Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

    Книжката е прочетена и ми хареса, аз си я кръстих "приложна фантастика". Първата книга, разбира се също си я имам, а от тази реших да подаря на един-двама приятели.
    Ние в България, смятам сме много по- близо до селския начин на живот. Голяма част от хората в градовете имат я останал имот на село, я вила или поне роднини някъде. Мойте родители, като се пенсионираха, заминаха на село без никаква подготовка и без опит, и след 1 година (През тази година инвестираха, разбира се в машини, животни, ремонти и т.н.) си бяха станали "професионални селяни" и 15 гдини си живяха там почти самодостатъчно. Като гледам селото са си всички роднини, ловна дружинка си имат (За охрана и отбрана) и в случай на криза имат шанс.
    А това , че трябва подготовка - 100% съм съласен.

    Коментар


    • #32
      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

      В книгата много хубаво се казва винаги да се гледат законите. Какво може и какво не може. Ето какво се е случило на един човек ... http://cnsnews.com/news/article/oreg...r-his-property
      Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
      A POS
      0885600200
      За момента пасажер

      Коментар


      • #33
        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

        "Survivors" лично за мен не е толкова увлекателна колкото "Патриоти". Ако някой иска да я чете в добре първо да прочете патриотите, тъй като въпреки че е написано, че нямат връзка и двете вървят по сценария с "the crunch"
        Георги Гатев

        Коментар


        • #34
          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

          Изключително интересно и ново за тук ,например ще бъде и едно обсъждане на психологията на една "Група".В книгата , визираната "Група" се е подготвяла 9 години.И се е правил подбор по качества и умения , оказва се -правилен/като на книга/.Но като се случва началото на събитията, всеки си заема мястото в иерархията и задълженията,без да има каквото и да е недоволство-години наред.
          Дали въобще това е постижимо с българина,като не е под пагон
          Защото? Интересна ми е логиката ти просто.
          По принцип подбора на една "цивилна" група, така както и нейното обучаване отнемат доста повече време (като календарни години) от една военна- причината е ниската интензивност на процеса. Това обаче не означава автоматически невъзможността в реализацията на подобен проект. Ок - мога да дам конкретен пример - преди точно две години се създаде нещо като клуб или отбор от съмишленици, основно покрай общото хоби (еърсофт). Тогава единственият индивид с някакви умения в да го наречем "бойната" стрелба с късо нарезно оръжие и собственик на такова бях аз. В момента само един няма такова и всички стрелят на доста над средното ниво за България. но - процеса отне почти две години.... Една военна част може да съкрати този процес до под три месеца.
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • #35
            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

            Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
            Защото? Интересна ми е логиката ти просто.
            По принцип подбора на една "цивилна" група, така както и нейното обучаване отнемат доста повече време (като календарни години) от една военна- причината е ниската интензивност на процеса. Това обаче не означава автоматически невъзможността в реализацията на подобен проект. Ок - мога да дам конкретен пример - преди точно две години се създаде нещо като клуб или отбор от съмишленици, основно покрай общото хоби (еърсофт). Тогава единственият индивид с някакви умения в да го наречем "бойната" стрелба с късо нарезно оръжие и собственик на такова бях аз. В момента само един няма такова и всички стрелят на доста над средното ниво за България. но - процеса отне почти две години.... Една военна част може да съкрати този процес до под три месеца.
            Логиката ми не е виртуална.Ще обясня...
            Имам лични впечатления от екипна работа под пагон-от 5 г. военно училище и 7 г. реална военна служба.Ако кажа че мах. 20% от кадровият състав си вършеше задачите,без да търси начин да изклинчи,може и да е пресилено.За мрънкането да не говоря.Сигурен съм че има и други колеги, които могат да споделят пагонният си живот.Като имаш предвид, че това беше по времето когато съществуваше наборна армия.Тоест,военната дисциплина не беше имагинерно понятие.
            Ти споделяш една доста ограничена сфера от книгата, и то само в частта-придобиване на умения.Това не въобще не изчерпва моето питане.
            Въпросът може да се разглежда на два етапа.Първи-придобиване на разнородните умения,в подготвителният период.Криза няма, но има военизиран ред при ученията-години наред.Втори-криза има, уменията са придобити, но сблъсъка с действителността е брутален.Книгата не разглежда устойчивостта на психиката.Или по точно-неустойчивостта.Всички са на 6 постоянно.
            Този аспект смятам ,че е идеализиран.Липсват ми "издънките",които на практика не могат да се избегнат.Съответно дублирането на отговорности като решение.

            П.п. Изучавахме и един предмет"военна психология".Оказа се вятър и мъгла на практика.Нищо, че освен гарнизонни арести имаше и солидна система за всевъзможни наказания
            Надявам се , сега съм бил по-ясен.

            Коментар


            • #36
              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

              Този аспект наистина е идеализиран, но все пак смятам, че подобно нещо е напълно възможно поне в известно приближение. Идеята е, че тук става дума за изключително силна вътрешна мотивация, затвърдена в процеса на подготовка. Хората в групата са 1. подбрани, вкл. според критерий самодисциплина, 2. заедно се обучават, 3. приятели. Всички споделят еднакви разбирания за поведението, което би могло в най-висока степен да им осигури оцеляване. Според мен това са много по-силни фактори, отколкото външно наложената дисциплина в една военна група, например. Т.е. бих заложила на много по-висока дисциплина в такава група, отколкото във военна. Освен това, ставала съм свидетел на примери за самодисциплина в доброволни формирования, значително надминаваща тази в екипите на съответните служби (някои от тях военизирани, поне доскоро). Що се отнася до това, дали е по-възможно в САЩ или в България, мисля, че разлика може да има при сллучаен подбор на хора в групата и липсата на останалите две точки, но не и при такъв екип (а дори и тогава смятам, че разликата ще бъде във вида проблеми, разногласия, реакции и пр., но не и едната случайна група да покаже като цяло забележително по-добри резултати).

