Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Безстепенна скоростна кутия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Безстепенна скоростна кутия

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Е то хипоидния проблем си го има така или иначе, независимо от скоростната кутия и предавката.
    А, не. Я внимателно потърси хипоиден механизъм във Фабията и пак ще говорим.

    Коментар


    • #17
      От: Безстепенна скоростна кутия

      Ок, не е хипоидно. Зъбна предавка с наклонени зъби е. И? И в нея има триене и загуби. Може по-малки, но са си там. За сметка на това дори при 4-та предавка вместо само хипоидната, имаме 2 предавки с наклонени зъби, и допълнителен вал със все лагерите и другите железа по него, дето се въртят. В другия случай имаме прав вал до изхода на скоростите, но за сметка на това хипоидна предавка и кардан.

      С две думи - прав си. Аз се омотах.

      Те я те:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wv-gearbox-02t-5speed.jpg
Прегледи:1
Размер:100.8 КБ
ID:5400976
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Безстепенна скоростна кутия

        Логично е директната предавка на ръчна скоростна кутия да има по-малко загуби (при опримални обороти на двигателя) от конуси, свързани с верига. Но колата не се движи непрекъснато в този диапазон от скорости. Икономията на безстепенната идва точно от ускорението, по време на което двигателят е на обороти, при които се разполага с достатъчна мощност и въртящ момент. И като се изчисли компютърно и при у-е винаги се променя предавателното число, това би било много по-оптимално от избора на, например, 6 ръчни предавки, които шофьорът не винаги подбира правилно.
        Hyundai Terracan 2.9 CRDi '04 163h.p.

        Коментар


        • #19
          От: Безстепенна скоростна кутия

          Първоначално публикуван от Vincentsk Преглед на мнение
          Логично е директната предавка на ръчна скоростна кутия да има по-малко загуби (при опримални обороти на двигателя)
          Тя винаги има по-малко загуби, независимо от оборотите на двигателя, но това не значи че загубите в системата като цяло (двигател + трансмисия) са по-малки.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Безстепенна скоростна кутия

            Първоначално публикуван от Vincentsk Преглед на мнение
            като се изчисли компютърно и при у-е винаги се променя предавателното число, това би било много по-оптимално от избора на, например, 6 ръчни предавки, които шофьорът не винаги подбира правилно.
            Даже и посредствен шофьор, на 2-3 година от стажа си се научава да го прави по-добре от компютъра. Не защото е по-точен, а защото разполага с повече данни. Компютърът знае колко си натиснал педала в момента и с каква скорост се движиш. Ако е много умен, знае за известен период и назад. Шофьорът знае какво ще прави след 2-5 секунди, което му дава грубо предимство в съревнованието.

            Това има значение, защото ДВГ има не просто "оптимален режим", а оптимален за някаква цел режим. Лесно ще вкараш един ДВГ в режим на минимален разход за някаква необходима мощност, но в този режим той няма да е способен бързо да си промени мощността. А това може и да ти потрябва. Значи компютърът трябва да направи компромис - да държи ли непрекъснато запас от мощност (която може да ти потрябва веднага, а не след половин-една секунда) или да пести гориво, но да знаеш, че като настъпиш газта, първо ще спадне мощността и чак после ще започне да расте. Като чернобилски реактор, ама наопаки.

            Проблематиката е 1:1 с класическите автомати, които също отдавна са безстепенни.

            Разбира се, с навлизането на електрическите двигатели в автомобилите, всичко това ще започне да губи значение.

            Коментар


            • #21
              От: Безстепенна скоростна кутия

              Аа, Ясене въобще не мога да се съглася с доста от написаното. Това "по-добре" от автомата и компютъра е малко разтегливо понятие. Случаите, в които се справя по-добре шофьора(и то не непременно всеки, а опитен такъв) са някакъв дребен процент, щото ситуациите за които е необходимо да виждаш много напред за да подбереш предварително режим, който не би избрал и автомата не са чак толкова много. Дай нещо по-конкретен пример. Автомата превключва поне толкова бързо колкото и "ръчката", но без прекъсване на тягата, за какъв спад на мощност говориш? Сега ако ми кажеш, че на УАЗ-а, ще включиш по-бързо от трета на втора от кой да е класически автомат, просто нЕма да е вЕрно. Ама ти ще си бил включил предварително... то и автомата можеш да включиш предварително, ако е чак толкова специфична ситуацията, ако ли не е, просто си правиш сметката кога да натиснеш педала до долу, за да има време и да превключи. Има дразнещи моменти в автоматите, ама не са чак толкова много. А ползата да не отнема вниманието на водача е много по-голяма.(Не ме питай - две години и половина работих с автомат, а сега ми се налага отново с ръчка...)

