Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой слага сланина, и от къде намирате?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

    Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
    За тази година приготвихме това.[ATTACH=CONFIG]679687[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]679688[/ATTACH]
    Даже вече я набутахме.
    Случайно още да ти трябват люнети за ФУ 320 ? Можем да завъртим някой бартер че едната фреза съм я писал за бракуване тази година другата ще я бракувам догодина .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #62
      От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

      Една простичка рецепта за мезе от сланина


      0.5 кг сланина осолена (саламурена)
      Винен оцет
      чесън стар или зелен
      пакетче чубрица
      няколко лъжици червен пипер
      черен пипер

      Изплаквате сланината в хладка вода, нарязвате на ленти горе-доло 3х3 см или в зависимост от дебелината и определяте размера.
      Слагате в тавичка или друг съд заливате с оцета. Залятата сланина престоява 24 часа.
      След като простои изваждате лентите отцеждате, овалвате в сместа от червен, черен, чубрица и счукан или нарязан чесън лентите.
      Завивате в домакинско фолио или нареждате плътно в буркан и оставате да стои в хладилника.
      Мезето се поднася като лентите се нарязват на много тънки резенчета към червено вино.

      Коментар


      • #63
        От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

        Такаа, да възродим малко хубавата тема.
        Вчера копнах нов ефективен метод за обработка на Прасчо.
        След пърлене и почистване на изгорялата четина, следва обгаряне с горелка, до черно, като се следи повърхноста на кожата да почне да се препича и образува леко запенване от излязлата през порите мазнина.
        След като почернее добре от всякъде, се грабва пароструйката (може и от комшията) и се измива обгорялото, до чиста бяла до леко жълтеникава кожичка. Това е! Измиването е само за 10-15 минути.

        Избягва се хамалогията по стъргането с нож, резултатът е отличен за последващото оформяне на пърлаците сланина според наличното каче.
        В момента прибирам костюма на наш Гоше в едно 120 литрово бидонче.
        Ще става сланина по габровски тертип, мейд ин Големо село (виж рецептата ми по-горе).
        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

        Коментар


        • #64
          От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

          То това, което го пишеш габровски тертип, е всъщност класиката. Само дето слагате преварена вода, сигурно щот си нямате сняг (дестилирана демек).
          Ама д@ба и сланината! Нещо има явно, дето аз го пропускам в лайфстайла. Наскоро един участник, който търсеше начин да се отърве от сланината на две прасета, получи заявки като за десет. Периодически възникват разни теми от интерес към нея, а тази например, вирее и доста продължително.
          Пък аз, като чуя сланина и ми д@повръща само от звученето...
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #65
            От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

            Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
            Такаа, да възродим малко хубавата тема...
            ...
            Прецака задълженията на водаря- меземайстор. Това, твойто е антикасаплък. Доде не си го обръснеш 5-6 пъти хайвана с горелка, вряла вода и нож, моабет не става. Чакам кило от сланината, да ти кажа слабите места на тази рационализация.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #66
              От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

              За мен си е габровски тертипът, защото съм го научил там като юноша бледен и съм го прилагал многократно с винаги еднакъв успешен резултат.
              Преди 30-40 години там никога не се е слагал в качето праз.
              Единственото допълнение понякога е чер пипер и бахар на зърна и някой дафинов лист.
              Айде, че пак олигавих телефона.

              П.П. & Тропчо Да бе, ще го бръсна 3 часа...
              Още малко и контра да му ударя с троен Жилет, а?
              А кола маска не искаш ли?
              Това с пароструйката си е чист рацьонализациЙ и употреба на техническия прогрес в народната класика.
              Последно редактирано от dedoKoko; 17-12-17, 23:22.
              Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

              Коментар


              • #67
                От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                Пърленето и стъргането на прасето гони няколко цели. Цел 1 е да се отсрани четината. При стъргането затова не се предпочитат много остри ножове, за да не се бръсне четината, ами да се измъква от кожата. Тук ако ще изпипваме безкрайно нещата не трябва троен "Жилет", както предлага дедоКоко в горния пост, ами по скоро епилатор. Наистина идеята му с кола маска е по-добра от с "Жилет"-а.
                Всъщност въпросите ми към дедоКоко са:
                1. До колко при обработката с пароструйката пада цялата четина заедно с "коренчето"?
                2. С пара или само със силна водна струя обработихте прасето?

