Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

    Темата е провокирана от този случай:
    http://www.dnevnik.bg/morski/2012/07...to_spasiavaha/

    и неправилният съвет в статията:
    Запознати препоръчват при сологан да се опита гмуркане надълбоко, а не излизане на повърхността.
    В Уики на български има много малко по въпроса.
    За говорещите английски - превода на термина е rip current или rip wave

    В нета има достатъчно инфо по въпроса, но от изгледаното ми хареса този репортаж:
    http://www.youtube.com/watch?v=rnz3Z...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=1Oebi...eature=related


    Дано някой се сети да направи нещо и по нашата телевизия по въпроса.
    Но като за начало - ако попаднете в мъртво вълнение - запазете спокойствие и плувайте успоредно на брега докато водата спре да ви дърпа.
    Чак после завийте към брега. И най-важното - извикайте за помощ.
    Последно редактирано от vlageo; 20-07-12, 17:47.

  • #2
    От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

    Ето тук има писано по въпроса.
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...ED%E5%ED%E8%E5

    Коментар


    • #3
      От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

      При Мъртво течение никакво гмуркане,държиш си се отгоре оставяш се на течението,но си гониш посока брега !Най- опасно е течението при видимо спокойно море, тегленето е в долния слой над 2метра дълбочини ,тогава гмуркането може да е фатално!Имам случка от Варна с плуване до Корабните буйове ,тогава бяха на около 5,6км навътре.Бяхме 5 човека.На влизане всичко добре ,на излизане някакво подобно течение,даже и с динамично бързо плуване ни разпръсна и на брега излязохме на по 100тина метра един от друг,па на всичкото от горе ,от вълните и дългия кроул трудно се изправяхме на крака /все пак са си 10тина км./.Сигурно сме били голям цирк ,ако са ни гледали отстрани!
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #4
        От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

        Грешат се понятията, дори в тази нарочно направена да изясни въпроса тема.
        Това, което аз знам
        мъртво вълнение - хаотична вълна, може да е остра или не толкова, без посока или разнопосочна. Получава се по различни начини. При рязко усилване на вятъра до бурен съчетано с промяна на посоката му, при разбиване на нормална вълна в преграда (варненския вълнолом, където се смесва и отразената вълна), или смесването на далечна вълна с отразена при липса на вятър. Ако нещо смути хода на силно течение, също има неориентирани вълни (изпъкналост на подводния релеф или брега, скала, второ течение). Как изглежда - като безброй хълмчета, за разлика от нормалната вълна, която е част от някаква линия.
        мъртво течение - това е доста непрофесионално наименование. Може би е спасителско-плажен жаргон. Ще е поясно ако се нарече мътвешко. Борбата с него не е никак трудна, просто трябва човек да може да си плува. Обикновено представлява вълново течение, което върви успоредно по брега и е резултат от отичането на прибоя (разбилите се в брега вълни). При някоя чупка на брега отива навътре към морето. Нещо като река покрай брега е, и отнася пясък и копае дупка. Много често по-навътре в морето става нанос и там е изненадващо плитко, за незапознатите.

        Мъртвото вълнение и мъртвото течение не са свързани неща. Най-силно течение в прибоя става при силна нормална вълна. Може да има мъртво вълнение на мястото на срещане на две течения навътре в морето. Всяко течение е затруднение или непреодолимо за плувец според скоростта. Просто трябва да се пресече и излезе от него, или да се търси помощ.
        Последно редактирано от lodkar; 23-07-12, 19:19.

        Коментар


        • #5
          От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

          Героите от Синеморец - САМОЖЕРТВА БЕЗ БЛАГОДАРНОСТ: http://btvnews.bg/video/news/geroite-ot-sinemorets.html

          ... аз съм без коментар!
          Biagini Passo Powered By VW Syncro

          Коментар


          • #6
            От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

            Че как са се удавили, и двамата плувци?! Аз съм влизал, по-скоро морето ме е вкарвало на 2 - 3 метра под водата, и не мисля, че беше нещо особено. Просто чаках да изляза, като мога да плувам дълго и сигурно но в никой случай не съм бърз или експерт плувец. Може би заради стрес да се получи инфаркт или друго и така... това става често, ако човек не е с отлично здраве.

            Коментар


            • #7
              От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

              Черно море е взело не малко добри плувци.
              Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

              Коментар


              • #8
                От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

                проблемът е, че вместо да стоят на повърхността и да събират сили, те се опитват истерично да излязат на брега, остават без дъх и се нагълтват с вода...
                А човек може да издържи поне час, ако се държи на повърхността с минимални усилия докато дойде помощ, вместо да се бори с течението...
                помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                Коментар


                • #9
                  От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

                  Вечна им Памет!Според мен ги е съсипала умората!А това за признанието -нямам думи ,но има и други случаи!
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

                    Жалко за двамата мъже и за тяхната саможертва.
                    Навсякъде чета че са били добри плувци, но явно никой не се интересува замисля над опасностите които крие морето и евентуално как се процедира в такива моменти. Аз отскоро самия се научих да плувам и сам се заинтересувах точно как се процедира ако изпаднеш в подобна ситуация на мъртво вълнение или течение в морето. Даже прочетох и един интересен факт например при силно вълнение има една периодичност на повторение на силни и големи вълни с по-малки такива. Последния път като бях на плаж и имаше ужасно вълнение реших да проверя тази теория и се оказа вярна. Ако ви завлече навътре в морето течението и междувременно има силно вълнение което си е доста опасно, се изчаква точно този промеждутък от време с лекото затишие за да се излезе по-безопасно на брега. И подкрепям идеята за повече такива обучителни и предупреждаващи и обучителни репортажи по българските телевизии, но те са много далеч още от мисълта за такава превенция.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мъртво вълнение - що е то и как да излезем от него

                      Първоначално публикуван от bat_vanko Преглед на мнение
                      Героите от Синеморец - САМОЖЕРТВА БЕЗ БЛАГОДАРНОСТ: http://btvnews.bg/video/news/geroite-ot-sinemorets.html

                      ... аз съм без коментар!
                      Бутамята за мен е най-опасния и лош плаж по южното черноморие,изключително стръмна е плажната ивица.

                      Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                      Вечна им Памет!Според мен ги е съсипала умората!А това за признанието -нямам думи ,но има и други случаи!
                      Така е,когато се опитваш да спасиш живот и особено на дете се изцеждаш на макс!Вечна им памет!
                      HONDA DOMINATOR 650
                      ОРЕЛ ASTRA
                      РСПБЗН-Приморско

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X