Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Загубени из гръцките острови (1) - Северни Йонииски острови

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Загубени из гръцките острови (1) - Северни Йонииски острови

    ЗАГУБЕНИ ИЗ ГРЪЦКИТЕ ОСТРОВИ
    1-ва част
    / ЛЕФКАДА-МЕГАНИЗИ-КАЛАМОС-КАСТОС-ИТАКА-КЕФАЛОНИЯ /

    Привет на всички, четящи тези редове ! Дългата, продължителна и снежна зима роди блянове и мечти за едно кристално чисто, далечно синьо-зелено море, осеяно с малки и големи острови и с неповторим дъх на солени пръски и залязващо в лазурните води слънце. След няколко бързи отскока до островите Тасос и Амулиани и една обиколка на цялата Ситония си поставих конкретна цел – островите на Йонийско море /общо 9 на брой/. Но преди това – няколко думи за мен и за това, което правя. Моя милост се зове Димитър – по професия адвокат, притежаващ лодка QUICKSILVER 430 HD XS (стабилна, 5 пластова надуваема лодка с метален под, използвана в US Coast Guard) и извънбордов двигател HONDA 20BF – изключително надеждна и сигурна машина) и обичам да обикалям из средиземните Егейско и Йонийско морета. В това смело и красиво начинание ме придружи близък приятел – Деян /Дидо/ - архитект и (вече) утвърден художник. И така – обадих му се, изложих вкратце идеята си за един бърз тур из групата острови по западното крайбрежие на южната ни съседка и речено-сторено – на другия ден тръгнахме. Изстреляхме се от София към 9 часа сутринта в посока Игуменица, и някъде около 8 часа вечерта достигнахме до моста, свързващ остров Лефкада с континента. Тъй като вече ставаше късно, решихме да преспим на континента и на сутринта да щурмуваме островите, вследствие на което преспахме в подножието на стара венецианска крепост в планината – лодка и каменни стени.....



    На другия ден поживо-поздраво пресекохме моста към остров Лефкада –



    и на градчето Лигя намерихме удобна рампа, за да спуснем лодката във водата. Оттам – газ към южната част на острова, където спряхме в красивия град Нидри – в залив, осеян от вълшебни необитаеми острови, включително и този с бивш собственик Онасис–остров Скорпиос.



    Наближаваме градчето Нидри:



    Вече сме в Нидри:



    Нидри е типично гръцко крайбрежно градче – плажна ивица, гъмжаща от таверни – едно от друга по-привлекателни и широка (на втора линия) дълга търговска улица.
    Тук Дидо пред една от таверните –



    На същото място и аз самият –



    Крайбрежната -



    и търговската улица –




    Поразходихме се, позяпахме, и разбира се – пихме по биричка на пристанището, което беше претрупано с различни по размери яхти и кораби:



    След Нидри се запътихме към съседния остров Меганиси, да си търсим удобен плаж за спане (диво къмпиране) - и там намерихме един от корабите на известния скитник и побойник Одисей:



    след което се втурнахме към столицата Спартохори:



    - за да пием.... биричка....



    и да позяпаме...



    Намерили вече удобен плаж, оставили си основния багаж, тръгнахме към остров Каламос –



    Едноименната столица Каламос е малко градче, с четири-пет таверни и всичко спи – около два часа на обяд, в маранята и горещината, работеше само едно магазинче със скромен асортимент, затова се разходихме из тихите, задрямали улици:








    Нищо не работеше, поснимахме и отплувахме за остров Кастос – намира се между Каламос и континента:





    Със своите 78 жители, две таверни, едно магазинче - минимаркет и едно такова за сувенири се изчерпва основното описание на островчето, заспало под горещите юлски лъчи....









