Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

    И сега ако някой сподели и за турската граница и гръцката (източни Родопи) ще е супер, че планирам една разходка за няколко дни в този регион - Резово - Бръшлян - Кърджали (основни отправни точки).
    Темата е наистина супер полезна и особено важна!
    Б. Бонев
    0осем88две6шест71три

    Коментар


    • #32
      От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

      За Смолян 0301 62457 и 0301 62919 . Тия ми дадоха!

      П.П. Напомням че Смолян е за цялата гръцка граница!
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #33
        От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

        На Турската границата ситуацията е по различна от другите и за това добре е да се обозначавате по рано. За Резово трябва да се обърнете към ГПУ Царево. Следва Малко Търново /което вече е към ГДГП Елхово/ После Средец, Болярово, Елхово, Свиленград. Това е сухоземната граница.
        На някои от местата като минавате усмихвайте се като за снимка
        Последно редактирано от green; 23-07-12, 20:52.
        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

        Коментар


        • #34
          От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

          Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
          В нашата зона за отговорност се намира вр.Руен/2251м./в Осоговската планина, най-високият връх по границата на РБ и по външните граници на ЕС/второто е непотвърдена информация/. За посещението на върха не искаме никакви разрешителни, но уведомяването ни по телефон или официално е добра практика с цел недопускане на инциденти/нерегламентирано преминаване на ДГ, изгубване и др. неприятни неща/.
          Движението по протежението на ДГ предразполага към неволното преминаване на съседна територия защото ДГ не е почиствана и обозначавана от много години, а самото преминаване все още се третира като престъпление от общ характер/справка Наказателен кодекс/.
          Утре ще се постарая да напиша телефоните на ГПУ/гранично-полицейски управления/ по Българо-Македонската граница.
          Задължително носете документите си за самоличност.
          Ако някой се интересува от нещо по-подробно нека пише, може и на ЛС.
          Миналата година качвахме Руен с приятели, бяхме си опънали лагера на беседката с чешмата на около 2 часа от върха. Ужким винаги гледаме да сме изрядни с документацията, но на никого не му беше хрумнало че ще ходим в гранична зона. Дойдоха твои колеги с джип, поскараха ни се малко, обаче излезнаха много свестни момчета - записаха ни данните от ЛК и ни оставиха на мира. Даже се разприказвахме за екипировка, ГПС- и и т.н. Та от тях вече си имам обичка на ухото.

          Понеже тази година планирам да ходя из Беласица (пеша) - да разбирам ли че има разлика в режимите ? Момчетата от Кюстендил ни казаха че било нужно само да минем през управлението на ГП в града и да подадем информация кои сме (имена, ЕГН, номер на ЛК) и за какво се качваме. От думите на колегата Даскалов разбирам, че за Беласица трябва да се подава писмено уведомление, и евентуално да се чака 10 дена ?
          Последно редактирано от windwarrior; 23-07-12, 20:52.
          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

          Коментар


          • #35
            От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

            Уведомлението е ако се извършва някаква дейност...Вие сте БГ граждани и вървите по БГ територия ...никой не може да Ви ограничи правото на свободно предвижване...иначе нарушава Конституцията...Преди години когато КСП/знаете го като голямата бодлива мрежа/ си стоеше и порталите бяха заключени един умен мъж от едно гранично село направи пробива ,като направи писмено оплакване за ограничаване на свободата му на движение и нарушаване на конституцията Така порталите бяха оставени отключени...Него трябва да почерпите
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #36
              От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

              Ами аз планирам да извършвам много дейности - да пия бира, да ям, да ходя до тоалетна (голяма и малка нужда) А и доколкото разбирам - придвижването из граничните зони (резонно) си има редица ограничения. То и президенството е БГ територия, ама едва ли ще ме пуснат да шпацирам вътре само на основание че съм БГ гражданин, а то е БГ територия.

