Страница 12 от 12 ПървиПърви ... 289101112
Резултати 221 до 239 от 239

Тема: Автоматично включване на светлините при запалване на двигателя.

Място
    Плевен
    Публикации
    223
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране От: Автоматично включване на светлините при запалване на двигателя.

А някой обяснява ли в детайли изобщо как се прави това намаляване на интензитета на светене на дългите? Запознатите знаят какво е PWM или на български ШИМ и някои може да ме оборят, че става въпрос за много кратки периоди от време в които нажежаемата жичка на крушката не може да се нагрее достатъчно, но си е реално едно палене и гасене на крушката. И все пак си е "изливане" на енергия при всяко отпушване на управляващия елемент върху реотанчето. А обикновенно крушките с нажежаема жичка горят при паленето им, а много по-рядко в процеса на постоянно светене.
    Хайде сега да видим колко колеги жичкаджии (някой така ни нарече ) ще ме оплюе,че не съм прав

Ясен е онлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,222
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Автоматично включване на светлините при запалване на двигателя.

Цитат Мнение на eddiesoft Преглед на публикациите
    А някой обяснява ли в детайли изобщо как се прави това намаляване на интензитета на светене на дългите? Запознатите знаят какво е PWM или на български ШИМ и някои може да ме оборят, че става въпрос за много кратки периоди от време в които нажежаемата жичка на крушката не може да се нагрее достатъчно, но си е реално едно палене и гасене на крушката. И все пак си е "изливане" на енергия при всяко отпушване на управляващия елемент върху реотанчето. А обикновенно крушките с нажежаема жичка горят при паленето им, а много по-рядко в процеса на постоянно светене.
    Хайде сега да видим колко колеги жичкаджии (някой така ни нарече ) ще ме оплюе,че не съм прав
    Не си прав, поне по отношение на уязвимостта на жичката от това "постоянно" палене и гасене.
    Първо, паленето и гасенето на жичката е стрес, но не чак толкова голям - ако е изгоряла при паленето, бъди сигурен че си изгубил максимум 10% от живота и.
    Второ, този стрес е температурен (повече) и магнитен (по-малко). При ШИМ със 100 херца крушка с такова ниско напрежение (и значи дебела жичка) си мени температурата на жичката с части от градуса - твърде малко спрямо промяната от 300К до 3000К, която се случва при светване на изгасена лампа. Те, тънките жички на домашните крушки при такава честота едвам се забелязва да мигат - я има 100К промяна в температурата при всеки период, я не. А ШИМ на 100 херца едва ли някой прави със съвременните елементи - 25кХц е далеч по-удобна честота. Явно и магнитният стрес не е чак такава беда, съдейки пак по домашните, които си живеят своите 1000-2000 часа на 100 херца.
    Трето, ако искаш да ти работи радиото в колата (па и самата кола, ако е от по-новите) все едно ще се прежалиш да сложиш LC-филтри, иначе хармониците ще ти разкажат играта.
    sek.1: ...проклятието на новите работни дрехи на главния механик - дори и само с изпрани работни дрехи да отида на работа се чупи някоя машина а като си купя нови се чупят почти всичките.

bullet_pk е офлайн
    Павлин Кръстев
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    1,955
    Точки (при гласуване)
    14

Нажежаемата жичка е инертна. В смисъл, че и трябва време, за да изстине. Дори можеш да го забележиш, когато си загасяш лампата вечер. Не знам на каква честота е на ШИМ-а, но едва ли жичката има време да изстине, за да го сравняваш с изгарянето при пускане на лампа

Място
    Плевен
    Публикации
    223
    Точки (при гласуване)
    9

Ясене, колко устройства които се продават си отварял и в тях си виждал филтри?
    Защщото на мен ми попаднаха 3 модела в ръцете и в нито един нямаше. Да не говорим, че на едното честотата му беше толкова ниска, че се забелязваше мигането на ниския процент на запълване....
    А иначе останалите неща са в по-голямата си част както ги описваш. Но има едно но...
    Написах го това, защото реших да си направя експеримент. В мазето съм писнал 5 крушки с ШИМ на 50 % и 5 които постоянно светят. Установката е следната. Всичките се палят, работят 10 секунди и се гасят за 5 секунди. Процеса се повтаря постоянно, като половината само се палят и гасят, а другата половина като се запалят и ги държа на 50 %. За около 2 месеца вече имам изгорели 2 от тия с ШИМ и 1 от другите. Интересно ми е дали от това как са работили или просто късмет да уцеля така...
    Та затова исках да поразръчкам малко кошера да видя мнения на различни хора Има теоретици, има практици, има всякакви...

bullet_pk е офлайн
    Павлин Кръстев
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    1,955
    Точки (при гласуване)
    14

Моя модул ги пали и ги гаси плавно. Това би трябвало да пази крушките, а не това, че работят на 50%.

