Обява

Свий
Няма добавени обяви.

100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

    Ето, снимал съм и този оборотомер. Доколкото схващам, задвижва се с ремък от основния вал:
    Прикачени файлове
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #17
      От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

      Това е немската техника,тва ако беше руско надали и 10 години щеше да издеяни.А някой знае ли колко киловата произвежда?
      0 8 76 36 8 542

      Коментар


      • #18
        От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

        Все ще се намери кой да плюне в инак хубавата тема.
        Не съм русофил, нито германофоб, изобщо не съм никакъв фил или фоб, ама като започне да се плюе само защото било руско...
        Аз знам едни реактори дето вече доста години произвеждат една голяма част от електричеството за България. Май бяха руски... Знам и едни дето ги заля морето щото не сметнали за нужно да вдигат толкова висока стена... И какво-руските реактори са супер, а японските са боклук. Не става така.

        Иначе тази централа си е много приятна находка, и всеки с поне малко технически интерес ще я гледа в захлас.
        Но при адекватна поддръжка всичко работи дълго време.

        Имам дървена веялка на която на ламарината пишеше 1921 година. И си работи. Но не е немска. Не е и руска...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #19
          От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

          На едната табелка пише 120 киловата . До колкото знам от дядо ми преди 1944 година в България мрежите са били с две напрежения 150 и 220 волта в различните краища на страната са изграждани различни централи . По някое време към 1950 година всичко е стандартизирано на 220 волта . В моето детство си спомням че имахме две 150 волтови глимп лампи Тунгсрам свързани последователно за да работят и да не изгарят на 220 волта . Някъде четох че имало планове да се пусне отново в експлоатация ВЕЦ Панчарево която сега е музеен експонат за съжаление не работещ .
          Последно редактирано от sek.1; 06-08-12, 22:14.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #20
            От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

            Направо ме удари "Трифазенъ токъ", като видях темата. Бях чувал само.... Че още работи. Браво за темата. Сега ше го мисла кога да ида да видя. Какъв е достъпа до там? Едва ли е много свободен.

            Коментар


            • #21
              От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

              Интересна е централата..... В Якоруда има също действаща, със същата турбина, но май е от 1940 година/трябва да питам за точна дата, на памет ми е тази дата/..
              Ами няма как да се види вода, защото централата е на налягане, а не на дебит... А налягане без тръби, трудно...
              Турбината е Пелтон с двойни лопатки.. Май, де, но така като я гледам е Пелтон... Като в нашата централа....
              За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
              Honda Dominator 650
              088ЧЧ93979-->Борис
              0878956Ч38-->Борис

              Коментар


              • #22
                Първоначално публикуван от Ц. Кръстев Преглед на мнение
                Направо ме удари "Трифазенъ токъ", като видях темата. Бях чувал само.... Че още работи. Браво за темата. Сега ше го мисла кога да ида да видя. Какъв е достъпа до там? Едва ли е много свободен.
                +1
                И как наистина стоят нещата с достъпа?
                XR4

                +359.885.88.99.29

                Коментар


                • #23
                  От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                  Съвсем достъпно е. Комплексът е отворен за посещения, плаща се вход 3 лева за възрастни, 2 лева за ученици и пенсионери. Не видях работното време, но предполагам, че е около стандартното за такива места, 10 до 18 или нещо от този род. Свободно се обикаля около двореца, една малка къщичка до него е направена на кафене, в което има накачени доста глухари и сърни, все царски трофеи, надписани къде и кога са отстреляни. Много такива има и в самия дворец, тук-там може да се надникне през прозорците на иначе заключената сграда. Има и галерия с картините от двореца, но беше затворена точно като ходихме. Електроцентралата стои с отворена врата и прозорци, посочена е като атракция за разглеждане.

                  П.П. Сега чета някъде в нета, че било отворено само четвъртък, петък и събота, а входът бил 5 лева. Е, аз пък бях в неделя, срещу 3 лева Явно информацията е неточна. И да добавя, това красиво и историческо място е един от дворците, върнати на величеството. Не знам кой го стопанисва в момента, но нищо чудно и да е той! Обаче по случая се води дело, в момента е съда и върви по стъпките на едно вече окончателно приключило дело, това за двореца Крицим, който беше върнат на държавата миналия месец. Дано и тук да се оправят нещата!
                  Последно редактирано от Теодор МБ; 07-08-12, 05:28.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #24
                    От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                    Първоначално публикуван от metalgiar Преглед на мнение
                    Това е немската техника,тва ако беше руско надали и 10 години щеше да издеяни.А някой знае ли колко киловата произвежда?
                    Или просто тема на друг разговор!
                    Иво (таксито) Андреев
                    0988 91 80 50
                    Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                    Коментар


                    • #25
                      От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                      ВЕЦ Енина също е пуснат през 1914 г. и работи до днес с историческата техника от турбини Бел и генератори Сименс произведени 1912 г., до там също може да се организира посещение, като няма билети за вход Намира се в едноименното село в Община Казанлък.Това е и първата централа построена с изцяло български средства.

                      Коментар


                      • #26
                        От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                        Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                        ...
                        П.П. Сега чета някъде в нета, че било отворено само четвъртък, петък и събота, а входът бил 5 лева. Е, аз пък бях в неделя, срещу 3 лева Явно информацията е неточна. И да добавя, това красиво и историческо място е един от дворците, върнати на величеството. Не знам кой го стопанисва в момента, но нищо чудно и да е той! Обаче по случая се води дело, в момента е съда и върви по стъпките на едно вече окончателно приключило дело, това за двореца Крицим, който беше върнат на държавата миналия месец. Дано и тук да се оправят нещата!
                        Да, на величеството е! Помня в каква руина го бяха превърнали двореца в края на 80-те и началото на 90-те. Вътре почти всичко беше окрадено от културтрегерите ни. Така че по-добре да си е на Царя от колкото държавно. Държавата никога не е била добър стопанин и никога няма да бъде, особено държавата Република България! Примери за държвна безстопанственост мисля няма нужда да изреждам, щото няма да ми стигне форума вероятно, пък и всички ги виждате ежедневно.
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • #27
                          От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                          Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
                          ВЕЦ Енина също е пуснат през 1914 г. и работи до днес с историческата техника от турбини Бел и генератори Сименс произведени 1912 г., до там също може да се организира посещение, като няма билети за вход Намира се в едноименното село в Община Казанлък.Това е и първата централа построена с изцяло български средства.
                          В Карлово пък ВЕЦ-ът е от 1926 година. Отново с генератори Сименс. Като ученици в Електротехникума ходихме на екскурзия там. Беше интересно.
                          Nissan Terrano 2,7 TDI

                          Коментар


                          • #28
                            От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                            Много красиво кътче от наща родина! Ходил съм зимата и лятото но през зимата е много красива гледка и повече ми хареса от лятото като съм ходил ! Влизал съм и в двореца чудесно място за вехтошари като нас, които се радват на стари мебели, прибори и какво ли не още! Едно от малкото места, при които е спряло времето.

                            Коментар


                            • #29
                              От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                              Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                              В Карлово пък ВЕЦ-ът е от 1926 година. Отново с генератори Сименс. Като ученици в Електротехникума ходихме на екскурзия там. Беше интересно.
                              И до ден днешен работят с незначителни подобрения. Поддържах ги 1993-1996г....

                              Коментар


                              • #30
                                От: 100-годишната ВЕЦ Сименс в двореца Царска Бистрица

                                виждал съм как такъв 'чекрък' влиза в паралел....доста е впечатляващо...и доста 'ръчни' операции

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X