    Времето застрашително напредна, вечерта се показа на небосклона, и ние тръгнахме да се прибираме към о-в Меганиси.Иззад южния нос на Кастос ни очакваше обаче неприятна изненада – морето показа другото си лице, и ние се заподмятахме между почти двуметрови вълни. Слънцето пред нас бавно, но неумолимо залязваше, и ние бавно пъплехме към другия бряг. Но двигателят и лодката се доказаха за пореден път – безотказно ни доставиха живи и здрави и най-вече сухи до острова, който отстоеше на над 10 км. оттам, откъдето тръгнахме.... Красотата на залязващото слънце в бурните вълни на морето не може да си опише с думи – тя трябва просто да се види... И така, изминали над 90 км.по вода този ден, пристигнахме на остров Меганиси за първата си нощувка в Йонийско море.
    На другата сутрин, свежи и отпочинали, поехме към родното място на хитреца Одисей – и намерихме след около два часа плаване девствен плаж с чиста, нежносиня вода....

    Починахме си малко – и друм към гр.Вати, столицата на остров Итака, разположен в много дълбок залив от източната страна на острова.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 106.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5979686

    Наближавахме столицата -

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 118.jpg
Прегледи:1
Размер:82.3 КБ
ID:5979687



    когато към нас се приближи изневиделица огромен RIB с 2х300 SUZUKI с четирима доста едри души на борда – λιμεναρχειο и ни спря за проверка. Всъщност проверяваха дали не сме водолази – на бутилки или апнея, защото остров Итака – после разбрах – бил природен резерват и било забранен такъв вид риболов.Като видяха, че нямаме нито бутилки, нито харпуни или неопрени и след като им размахах документите за регистрация на лодката, ни махнаха приветливо и отфучаха.Много се изкушавах да се снимам с тях, но не бях сигурен как ще изтълкуват подобен подтик и затова си затраях, докато се изгубиха от поглед. А ето и градчето Вати –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 169.jpg
Прегледи:1
Размер:184.2 КБ
ID:5979688

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 167.jpg
Прегледи:1
Размер:115.4 КБ
ID:5979689

    Хубаво, малко, китно и приятно градче – истинския дух на Средиземноморието, родния град на Одисей, възпят от Омир и т.н.....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03228.jpg
Прегледи:1
Размер:122.4 КБ
ID:5979690

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 137.jpg
Прегледи:1
Размер:184.0 КБ
ID:5979691


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 177.jpg
Прегледи:1
Размер:187.6 КБ
ID:5979703

    И китни, спретнати, подканящи таверни на брега на дълбокия залив....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 140.jpg
Прегледи:1
Размер:125.6 КБ
ID:5979693

    Културен отдих пред музея на гр.Вати с трима герои – един древен и двама съвременни...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 145.jpg
Прегледи:1
Размер:45.9 КБ
ID:5979694

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03211.jpg
Прегледи:1
Размер:114.1 КБ
ID:5979695

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03213.jpg
Прегледи:1
Размер:102.8 КБ
ID:5979696

    След този интелектуален напън седнахме да направим дневния разбор на пътешествието, ловко подмятайки коментари за стила на Моделиани и Албрехт Дюрер, съпоставен с този на Микеланджело и Рафаело, както и паралелните линии в лингвистично-исторически аспект на катаревуса и димотико.....в – имахме късмет с българския си нюх – най-сполучливата таверна, където сервитьорката се оказа.... наша родна мома....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03235.jpg
Прегледи:1
Размер:151.7 КБ
ID:5979697

    Снимаща местните пияници....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 198.jpg
Прегледи:1
Размер:142.4 КБ
ID:5979698

    След кръчмата....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 202.jpg
Прегледи:1
Размер:188.2 КБ
ID:5979699


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 203.jpg
Прегледи:1
Размер:185.7 КБ
ID:5979700

    и това неочаквано и приятно запознанство с Виктория /така се казва тя/, подпийнали лекичко, но недостатъчно за „Градил Илия килия” и „Абе ти мен уважааш ли ме” решихме да си тръгнем и да намерим плаж за нощувка – някъде в близост южно до града, за да ни е удобно на другия ден да се върнем за провиизи и рицина. Но не щеш ли, тръгвайки от градчето, излезе гадна вълна с пречупен гребен и станахме вир-вода, защото задуха и много силен вятър. Всички яхти и рибове в района презглава се втурнаха към пристана, ама ние – не, дай да търсим плаж. Току-що излезли от залива на Вати, условията на плаване станаха почти невъзможни и ние се спасихме – за наш късмет съвсем в непосредствена близост до града имаше малък залив с интересен плаж, целият осеян с маслинови дървета, където и закотвих лодката. Ето го и него -

