Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дневни фарове!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Дневни фарове!

    Ето какво направих аз за половин час работа

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:originalna shema.jpg
Прегледи:1
Размер:55.3 КБ
ID:5404202 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:originalna shema1.jpg
Прегледи:1
Размер:133.9 КБ
ID:5404203
    картинка 1 е оригиналната схема
    картинка 2 е промяната.
    обяснение: свързвам едно реле с постоянно отворени контакти паралелно на захранването на фаровете. Ключа на фаровете е в положение включено постоянно. Бобинката на релето е включена към лампата за алтернатора. При неработещ двигател на двата на контакта на бобинката имаме маса и контактите на релето са отворени, фаровете не светят. При запалване на двигателя, от динамото идва захранване + на бобинката на релето контактите се затварят и фаровете светват. Ако реша да си загася фаровете използвам си стандартния ключ. Реално по системата нищо не е променено. Обмислям да сложа и един ключ паралелно на релето за да мога да си включвам фаровете и при неработещ двигател.

    Дотук всичко е 6 точки. Обаче възникна проблем, не иска да гасне лампата за динамото. Слагах диод на + , никакъв ефект.
    Давайте идеи да видим . Мога да спретна нещо с още релета и електроника, ама исках нещо просто и бързо
    п.п. Ако някой се сеща за устройство по автомобила, което работи само при работещ двигател, от където да вземем +, да свирка, аз за 3 дена мислене не се сетих.
    -------Honda CR-V 128к.с.--------
    "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

    Коментар


    • #77
      От: Дневни фарове!

      Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
      Ето какво направих аз за половин час работа

      [ATTACH=CONFIG]488371[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]488372[/ATTACH]
      картинка 1 е оригиналната схема
      картинка 2 е промяната.
      обяснение: свързвам едно реле с постоянно отворени контакти паралелно на захранването на фаровете. Ключа на фаровете е в положение включено постоянно. Бобинката на релето е включена към лампата за алтернатора. При неработещ двигател на двата на контакта на бобинката имаме маса и контактите на релето са отворени, фаровете не светят. При запалване на двигателя, от динамото идва захранване + на бобинката на релето контактите се затварят и фаровете светват. Ако реша да си загася фаровете използвам си стандартния ключ. Реално по системата нищо не е променено. Обмислям да сложа и един ключ паралелно на релето за да мога да си включвам фаровете и при неработещ двигател.

      Дотук всичко е 6 точки. Обаче възникна проблем, не иска да гасне лампата за динамото. Слагах диод на + , никакъв ефект.
      Давайте идеи да видим . Мога да спретна нещо с още релета и електроника, ама исках нещо просто и бързо
      п.п. Ако някой се сеща за устройство по автомобила, което работи само при работещ двигател, от където да вземем +, да свирка, аз за 3 дена мислене не се сетих.
      Привет! На схемата контактите на релето са свързани последователно, а не успоредно(паралелно) на захранването на фаровете. Лампата за алтернатора нали загасва когато двигатвля работи, значи при работещ двигател не трябва да има плюс на нея, как ти сработва релето тогава?
      [B]CR-V 1998 128кс. Automatic.[/B]

      Коментар


      • #78
        От: Дневни фарове!

        бъркаш нещо, контактите наистина са последователно(моя грешка), но лампата получава 2 + и трябва да угасне, от втория +( откъм динамото) които излиза при работещ двигател се захранва бобинката на релето
        -------Honda CR-V 128к.с.--------
        "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

        Коментар


        • #79
          От: Дневни фарове!

          Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
          бъркаш нещо, контактите наистина са последователно(моя грешка), но лампата получава 2 + и трябва да угасне, от втория +( откъм динамото) които излиза при работещ двигател се захранва бобинката на релето
          Ясно! Сега разбрах.
          [B]CR-V 1998 128кс. Automatic.[/B]

          Коментар


          • #80
            От: Дневни фарове!

            Първоначално публикуван от bracnica Преглед на мнение
            Значи системата работи по следния начин:
            При подаване на контакт фаровете къси и дълги светват на 25% от мощноста си при завъртане на ключа за запалване фаровете изгасват (за да не се товари излишно акумулатора) и върти само стартера.
            В момента в който мотора запали и ключа за запалване застане в положение "на контакт" фаровете пак светват на 25%.Ако искаме да си ползваме нормално фаровете просто си ги включваме от ръчката на волана - релето включва разкъсвайки веригата с последователното включване на фаровете през затворения контакт и възстановява минуса(масата) през отворения контакт.От таблото с бушоните трябва да се изтегли един кабел 1,5 кв.мм до един от фаровете (в случая левия защото е по близко) и да се запои на мястото на минуса, който захранва фара.При последователно връзване мощността пада с 75% ,което удължава живота на крушките многократно.Релето трябва да бъде минимум 10 ампера.
            Аз обаче колега не мога да разбера как изчисли мощността на лампите тъй като двете групи са успоредно свързани към 12в. тоест всяка от лампите ще работи на 50% от дългите и късите си? Единствения вариант да се съглася с теб е да се навържат всички последователно но тогава като изгори една крушка и оставаш без фарове нацяло.
            "Ако мислиш със задника си, не се учудвай, че хората не харесват продукта на мисълта ти"

            Коментар


            • #81
              От: Дневни фарове!

              Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
              Там е работата, че никой не е инструктирал полицаите какво да проверяват. Разбираемо. То кой ли знае! Чули нашите, че трябва да караме с включени светлини и айде бут в закона!
              Колеги,абе много ме зачопли мнението на колегата "Стас"абсолютно прав е-понже от КАТ вече тука поне в София глобяват,че поставените дневни, диодни лайсни по брони и фарове променяли конструкцията на автомобила,забележете,глобата не е за това,че кара без,със с дневни без дневни фарове,а за това,че така поставени променяли конструкцията на автомобила.Ами абсолютно същото е и с тези модулатори дето сега ще се изтрепем за тях и чакаме с месеци.Вчера даже ги питах тези от такава фирма като казаха,че не могли да наваксат с производството дали те не са си "платили" за този законопрект да светим и в най -лютата жега,без автомобилите да са предназначени за това.Та,по този повод ми хрумна да иницираме питане до правната комисия в народното събрание и до управлението на КАТ в Главна Дирекция,законни ли са тези модулатори.Мога и сам да пиша,но сама птичка пролет не прави та който иска да ме подкрепи в това начинание предлагам аз да го изготвя писмото-питане,ще го публикувам тука,ще го коригираме ако има нужда и ще го пратим от наше име-група съфорумци и да видим какво тълкувателно решение ще измъдрят.Убеден съм,че наистина не е мислено по този въпрос. Ми ,тогава да променят правилника и закона в тази му част за конструктивната промяна.
              п.п. Писна ми да съм овца в тази държава!!!
              имах и Toyota Rav 4 2006g.
              Mitsubishi Lancer 2008g.
              Honda CR-V 1998г.
              Honda CR-V 3 2008 2.4 automat

              Коментар


              • #82
                От: Дневни фарове!

                Според мен не трябва да питаме, а трябва да изискваме да се гласува допустимост на определени модификации, направени по определен ред. В крайна сметка светодиодните дневни светлини имат всички сертификати за употреба в ЕС и се ПРОДАВАТ! След акто се продават дали може или не може да се монтират и ако не може - тогава кой си е позволил да ги сертифицира? Мисля, че като вкарват промени в закона трябва да вкарат и начин да отговорим адекватно на изискванията както е в другите държави в ЕС. Ако седнем да ги питаме - нищо не може! Може само да пълним касата на Лукойл!
                ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                Коментар


                • #83
                  От: Дневни фарове!

                  Стаси,съгласен и с това ти мнение за искането,но на мене поне практиката ми е показала ,че с питане и до Цариград се стига.Пък и на всичкото отгоре нали се водим правова държава.Ние можем само да питаме-нямаме право на законодателна инициатива за да искаме да гласуват,а като си изтълкуват питането после каквото и да гласуват-Вот черно на бяло така ли го разтълкувахте това,така-а-а.Ха сега до административния съд,до европейската комисия и айде па държавата осъдена.Мисля ,че и нашите управници вече разбраха,че няма мърдане и съм убеден,че ще си поправят грешката или най малкото ще се опитат да излезнат от кашата ни лук яли ни мирисали.Аз все пак ще питам?
                  имах и Toyota Rav 4 2006g.
                  Mitsubishi Lancer 2008g.
                  Honda CR-V 1998г.
                  Honda CR-V 3 2008 2.4 automat

                  Коментар


                  • #84
                    От: Дневни фарове!

                    Едва ли някой ще отговори на такъв въпрос. По-скоро май през омбудсмана, нали е спор между държавни органи и граждани.
                    Honda CR-V, 2001 147 h.p.
                    Citroen C4, 1.4 vti

                    Коментар


                    • #85
                      От: Дневни фарове!

                      Ако си сложа роубар и 4 халогена на него , пак ли променям конструкцията на автомобила ? маи ще трябва да мина технотест Ами голфаджиите със сините пръскалки за стъклата ко ша ги правим
                      Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                      Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
                      Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
                      Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

                      Коментар


                      • #86
                        От: Дневни фарове!

