Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4х4?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 4х4?

    Преди по селата в ТКЗСтата имаше едни ... не знам как да ги нареча, камионцета ли колицки ли, а може би нещо средно между двете. Нямаха покрив а само една предпазна рамка от квадрадни тръби... и мисля че дригателите им бяха отзад. Дори не знам дали бяха и 4х4, но мисля че бяха. Някой може ли да даде малко повече инфо за тях???
    БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
    (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

  • #2
    О-о-о ... Някой да се сети за самоходните шасита)
    Скопен вариант на трактора Беларус. В смисъл има много чаркове от него. Бяха хубаво нещо за събиране на реколтата по някви способи и с няква техника. Смърт на пътя, особено празни.
    4х2(((

    Коментар


    • #3
      това е олекотената версия не на Беларус а на Т-25.Имаше и наши варианти SSH-22 то е с двигател Перкинс 2-цилиндъра и с водно охлаждане.
      LZ1NBN

      Коментар


      • #4
        Опа, виноват! А за наште ще кажеш ли повече? Сега сигурно ще се смеете, обаче от дете ми е люботино, а нищо смислено не знам(((

        Коментар


        • #5
          Бях горд собственик на такова шаси(българския вариант),защото го сглобих от вторични суровини.По това време те се режеха и отиваха за скраб.Двигателя е двуцилиндров 100мм диаметър на цилиндъра,нафтовата помпа е редова а двигателя е с предкамерно горене.Много от частите бяха взаимозаменяеми от други соц машини.Харчеше както казват старите хора-един каскет нафта.Най големиат проблем с него бяха задните гуми,изключително голями и не ставаха от нищо друго,но като цяло ми харесваше защото беше нашо родно производство.
          LZ1NBN

          Коментар


          • #6
            От предния мост помниш ли нещо?

            Коментар


            • #7
              това нещо има и друго не толкова хубаво име, торовоз

              доколкото знам това нещо няма задна скорост, а се обръща по някакъв начин биелата, зада караш шназад. иначе е перфектен за превоз на леки товари ... тор
              drive alive

              Коментар


              • #8
                За тежки товари е, празно се захлупва назад. Па и тора олеква чак после.
                Номера е в клиренса, може да ходи над лехите без да ги мачка. Баш за тор е от немай къде, товарната височина е много голяма.
                Предните мостове са интересни. Военните на УАЗа се влачат по корем в сравнение с тия. Ама руските са направени лошо, интересно ми е дали е имало наши.

                Коментар


                • #9
                  точно за мостовете е трудно да се каже, може да е имало наши, може да е имало руски правени у нас, но в всеки случай неструват. освен това няма голямо значение защото не са останали много такива в движения.

                  сега се сетих за едно от най добрите му приложения. ползва се за пръскачка за растителна защита. отпред в легена се слага цистерна за препарата, а отзад му се закача навесна пръскачка. нещото си има и навесна система

                  във всеки случай не е върха на инжинерната мисъл, времето и практиката са го отхвърлили, никой не си купува такива машини вече
                  drive alive

                  Коментар


                  • #10
                    Аз съм имал такова , но беше отдавна преди 20-25 години.Беше 4х2,имаше си задна скорост,палеше с помощта на декомпресор,отпред беше на твърда сглобка-без аморт.,без нищо -така си беше оригинално,беше руско-мисля,че пишеше ХТЗ на него.Гореше много малко,вървеше навсякъде макар че не беше 4х4,но пък за сметка на това имаше блокаж на задния мост ,който сравнително рядко го използвах,защото беше толкова бавнооборотно,че рядко закъсваше,освен това си имаше бързи и бавни,а ръчна нямаше- просто натискаш силно педала на спирачката и го защипваш с едно назъбено желязо за пода,който е направен от 5 мм ламарина.Пали и при - 30 гр.,само дето спирачките не бяха много добри и при шофиране трябваше да мислиш доста в аванс.Товарил съм го до 1,5 близо 2 т., но тогава става почти неуправляемо и трябва да си на нокти.Вдигаше около30 км/ч.Това е.Ако някой има въпроси , ще се радвам ако мога да отговоря.

                    Коментар


                    • #11
                      Не съм съгласен с вас,това нещо е правено преди повече от 40г.За времето си е било доста добро,към него можеше да се закачва доста инвентар-плуг,култиватор,сеялка,садачка,пръскачка,косачка и др.Имаше навесна система отзад която можеше да се монтира и отпред като се свали легена.Бяха му измислили приспособление което се монтираше отзад,отстрани и отпред и ставаше на комбайн-за малки площи.Предния мост е П-образен,регулира се както на ширина така и на височина спрямо пътя.Задния мост представлява две "ОБЕЦИ" които се монтираха на скоростната кутия,можеха да се въртят по посока или обратно на часовниковата стрелка и по този начин се повдига или сваля шасито отзад.Ширината между задните гуми се получава като се обърнат джантите обратно.За задна скорост имат и двата модела.Българския има два лоста на скоростната кутия,единият включва бързи,бавни и работни а другият има 4 скорости +задна.По този начин разполагаш с 12 скорости напред+3 назад.При руския вариант всчко се прави с един лост-4 бързи,4бавни напред+толкова назад.Имаше една система(аз я знам като реверс)която обръщаше посоката на въртене на първичния вал в скоростната кутия и от тук-колкото скорости напред толкова и назад(само за руския модел).
                      LZ1NBN

                      Коментар


                      • #12
                        Хм. А дали се е запазила някъде такава кутия?

                        Коментар


                        • #13
                          по принцип могат да се намерат,тези същите се монтират и на Т-25 познат у нас като Владимирец,цените могат да се проверят в Агромашина.
                          LZ1NBN

                          Коментар


                          • #14
                            Я! Хм.
                            Много ли е по-голяма от кутия за лека кола? А техническите данни?
                            От това май може да излезе шоу-кар. Или акробатично бъги.

                            Коментар


                            • #15
                              голяма е и тежка все пак е от трактор,виж снимка в личната ми галерия
                              LZ1NBN

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X