Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

    Лятото карам повече двуколесни, та скоро не се е чупил джипа
    Но от пролетта още има едно странно стържене, което се появява на моменти - най-вече при офроуд, стръмно изкачване, големи неравности...
    Стърженето е с оборотите на колелата и е метално. Чува се сякаш от предния мост, но може и от раздатката да е. Имам съмнения в лагерите на предните колелета, но те биха се чували и в други ситуации. Всъщност, при завой има някакъв шум, но не е това стържене.
    При каране по равен път не стърже.
    Преди да се появи проблема, съм сменял лагери на сферите, така че всичко вътре е прегледано и (беше) наред. Едниствено се съмнявам в лагерите и на двете предни колелета, но нямат луфтове.
    Раздатката и двата моста имат "нормалните" за ЛР огромни луфтове.

    Горе-долу по същото време се появи и гадна вибрация и дрънчене в скоростния лост при определени обороти. Също така скоростният лост загрява много - след 30-40км е горещ на пипане дори през калъфа, докато лоста за раздатката не е дори топъл. Знам, че той е с жило, но все пак е закачен на същото място върху скоростната кутия.

    Не вярвам двата проблема да имат общо, но се появиха по едно и също време, затова ги споменавам.
    Иначе в гаража дреме резервна скоростна кутия, чака за смяна, но да видим докога ще изтрая тази.
    Карам наоколо, докато се счупи или започне да стърже постоянно, но жената ме кара да я водя с малкия на планина, а не ми се плаща стойността на джипа за пътна помощ. А отида ли на планина, ще има планинско каране и като нищо може да останем при мечките

    П.П. Диско 200ТДИ.

  • #2
    От: Мистериозно стържене

    Предното ляво колело на моето Диско-2 издаваше метален писък, който се чуваше особено гадно при преминаване край мантинели. След смяна на разбит долен шарнир не се чува (за сега). И лагера с оста са за смяна, но май ще чакат до по-добри времена.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      От: Мистериозно стържене

      Диско 1 няма шарнири по окачването, кормилните са сменени.
      Пак казвам, стърженето е с оборотите на полуоската, имам чувството, че тя опира някъде и стърже. На Витарата по подобен начин стържеше опашката на карето при изключени хъбове, но тук няма такива елементи.

      Коментар


      • #4
        От: Мистериозно стържене

        Лека идея-виж ламаринените щитове на дисковете. Ако някой се е огънал-може и да опира някъде по диска.
        От такова съм патил по витарата.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Мистериозно стържене

          Каре на кардана ?

          Коментар


          • #6
            От: Мистериозно стържене

            Кардана е ок, скоро го пращах за баланс. Каретата по-скоро тракат.
            Ако е ламарина, ще стърже постоянно, не само при натоварване. Освен ако лагера не мърда. А уж не мърда като го клатя.

            Коментар


            • #7
              От: Мистериозно стържене

              Точно каре ми е стъргало като ламарина ( да кажем скрибуцане) , и то само при по-голямо натоварване.

              Коментар


              • #8
                От: Мистериозно стържене

                Проверих пак каретата - здрави са. Единствено на задния кардан шлиците имат лек луфт, но няма да е от това.

                Коментар


                • #9
                  От: Мистериозно стържене

                  Навъртях 600км из Балкана с доста офроуд.
                  Както очаквах, стърженето се увеличи.
                  Днес се занимавах да го установя.
                  Вдигнах предно ляво колело на крик, запалих и включих на скорост. Стърже яко.
                  После отидох на широко място, въртях на първа бавни с пълен ляв и десен. На десен трака яко - направо прескача нещо.
                  Това говори за карето на полуоската, но тогава не би трябвало с вдигнато колело да стърже. Ако е преден диф, ще стърже и при ляв завой.
                  Профилактично смених лагерите на същото колело, няма разлика. Старите си бяха добре, ама...
                  Май нямаше масло в сферата, долях.
                  Очаквам идеи как да разгранича карето от дифа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                    Не съм писал, но стърженето се оказа от скъсан тампон на двигателя. Оттам всичко се усуква леко на една страна и се започва. Смених тампона и се оправи.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                      От известно време имам тракане.
                      Чува се отпред вляво.
                      Единично яко щракане, все едно се счупва някое яко желязо.
                      В началото се чуваше само при по-сериозни неравности, слизане от висок бордюр, яко разкрачване.
                      После започна да се чува при остър завой, дори се усеща как колелото мръдва леко.
                      Имам и шими при по-висока скорост и преминаване през дупка или друга неравност по пътя.
                      Отдолу всичко е (уж) наред, сменял съм може би всичко по окачването и кормилното управление, тампони, накрайници, лагери. Разбира се, съмнявам се и в частите, които съм сменял, ментета много. Тампоните на амортисьорите и тарелките им са смотани, но не може да е от тях.
                      Правил съм проверки на всички възли, не намирам нищо.
                      Трябва или някой да подскаже, или да разглобя цялата предница в търсене на духчето, но не ми остава време. А е опасно да карам така.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                        И аз като Таргата-залагам на лагер на главината.Вдигай на крик и клати колелото на кръст по вертикала и по хоризонтала.Това е едно от малкото неща в нашите лордове,което директно те оставя на пътя,ако не го усетиш на време.
                        2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                        Коментар


                        • #13
                          От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                          Единия е оригинален ЛР, другия Тимкен, сменени преди не повече от 5х км. И нямат луфтове.
                          Таргата заложи на тарелките на тампоните на амортисьорите, но не от тях.
                          Съмнявам се в лагерите на сферите, че те са шитпартс, ама голямо разглобяване до тях.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                            Това с шимито няма оправия. Помниш на какво приличаха кормилните накрайници на черния. Колелата се клатеха от горните фтулки. На десния носач полиуретана го нямаше, демпфера набор с колата. Луфт и в хебела на секторната безобразен.И няма шими. А де.
                            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Land Rover Discovery 1 Мистериозно стържене

                              Е аз с 60 нямам шими, а черния май повече не вдига
                              Преди 3 год, като купих кочинката, окачването и поведението беше перфектно, водеше се точно и безопасно с 110км/ч. А демпфера въобще го нямаше...
                              Оттогава съм сменил поне веднъж всички части отдолу Но не в търсене на призраци, а щото се налага.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X