              Ако трябва да съм сериозен - нямам намерение да се конфронтирам с момчетата от Гранична полиция, предполагам службата им е достатъчно трудна и без градски навлеци като мен. Щом трябва да завъртя 2 телефона или да пусна едно писмо - майната му, няма да ми окапят ръцете. Та затова питам - има ли разлика в режимите (уведомление/разрешение) по различните граници ?
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #37
                От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                Добре сега сериозно....До момента тези които искат ....по скоро уведомяват , че ще са в района на границата са:
                1. Фирми извършващи сеч на дървесина.
                2.Пътно строителни фирми.
                3.Геолози и геодезисти.
                4.Разни екологични организации...
                Това е уведомително писмо с имена и ЕГН и посочена цел.
                За скитане лично моето мнение е , че е достатачно да уведомите поста който няма как да избегнете ако се движите в това направление...В някои участаци на БГ-Турската граница се тества нова система ...Същата евентуално представлява интерес за някои хора с престъпни намерения и предполагам в този район ще Ви се обърне специално внимание....
                ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                Коментар


                • #38
                  От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                  Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                  Миналата година качвахме Руен с приятели, бяхме си опънали лагера на беседката с чешмата на около 2 часа от върха. Ужким винаги гледаме да сме изрядни с документацията, но на никого не му беше хрумнало че ще ходим в гранична зона. Дойдоха твои колеги с джип, поскараха ни се малко, обаче излезнаха много свестни момчета - записаха ни данните от ЛК и ни оставиха на мира. Даже се разприказвахме за екипировка, ГПС- и и т.н. Та от тях вече си имам обичка на ухото.

                  Понеже тази година планирам да ходя из Беласица (пеша) - да разбирам ли че има разлика в режимите ? Момчетата от Кюстендил ни казаха че било нужно само да минем през управлението на ГП в града и да подадем информация кои сме (имена, ЕГН, номер на ЛК) и за какво се качваме. От думите на колегата Даскалов разбирам, че за Беласица трябва да се подава писмено уведомление, и евентуално да се чака 10 дена ?
                  Радвам се, че сте останали с хубаво впечатление от поведението на колегите.
                  За вр.Руен мога да гарантирам, че за посещението му с туристическа цел НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, а само пожелателно уведомяването на ГП. Предполагам на никой няма да му е приятно ако се отклони по някаква причина от маршрута и го "налетят" двама-трима граничари и се започне неприятен разговор и за двете страни - какво привим тук, проверка на носените вещи и т.н. Или пък по-неприятния вариант за хора не виждали граница и пирамиди и решат да проверят какво е състоянието на пътя нататък - дали не е по-хубав........
                  За другите гранични райони - други ръководители, друго тълкуване на законите. Един телефонен разговор предполагам няма да навреди.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                    Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
                    Радвам се, че сте останали с хубаво впечатление от поведението на колегите.
                    Наистина свестни момчета бяха - стегнати, възпитани, културни, дружелюбни. Чак малко странно ми стана, ако трябва да съм честен - такива полицаи съм свикнал да виждам на запад от сръбската граница. Даже обещаха да ни качат 1-2 двулитровки бира, ако утре пак бръмчат из същия район. Пичове.

                    @ green - това някаква нормативна уредба ли е, или някакъв вид "джентълменско" споразумение между ГП и улави типове като мен и теб. В смисъл - ако утре попадна на граничен полицай с тежък махмурлук и кофти настроение - може ли да ме кове по устав ? Или по-скоро истината е :

                    Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
                    За другите гранични райони - други ръководители, друго тълкуване на законите. Един телефонен разговор предполагам няма да навреди.
                    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                      Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                      Наистина свестни момчета бяха - стегнати, възпитани, културни, дружелюбни. Чак малко странно ми стана, ако трябва да съм честен - такива полицаи съм свикнал да виждам на запад от сръбската граница. Даже обещаха да ни качат 1-2 двулитровки бира, ако утре пак бръмчат из същия район. Пичове.

