
            От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

            Може да не е на място,но да попитам.Не може ли да се вземе лостовата система от обикновенно Диско и да се сложи?Защо трябва да се усложнява толкова?

            Коментар


            • #7
              От: Пневматично управление на CDL Discovery 2

              Първоначално публикуван от djidjo Преглед на мнение
              Може да не е на място,но да попитам.Не може ли да се вземе лостовата система от обикновенно Диско и да се сложи?Защо трябва да се усложнява толкова?
              Само заради кефа да си го включваш с копче. Иначе лоста от Д1 (щото в Д2 нищо НЕобикновено няма, ако изключим куп конструктивни недомислици) дори не е най-простото решение... ама темата е дискутирана вече надълго и нашироко. Аз като сколасам да правя мойто, ще го направя с една голяма червена дръжка, щото така ме кефи
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

                Копмресора и ресивъра са осигурени
                0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                Коментар


                • #9
                  От: Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

                  Първоначално публикуван от Красимир Найденов Преглед на мнение
                  Копмресора и ресивъра са осигурени
                  Трябва ти и буталото и си готов.От какво е компресора и колко бара може да направи?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

                    Първоначално публикуван от djidjo Преглед на мнение
                    Трябва ти и буталото и си готов.От какво е компресора и колко бара може да направи?
                    Буталото (двойносдействащо) е поръчано-виж по-горе.Компресора е от автомобил и прави 10 bar-a.Бутилката е от самолет нa aвиокомпания Балкан.Много лека (алуминиево тяло) с тегло 2,35 кг и обем 8 литра.Издържа 40 bar-a.
                    0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

                      Поздрави за всички участници тук ,темата ми стана интересна защото и АЗ от няма месец станах собственик на Диско 2 td5 ,въпреки че е спряла отдавна .И все пак ако някой отовори пак искам да споделя нещо. Станах собственик без да съм запознат много с устройството на джипката , и като язакарах при специалисти разбрах че не просто не е включен А въбще нямам никъв CDL .! Сменяха семеринга на раздатката и тогава видях и разбах за какво иде реч. За мой късмет в сервиза имеше много части от джипове , и 1 раздатка от диско 1 с блокаж .Учудващо бе че моето диско е 2001г ,а раздатка е по-стара от тази която имаше там с 1 год..Та свалиха само предната част и я сложиха на моята,даже и оригиналната ръчка с надпис dif /lock си беше там . сега като мръдна /малкия /лост в ляво даже и на таблото светва индикатора , и всичко е О К.
                      Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                      Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пневматично управление на CDL Land Rover Discovery 2

                        Честито колега, да те води там където искаш и без аварии. Като прочетеш малко информация из темите за джипката ще разбереш защо, въпреки че е по-нова има или няма блокаж.
                        Последно редактирано от Радослав Стефанов; 20-10-13, 18:15. Причина: правописна грешка
                        LR Disco II 99 - TD5
                        www.lre-bulgaria.org

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X