Освен това има крушки и крушки. На всички коли, които съм имал, крушките с които идват от запад, карат по доста повече от тези, които купувам тук

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,222
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на eddiesoft Преглед на публикациите
    Ясене, колко устройства които се продават си отварял и в тях си виждал филтри?
    Защщото на мен ми попаднаха 3 модела в ръцете и в нито един нямаше. Да не говорим, че на едното честотата му беше толкова ниска, че се забелязваше мигането на ниския процент на запълване....
    А иначе останалите неща са в по-голямата си част както ги описваш. Но има едно но...
    Написах го това, защото реших да си направя експеримент. В мазето съм писнал 5 крушки с ШИМ на 50 % и 5 които постоянно светят. Установката е следната. Всичките се палят, работят 10 секунди и се гасят за 5 секунди. Процеса се повтаря постоянно, като половината само се палят и гасят, а другата половина като се запалят и ги държа на 50 %. За около 2 месеца вече имам изгорели 2 от тия с ШИМ и 1 от другите. Интересно ми е дали от това как са работили или просто късмет да уцеля така...
    Та затова исках да поразръчкам малко кошера да видя мнения на различни хора Има теоретици, има практици, има всякакви...
    Определено статистическа извадка, 5+5. Ама едва ли ще прежалиш крушки и ток за повече.

Мога да ти предложа още едно обяснение. От някаква температура на жицата (и балона) халогенният цикъл спира да работи. Не знам каква е тази температура, ама според мен е между 20 и 70 % мощност. Които проценти са малко от въздуха и са свързани и с факта, че крушката е много далеч от линейно съпротивление и P=U^2/R е много афиф за нажежаеми крушки.

Разбира се, ако крушката периодично се светва и на пълна мощност, халогенният цикъл ще оправя нещата.
    sek.1: ...проклятието на новите работни дрехи на главния механик - дори и само с изпрани работни дрехи да отида на работа се чупи някоя машина а като си купя нови се чупят почти всичките.

Място
    Плевен
    Публикации
    223
    Точки (при гласуване)
    9

Е, все пак си направих малък експеримент защото ми е интересно какъв щв е резултата. Чакам да замине още някоя и друга лампичка и да видя от тези малки количества дали ще има някаква фрапираща разлика

Място
    София
    Публикации
    6,920
    Точки (при гласуване)
    31

Цялата тема се свежда до това, как да направиш нещо просто, по най-сложния възможен начин.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

Място
    Благоевград
    Публикации
    11
    Точки (при гласуване)
    0

Здравейте, ето и моя начин за решение на проблема.
    От схемата по-долу получавам закъснение около 20 секунди, след това подава сигнал на реле 30А, което е вързано на ключа на късите. На входа на платката сложих и едно реле 1А, което взима сигнал от габаритите след ключа. Всичкото това сработва по следния начин: Даваш котакт и имаш 20 секунди да запалиш, след това се включват късите, без габарити. когато включиш габаритите, платката изключва и фаровете работят по нормалния начин.
    Име:  untitled.jpg
Прегледи: 404
Размер:  40.2 Кб
    Съпротивлението R e 220KOhm, а кондензатора С е 100uF, ако промените стойността на съпротивлението променяте и закъснението.
    Тествано и работи на Ситроен Ксара.

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

Здравейте колеги, има ли възможност за настройка за включване (за предпочитане забавено) на редуцирани къси или редуцирани дълги заедно с габаритите при изключен ключ за светлините? При включване на ключа за светлините на някое от положенията му, да си преминава към нормалната работа. За инфо Голф Плюс има положение на ключа за автоматично включване на къси и габарити при затъмняване.
    Ако има такава възможност, кой и къде може да я активира?

Място
    София
    Публикации
    4,752
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на vessonik Преглед на публикациите
    Здравейте колеги, има ли възможност за настройка за включване (за предпочитане забавено) на редуцирани къси или редуцирани дълги заедно с габаритите при изключен ключ за светлините? При включване на ключа за светлините на някое от положенията му, да си преминава към нормалната работа. За инфо Голф Плюс има положение на ключа за автоматично включване на къси и габарити при затъмняване.
    Ако има такава възможност, кой и къде може да я активира?
    повечето модули, които се монтират допълнително, правят точно това!!!

