Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

    Привет колеги, в скоро време ще трябва да сменя ангренажния ремък и водната помпа. Ще се намери ли някой от вас, с повечко време и писане да ми опише - 1,2,3, и т.н. какво трябва да правя, развивам, бележа... Както колегата Kuzdov, e описал подробно за смяната на радиатора на парното, при което се справих без проблем, и си мисля че ще успея с ваша помощ, стъпка по стъпка да сменя ангренажния ремък и водната помпа?

    Двигателя е С20NE

    Благодаря Ви, предварително колеги

  • #2
    От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

    Абе то за намиране , ше се намери , ама .....
    Първата смяна на ремъка ( и ролката в комплект е желателно ) си я направих сам .
    Втората смяна - в сервиз . Псувните , гъзуренето , гърченето в кръста и загубата на време ми излязоха по-скъпо от цената , която платих за втората смяна в сервиза .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #3
      От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      ( и ролката в комплект е желателно ) .
      Относно ролката, преди карах Вектра, пак - C20NE двигател, когато купувах ангренажен ремък и водна помпа, майсторите ми казваха да купя и ролка, оказа че, когато сменяха консумативите, C20NE се оказва без обтягаща ролка и че тази роля играе водната помпа, не ми се вярва факта че е на фронти и като изключим по-големия картер като разлика, да има и ролка....?

      Коментар


      • #4
        От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

        Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
        Относно ролката, преди карах Вектра, пак - C20NE двигател, когато купувах ангренажен ремък и водна помпа, майсторите ми казваха да купя и ролка, оказа че, когато сменяха консумативите, C20NE се оказва без обтягаща ролка и че тази роля играе водната помпа, не ми се вярва факта че е на фронти и като изключим по-големия картер като разлика, да има и ролка....?
        Има , има А и аз съм с C20NE.

        Тук има специалисти по "Опел" . Аз не съм ( с изключение на Фронтито всичко друго ми е Мерцедес ) , но явно има различни модификации . Има вариант за който ти говориш . При него зъбите на колелото на водната помпа бяха 22 ако не се лъжа . При варианта с обтяжна ролка , водната помпа е с 25 зъба . Ама всички тези неща конкретно по твоя двигател ще им обърнеш внимание като разкачиш старите .
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #5
          От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

          Имам желание сам да сменя въпросните консумативи, приятно ми е да ремонтирам фронти при нужда, хем ставам технически грамотен с такива ремонти, хем спестявам някой лев, търсене и висене по майстори. Та ще чакам някой от Вас колеги, при желание и време, да опише подробно процедурата

          Коментар


          • #6
            От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

            Източваш антифриза. По-добре е въобще да махнеш радиатора да имаш повече място да работиш и да не си "счупиш" ръцете. Махаш виското, вече занеш как. После сваляш клиновидните ремъци. След това махаш ремъчните шайби на перката и на коляновия вал. После махаш пластмасовия, защитния капак. Поставяш валовете на белези. Сваляш оптяжната ролка и ангренажния ремък. За да смениш и водната помпа май трябваше да се свали и задната част на пластмасовия, защитния капак. Сваляш ролката на разпределителния вал. Махаш капака и така стегаш до помпата. После по обратния ред сглобяваш и си записваш в тефтерчето показанията на километража. Това е грубо казано. Което съм пропуснал да изброя и за други тънкости, ще ме допълнят другите. Успех.

            Коментар


            • #7
              От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

              Първоначално публикуван от sony bono Преглед на мнение
              Източваш антифриза. По-добре е въобще да махнеш радиатора да имаш повече място да работиш и да не си "счупиш" ръцете. Махаш виското, вече занеш как. После сваляш клиновидните ремъци. След това махаш ремъчните шайби на перката и на коляновия вал. После махаш пластмасовия, защитния капак. Поставяш валовете на белези. Сваляш оптяжната ролка и ангренажния ремък. За да смениш и водната помпа май трябваше да се свали и задната част на пластмасовия, защитния капак. Сваляш ролката на разпределителния вал. Махаш капака и така стегаш до помпата. После по обратния ред сглобяваш и си записваш в тефтерчето показанията на километража. Това е грубо казано. Което съм пропуснал да изброя и за други тънкости, ще ме допълнят другите. Успех.
              Благодаря колега . Току що намерих помощ от стария ми форум - Опел клуб България, и ще го постна по-долу за да е полезно за други колеги

              Коментар


              • #8
                От: Смяна на ангренажния ремък и водната помпа, как да ги сменя сам?

                Поствам Ви колеги, за тези които искат да знаят подробности за смяната на ангренажния ремък и водната помпа - конкретно C20NE.