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled-1.jpg
Прегледи:1
Размер:188.6 КБ
ID:5979701

    Поклечахме, повъртяхме се, подремнахме, вълната най-сетне падна и ние се изстреляхме към срещуположния бряг на големия залив в търсене на плаж да приюти наши милости.... Тръгнахме оттук -
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 216.jpg
Прегледи:1
Размер:122.1 КБ
ID:5979702


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03221.jpg
Прегледи:1
Размер:195.1 КБ
ID:5979716

    и стигнахме дотук – малко каменно плажче, сгушено в основата на планината, ограждаща залива като верен страж-пазител...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 219.jpg
Прегледи:1
Размер:92.8 КБ
ID:5979704

    Бързо под лъчите на заспиващото слънце спретнахме нашия миниполис –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 220.jpg
Прегледи:1
Размер:140.2 КБ
ID:5979705

    за да отморим и на другия ден заранта да хукнем към остров Кефалония –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 227.jpg
Прегледи:1
Размер:81.2 КБ
ID:5979706

    Ами красив остров си е и това е положението ....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 226.jpg
Прегледи:1
Размер:106.0 КБ
ID:5979707

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03243.jpg
Прегледи:1
Размер:133.8 КБ
ID:5979708

    И градчето Сами, сънливо протягащо се под лъчите на изгряващия Хелиос –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 236.jpg
Прегледи:1
Размер:121.9 КБ
ID:5979709

    Красива архитектура – местната църква :

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 244.jpg
Прегледи:1
Размер:68.7 КБ
ID:5979710

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 246.jpg
Прегледи:1
Размер:66.3 КБ
ID:5979711

    Поразходимме се, поснимахме, пихме сутрешното каф....ох, биричка, и айде – обратно към Итака. Не толкова времето ни попречи, колкото преценихме, че за тези три-четири дни видяхме прекалено много нови неща и изпитахме доста силни емоции, въртейки се из приказните острови на лазурното Йонийско море, за да обиколим целия остров Кефалония. От другата му страна се намира Порто Кацики –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:t_NLefkadaHoraPastryShop10001_b.jpg
Прегледи:1
Размер:21.1 КБ
ID:5979712

    както и много красиви надводни и подводни пещери, но преценихме, че този остров си заслужава да дойдеш само на него поне за четири-пет дни. Нейсе. И утре е ден. Прибрахме се набързо на „нашия” плаж /той няма достъп откъм сушата/ и всеки се отдаде на активна почивка:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03256.jpg
Прегледи:1
Размер:239.2 КБ
ID:5979713

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 252.jpg
Прегледи:1
Размер:137.5 КБ
ID:5979714

    Спуснахме се пак до градчето Вати,повторихме вчерашната разходка, върнахме се и си направихме скромна вечеря сбяло винце на плажа:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03260.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:5979715

    Право срещу нас се вижда столицата на остров Итака...
    И така, на другия ден - багажеца в лодката и поехали наобратно към остров Лефкада, отново към град Нидри, защото и този остров е доста голям и нямаше да ни стигне един ден, за да го обиколим целия. Преминахме обратно през протока между Лефкада и Меганиси – спокоен и широк като тропическа река, и се озовахме в дълбокия залив на градчето Нидри.... (по пътя пак видяхме стария пират Одисей, най-вероятно лутащ се из островите на Циклопите в напразен опит да се прибере навреме преди съпругата му да си намери нов мъж...)