                      @ green - това някаква нормативна уредба ли е, или някакъв вид "джентълменско" споразумение между ГП и улави типове като мен и теб. В смисъл - ако утре попадна на граничен полицай с тежък махмурлук и кофти настроение - може ли да ме кове по устав ? Или по-скоро истината е :
                      Няма какво да ти "кове"..В момента в който се появиш в "чувствителен" район и се движиш по "чувствително" направление се задействат на неподозирано за обикновенния човек ниво....Да идват и задават въпроси и трябва да доказваш , че нямаш никакви пристъпни намерения/ но няма да можеш да ги убедиш/....Мога да дам конкретни съвети за конкретни места...но да ви кажа честно не си струва да се ходи на някои места по Турско Българската граница....Достатачно е да знаете , че ситуацията е многоооо различна от другите места....
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                        Преди 2-3 години от общината почти ни бяха задължили да сме едва ли гид-ове - да обясняваме на посетителите забележителностите в района. Не че на мен ми е натежало това, напротив размениш някоя дума с човек, който е по-различен от обичайните обитатели/които за съжаление намаляват със всяка измината година/ по тези места.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                          Покрай работата ми се е налагало доста да обикалям из граничните райони. Никога не съм имал проблеми, най-много момчетата от Гранична полиция да ме спрат някъде преди границата за проверка. Щом разберат с какво се занимавам и видят брандирания джип го обръщаме на приказка. Пичове са, винаги ми е било приятно да си поговоря с тях. Често ми се е случвало като ги срещна да ги помоля да ида до границата и те ме пускат само с предупреждението къде да спра и да не продължавам. На връщане винаги им се обаждам. Само с един колега стана недоразумение близо до Петрич. Тръгнал към някакво възвишение, граничните го видели и след него. Той не ги видял в огледалото и газ да качи хълма. Полицаите помислили пък че ги е видял и се опитва да бяга. Настигнали го, изяснили си нещата и се разделили без проблеми.
                          Граничните дори не ни се скараха когато с приятели минахме през бариерата, на която пише "Гранична бразда" до Горна Арда. Появиха се от гората и завързахме разговор от къде сте, ааа София, и кръчмата не работи... (Гераница, много хубава кръчма, на 50 м от браздата, Борисе не го мисли, а пали мотора натам, няма проблеми ако не минаваш бариерата ) Хората се притесниха, че кръчмата не работи и няма къде да ядем, упътиха ни към друга... А бе страшно готини хора.
                          Не правете глупости по границата и няма да имате проблеми. По турската - малко по-внимателно.
                          Благодарности на колегата Тони за телефоните. Не пречи ей тъй в движение да звъннете един телефон.
                          По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                            Айде и аз да кажа какво ми се случи на мен.

                            От вече 2-3 години обикалям из Беласица с мотора и проблеми съм нямал никъде. Качвал съм се с мотора на вр.Конгур, вр.Радомир, вр. Тумба и още редица по-неизвестни върхове. Нямаше нито гранична, нито нищо. Естествено съм гледал да си стоя от нашата си страна и да не отивам на гости при съседите..
                            При първото ми качване на вр.Конгур преди много, много време, както споменах, ме беше страх да не ме глобят от гранична полиция. Тогава видях един човечец с една жигула натоварена с дърва до горе. Спрях го и го попитах как седи върпоса с граничната полиция. Отговорът му беше красноречив: " А боже , ходи къде си искаш тука жива душа няма, никой нищо не може да ти каже" . Както и да е ... От тогава 2-3 години си обикалям насам натам и съм нямал проблеми. В по-ниските части са ме спирали гранична полиция. Търсили са ми лична карта, проверявали са ми раницата какво си нося и след като им покажа инструментите , дъждобрана и тубата с водата го обръщахме на разговор за мотори, коли едно друго и след като ме попитат на къде съм тръгнал и какво ще правя ме пускаха да си продължа по пътя.

                            Сега обаче нещата се промениха , по вестниците и телевизията непрекъснато има статии за хванати с контрабандни цигари и прочие . Къде през самата митница , къде през гората ...

                            Нещата се затегнаха много и отговора на гранична полиция не закъсня. Гората е пълна с камери , датчици-матчици джипове , наряди и бог знае още какво ! От тогава насам започнаха да се носят слухове за издаване на разрешителни и прочие за да може да се подвизаваш по билото на планината , по билния път , който път си е изцяло и само в българска територия, а и както става ясно в последно време , в самата планина като цяло!!

                            Не вярвах на слуховете докато на едни приятели не им написаха акт за това, че нямали разрешение / въпросното разрешително / да бъдат в гората. Забележете в гората / това става далеч, далеч от граничната бразда / ! Понеже както всяка планина така и Беласица има много пътища пръснати в различна посока, та на един такъв път / на който има разклон / , на въпросните момчета им пишат актове !!