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на IvanIvanovi Преглед на публикациите
    повечето модули, които се монтират допълнително, правят точно това!!!
    Иван, става въпрос за активация без добавяне на модул на Голф Плюс 2008г., доста Кадита таксита има в София с такава опция.
    За модулите се лутам вече месец по сайтовете за Голф 3, на който искам да пусна редуцирани къси, които да светват със забавяне и габарити отзад, може и предни. Предлаганите модули се нуждаят от някакви доработки, кой с релета, кой с диоди, кой и с двете. Сигурно не съм попаднал на подходящия модул и кой да го монтира. Колеги, ако може подскажете къв кой да се обърна.

Място
    София
    Публикации
    4,752
    Точки (при гласуване)
    24

грешно съм разбрал въпроса

новият отговор е: не знам!

Публикации
    1,896
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Мога да ти предложа още едно обяснение. От някаква температура на жицата (и балона) халогенният цикъл спира да работи. Не знам каква е тази температура, ама според мен е между 20 и 70 % мощност. Които проценти са малко от въздуха и са свързани и с факта, че крушката е много далеч от линейно съпротивление и P=U^2/R е много афиф за нажежаеми крушки.
    Разбира се, ако крушката периодично се светва и на пълна мощност, халогенният цикъл ще оправя нещата.
    В модулите трябва да се добави и светване за две минути 100 % за всеки час.
    Колегата, който тества крушки в мазето си да добави и няколко на 7 волта, за да е коректен експеримента.

Място
    Габрово
    Публикации
    954
    Точки (при гласуване)
    8

Да не отварям нова тема, имам проблем с въпросното реле. Та моето пуска късите след определено напрежение, обаче както си карам и по някое време угасват, след малко пак се включват. Закономерност не открих никаква, нито по времеви интервали светене/несветене, нито при преминаване през дупка, нито при студено или топло време. Човека, който го монтира се съмняваше да няма пад на напрежението, каза че не открил, ама колко си е играл не го знам. Някакви идеи за проблема? Ако пада напрежението акумулатова щеше да е дал фира ми се сртува, така е от 4-5 месеца. Става въпрос за П2 2,8 дизел.
    п.п. С тока се нямам хич, та по като за индианци
    Mitsubishi Pajero II 2.8 TDI
    Mercedes-Benz E280 W124

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,881
    Точки (при гласуване)
    32

Или напрежението на инсталацията мърда, или релето си е вдигнало прага на сравнение.
    Един индианец може да смени релето за проба например. Или да сложи волтметър и да наблюдава.

Място
    София
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

Щом релето е по напрежение, трябва да събереш данни при какво напрежение имаш и при какво - нямаш фарове.
    Най-лесният начин за измерване от "индианци", за който се сещам, е с уред, който се забожда в запалката, подобен на този:

Разбира се, този уред е далече от представата за точно измерване, което се прави с качествен мултицет на акумулатора или алтернатора, но като за индианци - толкова.

Такова реле трябва да включва над 13 волта. Ако твоето реле включва над 14 волта, е много вероятно да се държи по описания от теб начин.
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,222
    Точки (при гласуване)
    60

Включването по напрежение е тесла и няма добра граница на която да сработва.

Място
    Габрово
    Публикации
    954
    Точки (при гласуване)
    8

Единственото, което още не съм си играл да направя е да му забода мултицета и да видя като угаснат има ли промяна в напрежението. Ама тоя трактор да го кипеня 10 минути да ми дрънчи на главата...Че и укрепване на мултицета си трябва, с тия вибрации. Смяна на релето е вариант, ама това питам, каква е вероятността да е дефектно, че съм сигурен, че е с китайски части на кило. Ама може и да не е от него.
    Mitsubishi Pajero II 2.8 TDI
    Mercedes-Benz E280 W124

Страница 12 от 12 ПървиПърви ... 289101112

Сходни теми

1. Отговори: 5
    Последно мнение: 19-07-12, 18:52
  2. Преустройване от Ел.включване на бързи-бавни-4по4 към ръчно включване по някакъв начи
    От Тата във форум Други 4х4, екзотични автомобили, всичко извън горните марки
    Отговори: 7
    Последно мнение: 30-11-10, 09:48
  3. Отговори: 2
    Последно мнение: 23-04-10, 20:43
  4. Отговори: 20
    Последно мнение: 19-12-08, 11:05
  5. Включване на 2-ра предавка при студен двигател
    От vladoniki във форум Автомобили 4x4
    Отговори: 19
    Последно мнение: 18-10-08, 20:44

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми