Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

    Първоначалната ми идея беше да представя проекта когато го завърша напълно, но вече не ми се чака .
    Накратко за историята на проекта. Мотора е на дядо ми, произведен през 1964, закупен от магазин за 700 и няколко лева. Експлоатирал го е до 80 и някоя година, като му е навъртял малко над 23 хил км. Ремонти не е правил, освен няколко леки поправки при обслужванията. Балкана е в моите ръце от 2004 година, като изпросен подарък по случай завършването на средно образование . Положението му беше трагично - ръждясал, с изгризани гуми и седалка от плъхове и мишки, повреден ротор (за да не го крадат баща ми и чичо ми - били са малки по онова време), блокирали лагери на коляновия вал в следствие на проникнала вода в картера, липсващи жила и т.н. Много труд хвърлих по него, а и има още доста докато докарам до завършек реставрацията. Отначало го бях постегнал колкото да се движи и така бръмчах на село до 2008, когато отидох на Втората среща на собствениците на ретро мотоциклети в България (без мотора, разбира се) в Несебър и като видях там няколко реставрирани до пълен блясък и форма мотоциклети се зарибих и аз да направя същото с моя. Снимки от тогава имам, но са на хартия и ще ги сканирам по-късно, за да се знае от къде съм почнал. Разглобих го напълно, първото което направих беше да полирам почти всички алуминиеви детайли и да пратя за хромиране кормилото и още някои дреболии




    След това хромирах и други части



    Работех, а и още работя много бавно по проекта, главно поради ограничени финансови възможности, а и не иксам да претупвам нещата. Следващото което направих беше да занеса всички ламаринени части и рамата за боядисване. Рамата почистих от стара боя и мизерия сам, а останалите части оставих бояджията да подготви. Тук ми е най-голямата грешка до тук по проекта. Бояджията се е старал само на частите, които ще се виждат и е пренебрегнал онези, които са по-скрити, като вътрешната част на кутиите, задната им страна, а страничните ламарини отзад и калниците отдолу се наложи сам да си ги боядисвам с четката, защото ги беше оставил само на шприц Някои неща му ги върнах, защото имаше отечки от боята, но карай...








    Резервоара имах късмета да го намеря чисто нов, не помирисал още бензин, наложи се само да го пребоядисам в цвета на мотора. Интересното е, че щампата "Балкан" е на латиница, вероятно е бил предназначен за мотоциклетите за износ.



    След това започнах ремонта на двигателя. Разглобих го на съставни части и измих всичко с нафта и обезмаслих с Меглио.



    За разглобяването на двигателя си направих скоба за разделяне на картерите.





    Чисто нови колянов вал, бутало, сегменти, бутален болт, касета и дискове за съединителя, веригата на първичното предаване, храповик, избирача на скоростите, всички гарнитури, лагери и семеринги.










    Полирах страничните лайстни на капаците на двигателя както са били оригинално, полирах и капака на карбуратора, макар че оригинално не са били така.



    Гарнитурката я направих от маслоустойчива гума с дебелина 1 мм, като се стегне добре не пропуска




    И десния капак готов за полиране







    Двигателят вече е събран.





  • #2
    От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

    На карбуратора също направих пълна профилактика - чисто нови са тялото, шибъра, иглата, главния жигльор и потопителя.






    Задните амортисьори също получиха сериозно внимание - нови втулки, нови гумички и хидравлично масло, поцинковане и хромиране.







    Нови втулки и монтаж.




    Последва лека полека сглобяването на мотоциклета - задния калник вече също е на рамата, последва го двигателя, бобината, кутиите и част от ел. инсталацията. От ел.инсталацията чисто нови са естествено всички кабели, втулките им предпазващи ги от ръбовете на отворите в ламарините, бобината, статора и ротора и реле от Ява 250, контактното табло с ключа, бушона.