                        Първоначално публикуван от HONDAEXPLORER Преглед на мнение
                        Аз обаче колега не мога да разбера как изчисли мощността на лампите тъй като двете групи са успоредно свързани към 12в. тоест всяка от лампите ще работи на 50% от дългите и късите си? Единствения вариант да се съглася с теб е да се навържат всички последователно но тогава като изгори една крушка и оставаш без фарове нацяло.
                        Колега мерил съм го с амперметър. Цялата консумация на дълги и къси е около 5,5 ампера.
                        [B]CR-V 1998 128кс. Automatic.[/B]

                        Коментар


                        • #87
                          От: Дневни фарове!

                          Ако се направи писмено запитване до министерството на транспорта и се поиска входящ номер са длъжни в 30 дневен срок да отговорят. Поне така е по закон. Дори познавам едни хора , които осъдиха министерство зо това, че не са отговорили на питане в срок. Дано не се стига до там но и аз мисля че това е начина да сме наясно с нещата и да не плащаме за неща за които пак ще плащаме глоби. Пускайте писмото в нета да се подпишем колкото може повече хора и по-скоро да го пращаме.
                          Honda CR-V I 2000 г.
                          0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                          Коментар


                          • #88
                            От: Дневни фарове!

                            Аз подозирам какво ще се случи. Ще има фирми които са лицензирани да поставят дневни светлини по изискванията.
                            Като гледам по-голяма част от тия светлини не отговарят и на изискванията независимо че са се закичили със означението Е4.
                            Който му е интересно да си чете Правило 87 - раздел интензивност на светлината и светеща повърхност.
                            Интензивност на светлината.
                            Мин 400 кандели, макс 800. Ако имаме 5 светодиода и 4-те изгорят 800/5=160 кандели което е под минимума 400 кандели.
                            Глоба !
                            Площ на светещата повърхност минимум 40 кв. см.
                            И без лупи и с лупи тия примерни 5 светодиода не правят в никакъв случай половината на 40 кв. см. само за левия например източник.
                            Това изискване за площта е много уместно защото е гадно да виждаш нормално осветена кола и 5 точки със изключително малка площ и изключително силна
                            светлина да ти бодат очите. Окото се адаптира към средната осветеност и източник със силна концентрирана светлина е вреден за зрението.
                            Просто си трябва дифузор със необходимта площ - мин по 20 кв. см., може и по-голям.
                            Много ми е интересно колите с фабрични дневни LED светлини дали отговарят на тия изисквания или само изглеждат красиво. И как така са минали одобрение ако не отговарят.
                            За момента положението е такова - всеки катаджия може да ме спре на пътя и да ме глоби и нямам никаква защита.
                            По форумите имаше предложение - ако фирма ми монтира "законни" дневни светлини при проблем с КАТ тя да поема защитата и евентуално плащането на акта.
                            Да видим колко фирми ще се съгласят. Май нито една. Което говори колко са законни продаваните в момента.
                            Всеки преценява за себе си.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Дневни фарове!

                              Първоначално публикуван от pavle Преглед на мнение
                              Стаси,съгласен и с това ти мнение за искането,но на мене поне практиката ми е показала ,че с питане и до Цариград се стига.Пък и на всичкото отгоре нали се водим правова държава.Ние можем само да питаме-нямаме право на законодателна инициатива за да искаме да гласуват,а като си изтълкуват питането после каквото и да гласуват-Вот черно на бяло така ли го разтълкувахте това,така-а-а.Ха сега до административния съд,до европейската комисия и айде па държавата осъдена.Мисля ,че и нашите управници вече разбраха,че няма мърдане и съм убеден,че ще си поправят грешката или най малкото ще се опитат да излезнат от кашата ни лук яли ни мирисали.Аз все пак ще питам?

                              Прав си. Но да ти кажа ли какво става обикновено в такива случаи? За да не си създават проблеми или за да не сгафят просто отговарят "Не" и въпросът е приключен. Ако кажат "Да", обаче, има шанс някой да е сбъркал и тогава може и да си загуби работата. Затова обикновено казват не до второ нареждане.
                              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                              Коментар


                              • #90
                                От: Дневни фарове!

                                Не съм изчел цялата тема(това смятам да го направя утре), но искам да си задам въпроса... Относно монтирането на тея модули които ти пускат дългите на 20-40%... според закона за движение по пътищата излиза, че е забранено, понеже там пише, че трябва да караш или на дневни(оригинални) или на КЪСИ светлини. Да не говорим, че в градски условия дългите са абсолютно забранени. При двусекционен фар могат да ти праснат глобата и то основателно... Правилно ли разсъждавам или бъркам някъде? Колкото до монтирането на дневни светлини... това се води "изменение на конструкцията" и пак те глобяват - това го каза (някакъв си чин) Красимир Костов в интервю. Има го публикувано в нета.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X