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 254.jpg
Прегледи:1
Размер:95.1 КБ
ID:5979717

    И залива:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 261.jpg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5979718

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 267.jpg
Прегледи:1
Размер:173.2 КБ
ID:5979719

    осеян с таверни, които само като ги погледнеш, и ти потичат лигите.....
    Отново в Нидри. Отново слънце. Хорска глъч и чужда реч... И си мисля, ето така: ами че това съм аз, Митко, с моята лодка след 225-тия посетен от мен гръцки остров:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03268.jpg
Прегледи:1
Размер:214.5 КБ
ID:5979720

    Хууубава и дълга разходка, а после какъв плаж си намерихме за нощувка – преценете сами –

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 288.jpg
Прегледи:1
Размер:198.0 КБ
ID:5979721

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 295.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5979722

    Последната ни вечер в този регион.... На другата утрин – в шест часа – „Ставай, втора рота !!!” В лодката и хайде към гр.Лигя, където са колата и колесара. Жалко... свърши... Последни моменти на острова:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03279.jpg
Прегледи:1
Размер:194.3 КБ
ID:5979723

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03282.jpg
Прегледи:1
Размер:171.0 КБ
ID:5979724

    И след пет вълнуващи, осолени с морски пръски дни, изтъкани от тюркоазената синева на това вълшебно, приказно море, нашия скромен пътен състав от МПС, колесар и лодка отпътува за Родината. Минали повече от 260 км. по море, посетили шест нови острова, ние се прибираме с чувство на удовлетвореност и прекрасни спомени за тези наистина дивни места....


    P.S. Предстои ми пътуване до Корфу, Паксос и Антипаксос, след това – с отделен курс – Спорадите (Скиатос-Скопелос-Алонисос-Кира Панагия) и ранната есен – до Елафонисос и Китира /или пък островите в Атинския залив- Саламина, Ангистри, Егина, Порос и евентуално Хидра и Спецес/. Ако някой от вас, които четете това писание, притежава лодка или яхта, и има желание, възможности, време – може да си свърже с мен на и-мейл: adolf33@abv.bgили на тел.0888, 0898 или 0878/ 531444 за да се присъедини в тези летни, гръцки авантюри в летото господне 2012-то.















    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Венци- малкия; 22-11-12, 09:21. Причина: Редакция на снимките

  • #2
    От: Загубени из гръцките острови

    Снимките в началото вече се виждат.
    Най ми харесва плавателният съд

    Колко харчи един такъв двигател ? И какво разстояние изминавате максимум с тази лодка, от остров до остров ?

    Коментар


    • #3
      От: Загубени из гръцките острови

      Глупави гърци, не вземат да застроят всяка педя крайбрежна ивица с all inclusive ами си живеят сред зеленина и спокойствие.
      Благородно завиждам на автора, за пътешествията му. Лодка все още нямам, но планове и мечти бол.
      Надявам се да се присъединя догодина. Поздрави
      „Хората са два вида - едните вярват в невероятното, а другите правят невъзможното. Оскар Уайлд.“

      Коментар


      • #4
        От: Загубени из гръцките острови

        Среден разход - 5 литра на час. В лодката имам запас от 75 литра бензин. Средна скорост - 25/30 км. в час. Времето - зависи от вълните, никога не съм плавал повече от два часа при големи вълни от остров до остров. На самоход нинавам около 360-380 км.

        Коментар


        • #5
          От: Загубени из гръцките острови

          С такава лодка нали беше забранено да се отдалечаваш на 1 миля от брега?

          Коментар


          • #6
            От: Загубени из гръцките острови

            Първоначално публикуван от spear Преглед на мнение
            С такава лодка нали беше забранено да се отдалечаваш на 1 миля от брега?
            Забранено от кого? Къде е забранено? На кого? Дай информация, че ми е онтересно.

            Доколкото знам, териториалните води са до 12 морски мили. После кой и на какво основание може да ти забрани? Че и да си в териториалните им води, пак не съм видял някой да мрънка.

            Горното не важи за България- ние сме винаги на опаки. Щом ви искат капитански права за надувни лодчици, за да ловите сафрид зад буната...
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #7
              От: Загубени из гръцките острови

              Чл.13 тука: http://www.mtitc.government.bg/page....ry=222&id=3821
              Мислех, че и по гръцко е така, но добре че не е така

              Коментар


              • #8
                От: Загубени из гръцките острови

                @steiner68 Браво, уникално! Не съм вярвал че така яко може да се обиколи с 4 метров зодиак.