    Ето още малко снимки - кутията за главното предаване със задната зъбчатка.
    Преди:




    По време:





    И след:




    Няколко снимки и на задния венец:






    Спирачните накладки:





    Вече на мястото им:




    На рамата



    Коментар


    • #3
      От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

      Това е много накратко, паралелно с възстановяването на годните части вървеше и търсене на много нови и дефицитни части. Гумените степенки са нови, а също и гумичката на скоростния лост, ключалките на кутиите, гумения тампон на задното колело, обръчите на каплите, външните и вътрешните гуми - оригинални и немонтирани още "Г. Димитров", спирачните челюсти и на двете колела, жило за километража, лайстна за ламарините около кутиите (не е оригинална, но пасна и изглежда добре), и много други. Ето линк към целия албум, ще кача и всички снимки в снимка.бг. Надявам се да ви се хареса, и да го свърша по-скоро, че много се проточи вече . Ако има някакви въпроси веднага съм на среща да поясня.
      https://www.facebook.com/media/set/?...6062186&type=1

      Коментар


      • #4
        От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

        Респект! Имам такъв , но мисля , че е в по - добро първоначално състояние от твоя , преди реставрацията . Ако има интерес , ще кача снимки , иначе ...

        Коментар


        • #5
          От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

          Много мераклийска работа! Поздравления!
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

            Браво, чудесна реставрация! Надявам се, че когато завършиш проектът, няма да ти се свиди и ще продължиш да го ползваш по предназначение. Аз също бях планувал да реставрирам подобен Балкан, но след, като се наложи да спасявам от скрапа, две балканчета МК3 и МЗ 175, засега го отлагам, но се чувствам по-добре, когато виждам подобни проекти.
            VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
            SXS-Restorations 0886513079
            Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

            Коментар


            • #7
              От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

              браво!!!много добра работа!!!успех по-нататък!!!
              Nissan Patrol 4.0

              Коментар


              • #8
                От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                В този форум,започват да се срещат все повече реставрирани моторетки!Браво!Радвам се,че има още такива хора!Успех и да качваш,множество от снимки,от страхотната работа,която вършиш!
                Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                Коментар


                • #9
                  От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                  Прелестна гледка за окото
                  Много добре се получава, продължавай със снимките колега, ще ги оценим подобаващо
                  И баща ми има един такъв Балкан 250, но го е направил на триколка (с мост от Врашава отзад) и си го ползва вече доста години в селското стопанство. Само сипва бензин, закача акумулатора и готово - за толкова много години нищо не е ремонтирано по него. Напоследък обаче доста рядко го ползва.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                    Моите уважения към положения труд и отличния резултат!!!

                    Колега, на колко години си, и колко време ти отне проекта?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                      Благодаря ви, колеги, за похвалите, наистина се старая и се надявам в завършен вид и на живо да е наистина красив, много време и най-вече средства отнема, но кеф цена няма . На 27 съм, мотора го разглобих за реставрация през 2008 и от тогава малко по малко работя. Сглобяването започна едва тази година. Старая се да правя снимки на всяко действие, вече са повече от 230. Освен този балкан, който ми е най-скъп емоционално, тъй като е наследство от дядо ми имам още и Балкан М1 1958, един М2 от 1960, Люлин 1963, МПМ 1969 и Балкан 75 1973 г. Всички те са на различен етап от възстановяване, като само М1 и МПМ се движат и са с документи, останалите съм ги намирал и спасявал от скраповете и ги събирам част по част.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                        Браво!
                        Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                          ..изключително!!!А аз глупака преди две години закарах два Балкана със запекли двигателя на вторични,бях се разчистил...Престъпник съм,признавам...
                          HUSGVARNA 630 SMR
                          PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                            Макар да повторя колегите немога да се сдържа и аз да не кажа едно Браво.Поздравявам те за труда и търпението което си вложил да го възстановиш в оригиналният му вид.А относно хронологията на темата и снимковия материал, просто радост за окото.
                            Преди години и аз си възтанових така мераклийски моето Балканче 50, но малко по различно от оригиналния вид, просто ми бяха други вижданията тогава и се опитах да го направя кросов. По същото време стартирах и друг проект Балкан 250 които трябваше да стане чопър но............... казармата ми уби всички проекти.Сега всичко стои така по мазета и дворове и сърце не ми дава да ги хвърля.
                            Успех и чакам с нетърпение да видя последната снимка в завършен вид.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.

                              Хах, и при мен в началото се случи нещо подобно - бях купил още един балкан 250 за 60 лв от едно съседно село, и бях решил да го правя чопър (малко ме е срам сега, но какво да се прави - друг ми беше акъла тогава). Стигнах до едно положение и също влязох в казармата и се замрази всякаква работа по него. После се уволних, започнах работа и така... Но поне осъзнах, че от оригиналния вид по-добър няма и се хванах да реставрирам този балкан. Между другото и от вторични спасих още 1-2, така, че съм си поизкупил вината относно чопъра

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X