                Коментар


                • #68
                  От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                  Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                  ....
                  След пърлене и почистване на изгорялата четина, следва обгаряне с горелка, до черно, като се следи повърхноста на кожата да почне да се препича и образува леко запенване от излязлата през порите мазнина.
                  След като почернее добре от всякъде, се грабва пароструйката (може и от комшията) и се измива обгорялото, до чиста бяла до леко жълтеникава кожичка. Това е! Измиването е само за 10-15 минути.

                  Избягва се хамалогията по стъргането с нож, резултатът е отличен за последващото оформяне на пърлаците сланина според наличното каче.
                  В момента прибирам костюма на наш Гоше в едно 120 литрово бидонче.
                  Ще става сланина по габровски тертип, мейд ин Големо село (виж рецептата ми по-горе).
                  Преди финалната пароструйка няма ли намокряне и завиване с чул, да омекне малко? Иначе рецептата ти е балканджийска класика, а праз даже много и не гледат по тия краища
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #69
                    От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                    Ами аз бях повече обслужващ персонал и получател на готовия продукт.
                    Та -участвах в обгарянето- инструктажа беше "докато нагара почне да се пени". Не сме го задушавали.
                    В кожичките, които пробвах после, не усетих остатъци от четина. И кожичката е тънка- 1,5 -2 мм.
                    След месец ще кажа дали има в сланинската кожа.
                    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                    Коментар


                    • #70
                      От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                      Ние си го стържем класически, даже и мотиката се ползва при стъргането, само трябва да дебнеш момента като вземе да прави едни мехури и тогава се скубе най-добре.
                      А за водоструйката не знам, но ако е ПАРОструйка, ще сваля косъма по-добре. То вероятно така се обработват по разните месокомбинати/кланници. Вряла вода и се чисти най-лесно.
                      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                      Коментар


                      • #71
                        От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                        Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                        ...................Не сме го задушавали.
                        В кожичките, които пробвах после, не усетих остатъци от четина...........
                        A караконджулите споходиха ли те?
                        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                          Най-напред, прасето се полива обилно с вряла вода и се завива добре. Тогава се пие греяната ракия. След 20-ина минути се отвива и се скубе. После почва историята с пърленето и стъргането. Преди пърленето, четина вече не трябва да има, тази процедура цели сваляне най-горния слой от кожата.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                            https://youtu.be/naIoPhqDDNk
                            Ето как го правят братушките.
                            0884 987 137
                            В българския език НЯМА дума, която в множествено число да завършва с "Й"

                            Коментар


                            • #74
                              От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                              Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                              A караконджулите споходиха ли те?
                              Тия по Балкана не слизат, а не е ли и след Коледа?
                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Най-напред, прасето се полива обилно с вряла вода и се завива добре. Тогава се пие греяната ракия. След 20-ина минути се отвива и се скубе. После почва историята с пърленето и стъргането. Преди пърленето, четина вече не трябва да има, тази процедура цели сваляне най-горния слой от кожата.
                              Да, а четината според зависи от качеството се оскубва с маткап и правят четки.

                              Първоначално публикуван от zemooo99 Преглед на мнение
                              https://youtu.be/naIoPhqDDNk
                              Ето как го правят братушките.
                              Тия тогава си изппиват и джибрите, забравят, че са клали
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • #75
                                От: Кой слага сланина, и от къде намирате?

                                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                                Да, а четината според зависи от качеството се оскубва с маткап и правят четки.
                                Също се ползва и като армировка на варов разтвор ("чоп"), при класическо изпълнение на окачен таван (вероятно и за други цели). Ама това са работи, предшестващи нашият съзнателен живот, барем едно 50 години.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X