                Коментар


                • #9
                  От: Загубени из гръцките острови

                  Прочетох го донякъде. Нямах нерви да го дочета. Доста глупости има. Едната е, както ти каза, 1 морска миля от брега или кораба майка за малките лодки. Срам ме е да си кажа в колко страни съм карал лодка, но директо ти казвам, за такова тъпо нещо чувам за първи път. Закона които си дал важи за териториалните води. Както казах по-горе, важи до 12 мили от брега. Добре, че не могат да пипат по-навътре. В териториалните води, могат да си измислят каквито си искат дивотии. Както е в случая.

                  Капитанско не се иска никъде- Тръгваш от Австралия посока исток и пристигаш в Бургас. До Бургас, никoй, никъде няма да иска капитанско право. Проверено. И пристигам в Бургас и нямам капитанско. Какво правим? А алкохола до колко промила е?

                  Чл. 7.
                  При плаване с яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение се забранява:

                  1. управлението им от лица без съответната правоспособност, ако се изисква такава;

                  2. управлението им след употреба или под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #10
                    От: Загубени из гръцките острови

                    Никви бири и капитанска фуражка,аааамаха,няма се излагаме я


                    Аз все бях виждал походи с каяци,с понтончета,с малки ветроходни лодки..........но с надувна това ми е за пьрви пьт и много ми хареса като идея.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Загубени из гръцките острови

                      Тия дни Митака, ще публикува и другите разкази.
                      Е по бюджетно обикаляне на 250 острова не мога да измисля.

                      Поредният човек който показа, че има ли желание има и начин

                      А планирането на маршрутите думи нямам.. много професионално и с огромен мерак.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Загубени из гръцките острови

                        Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                        Аз все бях виждал походи с каяци,с понтончета,с малки ветроходни лодки..........но с надувна това ми е за пьрви пьт и много ми хареса като идея.
                        И на мен ми хареса идеята, затова попитах има ли и там ограничения. Браво и двамата, иска се дупе за подобни пътешествия а преживяването се помни цял живот.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Загубени из гръцките острови

                          Колегата си взе Куиксилвър 415см с идеята да го вози в колата, но след няколко пътувания кандиса и си купи ремарке
                          Ако някой има желание да прави по дълги преходи, съветвам го директно да се ориентира към РИБ (лодка с твърд корпус и надуваеми балони) - хем върви повече в морето, хем по-добре й понася возенето на колесар
                          Гледам, че и тук като в рибарските форуми един от първите въпроси е "колко бензин харчи"? Грешен въпрос - това не е моторна яхта, разходът е символичен на фона на общите разходи по придобиването и пътуването (гориво за колата, фериботи, нощувки и др)
                          Имам клиент с РИБ 480см с 50кс мотор Меркури EFI. Моторът има нещо като борд компютър и познайте какъв среден разход даде за първите 120 моточаса? 7л/ч, но при тази комбинация Vмах е над 60кмч, а нормалната "круизна" скорост от 30кмч се постига с под 30% газ... Та въпросният колега беше обиколил о-в Закинтос за "разходка"
                          Относно изискванията на гърците - желателно е лодката да има БГ-регистрация и втори помощен мотор (нещо от типа на 5-6кс), "капитана" да има свидетелство за управление и застраховка Г.О. Ако имате изброените неща, може да си обикаляте без никакви притеснения! Дори гърци постоянно пребиваващи в БГ си регистрират лодките тук, за да ги карат по родните места (не говорим за 20 метрови яхти)!
                          Практиката показва, че и без регистрация и т.н. също можете да си карате лодката, но е желателно да не се завирате в пристанища, фарватери и гранични зони.
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • #14
                            От: Загубени из гръцките острови

                            Всъщност изискванията на южната ни съседка са следните (проверих го внимателно в няколко Λιμεναρχείο) - за надуваема лодка - φουσκωτό σκάφος - изискванията на капитанско свидетелство са ако лодката е над 4.50 и двигателят е над 20 коня; за твърдите съдове - над 4.80 или 5.00 метра и двигател над 30 коня. Ето и затова когато си вземете лодка под наем от плажа, тя е с двигател 25 или 30 коня и никой не ви бара за нищо. Аз нямам капитанско, никой не ми го е искал, а съм обиколил досега 25 острова в различните части на Гърция, но пък имам международна регистрация в Пристанище София. Никой един път не ми го е поискал или направил на въпрос....