              Коментар


              • #37
                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                Значи айде да не бъркаме ситуацията с боя. Еле пък придобиването на знания и умения от срочно служещи, където принципа е "Което не става доброволно, става доброзорно". По отношение на военнизираният ред при учения ще ти дам едно клипче за иде, че това се получава не само в условия на ГСП-морков и арест-пръчка:
                Това са хора които не само дето са приели доброволно военната дисциплина , но и са си платили по "някой лев", за да се разходят до Северна Швеция. Както виждаш не са малко.....

                Интересно ми е доколко имаш поглед върху подготовката и подбора на условно казано "специалните сили " и принципите при него? Както и на взаимоотношенията вътре в подобни екипи. Колежката eager е напипала част от нещата.... но ми се ще да не развивам аз темата.

                По отношение на сблъсъка с реалността- системата на тренировки с "опфорс" или както му се вика "Force on force" дава доста бърза и ясна представа дали определена техника или тактика работи или не. Нещо като разликата между биенето на чувала и спаринга... примерно.
                Последно редактирано от Mad Dog; 03-08-12, 15:34.
                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                No man left's behind !!!!

                Коментар


                • #38
                  От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                  Колеги, имам излишно копие на книгата "Патриоти", което подарявам, при условие, че който го вземе, след като го прочете ще го подари на друг и т.нт. Тел: 0888-255-643 Иво.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                    Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                    Значи айде да не бъркаме ситуацията с боя. Еле пък придобиването на знания и умения от срочно служещи, където принципа е "Което не става доброволно, става доброзорно". По отношение на военнизираният ред при учения ще ти дам едно клипче за иде, че това се получава не само в условия на ГСП-морков и арест-пръчка:
                    Това са хора които не само дето са приели доброволно военната дисциплина , но и са си платили по "някой лев", за да се разходят до Северна Швеция. Както виждаш не са малко.....

                    Интересно ми е доколко имаш поглед върху подготовката и подбора на условно казано "специалните сили " и принципите при него? Както и на взаимоотношенията вътре в подобни екипи. Колежката eager е напипала част от нещата.... но ми се ще да не развивам аз темата.

                    По отношение на сблъсъка с реалността- системата на тренировки с "опфорс" или както му се вика "Force on force" дава доста бърза и ясна представа дали определена техника или тактика работи или не. Нещо като разликата между биенето на чувала и спаринга... примерно.
                    Значи, предлагам да не се използват жаргонни улични изрази в дискусията.Както и чуждоезични и чуждоземни герои от клипчета, щото си говорим за Бг.Също така ,се изразявай по-ясно за незапознатите със специалните сили и съответната терминология.Не мисля, че начина за водене на дискусия е, като се говори на език, по неразбираем и недостъпен от този в романа.
                    Между другото, 20-те % за които писах, бяха от курсантският и офицерски състав.А в книгата има речник за термините които са ползвани.Щото читателите не са длъжни да знаят всичко което знае той.Това струва ми се , важи и за тук.
                    Последно редактирано от ALEX_Z; 03-08-12, 23:40.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                      Теоретиците по оцеляване имат ли разумно обяснение на какво отгоре са оцелели в Андите през седемдесет и втора неподготвените теоретично за оцеляване уругвайски ръгбисти ? Или за Джеймс Баларад, оцелял като невръстно хлапе в една война?

                      Може би ще имат отговор и на въпроса коя история (истинска или измислена) си струва да се прочете.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                        Теоретиците по оцеляване имат ли разумно обяснение на какво отгоре са оцелели в Андите през седемдесет и втора неподготвените теоретично за оцеляване уругвайски ръгбисти ? Или за Джеймс Баларад, оцелял като невръстно хлапе в една война?

                        Може би ще имат отговор и на въпроса коя история (истинска или измислена) си струва да се прочете.
                        За случая със самолетната катастрофа и човекоядството ли питаш?

                        Коментар


                        • #42
                          От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                          Ахь.. Прочети, ако не си чел, и автобиографичния роман на Баларад.

                          п.п. Или гледай филма, и той става.
                          Последно редактирано от сто; 03-08-12, 23:51.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Ахь.. Прочети, ако не си чел, и автобиографичния роман на Баларад.
                            Не съм го чел, а за Андите имаше филм.Иначе освен човекоядството , какво друго визираш за оцеляването в този случай?

                            Коментар


                            • #44
                              От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                              Ами... оцелели са, пък не са чели "Патриоти" и не са гледали Дискавъри. Подготовка за оцеляване - нула, резултати - трудноприемливи от дивана пред тв, но са останали живи, факт.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Патриоти - едно от най-добрите четива за оцеляване, маскирано като роман.

                                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                                Ами... оцелели са, пък не са чели "Патриоти" и не са гледали Дискавъри. Подготовка за оцеляване - нула, резултати - трудноприемливи от дивана пред тв, но са останали живи, факт.
                                Човекоядството като начин за решение на проблема глад, не е открит от тези момчета в Андите/не говорим за папуасите,където си е в реда на нещата/.
                                И в Украйна при Сталин, и при обсадата на Ленинград, че и в Европа 13-ти век си е било работещо решение, в много по-големи размери.Ако не си прочел "Патриоти", проблема само косвено се засяга."Групата" хващат едни,които си носят подобна "храна" и ги очиства.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X