              Това за класически автомат, че вече са безстепенни... Ами не са. Дори след тръгване се държат повече като ръчна кутия, щото им се заключва хидротрансформатора за да нЕма загуби в него. А безстепенния принцип на вариатора е точно наподобяване на ефекта при задвижване с ел. двигател.
              По стечение на обстоятелствата съм карал транспортни средства с почти всякакви видове трансмисии. От ръчната кутия на Москвич 412(и на много други леки, но не е важно), 16 степенната ръчна, камионска, класика от ZF(и разни други многостепенни ръчки по камиони), за проба и полуавтомат(на Фулър) на камион, и напълно автоматизирана но не класически автомат(Сканиа), автомати в леки автомобили и джипки(някои повече, други само за проба), автомати на ZF и Voith по автобуси(съответно с 6 и 4 предавки). Вариатора съм го пробвал в скутери, електрическото предаване съм го учил в локомотивите и съм се качвал за проба(имам познати там). Само тролейбус не съм пробвал, но никога не е късно...(Но пък се сетих, че съм се пробвал и на електрически локомотив, което е доста подобно)

              Има само една област, където ръчната трансмисия нЕма конкуренция според мен, и това си остава движението извън пътищата и в тежки пътни условия. Тогава усета на водача, не могат да го заменят всичките компютри, а пък е необходим почти постоянно.
              Последно редактирано от cecoa1; 22-08-12, 14:26.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #22
                От: Безстепенна скоростна кутия

                Добре де, не е чак толкова важно всичкото, което съм написал. Но по същество го потвърждаваш, а явно заедно с другите неща го потвърждава и животът.

                И не, не претендирам да превключвам предавки бързо, еле па на УАЗ с неговата съвсем условна синхронизация. Но пък съм много добър в предварителното.

                Колкото до движението извън пътищата и в тежки условия, толкова автоматчици имаме из Форума, че не знам дали няма нещо истинско и там.

                Коментар


                • #23
                  От: Безстепенна скоростна кутия

                  Потвърждавам, но само отчасти.
                  За извън пътя, автомата си има и предимства, но и доста недостатъци. Коментирали сме го. Хидротрансформатора ти позволява да се движиш с произволно ниска скорост, дори и без да ползваш бавните. Няма как да "запалиш съединител", щото такъв няма. Обаче като се наложи да разклащаш с бързо превключване на задна и предна(първа) скорост, автомата може да ти отрови живота. И не че съвсем не става, ама не става като с ръчката. А при нормално каране на шосе, но с хлъзгава настилка, автомата не ме кефи, без разните системи против буксуване. Всеки път като превърти(пробуксува) и той го усеща че му е олекнало и включва горна предавка, което хич не помага...За такива случаи само фиксиране предварително на предавката, ама трЕбва да го знае и шофьора предварително.

                  Живота не винаги потвърждава най-оптималните варианти. Това по различни причини и в много случаи. А в нашия случай дори нямаме изявен фаворит, освен вариатора(за офроад и на него ще му трябват фиксирани предавки и пак нЕма да е много добър), който пък по незнайни причини е неглижиран от много производители, а от други просто е реализиран в кофти вариант. Консерватизма на производителите е захвърлил добро решение за години в "девета глуха". Не е за първи път, няма да е и за последен. Някои такива идеи се възраждат след години(Ето революцията на common rail-а и помпа-дюзата при дизела), други просто им минава времето и после няма смисъл от тях...
                  Специално вриатора, мисля че чувах нещо за вграждане в малките модели на Мерцедес от типа на А-клас и подобни.... Ползва се но ограничено.