                Труда е от колегата " Zlatev" от Опел клуб България! Благодарности за него

                1.Разглобяваме и сваляме кутията на въздушния филтър.
                2.Махаме пласмасовия предпазител на ангренажа.Това става като откопчаете металните скобички с натискане в единия им край.
                3.Махаме ремъците съответно на генератора и на хидравличната помпа.Това става като:
                за генератора има болт и гайка които се разхлабват и се премества напред.По този начин се освобождава ремъка и се вади.
                за хидравликата има обтягащ болт който се върти на ляво и така се мести цялата стойка с помпата.Като го преместите достатъчно можете да изкарате ремъка съвсем свободно.

                4.Развиват се трите болта на водната помпа (лимбоси) ако се запъват (много вероятно) начукайте ги добре и ги напръскаите със спрей за ръждиви болтове.Внимавайте да не ги скъсате че тогава става си е.. м....а )
                Като ги развиете отидете и си купете същите но с нормални глави не лимбосни,така ще си спестите много главоболия при следващата смяна.
                След като се извадят болтовете помпата се завърта на едната страна (не помня на коя) за да отпусне ангренажния ремък.Като отпусне ремъка извадете я, ще изтече 1-2 литра антифриз, затова подложете си нещо отдолу поне да не измокрите под себе си. Аз се опитах да го събера но по начина по който се изсипа събрах само към 100-200 грама ).

                5.Идва най ш...а част Свалянето на ангренажния ремък.
                След като сме извадили помпата, ремъка се откача без проблем от горната шайба, но за да го откачите от долната трябва да се свали голямата шайба на която се закачат ремъците за генератора и хидравликата.Тази голяма шайба се държи на 4 лимбосни болта които на мен ми беше невъзможно да развия, дори и с тръба тъй като последния път ги стегнах с гайковърт ).Изкривих 2 лимбоса в опити и накрая реших че ще трябва да стане по друг начин явно.С малко мисъл успях да измъкна ремъка през съвсем малкото място което остава между голямата шайба и блока. )

                6.Извадили сме всички ремъци (най-накрая).Отиваме да си купим помпа и ремък със старите в ръка (за по-сигурно).На старата ви водна помпа остава една пласмаса коята предпазва ангренажния ремък.С въртеливо движение се сваля за да може да я поставим после на новата помпа по същия начин.
                7.Монтираме новата помпа като трите й болта се завиват колкото да я държат на място(не се стяга).
                8.С технично и заучено движение ) навирате ангренажния ремък на малкото долно колело по обратния начин по-който е свален.

                9.Много важно!!! трябва да се нагласят двете шайби на белег.Изключително важна процедура ако искате като запалите все още да имате кола )
                ТОва става като с ключ лула съответен размер завъртаме горното колело докато белега му (има прорез на колелото) не съвпадне с белега (прореза) на пласмасовия предпазител зад него!!!
                След това пак със същия ключ завъртате долната шайба докато нейния белег не съвпадне с белега ( тук вече е пъпка) на пласмасовия предпазител.
                горно колело

                10.Нагласили сме на белезите и ремъка е на долното колело.Внимателно (за да не се извърти колелото) слагаме ремъка на горното колело като внимаваме отново да не ги разместим.Ако го напраите коригирайте изместванеото с ръка или с ключ.Закачете ремъка и на водната помпа.
                11.Проверявате пак дали белезите са на мястото си, ако е така завъртате водната помпа така че да обтегнете ремъка.Ремъка не трябва в никакъв случай да бъде много силно обтегнат.Той трябва да е леко хлабав но не и прекалено, защото на по-високи обороти може да прекоскочи зъб!!!
                След като нагласите твърдостта на ремъка затегнете трите болта на водната помпа.
                Имайте в предвид че като стягате водната помпа ремъка се обтяга още малко (поне при мен се получи така).

                12.След затягането пак проверете дали белезите са си на мястото което трябва,ако да значи най-отговорната работа е свършена успешно.Следва обратното монтиране на ремъците на генератора и хидравликата.Това става по обратния начин на свалянето )
                МНого важно при обтягането и на двата ремъка в никакъв случай не трябва да са обтегнати много.Тук важи това което писах за ангренажния ремък.Нито много стегнати нито много хлабави!!!!
                Ако ги стегнете много последствията са: счупен генератор и счупена хидравлична помпа.

                13.Монтират се обратно пласмасите и кутията на филтъра(тези които я имат).
                Доливате антифриз колкото е необходимо,в никакъв случай вода.Ако карате колата си с вода ще ви последва много скоро смяна на водната помпа ).Просто от водата ръждясва и протича много бързо.
                Може да откачите минусовия кабел на акумулатора за 5 мин или повече (дават го като препоръка в ауто датата) най вероятно за да се ресетне CPU-то и да хване новите положения на валовете.

                14.Вече сме готови да запалим колата
                Честито вече си имате нови ремъци и водна помпа.

                p.s. C20NE не среща клапани, и да се обърка нещо, няма страшно

                Благодарности на колегата “Zlatev” oт - Опел клуб България, за подробностите и описанието, нека Модератора, ако прецени да закачи темата в раздел: ...... за да е полезна и на други съфорумци
                Последно редактирано от Еделвайс; 13-09-12, 10:35.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X