                            Започнах да се интересувам как седи въпроса с разрешителните.. Казаха ми, че трябвало да ида в поделението в града ни / Петрич / за да си извадя такова. Отидохме с баща ми и се оказа , че трябва да попълня едно заявление , в което ти изискват :

                            - трите имена

                            - адрес

                            - ЕГН

                            - телефон

                            - в моя случай понеже съм с мотор - марка, модел, година, цвят и регистрационен номер на мотора

                            - човека ми каза, че трябвало да упомена маршрут, при което аз му казвам , че искам да карам в цяла Беласица или колкото се може в по-голяма част, при което човека ми казва, че така не може, трябвало да има поне две отправни точки от-до ! Аз казвам не знам , кажете вие някакъв по-голям обхват , така , че да ми дадът разрешение. Човека писа с.Ръждак / на 2 км от Петрич / до вр. Тумба.

                            - от там искаше да упомена часови диапазон на пребиването ми в гората. Аз казвам , че е добре да е по-рано сутрин , че сега е много топло, някъде от 6-7 сутринта до към 21-00 вечерта. Като чу 21-00 тоя човечец буквално замръзна и ме изгледа като , че ли съм тръгнал да пренасям нещо контрабанда и след 2-3 секунди ме попита дали не е много късно до 21-00. Аз му отговорих , че е гора, аз съм с мотор и всичко е възможно, може да падна, може да се счупи мотора , не че ще седя до толкова часа , просто за всеки случай...

                            - другото нещо, което искаха да се попълни е цел на пребиваването. Човека на портала за пореден път ме пита какво правя? Аз му казвам , че практикувам ендуро, това е вид спор при който с мотор се правят преходи в планината. Човека седи и ме гледа, като че ли му говоря на китайски и се обръща към мен с думите: " Кажи ми го на български'' , и аз пак почвам да обяснявам, при което той ми казва , че така не може да се запише и е по-добре да се запише , че извършвам тренировки - крос , по пресечена местност .

                            Съгласих се аз, подписах се и човека ми каза , че ще изпрати заявлението в РДГП Смолян и до 10 дни ще получа разрешение, дори ми каза като ходя да карам , да си го нося с мен , заедно с личната карта !!

                            И аз доволен си тръгвам от поделението и започнах да чакам. Не бяха минали и 10 дни и получавам отвогор от РДГП Смолян , в който пише, цитирам дословно буква по буква - да видите , че има и правописни грешки дори:

                            " Във възка с постъпил от Вас заявление, наш входящ N **** , от 13.07.2012г, относно провеждане на тренировка на крос по пресечена местност в местностите "Ръждак" и " Връх Тумба" Ви уведомяваме следното:
                            Регионална дирекция "Гранична полиция" - Смолян , не разрешава Вие и посочените от Вас лица да пребивавате в граничната ивица. "

                            Е кажете ми как може такова дебелоочие и безхаберие. Хем искат разрешително да си извадиш , хем пък не ти го дават ?!?!?!

                            С този отказ, буквално ми нарушават правата за свободно предвижване , както бе написано по-горе, стига да не стъпвам по върховете, понеже там не се знае точно къде минава браздата ! Иначе както написах по-горе , билният път си е изцяло в българската част. Да не говорим , че местността е и Природен парк и никой не може да ограничи пребиваването ми там !!!

                            Обаче нали на граничната им дадоха много правомощия , а ние мамурчовците не си знаем правата и си правят с нас каквото поискат !!!

                            Колкото до мините, наистина има още мини , които не са обезвредени и дори не се знае къде са. До колкото разбрах са разположени някъде около браздата. При един от преходите ми си поговорих с едни гърци , те ми казаха , че до вр. Радомир мините са изчистени изцяло, но оттам нататък към вр.Тумба все още има неразчистени мини и е по-добре за мен да си карам само по главния /билния / път , за да не се натъкна на някоя мина !!

                            Айде да приключвам , че поста стана 1000 страници и няма да има кой да го прочете . Поздрави !