                  Ето и един клип, за онагледяване на "тролейбусното" ускорение http://www.youtube.com/watch?v=PgjufKX9dC0 (от начало го ограничава тракшън контрола, че иначе много ще буксува)
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #24
                    От: Безстепенна скоростна кутия

                    Подкрепям написаното от cecoa1, макар да нямам подобен на неговия опит.
                    Може би производителите просто предлагат това, което се търси и иска. Всички (повечето) харесваме ръмжащия звук на ДВГ, стрелките, показващи ни скоростта, оборотите и тн. Някои се превъзнасят на пързаллянето на задно предаване, а компаниите още предлагат такива модели с такива възможности и цели. Все неща, с които хората са напълно свикнали и ги oдобряват.
                    В коментарите на клипчета на ускоряващи автомобили с безстепенни кутии се забелязва по някое неoдобрение, че CVT-то отнемало от приятния градиращ звук, удоволствието от шофирането с предавки и др. Т.е. - повечето хора не желаят CVT или по-скоро не желаят промяната (защото сега използваните предлагат достатъчно), следователно производителите няма причина да искат да внедряват безстепенника масово и да наливат пари за добри разработки.
                    Hyundai Terracan 2.9 CRDi '04 163h.p.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Безстепенна скоростна кутия

                      Първоначално публикуван от Vincentsk Преглед на мнение
                      В коментарите на клипчета на ускоряващи автомобили с безстепенни кутии се забелязва по някое неoдобрение, че CVT-то отнемало от приятния градиращ звук, удоволствието от шофирането с предавки и др. Т.е. - повечето хора не желаят CVT или по-скоро не желаят промяната (защото сега използваните предлагат достатъчно), следователно производителите няма причина да искат да внедряват безстепенника масово и да наливат пари за добри разработки.
                      То ако е до това, хибридите напълно ликвидираха контрола на шофьора върху двигателя, ама технологията определено се развива.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Безстепенна скоростна кутия

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        То ако е до това, хибридите напълно ликвидираха контрола на шофьора върху двигателя, ама технологията определено се развива.
                        Е, развиват се, защото има търсене от хора от типа "освен че се правя на благотворителен, трябва и да съм еколог пред обществото", както и от други, които приемат и харесват новата технология. Лично аз намирам хибридите за доста спорни по отношение на екологичността им, но за сметка на това интересни като машини. Разбира се, че истината е в електрическите коли (поне за мен), но не трябва да имат общо с бензин или дизел.
                        Hyundai Terracan 2.9 CRDi '04 163h.p.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Безстепенна скоростна кутия

                          Има една готина анимация сравняваща коли с/без CVT

                          http://auto.howstuffworks.com/cvt5.htm
                          Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Безстепенна скоростна кутия

                            Първоначално публикуван от joe007 Преглед на мнение
                            Има една готина анимация сравняваща коли с/без CVT

                            http://auto.howstuffworks.com/cvt5.htm
                            Да, на теория точно това би трябвало да е резултатът.
                            Hyundai Terracan 2.9 CRDi '04 163h.p.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Безстепенна скоростна кутия

                              Първоначално публикуван от Vincentsk Преглед на мнение
                              Да, на теория точно това би трябвало да е резултатът.
                              То на теория и тераното харчи 8/100, ама на практика за да харчи толкова трябва да го карам по магистралата с 80, и без климатик.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Безстепенна скоростна кутия

                                Точно така си работи CVT-то както е на филмчето, проблемът който не се вижда на филмчето е че цялата тази радост се придружава от:

                                - Невероятно жежкото чувство че караш миксер (ббббжжжжжжжжжттт)

                                - Също толкова невероятно неприятното чувство че нищо не се случва, и че караш постоянно на полусъединител.

                                Това може да се изтърпи на много мощна и много добре звукоизолирана кола. Но на нещо по-малко и по-шумничко е супер неприятно. Карах такова Мицубиши Лансер (от последните, два литра, 150 коня, базовия модел) - отвратително чувство беше. Щяхме да я купуваме и и правехме проба - минах няколко километра, върнах се при дилъра, връчих му ключовете и директно си тръгнахме.

                                А да кажеш че не вървеше или нещо подобно - не. Просто неприятното чувство че колата постоянно се лигави.
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X