Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зумер за включени / изключени светлини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зумер за включени / изключени светлини

    Здравейте,
    Изискването за шофиране на постоянно включени фарове създаде големи възможности да бъдем глобявани от КАТ с комфорт. Досадно е да бъдеш глобен за това, че през деня си забравил да включиш фаровете. Неприятно е да осъзнаеш, че забравените ти фарове са изтощили акумулатора. Накратко, искам да споделя с вас едно сравнително евтино и елегантно решение.
    В събота от битака си купих за 8 лв много интересен зумер /сн.1/. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:1
Размер:89.4 КБ
ID:5984821Джаджата е с двойно действие. Свири при подаден контакт с ключа, докато не се включат фаровете. При загасяне на мотора / изключване с ключа/ пак свири, докато не се изключат фаровете. Има само 2 извода и монтажа е лесен. В описанието е казано към какви проводници се свързва.
    Мисля, че за ферозаджиите това решение е много подходящо, тъй като предлаганите други устройства не са директно подходящи за японски автомобили и изискват добавяне на релета за обръщане на поляритета. Миналата година лично изгубих 2 часа в един сервиз в безплодни опити една автоматична система за вкл. на фаровете при запалване на мотора да бъде монтирана.
    Монтажа на въпросния зумер:
    Удобно е да се снабдите с 2 клипса за свързване към съответните проводници. Има ги по Симеон и в Практикер на авто аксесоари.
    Сваляме долния капак закриващ кормилната колонка
    Проводниците са трудно достъпни, но тези които ни трябват се оказаха на подходящо место.
    Сн.2 – червен проводник в горната част блока – има +12в при подаден контакт с ключа.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.JPG
Прегледи:1
Размер:65.9 КБ
ID:5984822
    Сн.3 – бял със зелено проводник в долната част на блока – има +12в при включени габарити и фарове и изгасен мотор.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.JPG
Прегледи:1
Размер:58.2 КБ
ID:5984823
    Сн.4 и 5 – свързване на зумера чрез клипсове към въпросните проводници.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.JPG
Прегледи:1
Размер:65.8 КБ
ID:5984825Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.JPG
Прегледи:1
Размер:57.0 КБ
ID:5984824
    Самият зумер е малък и го оставих свободно затворен в кутията на кормилната колонка.

    Недостатък: бяло/зеления проводник от сн.3 има +12в още на положение габарити. По описанието трябваше да търся проводник с +12в при положение къси светлини, но не намарих такъв.
    При този монтаж зумера спира да свири още на положение „габарити” и при загасен мотор свири докато не се изключат и габаритите.

    Производителите на зумера имат магазин в центъра на София. За подробности -на лични

    Надявам се да съм бил полезен.

  • #2
    От: Зумер за включени / изключени светлини

    И така става, ама да споделя:
    две релета за по два лева свързани в двигателния отсек към късите ламби, управлявани със сигнал от датчика за налягане на маслото.
    Като вдигне налягане след стартиране късите светват, като загасиш двигателя - гаснат.
    Така ключа за фаровете не влиза в играта и те могат да светят и при загасен двигател.

    Коментар


    • #3
      От: Зумер за включени / изключени светлини

      Идеята да се ползва сигнал от датчика за налягане на маслото много ми допада. Тъй като при Ферозите и масата и +12в минават през ключа за фаровете, въпросните релета ще трябва да подават и двата потенциала. Това разбира се е особеност, но не е проблем. Единствения минус, който виждам е, че при включени дълги ще светят и късите.

      Коментар


      • #4
        От: Зумер за включени / изключени светлини

        Първоначално публикуван от Delcho Преглед на мнение
        Идеята да се ползва сигнал от датчика за налягане на маслото много ми допада. Тъй като при Ферозите и масата и +12в минават през ключа за фаровете, въпросните релета ще трябва да подават и двата потенциала. Това разбира се е особеност, но не е проблем. Единствения минус, който виждам е, че при включени дълги ще светят и късите.
        Това последното, за мене си е плюс.

        Коментар


        • #5
          От: Зумер за включени / изключени светлини

          Аз съм пълен лаик в тия истории, ама дайте акъл, как да изведа една лампичка (диод) някъде, че баща ми какъвто и зумер да сложа, не го чува. Иначе зумер си имам.
          Делчо, шапка ти свалям за подробното описание и снимките! Точно като за мен. Иначе, с релетата съм много скаран...
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #6
            От: Зумер за включени / изключени светлини

            А това няма ли да повреди крушката ? Че аз имах едни такива идейй за черокито, ама колеги ми споделиха, че крушките изгаряли ако работят на къси и дълги едновременно.


            Поздрави !

            Коментар


            • #7
              От: Зумер за включени / изключени светлини

              Ще изгорят. Вредно е да светят и двете светлини едновременно.

              Вече го дискутирахме:http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=149521
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Зумер за включени / изключени светлини

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Ще изгорят. Вредно е да светят и двете светлини едновременно.

                Вече го дискутирахме:http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=149521
                Точно !

                Коментар


                • #9
                  От: Зумер за включени / изключени светлини

                  Идеята на Пенчо си я бива, само трябва да измислим начин, при който когато се пуснат дълги да изключват късите !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зумер за включени / изключени светлини

                    Решава се с още едно реле, което да прекъсва сигнала към първите две, при включване на дълги.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X