                            П.п Забравих да спомена, че в цяла планина Беласица има точно една скапана табела , на която пише какви наказания се носят при нарушение/преминаване на държавната граница ! Никъде няма табеле, кое бразда, каде е забранено преминаването, кое е българска територия и кое не... Въобще простащина, няма думи просто....
                            Последно редактирано от Георги Гущеров - / HannibaL /; 24-07-12, 01:00.
                            Знаеш името, а не историята ми ! Знаеш какво съм направил, но не и как съм го постигнал !!!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                              Ти не си нарушил държавната граница...Ти по същество нищо не си направил...и да НАРУШЕНИ ТИ СА ПРАВАТА...Разбирам , че е безполезно ,но ако се опиташ да поискаш обосновка на отказа ще се чудят какво да отговорят. Пак казвам има ограничения , но те са направени да накарат всеки да се замисли и да се откаже ...и в БГ колко си знаят правата...Така Гранична си спестява "безполезни" реакции...Хората са доста натоварени и всяко реагиране отнема сили и средства...
                              Другото, което не трябва да забравяте е , че сте в "особена" зона и ще бъде докладвано за вас....Или някъде ще има информация , че "един джип с номер ХХХХХХ проявява интерес към граничната зона"/ дори и да сте спрели да гасите поредния пожар...нищо лично просто процедура/.......В крайна сметка нали трябва да опознаем Родината за да я обикнем
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Границата и граничните зони - посещение с джип, какво трябва да се знае

                                Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                                Ти не си нарушил държавната граница...Ти по същество нищо не си направил...и да НАРУШЕНИ ТИ СА ПРАВАТА...Разбирам , че е безполезно ,но ако се опиташ да поискаш обосновка на отказа ще се чудят какво да отговорят. Пак казвам има ограничения , но те са направени да накарат всеки да се замисли и да се откаже ...и в БГ колко си знаят правата...Така Гранична си спестява "безполезни" реакции...Хората са доста натоварени и всяко реагиране отнема сили и средства...
                                Другото, което не трябва да забравяте е , че сте в "особена" зона и ще бъде докладвано за вас....Или някъде ще има информация , че "един джип с номер ХХХХХХ проявява интерес към граничната зона"/ дори и да сте спрели да гасите поредния пожар...нищо лично просто процедура/.......В крайна сметка нали трябва да опознаем Родината за да я обикнем

                                Именно, нарушени са ми правата, но какво мога да направя !?! Ако на место поискам обяснение , най-много да ме закопчаят и да ме свалят в поделението и то без причина, но нали не си знаем правата и ще си ни газят !! Те още малко ще поискат да върнат и старите кльонове и да сложат катинар е*аси !!!

                                Както и да е , днес имах малко странични ангажименти и на отиване минах през поделението. Отидох на портала при човека който дава заявлението за разрешително. Още от вратата му казах, че не са ми дали разрешение и човека чак се шашна - "Как така не са ти дали???!?!? " . И аз му обясних така и така РДГП Смолян не ми разреши, той човека се ядоса и вика пиши ново заявление. Написах аз и стигаме до местото с маршрута и той вика пиши ако искаш с.Ръждак - вр. Тумба. Аз обаче му обясних , че миналото заявление писах точно това и не ми разрешиха. Затова сега писахме вр. Конгур - вр.Тумба с маршрут Петрич-вр. Конгур-вр. Тумба.... .

                                В същото време излиза един от граничната полиция и го спряхме да го питаме защо не ми е позволено да се возя там ? Той отговори нещо от рода на гъката-мъката и само каза ,че за горе трябвало разрешение иначе пишели актове ! Аз от там започнах да му обяснявам , че от 3 години карам, знаеме се , не веднъж са ме проверявали, какъв е проблема да ме спрат , да направят сравка , да ме запишат , ако искат и раницата да ми погледнат и да си ходя по живо по-здраво , при което той нищо не отговори и си тръгна !

                                Човека на портала се ангажира уж да подаде заявленито и да получа разрешение за каране там / не че отивам всеки ден, я ида 4-5 пъти в годината я не / , таа ще чакам отново 10 дни и ще видим какво ще стане...
                                Знаеш името, а не историята ми ! Знаеш какво съм направил, но не и как съм го постигнал !!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X