                            Коментар


                            • #15
                              От: Загубени из гръцките острови

                              Първоначално публикуван от steiner68 Преглед на мнение
                              Всъщност изискванията на южната ни съседка са следните (проверих го внимателно в няколко Λιμεναρχείο) - за надуваема лодка - φουσκωτό σκάφος - изискванията на капитанско свидетелство са ако лодката е над 4.50 и двигателят е над 20 коня; за твърдите съдове - над 4.80 или 5.00 метра и двигател над 30 коня. Ето и затова когато си вземете лодка под наем от плажа, тя е с двигател 25 или 30 коня и никой не ви бара за нищо. Аз нямам капитанско, никой не ми го е искал, а съм обиколил досега 25 острова в различните части на Гърция, но пък имам международна регистрация в Пристанище София. Никой един път не ми го е поискал или направил на въпрос....
                              I own and run Corfu Sea School, a RYA training centre based in Gouvia Marina. The Port Police do accept RYA qualifications for charters (both power and sail). Most of our sailing clients return and use their RYA certificates (Day Skipper and above) to charter yachts. They also accept the ICC (International Certificate of Competence) which always strikes me as strange as Greece never signed up for this pan-european scheme and have no way of issuing it in country!

                              As Sea Angler says, anything over 30hp you need "Powerboat Level 2" license. This can be done in Corfu, it's a 2 day course. You need to contact Steve Hills at...

                              Хайде да оправим малко терминологията. "Капитански лиценз" е лиценз за хора занимаващи се професионално с каране на лодки. Погледнете си вашите и прочетете какво е STCW, и за кого се отнася този стандарт. Такъв лиценз няма как да е задължителен в Гърция. Това, че в България го изискват, си е от нашите умници.

                              Powerboat Level 2 License - се изисквал за лодки над 30 конски сили. И бил 2 дни курс. Я да кажат хората с българските професионални лицензи, за 2 дни може ли да се проведе курса? Само за сведение- въпросите ма тукашния курс /който би трябвало да е същия или много подобен/ са над 7700 /седем хиляди и седемстотин. И инструктора трябва да обясни поне 80% от всичките. Това НЕ е капирански лиценз.

                              RYA е английска морска организация /представете си голям яхт клуб/ занимаваща се със ветроходство и моторни спортове. Те не издават "капитански лиценз". Day Skipper показва, че някой те е учил да караш и си минал някакъв елементарен тест. На този тест даже не са те питали за навигационни светлини...
                              Ние имаме подобни организации тук. На една от тях аз съм един от многото инструктори. И не, не преподаваме материала за "капитански лиценз".
                              Английския текст важи за хора наемащи лодки в Гърция. Ако пристигна от някъде, трябва да уважат лицензите изискваши се в страната в, която е регистрирана лодката. За УСА- нищо. За България- професионален лиценз издаден в съответствие с STCW. За това ви искат и медицинско, и какво ли не като го вадите. Просто нашите не правят разлика между лодка за разходка с Пешо за сафрид и префесионалния капитам. Абе, като има гуми значи може да е тир. Я на всичките по една тираджийска книжка... Честито!

                              Щом Гърците могат да ви искат професионален лиценз в твхните териториални води /12мили/, вие можете да изкарате 2 дневния курс Powerboat Level 2 някъде в Гърция и да не се занимавате с нашите умници. Освен, ако не ви влече да имате професионално свидетелство.
                              Последно редактирано от NIKSD; 09-12-12, 16:59.
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X