Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

    В Петък вечерта на страницата OFFMedia бе публикувано съобщение за възможна необходимост от участие в погасяване пожара на Рила.
    В група МСС Офроад, започнахме обсъждане на възможно участие. Разбира се гледахме картите, но и Гугъл.

    Пожара се развиваше по склоновете над Рилски манастир, като първоначалното съобщение беше, че догоре / надморска височина от 1400 до 1700 метра/ се достига само след няколкочасов преход пеша.
    Чудихме се дали не може да се атакува върха на пожара, като се преодолее билото ?
    В такъв случай имаше резон за участие на джипове, които да изкачат огнеборци и техника над нивото на пожара.
    Ако се вгледаме по детайлно в сателитните снимки

    се забелязва нещо като път, които достига до основата на един от водосборите.
    И така около 23 часа се решихме да ходим. Оставаха ни няколко часа за сън, понеже старта на дена бе насрочен в 5 сутринта, а нашето тръгване се очерта в 3 сутринта.
    Пристигнахме на място, натоварихме техника и горски служители и потеглихме в планината по тъмно.
    Път наистина има и той се ползваше активно през тези дни.


    Ето първото пробуждане на Гошко Лошко, след едночасово шофиране.

    Следва...
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

    БРАВО момчета, без вашата помощ овладяването на пожара нямаше да бъде възможно.


    ПОЗДРАВЛеНИЯ

    Коментар


    • #3
      От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

      Дима е значителен. Тук пълним вода в шишета по 10л. за всеки случай.

      Ето ни на мястото.

      Ха, а аз си въобразявах, че това може да се изкачи от джип.

      Задимяването е сериозно.

      Започва подготовка за пеш преход.

      Всички са тревожни и се екипират.

      И потеглят.

      Аз решавам, че няма да се справя с баира и оставам при колите.

      Така де, нали важно правило в МСС е да си преценяваш възможностите.

      Ако се вгледате в снимката, може да забележите едни ситни фигурки, които пъплят нагоре.
      Това са.
      Следва.....
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

        За около 40 минути се качват догоре, където вече има поделение пожарникари от Кюстендил, други поделения от София, а покрай мен преминават полицаи от Дупница, от Благоевград и доброволци от всякъде. Някои са се качили пеша .
        Разглеждам помпите и друга машинария, които натоварихме в джиповете, но очевидно няма как да бъдат измъкнати догоре.
        Единствено полезни се оказаха едни храсторези, които заминаха нагоре за пожара.

        И лопатите разбира се.
        Сутринта в суматохата ни пъхнаха в ръцете някакви торбички с думите - Храна.
        Разглеждам и оставам като гръмнат. Вътре има провизии за едноседмично къмпиране.
        Три консерви с месо, 2 опаковки по 250 грама шпеков салам, един хляб, кисело мляко.
        И това е раздадено на всеки участик. Браво - задобрели са !
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 26-08-12, 12:55.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

          През цялото време се чувахме много добре по радиостанциите - дори и оттатък билото.
          Това стана възможно благодарение на ей тези хълмове отсреща,

          които отразяват радиовълните. Това което се вижда в ниското е втория пожар, заграден и оставен на доизгаряне.

          От нашите възможности за свръзка се ползваха полицаите , както и пожарникарите от София.
          Единствено местните си бяха настроили дигиталните станции добре и успяваха да комуникират през някаква "Декра".
          Всички останали ползваха нас. Пацифика вероятно ще разкаже по-подробно.
          Та така, аз като слушател разбрах, че нашите са се разделили на групи.
          Владо Йончев беше попаднал в групата на "насрещните огньове".
          Чуваха се реплики като: - Не гасете в дерето бе момчета, ний ей сега идваме да го палим !
          Последно редактирано от Nik Nikolov; 26-08-12, 12:05.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

            По някое време Вико каза, че го е ухапала оса, ама той не бил алергичен.
            Оказа се, че осата е била високопланинска злобарка,.
            Вико взе да пита дали не люти дима, има ли изприщени и накрая се наложи да се върне.
            Един от полицаите горе имал хапчета и му беше дал две, ама Вико бързо се прибра, докато още е на собствен ход.
            Беше доста изприщен, но пи второ хапче и легна.
            Аз разбира се имам в аптечката ампула и спринцовка с противоалергично действие, ама като никога не съм бил инжекция, баш на Вико ли да се уча ?
            Следобед се разбра, че основната група ще слиза надолу от другата страна на билото, а при нас се върнаха Лошко и Пацифика, за да свалят колите.

            Гошко изнесе помпите от Тойотата, и се метна на тяхно място.

            Аз тръгнах с Вико надолу, към щаба дето има и лекар.
            Другите два джипа останаха да чакат, защото имаше нова заповед и се оказа, че горските работници ще се връщат през билото.
            Ама така е на пожар.
            Като видях покрай какви пропасти сме минавали по тъмно...

            В крайна сметка стигнахме долу, на Вико му биха инжекцията, а привечер се събрахме всички - Живи здрави.
            Аз и Пацифика си тръгнахме за София, останалите участват и днес.
            Това е засега, като се приберат другите колеги, ще пишат.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

              Прекрасен репортаж!
              Днес минахме през щаба. В момента няма нужда от нас. Разбрахме се за звънят, ако се наложи.
              По източния фронт, откъдето са снимките на Ник, положението е много добро.
              Пожарникарите атакуват от юг от прокарания вчера път в гората и няма съмнения. че там ще се справят.
              Проблем е горният край на гората - северозападното направление. Там гората гори силно и стига почти до билото. Пожарникарите бяха свикали пресконференция, но като се разгоря, началниците тръгнаха за натам. Аз лично не съм притеснен за развръзката - в непосредствена близост има много хора и техника, пътят вече е до нелоша височина. Би трябвало да не го пуснат от другата страна на билото. А вътре ще си угасне постепенно.
              www.offnews.bg

              Коментар


              • #8
                От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

                Ето и моето описание на този дълъг ден. С Ник се разделихме сутринта, с Гошко, Вико и Пасифик - около обед. Така че има и една "самостоятелна част".
                http://offnews.offroad-bulgaria.com/...pozhar-na-rila
                www.offnews.bg

                Коментар


                • #9
                  От: Участие на МСС при погасяване на пожара в Рила.

                  Браво, хора!
                  Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X